Wskaźnik Vortex: Strategie handlowe

W tym poście poznasz strategie handlowe wskaźnika Vortex i dowiesz się jak działa on na rynku finansowym.

Co to jest Wskaźnik Vortex?

Vortex Indicator jest oscylatorem szeroko wykorzystywanym do określenia początku nowego trendu lub do potwierdzenia trwającego trendu, jego kierunku i siły. Wskaźnik ten składa się z 2 linii, które wychwytują pozytywny i negatywny ruch trendu.

Powyższe linie nazywane są linią trendu wzrostowego (VI+) i linią trendu spadkowego (VI-).

Jak działa?

Wskaźnik rysuje dwie oscylujące linie, jedną do identyfikacji pozytywnego ruchu trendu i drugą do identyfikacji negatywnego ruchu ceny. Przecięcia pomiędzy liniami inicjują sygnały kupna i sprzedaży, które są zaprojektowane tak, aby uchwycić najbardziej dynamiczną, większą lub mniejszą akcję trendu.

Utworzenie wskaźnika

Wskaźnik Vortex został opracowany przez Etienne Botes i Douglas Siepman, którzy zostali zainspirowani pracą austriackiego wynalazcy, Viktora Schaubergera, który oparł swoje pomysły i odkrycia na zjawiskach zaobserwowanych w naturze. Doszli do ciekawego wniosku, że rynki finansowe przypominają ruchy wirowe strumienia wody.

Zasada dotycząca tego wskaźnika

Wskaźnik Vortex łączy wysokie i niskie punkty słupków cenowych lub świec na rynku. Zasada jest bardzo prosta: im większa jest odległość między niżem jednego słupka cenowego a wyżem następnego, tym większy jest ruch w górę. Podobnie, im większa jest odległość między wyżem jednego słupka a wyżem następnego, tym większy jest ruch w dół.

Jak handlować za pomocą wskaźnika

Odczyty są zazwyczaj wykonywane dla 14 okresów, a następnie korygowane przy użyciu aktualnego zakresu J. Wellesa Wildera. Ponadto, inwestorzy używają wskaźnika Vortex jako samodzielnego generatora sygnałów.

Poniżej dowiesz się, jak odczytywać sygnały tego wskaźnika:

  • Domyślnie linia trendu wzrostowego jest niebieska, a linia trendu spadkowego jest fioletowa na wykresie. Normalnie, linia w pierwszej pozycji pokazuje, czy składnik aktywów jest w trendzie wzrostowym lub spadkowym.
  • Wskaźnik ten jest dość uniwersalny, może być stosowany zarówno do handlu krótkoterminowego jak i długoterminowego.

Połączenie tego wskaźnika z innymi wskaźnikami pozwoli Ci uniknąć fałszywych sygnałów handlowych i uzyskać bardziej dokładną analizę rynku.

Jakie są strategie handlowe wskaźnika Vortex?

Możesz użyć wskaźnika Vortex do tworzenia strategii handlu walutami i identyfikacji długich lub krótkich wejść, wraz ze średnią ceną krzyżową ważoną wolumenem. Główną zaletą tego wskaźnika jest prostota, dlatego sygnał do kupna kontraktu pojawia się bardzo często i jest wyrażony na przecięciu linii sygnałowych.

Eksperci zalecają kupno opcji Call natychmiast po tym, jak zielona linia przetnie czerwoną linię od dołu do góry; jeśli chodzi o opcję Put, należy ją kupić, gdy czerwona linia przetnie niebieską linię w tym samym kierunku.

Przeczytaj również: Strategie tradingowe

Zasady: Wskaźnik Vortex (Vortex Indicator)

Aby zwiększyć skuteczność wskaźnika, warto rozważyć przestrzeganie poniższych zasad:

  • Handluj w okresach wysokiej zmienności
  • Wykorzystaj waluty lub kryptowaluty jako aktywa
  • Okres wygaśnięcia nie powinien być krótszy niż czas formowania 3 świec.
  • Nie zaleca się stosowania ram czasowych krótszych niż 5 minut.
  • Wskaźnik Vortex jest często używany w połączeniu z innymi przyrządami. Pozwala to na odbieranie, choć rzadziej, bardziej precyzyjnych sygnałów. Dobrze sprawdza się również samodzielnie.

Teraz, kiedy znasz już wskaźnik Vortex, możesz zacząć go używać podczas inwestowania.

Przeczytaj także:

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Handel Futures (kontraktami terminowymi)
W tym artykule postaramy się szczegółowo wyjaśnić, czym jest rynek kontraktów futures i jak działa handel futures, a także jakie są możliwości dla inwestorów i jak można postawić pierwsze kroki na tych złożonych finansowych instrumentach pochodnyc...