Co to jest Smart Beta ETF?

Smart Beta ETF to fundusz ETF, którego celem jest zaoferowanie alternatywnej opcji dla ETF-ów replikujących tradycyjne indeksy, oferując to, co najlepsze w aktywnym i pasywnym zarządzaniu. Z jednej strony zasady pasywnego zarządzania, ale zerwanie relacji między ceną a wagą portfela.

Co to jest Smart Beta ETF?

Co to jest Smart Beta ETF?

Smart Beta ETF to połączenie funduszu ETF z konwencjonalnym funduszem inwestycyjnym. Ten typ funduszu ETF dąży do pobicia wyników indeksu, co oznacza, że Smart Beta dąży do osiągnięcia lepszych wyników niż indeks, który replikuje. ETF jest pasywnym zarządzaniem, ponieważ wszystko co musi zrobić zarządzający to replikować indeks, podczas gdy Smart Beta jest aktywnym zarządzaniem, ponieważ to co robi to zmienia wagi każdej spółki, która tworzy indeks, dając więcej wagi tym, które radzą sobie lepiej, tym, które lepiej się rozwijają, itp.

Pozwala to na uzyskanie wyższej stopy zwrotu niż indeks. Smart Beta ETF, tak jak zwykły ETF, może być kupowany i sprzedawany o każdej porze dnia, w przeciwieństwie do funduszu inwestycyjnego. Kolejną zaletą jest ich przejrzystość, gdyż wiadomo, w jakie spółki inwestuje ETF, podczas gdy w przypadku funduszu inwestycyjnego zarządzający nie musi pokazywać składu swojego portfela.

Fundusze Smart Beta ETF w tej strategii zachowują zalety tradycyjnych funduszy ETF, których głównymi cechami są: szeroka ekspozycja na rynek, dywersyfikacja, płynność, przejrzystość oraz dostęp do rynków poprzez niskie opłaty. Jednocześnie oferują one możliwość osiągnięcia wysokich zysków. W skrócie:

– Dąży do osiągnięcia wyższej stopy zwrotu niż tradycyjny benchmark.

– Umożliwia dostosowanie ryzyka poprzez odpowiednią dywersyfikację.

– Zapewnia szeroką ekspozycję rynkową.

Strategie Smart Beta ETF koncentrują się na dwóch obszarach:

-Strategie oparte na optymalizacji wagowej, które są złożone i narażone na problemy z szacowaniem stóp zwrotu i kowariancji.

-Strategie oparte na założeniach wagowych z prostymi regułami rozumowania.

Fundusze ETF smart beta nie są strategią pasywną, jak tradycyjne fundusze indeksowe ważone rynkiem, chociaż wiele funduszy ETF smart beta ma wyższe wskaźniki kosztów niż pasywne produkty indeksowe, ale są one tańsze niż większość aktywnie zarządzanych funduszy.

Zalety i wady funduszy ETF typu Smart Beta

Zalety

– Poprawa wyników portfela

– Zmniejszone ryzyko portfela

Bardziej efektywna ekspozycja na premię za ryzyko związane z akcjami.

Wady

– Czynniki, które mogą sprawić, że dany ETF osiągnie lepsze wyniki od tradycyjnego indeksu, takiego jak S&P 500, w czasie zwyżki na rynkach, mogą również sprawić, że dana strategia ETF będzie miała swoje własne unikalne ryzyko spadku. Czynniki te mogą powodować, że ETF będzie osiągał gorsze wyniki na plusie. Crowding, czyli zbyt wiele pieniędzy goniących za strategią.

Niska zmienność była strategią Smart Beta kilka lat temu. W miarę jak coraz więcej pieniędzy napływało do tych ETF-ów, różnica w wynikach w stosunku do S&P 500 zmniejszała się i w końcu jako grupa osiągały one gorsze wyniki od indeksu.

– Fundusze ETF, które śledzą zwykłe indeksy waniliowe, takie jak S&P 500, zazwyczaj osiągają gorsze wyniki od indeksu bazowego o wysokość swoich wskaźników kosztów.

Wnioski

Niektórzy twierdzą, że fundusze ETF smart beta są tylko sztuczką i kolejnym sposobem dla dostawców funduszy ETF na zbieranie aktywów za pomocą instrumentów o wyższych kosztach niż pasywne fundusze ETF oparte na indeksach akcyjnych. Wiele z nich cieszy się popularnością wśród inwestorów instytucjonalnych – to tam jest największe zainteresowanie, ale rośnie też liczba drobnych inwestorów.

Doradcy finansowi mogą korzystać z tych produktów bezpośrednio lub za pośrednictwem strategów ETF. Tak czy inaczej, muszą oni zrozumieć, jak działają strategie Smart Beta i dlaczego lub czy zapewnią one większą wartość i lepsze zyski lub niższe ryzyko dla ich klientów.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły