Jak inwestować z XTB | Metody i techniki

Inwestowanie to złożona działalność, która wymaga ciągłego uczenia się, ponieważ wiąże się z nieustannym podejmowaniem decyzji. Tym razem przyjrzymy się, jak handlować na XTB, jednego z najlepszych i najpopularniejszych brokerów w Europie i na świecie. Przeanalizujemy niektóre z metod i technik handlu na platformie xStation 5 i przedstawimy nasze opinie na temat handlu z XTB.

inwestować z XTB

Trading definiuje się jako działalność polegającą na kupnie i sprzedaży aktywów o wysokiej płynności na rynkach finansowych za pośrednictwem internetowych platform transakcyjnych. W przeciwieństwie do inwestora, inwestor handluje częściej i wykorzystuje wahania cen aktywów, aby osiągać zyski. Dlatego też jest to spekulacyjna działalność handlowa, ponieważ obrót odbywa się na podstawie projekcji ceny, niezależnie od tego, czy są to sekundy, minuty, godziny, dni czy tygodnie.

Jak handlować na XTB: Kroki, które należy wykonać

Na początek przyjrzyjmy się kilku ważnym kwestiom, które należy rozważyć przed rozpoczęciem handlu:

 • Istnieją różne style inwestowania, w zależności od tego, jak długo trwa otwarta transakcja:
 • Najbardziej gorączkowy jest scalping, który polega na otwieraniu i zamykaniu transakcji w bardzo krótkich okresach czasu, czasem zaledwie kilku sekund. Inwestorzy ci dokonują wielu transakcji w ciągu dnia, dlatego nazywa się je również transakcjami wysokiej częstotliwości.
 • Następnie mamy do czynienia z daytradingiem, czyli handlem śróddziennym. W tym stylu transakcje są zamykane tego samego dnia, ale ramy czasowe są nieco dłuższe – od kilku minut do kilku godzin.
 • W transakcjach swingowych pozycje mogą być utrzymywane przez dwa lub więcej dni. Zazwyczaj z otwartą wymianą handlową nie mija więcej niż miesiąc.
 • I wreszcie handel pozycyjny, który ma najdłuższy okres trwania i jest najbardziej zbliżony do inwestowania. Zwykle otwierają stanowiska na okres kilku tygodni lub miesięcy, więc ich tempo pracy jest znacznie spokojniejsze.
 • Na ceny aktywów wpływają cztery główne czynniki: mikroaspekt, makroaspekt, postrzeganie ryzyka i psychologia rynku. W zależności od stylu inwestowania, który zamierzasz stosować, czynniki te będą w pewnym stopniu wpływać na Twoje decyzje.
 • Należy przeanalizować swój profil, aby wiedzieć, jaki styl inwestowania jest dla nas najlepszy. Im dłużej pozycje pozostają otwarte, tym większe powinno być doświadczenie w analizie rynku.
 • Pamiętaj, aby nie lekceważyć psychologii tradingu, ponieważ działalność ta może stać się przywarą, jeśli nie wiesz, jak się kontrolować.

Promocja XTB

Zakładając konto w XTB otrzymujesz darmową akcję.

Aby otrzymać akcję wystarczy założyć konto i wpłacić na nie dowolną kwotę (nie ma minimalnej wpłaty). Kiedy już otrzymasz swój udział, możesz go wykorzystać jak chcesz bez żadnych zobowiązań. Należy pamiętać, że ta oferta jest ważna tylko przez ograniczony czas, a akcja będzie miała maksymalną wartość 100 złotych.

Przegląd XTB

Mając to na uwadze, prześledźmy kroki, jakie należy podjąć, aby handlować na XTB. Zróbmy krótki przegląd tego brokera.

XTB jest brokerem internetowym specjalizującym się w kontraktach CFD i podlega regulacjom kilku organów finansowych, w tym KNF, FCA, BAFIN i CNMV. Oferuje ponad 5 400 instrumentów na głównych rynkach finansowych, takich jak akcje, indeksy giełdowe, waluty, towary, ETF-y i kryptowaluty.

Posiada własną platformę transakcyjną, xStation 5, dostępną w wersji internetowej i mobilnej, która zdobyła kilka nagród za jakość i innowacyjność. Jest to jeden z wiodących dostawców kontraktów CFD na świecie i jeden z najbardziej atrakcyjnych brokerów dla tysięcy inwestorów, zarówno początkujących, jak i doświadczonych.

Handel XTB: rodzaje zleceń

W XTB klient ma zawsze dostęp do aktualnych cen instrumentów finansowych. Zlecenia kupna i sprzedaży na otwarcie pozycji są realizowane po najlepszej dostępnej cenie rynkowej po uruchomieniu zlecenia rynkowego. Realizacja zleceń jest bardzo szybka, więc wahania cen są minimalne.

Zlecenia z limitem i take profit są zawsze realizowane po ustalonej lub najlepszej cenie. Wreszcie, zlecenia stop loss są realizowane po pierwszej dostępnej cenie po osiągnięciu ceny ustalonej, która najczęściej jest nieco niższa od ceny ustalonej. Podobnie, zmiany są prawie niezauważalne.

W przypadku akcji spot, aby otworzyć pozycję, należy wyszukać zakładkę STC w obszarze Market Watch > Akcje. Kliknij na spółkę, której akcje chcesz kupić, i zapoznaj się ze szczegółami w oknie zamówienia. Wybierz liczbę akcji, którą chcesz kupić.

Jeśli użytkownik chce, może ustawić SL i/lub TP przed zamknięciem transakcji. Należy pamiętać, że nie będzie można dodać tych limitów, jeśli transakcja jest już zamknięta, chociaż można dodać osobną oczekującą transakcję, która będzie pełnić funkcję limitu. Zlecenie Sell Stop odpowiada zleceniu SL, a zlecenie Sell Limit odpowiada zleceniu TP. Po ustawieniu zamówienia należy kliknąć przycisk „Kup”.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Uwaga: XTB stosuje zasadę FIFO (first in, first out), a więc zlecenia mogą być zamykane wyłącznie w kolejności ich otwarcia, czyli od najstarszego do najnowszego.

Najlepsze metody i techniki transakcyjne XTB

Metody i techniki stosowane w handlu zależą od Twojego stylu handlowego, ponieważ bycie skalperem to nie to samo, co bycie swing traderem. Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie ma jednoznacznej metody czy systemu transakcyjnego, który sprawdziłby się u wszystkich, każdy inwestor jest inny i obserwuje rynek na różne sposoby. Dlatego też należy samodzielnie przetestować strategie handlowe, które wydają się potrzebne, na rachunku demonstracyjnym XTB.

Strategia to zestaw narzędzi i wskaźników, które razem tworzą schemat transakcyjny, który kieruje decyzjami inwestora o tym, kiedy kupić, a kiedy sprzedać. Metody handlu strategicznego mogą być bardzo proste lub bardzo złożone, ale zazwyczaj składają się z następujących elementów:

 • Szczegółowy proces dotyczący punktów wejścia i wyjścia z rynku.
 • Parametry do sprawdzania wiadomości fundamentalnych.
 • Przegląd trendów na rynku.
 • Konkretne wskaźniki techniczne, które mogą pomóc w określeniu punktów wejścia i wyjścia.
 • Określone parametry wielkości transakcji.
 • Sygnały transakcyjne.
 • Zarządzanie ryzykiem.

Każdy inwestor powinien określić wielkość i projekcję każdego z elementów swojej strategii, testować je wielokrotnie na koncie demo i prowadzić rejestr wszystkich transakcji.

Chcesz wiedzieć, którzy brokerzy mają najlepsze konta demo? Przeczytaj ten artykuł.

Przyjrzyjmy się kilku podstawowym strategiom, które można wykorzystać w handlu.

Strategia wsparcia i oporu

Wsparcia i opory są kluczowymi punktami wejścia i wyjścia z rynku i mogą pomóc w ustaleniu metody transakcyjnej. Poziomy wsparcia w trendzie oznaczają odbicia cen, które sygnalizują, że trend zacznie się odwracać w górę. Natomiast poziomy oporu wskazują punkty, w których cena zacznie spadać. Innymi słowy:

 • Gdy rynek zbliża się do ostatnich minimów, kupujący zaczynają działać.
 • Gdy rynek zbliża się do ostatnich maksimów, sprzedający zaczynają handlować, ponieważ uważają, że cena jest droga.

Strategia trendu i kontr-trendu

Metoda trendu jest stosowana przez inwestorów, którzy starają się wykorzystać rosnące lub spadające ceny i podążać za trendem. Jest to tak zwany handel trendami, w którym inwestorzy kupują po przełamaniu oporu i sprzedają po przełamaniu wsparcia.

Podczas gdy w transakcjach przeciwnych do trendu lub bocznych inwestorzy działają wbrew rynkowi, gdy wszyscy kupują, oni sprzedają i odwrotnie. Innymi słowy, starają się sprzedawać, gdy pojawia się nowy wyż i kupować, gdy pojawia się nowy niż.

Strategia krzyżowania średnich kroczących

Techniki transakcyjne można stosować przy użyciu określonych wskaźników technicznych. Jednym z nich jest prosta średnia krocząca (SMA), która jest wskaźnikiem opóźnionym, wykorzystującym historyczne dane cenowe i poruszającym się w stosunku do bieżącej ceny rynkowej.

Średnie kroczące są wyznaczane dla okresów, w których uśredniane są ceny wysokie i niskie. Im dłuższy okres, w którym obliczana jest średnia, tym wolniej porusza się średnia. Dlatego też w tej strategii wykorzystywane są dwie średnie kroczące: 200-okresowa długa średnia krocząca oraz 20- lub 25-dniowa krótka średnia krocząca. W tym przypadku występują dwie zwrotnice:

 • Kiedy krótka SMA przesuwa się powyżej długiej, oznacza to, że nowsze ceny są wyższe niż starsze, co sugeruje trend wzrostowy.
 • Kiedy krótka SMA przesuwa się poniżej długiej średniej kroczącej, sugeruje to trend spadkowy.

Najczęstsze błędy handlowe w handlu XTB

Bardzo często popełniamy błędy, ale nie chodzi tu o nieudane transakcje, a raczej o zachowania, które mogą wpływać na sposób prowadzenia transakcji. Oto niektóre z najczęściej popełnianych błędów podczas handlu z XTB lub jakimkolwiek innym brokerem:

 • Oczekiwanie, że zarobisz dużo w krótkim czasie: jest to częsty błąd, ponieważ osiągnięcie dobrego dochodu z handlu i zarabiania na życie wymaga czasu. Można wiele stracić, zanim się zarobi, dlatego zaleca się, aby przed rozpoczęciem inwestowania mieć stałe źródło dochodu, a nawet pewien dochód pasywny.

Po zdobyciu doświadczenia można rozważyć uczynienie z tego źródła dochodu, ale nawet wtedy będzie się narażonym na ryzyko utraty całej inwestycji, jeśli nie będzie się wiedziało, jak się kontrolować.

 • Nie panujesz nad emocjami: handel jest zajęciem, które może wywoływać dużą presję, stres i niepokój, jeśli nie wiesz, jak radzić sobie z emocjami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi, które wchodzą w grę. Często zdarza się, że inwestor ma dobrą serię transakcji, co wywołuje poczucie satysfakcji, które może skłonić go do wyjścia ze swojego systemu i zaryzykowania tego, co zarobił. Jeśli zacznie ponosić porażki i nie przestanie, prawdopodobnie będzie podejmował jedną złą decyzję za drugą.

Dlatego radzimy, abyś nauczył się nie tylko handlować, ale także radził sobie z psychologią handlu.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem silnych emocji!
 • Nie wiesz, kiedy przestać: jak widzieliśmy, brak kontroli nad emocjami może powodować podejmowanie złych decyzji w celu odzyskania strat. W tym momencie wielu traderów popełnia błąd, kontynuując transakcję w nadziei na powrót do zysków. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić w takich przypadkach, jest zatrzymanie się, oczyszczenie umysłu i ponowna ocena strategii w innym czasie.

W tym celu można skorzystać z konta demo XTB. Możesz otworzyć rachunek w dowolnym momencie, nawet jeśli posiadasz już rachunek rzeczywisty. W ten sposób można ponownie ćwiczyć i zdobywać doświadczenie. Pamiętaj jednak, że stres w tym trybie nie jest taki sam, jak w przypadku ryzyka związanego z Twoimi pieniędzmi, dlatego najlepiej jest poważnie korzystać z konta demo.

 • Brak systemu transakcyjnego: choć prawdą jest, że wiele osób jest biegłych w analizowaniu prognoz cenowych, nie oznacza to, że należy handlować bez ustalonej strategii. Aby to zrobić, należy przejść przez konto demo i skonfigurować system, który oferuje wysoką stopę zwrotu.

Po wymodelowaniu takiego systemu należy go kilkakrotnie przetestować, aby ustalić, czy działa na podobnych instrumentach. Nie handluj bez systemu i nie próbuj strategii, których nie znasz, tylko dlatego, że działają u innego tradera. Przetestuj samodzielnie każdą metodę lub technikę transakcyjną.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Czy warto handlować z XTB? Opinie

XTB to doskonała alternatywa, niezależnie od tego, czy chcesz handlować kontraktami CFD, czy kupować akcje i ETFy. Oto niektóre z powodów, naszym zdaniem, dla których warto rozważyć tego brokera, jeśli dopiero zaczynasz handlować lub masz już doświadczenie:

 • Nie ma ustalonego minimalnego depozytu, co oznacza, że możesz zacząć wpłacać tyle, ile chcesz.
 • Nie pobiera prowizji za akcje i gotówkowe fundusze ETF.
 • Na rachunkach standardowych (dla rezydentów UE) można stosować dźwignię finansową do 1:30.
 • Platforma transakcyjna jest innowacyjna, ale prosta w obsłudze.
 • Możesz otworzyć nieograniczoną liczbę rachunków demonstracyjnych, aby przećwiczyć swoje strategie, nauczyć się korzystać ze wskaźników technicznych i analizować rynek.
 • Oferuje szeroki wachlarz narzędzi transakcyjnych.
 • Jest wiarygodny, ponieważ jest regulowany przez najważniejsze instytucje finansowe, środki klientów są chronione przez fundusz rozliczeniowy Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. oraz oferuje ochronę przed ujemnym saldem.
 • Z drugiej strony, należy zauważyć, że wypłaty poniżej 200 EUR podlegają opłacie prowizyjnej.

Zobacz także:

Alternatywy dla XTB? Sprawdź te porównania:

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły