Inwestycje alternatywne są kluczowym narzędziem zarówno dla doradców, jak i inwestorów. Jednakże, w szczególności ze względu na wzrost majątku prywatnego, inwestowanie jest bardziej złożone. W tym wpisie dowiesz się o najważniejszych aspektach inwestycji alternatywnych.

Czym są inwestycje alternatywne? Rodzaje i przykłady
Inwestycje alternatywne obejmują fundusze hedgingowe, surowce, kapitał prywatny i nieruchomości. W porównaniu z tradycyjnymi aktywami, inwestycje alternatywne są bardziej skomplikowane, mniej uregulowane i mniej płynne. W wielu przypadkach inwestorzy alternatywni to zazwyczaj inwestorzy instytucjonalni lub osoby o wysokich dochodach netto, o wyższej tolerancji na ryzyko i większych portfelach.
Inwestycje alternatywne to takie inwestycje, które nie mieszczą się w tradycyjnych kategoriach, takich jak akcje, obligacje i instrumenty rynku finansowego. Innymi słowy, inwestycje te stanowią aktywa finansowe, które klasyfikuje się w następujący sposób:
Rodzaje inwestycji alternatywnych
Jedną z najczęstszych klasyfikacji jest:
- Private Equity: są to inwestycje nienotowane na giełdzie, szybko rozwijające się firmy.
- Venture capital: są to inwestycje w spółki nienotowane na giełdzie, znajdujące się w fazie zakładania i rozruchu.
- Fundusze hedgingowe: rodzaje inwestycji, które wykorzystują wiele nietradycyjnych strategii i technik zarządzania, w tym krótką sprzedaż, w celu maksymalizacji zysków i dywersyfikacji. Fundusze hedgingowe to również fundusze inwestycyjne, których celem jest osiągnięcie niekomercyjnej stopy zwrotu.
Na przykład, fundusz hedgingowy może zawierać kontrakty na instrumenty pochodne lub futures lub posiadać papiery wartościowe, dla których nie istnieje płynny rynek lub które mogą być sprzeczne z panującymi na rynku nastrojami w zakresie spadku lub wzrostu cen. W tym przypadku fundusze hedgingowe oferują większe możliwości zysku niż tradycyjne fundusze inwestycyjne, ale również znacznie większe ryzyko.
- Zakup jednostek uczestnictwa funduszy hedgingowych jest często zarezerwowany dla profesjonalnych inwestorów.
- Aktywa alternatywne: takie jak metale i kamienie szlachetne (złoto), zasoby naturalne (ropa naftowa lub miedź) oraz inwestycje w nieruchomości.
- Przedmioty kolekcjonerskie: takie jak dzieła sztuki, monety, rzadkie wina i zabytkowe samochody.
Istnieje również inna klasyfikacja głównych alternatywnych instrumentów inwestycyjnych:
- Pierwsza grupa: aktywa takie jak private equity, kredyty prywatne, infrastruktura i nieruchomości.
Private equity odnosi się do inwestycji w prywatne firmy, które nie są notowane na giełdzie. Jednak fundusze te inwestują bezpośrednio w private equity i otwierają nowe możliwości dla inwestorów.
- Drugi rodzaj: płynne instrumenty alternatywne, które działają na rynkach publicznych, ale wykorzystują mniej tradycyjne instrumenty, takie jak krótka sprzedaż i dźwignia finansowa.
Przykłady inwestycji alternatywnych
Specjaliści i networkerzy inwestują w obszary tematyczne związane z pasją i emocjami, takie jak sztuka, muzyka, jedzenie i picie, wino, zegarki i biżuteria, samochody, lotnictwo, sport czy filantropia.
Ponadto, nieruchomości przyciągnęły uwagę inwestorów inwestujących w grunty, domy i firmy w celu generowania zysków poprzez wynajem lub odsprzedaż. Pośrednie sposoby, dzięki którym prywatni inwestorzy mogą inwestować swoje pieniądze w nieruchomości to fundusze inwestycyjne nieruchomości oraz crowdfunding nieruchomościowy.
Różnice między inwestycjami alternatywnymi a tradycyjnymi
Inwestycje te nie są bardzo podobne do akcji i obligacji, tzn. wyniki inwestycji alternatywnych są skutecznym narzędziem dywersyfikacji portfela i sprawiają, że ogólne wyniki portfela są bardziej stabilne i niezależne.
Inwestycje alternatywne – charakterystyka
Niektóre cechy inwestycji alternatywnych to:
- Niski współczynnik i wysoki zwrot w porównaniu z tradycyjnymi aktywami;
- Mniejsza płynność: mają znacznie niższy obrót i wolumen niż rynki notowane na giełdzie.
- Mniej regulacji, a w niektórych przypadkach brak przejrzystości (w zakresie monitoringu i gwarancji dla inwestorów, rynek alternatywny jest znacznie mniej uregulowany).
- Rynki alternatywne są unikalne i powinny być dobrze zrozumiane przed dokonaniem inwestycji.
- Minimalny kapitał do zainwestowania jest znacznie wyższy niż w innych rodzajach inwestycji.
Podsumowując, należy mieć świadomość, że inwestycje alternatywne, zapewniając dywersyfikację, wymagają również starannej selekcji i doświadczenia inwestycyjnego. Bez dokładnych badań lub analizy trendów rynkowych, inwestycje alternatywne mogą być ryzykowną opcją. Co więcej, jest to obszar, który obecnie przeżywa gwałtowny wzrost popularności nawet wśród prywatnych inwestorów.

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.