Wartość aktywów netto funduszu inwestycyjnego to cena jednostkowa każdej jednostki funduszu w danym momencie. Jest ona również znana jako NAV (Net Asset Value).

NAV funduszu: co to jest i jak się go oblicza?
Na rynku nieruchomości spółki giełdowe zazwyczaj podają cenę rynkową swojego kapitału własnego, która jest równoważna wartości aktywów netto ich majątku. Wartość ta jest bardziej znana jako NAV (Net Asset Value) i jest obliczana na podstawie wyceny aktywów przez niezależnego eksperta, który oblicza ukryte zyski kapitałowe, które nie są odzwierciedlone w bilansie, ale są gromadzone przez aktywa nieruchomości. Od tej liczby odejmuje się zadłużenie, aby uzyskać wartość aktywów netto: ile by zostało, gdyby firma sprzedała wszystkie swoje aktywa na rynku.
Aby uzyskać wartość NAV po opodatkowaniu, odejmujemy również 35% odpowiadające podatkom, które spółka musiałaby zapłacić od zysków kapitałowych wygenerowanych w wyniku hipotetycznej dezinwestycji. Spółki nieruchomościowe są zazwyczaj notowane z dyskontem 30% lub większym do wartości aktywów netto. Wynika to z faktu, że rynek penalizuje brak płynności aktywów takich jak nieruchomości i grunty.
Wartość ta jest wynikiem podzielenia aktywów netto funduszu przez liczbę jednostek uczestnictwa pozostających w obiegu. Jest to pojęcie dynamiczne, ponieważ spółka zarządzająca musi je obliczać codziennie na podstawie cen rynkowych aktywów w portfelu funduszu.
Z punktu widzenia inwestora, NAV jest bardzo użyteczny. Dzięki niemu na bieżąco znasz wycenę swojej inwestycji. Pojęcia tego nie należy jednak mylić z ceną akcji. Mimo, że oba te podmioty są odpowiednio częścią funduszu i spółki giełdowej, różnią się od siebie w sposób istotny:
Cena akcji na giełdzie zmienia się co sekundę, a inwestor zna tę cenę: wartość aktywów netto funduszu jest obliczana na podstawie cen rynkowych zamknięcia z danego dnia, więc kiedy inwestor zapisuje się na jednostki funduszu, nie zna ceny akcji.
Liczba pozostających w obrocie akcji spółki giełdowej jest stała: aby ją zmienić, należy dokonać podwyższenia lub obniżenia kapitału. Z drugiej strony, liczba pozostających w obrocie jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nie jest statyczna, lecz zmienia się w zależności od subskrypcji i umorzeń. Należy jednak wyjaśnić, że ruch jednostek uczestnictwa nie wpływa na wartość aktywów netto, ponieważ są to ruchy komplementarne (w tym samym czasie, gdy jednostki uczestnictwa wchodzą do funduszu lub z niego wychodzą, wartość funduszu rośnie lub maleje, a więc wartość aktywów netto nie ulega zmianie).
Kalkulacja NAV
Spółki zarządzające funduszami są odpowiedzialne za codzienne dokonywanie obliczeń przy użyciu następującej metody:
Wartość aktywów netto = Aktywa netto (NAV) funduszu / Liczba wyemitowanych jednostek.
Wartość aktywów netto funduszu = wartość portfela funduszu + zysk netto funduszu.
Należy pamiętać, że w funduszach inwestycyjnych opłaty za zarządzanie i opłaty za depozyty (jeśli mają zastosowanie) są ukryte. Oznacza to, że procent odpowiadający opłatom odejmuje się od wyniku pierwszego wzoru podanego powyżej. Dzieje się tak dlatego, że są one naliczane bezpośrednio i są już odliczane od wartości aktywów netto funduszu.
Wniosek= NAV
- Wartość aktywów netto (NAV) jest równa sumie aktywów funduszu lub spółki minus jego zobowiązania.
- NAV jest powszechnie używany jako wartość na jednostkę uczestnictwa obliczana dla funduszu inwestycyjnego, ETF lub funduszu zamkniętego.
- W przypadku funduszu wzajemnego, NAV jest obliczany na koniec każdego dnia handlowego w oparciu o rynkowe ceny zamknięcia papierów wartościowych w portfelu. Dla spółek, NAV może być interpretowany jako zbliżony do wartości księgowej.
- Akcje spółki lub funduszu mogą być przedmiotem obrotu na rynku na poziomach, które różnią się od ich wartości aktywów netto.

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.