Wskaźnik OBV (On Balance Volume) – Strategie handlowe

Wskaźnik OBV (On Balance Volume) przewiduje zmiany cen akcji poprzez przepływ wolumenu. Wskaźnik ten, wynaleziony przez Josepha Granville’a, jest bardzo prosty. Jeśli cena zamknięcia bieżącego słupka jest wyższa niż cena zamknięcia poprzedniego słupka, wartość wolumenu bieżącego słupka jest dodawana do poprzedniej wartości OBV.

Wskaźnik OBV: Co to jest?

On Balance Volume (OBV) to wskaźnik analizy technicznej, wymyślony przez Josepha Granville’a w 1963 roku, kiedy opublikował swoją książkę „New Key to Stock Market Profits”, w której omówił znaczenie wolumenu w śledzeniu zmian cen akcji.

Ponadto koncepcja tego wskaźnika opiera się na idei, że gdy istnieje wolumen handlowy, cena zostanie poruszona prędzej czy później. Ponadto, kiedy ten wskaźnik został uznany za rewolucyjny i stał się bardzo ważny dla handlowców.

Jak działa wskaźnik On Balance Volume

Główne cechy:

 • Wskaźnik OBV jest wskaźnikiem kumulatywnym; oznacza to, że gdy nastąpi zmiana w cenie instrumentu, wolumen będzie musiał zostać dostosowany zgodnie z jego wartością w bilansie wolumenu.
 • Wskazuje on ujemną lub dodatnią wartość rynku. Wartości dodatnie występują, gdy dzisiejsza cena jest wyższa od ceny z dnia poprzedniego, a wartości ujemne występują, gdy dzisiejsza cena jest niższa od ceny z dnia poprzedniego.
 • Ujemny wskaźnik wolumenu i wskaźnik przepływu pieniędzy działają tylko na rynkach z powiązanym wolumenem handlowym.

Obliczanie OBV

Wskaźnik Balance Volume jest obliczany za pomocą następującego wzoru:

OBV = OBVprev ± wolumen obrotu.

Gdzie:

 • OBV: to aktualny poziom wskaźnika Balance Volume.
 • OBVprev: to poziom wskaźnika zrównoważonego wolumenu z dnia poprzedniego.
 • Wolumen obrotu: to ostatni wolumen handlowy, który może być dodatni/ujemny lub zerowy. Kiedy już będziesz miał te wartości, łatwiej będzie je obliczyć, ponieważ potrzebujesz tylko poprzedniej wartości.

Jak interpretować wskaźnik OBV

Przy interpretacji wskaźnika On Balance Volume należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 1. Jeśli dzisiejsza cena zamknięcia jest wyższa niż wczorajsza, dodajemy bieżący wolumen obrotu do wskaźnika OBV, aby uzyskać nowe dane.
 2. Jeśli dzisiejsza cena zamknięcia jest niższa niż wczorajsza, odejmujemy bieżący wolumen obrotu od wskaźnika OBV z dnia poprzedniego, aby uzyskać nową liczbę.
 3. Jeśli dzisiejsza cena zamknięcia jest taka sama jak wczorajsza, aktualny OBV pozostaje bez zmian.
 4. Jeśli cena porusza się przed wskaźnikiem On Balance Volume, następuje tak zwany brak potwierdzenia. Można to zaobserwować na szczycie hossy, kiedy cena rośnie bez wzrostu salda wolumenu, lub na dnie bessy, kiedy cena spada bez odpowiedniego spadku salda wolumenu, lub poprzez 'overshooting’.
 5. Jeśli każdy nowy szczyt na wykresie przekracza poprzedni i każde nowe minimum przekracza poprzedni, możemy mówić o byczym trendzie On Balance Volume.

To narzędzie jest dostępne tylko na niektórych rynkach, więc możesz inwestować tylko w niektóre aktywa w zależności od tego, w jakim kraju się znajdujesz.

Czytaj także: Wskaźniki handlowe

Wskaźnik Wolumenu On Balance: Strategia

Interpretacja wskaźnika On Balance Volume opiera się na zasadzie, że zmiany OBV poprzedzają zmiany ceny. Zgodnie z tą zasadą, rosnący wolumen bilansu oznacza, że profesjonaliści inwestują w dany instrument. Kiedy ogół społeczeństwa zaczyna inwestować później, cena i wartości OBV zaczynają gwałtownie rosnąć.

Jeśli cena przekracza w swoim ruchu wskaźnik On Balance Volume, nazywa się to brakiem potwierdzenia. Można go zaobserwować w szczycie hossy (kiedy cena rośnie bez odpowiadającego jej wzrostu wskaźnika On Balance Volume, lub go przekracza) lub w dnie bessy (kiedy cena spada bez odpowiadającego jej spadku wskaźnika On Balance Volume, lub go przekracza).

Jeżeli każdy nowy szczyt jest wyższy od poprzedniego, można mówić o trendzie wzrostowym On Balance Volume. Analogicznie, trend spadkowy w OBV oznacza spadek szczytów i dołków. Gdy OBV porusza się poziomo, nie tworząc kolejnych szczytów i dołków w górę i w dół, jest to trend nieokreślony.

Jeśli trend został już ustalony, obowiązuje do momentu jego zmiany. Zmiana trendu OBV może nastąpić na dwa sposoby. W pierwszym przypadku, trend zmienia się z byczego na niedźwiedzi lub z niedźwiedziego na byczy. W drugim przypadku trend OBV zmienia się na trend nieokreślony i pozostaje taki przez więcej niż trzy okresy. Jeśli więc trend byczy zmienia się w trend nieokreślony i pozostaje taki przez około dwa okresy, a następnie zmienia się z powrotem w trend byczy, należy uznać, że trend OBV był nadal byczy przez cały ten czas.

Jeśli trend wskaźnika On Balance Volume zmienia się z byczego na niedźwiedzi, następuje tak zwane wybicie. Ponieważ wybicia wskaźnika zwykle poprzedzają wybicia ceny, inwestorzy powinni zajmować długie pozycje w przypadku wzrostowych wybić OBV i sprzedawać w przypadku spadkowych wybić OBV. Pozycje powinny być otwarte do momentu zmiany kierunku trendu.

Zobacz także: Najlepsze strategie handlowe

Praktyczne przykłady z wykorzystaniem wskaźnika On Balance Volume

Weźmy przykład wykresu akcji Enel:

Wykres może być również używany jako wskaźnik OBV Forex, pokazuje, że wskaźnik podąża za trendem cenowym akcji Enel i służy do identyfikacji różnic między wskaźnikiem a cenami, które przewidują ruch akcji, a także służy do potwierdzenia obecnego trendu cenowego.

Wolumeny przewidują ceny, a wskaźnik OBV rośnie, kiedy wolumeny w sesjach byczych są wyższe niż w sesjach niedźwiedzich.

Wskaźnik OBV spada, jeśli wolumen jest wyższy w niedźwiedzich dołkach. Jeśli OBV spada, wskazuje to na negatywną presję wolumenu prowadzącą do negatywnego trendu cenowego.

Wskaźnik OBV: Bycze i niedźwiedzie dywergencje

Wskaźnik OBV odzwierciedla dywergencje pomiędzy wskaźnikiem a cenami, pozwalając przewidzieć możliwą zmianę trendu. Ten rodzaj sygnału wynika z faktu, że trend wolumenu pozwala przewidzieć ruch cen. Dywergencja bycza powstaje, kiedy wskaźnik OBV osiąga wyższe minima lub jest byczy, a w tym samym czasie ceny osiągają niższe minima lub kontynuują spadek.

Podobnie, niedźwiedzia dywergencja może powstać, kiedy OBV jest na niższych szczytach, a ceny na wyższych. Stanowi to wskazanie potencjalnego odwrócenia trendu. Jest to odzwierciedlone na poniższym wykresie:

Widzimy, wykreśloną na niebiesko, byczą dywergencję: gdy ceny osiągają niższe minima, wskaźnik osiąga niższe minima, wskazując, że akcje mogą przechodzić z trendu spadkowego do trendu wzrostowego. Linia OBV wychodzi z poprzedniego wyżu, zanim ceny przebiją poprzedni wyż.

Wnioski

Ponownie należy zauważyć, że ideą tego wskaźnika jest to, że wolumen poprzedza ruchy cen.

 • Jeśli wolumen zaczyna się zmniejszać, gdy cena aktywów rośnie, jest to oznaką zwiększonej presji sprzedaży, która, jeśli jest kontynuowana, może spowodować, że cena zacznie spadać. Odwrotnie jest również, gdy wolumen wzrasta w okresach, gdy cena wzrasta, co jest oznaką zwiększonej presji kupna.
 • Analizując ten wskaźnik, trader powinien skupić się głównie na jego trendzie. Aktualna wartość OBV jest mało istotna w tym sensie, że zawiera wiele danych z przeszłości i nie ma możliwości względnego porównania OBV jednego instrumentu z OBV innego. Z drugiej strony, jeśli badamy ostatni trend OBV, możemy określić, czy presja kupna lub sprzedaży wzrasta lub maleje, lub potwierdzić istniejący trend na rynku, lub zidentyfikować dywergencję między wskaźnikiem a ceną.
 • Jeśli OBV porusza się w tym samym kierunku co panujący trend, jest to wyraźny znak, że siła trendu jest utrzymywana. I odwrotnie, kiedy OBV zaczyna poruszać się w kierunku przeciwnym do trendu, jest to wskazówka, że istniejący trend słabnie i może się odwrócić.

Szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.01

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Handel Futures (kontraktami terminowymi)
W tym artykule postaramy się szczegółowo wyjaśnić, czym jest rynek kontraktów futures i jak działa handel futures, a także jakie są możliwości dla inwestorów i jak można postawić pierwsze kroki na tych złożonych finansowych instrumentach pochodnyc...