logo RankiaPolska

Co to jest ICO (Initial Coin Offering)?

ICO to nowa forma finansowania kryptowalut, gdzie tokeny są sprzedawane inwestorom. Dowiedz się, czym jest ICO, jakie ma cechy i jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w tokeny.
ICO co to jest

"Initial Coin Offering" to rodzaj finansowania kryptowalut. W ICO kryptowaluty są sprzedawane w formie tokenów spekulantom lub inwestorom w zamian za tradycyjne pieniądze lub inne kryptowaluty, takie jak Bitcoin lub Ethereum. Poniżej dowiesz się, czym jest ICO.

Co to jest token?

Zanim przejdziemy do zdefiniowania, czym jest ICO, zapoznajmy się z definicją tokena. Token to nowa koncepcja finansowa, która definiuje jednostkę wartości emitowaną przez podmiot prywatny. Można go zdefiniować jako wirtualny token, który ma określoną wartość w kontekście, w którym został wydany i jest zazwyczaj generowany przez kryptowaluty wykorzystujące technologię blockchain, zwykle Ethereum.

Co to jest ICO (Initial Coin Offering)?

W ramach Initial Coin Offering (ICO) lub sprzedaży tokenów, przedsiębiorcy dystrybuują cyfrowe aktywa, takie jak monety i tokeny, inwestorom w zamian za kapitał. Jest to zatem nowa forma finansowania, która wygenerowała miliony dolarów na blockchainie.

Co więcej, pierwsza oferta monet jest zwykle ogłaszana wraz z ujawnieniem dokumentu (whitepaper) opisującego sprzedaż tokenów, bazowy protokół komputerowy i blockchain, a także projekt i model biznesowy. Liczba tokenów jest zwykle ograniczona, z ustalonym limitem finansowania.

Sprawdź także: Jak handlować kryptowalutami

Initial Coin Offerings to mechanizm finansowania, za pomocą którego kryptowaluty są zbierane lub pozyskiwane; umożliwiając uruchomienie nowej usługi lub monety. Inwestor wpłaca środki, a w zamian otrzymuje od spółki token.

Jaka jest różnica między ICO a IPO?

IPO to publiczna oferta papierów wartościowych spółki, która zamierza notować swoją działalność na rynkach regulowanych poprzez ofertę publiczną nowo wyemitowanych akcji, sprzedaż istniejących akcji (będących własnością dotychczasowych akcjonariuszy) lub połączenie dwóch poprzednich metod.

Ze strukturalnego punktu widzenia ICO nie wydają się zatem bardzo różnić od IPO. Chociaż jednak w obu przypadkach mamy do czynienia z operacjami finansowania, to tym, co je odróżnia, jest z jednej strony emisja monet lub tokenów, a z drugiej środowisko operacyjne, czyli BlockChain.

Najważniejszym elementem jest jednak profil regulacyjny. Jeden jest często poza zakresem regulacji UE. Dlatego ryzyko nieuchronnie wzrasta. Jednak wraz z większym ryzykiem pojawiają się również większe możliwości potencjalnych zysków.

Cechy Initial Coin Offering

Oto cechy charakterystyczne ICO:

  • Nowe firmy (start-upy) są wykorzystywane do pozyskiwania funduszy poprzez oferowanie i promowanie swoich produktów i usług.
  • W zależności od celu, ICO mogą być podobne do akcji korporacyjnych, umożliwiając uczestnictwo stronom trzecim.
  • Pozwalają one uniknąć zaangażowania pośredników (banków lub maklerów).
  • Nie są one regulowane.
  • Pozwalają na utworzenie lub zwiększenie kapitału spółki poprzez nabycie kryptowalut.

Jak działa ICO?

Tworząc nową firmę lub rozpoczynając nowy projekt, bardzo ważne jest, aby zebrać fundusze za pośrednictwem ICO.

  1. Identyfikacja celu inwestycyjnego: stworzenie dokumentu technicznego, który zawiera opis projektu i potrzeby, które należy zaspokoić. Następnie: określenie wymaganych pieniędzy, tokenów, które mają zostać wyemitowane oraz czasu lub terminu.
  2. Tworzenie tokenów: tokeny są tworzone za pomocą określonych platform blockchain. Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystuje się Ethereum z niewielkimi modyfikacjami kodu.
  3. Promocja kampanii: zazwyczaj kampanie odbywają się online, ale niektóre platformy, takie jak Facebook, zakazują ICO.
  4. Oferowanie inwestorom: po utworzeniu tokenów są one oferowane inwestorom.

Initial Coin Offering: Wady i zalety

Inwestowanie w ICO oferuje następujące korzyści:

  • Umożliwia firmom pozyskiwanie funduszy, bez ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania i systemem prawnym.
  • Inwestor otrzyma token, który może zaoferować stabilne zwroty, jeśli projekt się powiedzie.
  • Są łatwe do zaprojektowania i wprowadzenia na rynek dzięki dostępnym usługom online.
  • Cenne narzędzie do pozyskiwania inwestycji biznesowych: firma może się rozwijać dzięki entuzjazmowi inwestorów.

Ryzyko inwestowania w Initial Coin Offering

Jednak zalety te nie powinny prowadzić do lekceważenia niebezpieczeństw związanych z ICO. Przyjrzyjmy się ryzyku, które ogólnie wiąże się z tego typu transakcjami.

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) ostrzega inwestorów przed wysokim ryzykiem związanym z "ICO" lub "Initial Coin Offerings". Jeśli myślisz o zainwestowaniu w ICO lub już to zrobiłeś, uważaj na różne związane z tym zagrożenia, w tym utratę całej inwestycji.

Przyjrzyjmy się wszystkim wadom inwestowania w tokeny ICO.

Jakie są wady inwestowania w tokeny ICO?  

ESMA uważa ICO za niezwykle ryzykowne i wysoce spekulacyjne inwestycje, a inwestorzy są narażeni na następujące zagrożenia:

  • Są one nieuregulowane, a zatem podatne na oszustwa lub nielegalną działalność

W zależności od ich struktury, ICO mogą nie podlegać regulacjom UE, a ochrona inwestorów może nie mieć zastosowania. Ponadto, ponieważ nie są one regulowane, niektóre kryptowalutowe ICO mogą być wykorzystywane do oszukańczych lub nielegalnych celów. Kilka ICO zostało ostatnio zidentyfikowanych jako oszukańcze, a ESMA nie wyklucza istnienia ICO, które zostały wykorzystane do prania pieniędzy.

  • Wysokie ryzyko utraty całego zainwestowanego kapitału

Zdecydowana większość ICO jest uruchamiana przez firmy znajdujące się na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Nawet jeśli nie są to oszustwa, takie firmy mają wysokie ryzyko niepowodzenia. Co więcej, wiele z oferowanych monet lub tokenów nie ma żadnej wewnętrznej wartości poza możliwością wykorzystania ich do uzyskania dostępu do produktu lub usługi opracowanej przez emitenta. Nie ma też żadnej gwarancji, że ten produkt lub usługa zostaną pomyślnie opracowane.

  • Brak opcji wykupu i ekstremalna zmienność cen monet lub tokenów

Można w to wierzyć lub nie, ale takie sytuacje są bardzo częste. Inwestorzy mogą nie być w stanie handlować swoimi monetami lub tokenami ani wymieniać ich na tradycyjne waluty, takie jak euro. Nie wszystkie waluty lub tokeny są wymieniane na waluty wirtualne, a gdy są, takie jak kryptowaluty, ich cena może być bardzo zmienna, ponieważ mogą być również podatne na manipulacje cenowe.

  • Nieodpowiednie informacje

Informacje dostępne dla inwestorów, takie jak white papers, są w większości przypadków niezweryfikowane, niekompletne, zniekształcone, a nawet wprowadzające w błąd. Zazwyczaj podkreślają potencjalne korzyści, ale nie ryzyko. Często są to również informacje o wysokim stopniu techniczności, a zatem nie od razu zrozumiałe.

Wniosek

Ogólnie rzecz biorąc, ICO są niezwykle ryzykownymi i spekulacyjnymi formami inwestycji. Chociaż potencjał zarobkowy jest wysoki, należy podchodzić do nich z najwyższą powagą i ostrożnością.

Często zadawane pytania

Szukasz brokera do inwestowania w kryptowaluty?

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

  • Zaawansowane platformy takie jak Metatrader 4 oraz możliwość połączenia swojego konta z TradingView.
  • Konkurencyjne prowizje.
  • Bezproblemowe, szybkie otwieranie konta
  • Regulowany przez najwyższej rangi FCA i ASIC
  • Całkowicie cyfrowy
Odwiedź

76,09% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD.

  • Regulacja obecna we wszystkich krajach.
  • Konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% (w euro).
  • Brak prowizji (0%) na akcje i ETF-y.
Odwiedź

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły