Token – co to jest? Tokeny a kryptowaluty

Co to jest token? W najprostszych słowach, token jest jednostką wartości wyemitowaną przez organizację. Aby przeszczepić to pojęcie do branży kryptowalutowej, musimy dodać fakt, że jest on akceptowany przez społeczność i wspierany przez blockchain. W ciągle zmieniającym się świecie kryptowalut trudno jest nadążyć za wszystkimi nowymi informacjami. Przyjrzyjmy się więc, czym są tokeny i jaka jest różnica między tokenami a kryptowalutami.

Co to jest Token?

Token to wirtualna waluta, reprezentująca kryptowaluty, zamienne, zbywalne aktywa lub narzędzia rezydujące na ich własnych blockchainach. Tokeny kryptowalutowe mogą służyć jako narzędzie do zbierania funduszy w crowdfundingu, a także jako substytut innych rzeczy. Zazwyczaj tokeny są tworzone, dystrybuowane, sprzedawane i rozpowszechniane za pośrednictwem standardowego procesu pierwszej oferty monet. ICO obejmuje crowdsourcing w celu sfinansowania rozwoju projektu.

W świecie kryptowalut, tokeny są zwykle generowane z kryptowalut przy użyciu technologii blockchain. Mogą one być postrzegane jako bony upominkowe specyficzne dla danego sklepu. Oznacza to, że tokeny mają swoją własną wartość, ale jest ona ograniczona do konkretnej koncepcji.

Rodzaje tokenów

Przydatne jest zrozumienie niektórych powszechnych konotacji tego słowa, ponieważ prawdopodobnie spotkasz się z nimi często podczas badania kryptowalut. Powyższa sekcja zawiera szerokie definicje kryptowalut, ale istnieją również pewne kategorie, które zawierają nazwę token.

Oto kilka przykładów:

 • Token NFT (Tokeny niezbywalne) – NFT to prawo własności do unikalnego zasobu cyfrowego lub fizycznego. To prawo własności może być wykorzystane do utrudnienia kopiowania i dzielenia się wytworami cyfrowymi. Często są one wykorzystywane do wydawania ograniczonej liczby cyfrowych dzieł sztuki lub sprzedaży unikalnych wirtualnych aktywów, takich jak rzadkie przedmioty w grach wideo.
 • Tokeny DeFi – W ostatnich latach pojawiły się protokoły oparte na kryptowalutach, które mają na celu naśladowanie tradycyjnych funkcji systemu finansowego tj. oszczędzanie i pożyczanie, ubezpieczenie, handel. Tokeny emitowane przez te protokoły pełnią szereg funkcji, a ponadto umożliwiają obrót nimi jak innymi kryptowalutami.
 • Governance tokens – Są to specjalne tokeny DeFi, które pozwalają posiadaczom mieć wpływ na przyszłość protokołu lub aplikacji. Są zdecentralizowane więc nie mają zarządów ani władz centralnych.
 • Tokeny bezpieczeństwa. Celem tokenów bezpieczeństwa jest stanie się kryptowalutowym odpowiednikiem tradycyjnych papierów wartościowych, takich jak akcje i obligacje. Ich głównym przypadkiem użycia jest sprzedaż udziałów w firmach. Bardzo podobne do akcji lub udziałów ułamkowych na rynkach konwencjonalnych) lub innych przedsiębiorstw, bez konieczności korzystania z pośrednika. Istnieją doniesienia, że duże firmy i startupy badają tokeny bezpieczeństwa jako alternatywę dla innych metod pozyskiwania funduszy.

Token a kryptowaluta: różnice

W ramach określonego modelu biznesowego firma tworzy token, aby zachęcić użytkowników do interakcji i nagrodzić posiadaczy tokenów. Tokeny są kryptowalutami zbudowanymi na szczycie istniejących blockchainów, podczas gdy kryptowaluty działają niezależnie i korzystają z własnych platform. Tokeny są tworzone przez firmy kryptowalutowe, które chcą zebrać pieniądze poprzez pierwszą ofertę monet. Jest to kryptowalutowa wersja pierwszej oferty publicznej (IPO). Te tokeny mogą być zakupione przez inwestorów zainteresowanych firmą.

Sprawdź także:

Tokeny vs. kryptowaluty vs. altcoiny

W świecie wirtualnych walut, termin token jest często błędnie używany zamiennie ze słowami kryptowaluta czy altcoin. Jednak terminy te odnoszą się do różnych rzeczy.

Mówiąc najprościej, kryptowaluta to elektroniczna waluta, która może być używana do wysyłania i otrzymywania płatności przy użyciu blockchain. Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin (BTCUSD).

 • Altcoiny to alternatywne kryptowaluty, które pojawiły się po tym, jak Bitcoin stał się globalnym fenomenem. Termin ten odnosi się do kryptowalut innych niż Bitcoin. Ich celem jest zastąpienie niektórych niedociągnięć Bitcoina ulepszoną alternatywą. Tether (USDT), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) lub Dogecoin (DOGE) są powszechnymi przykładami altcoinów. Pomimo różnych poziomów sukcesu, żaden z nich nie osiągnął poziomu popularności, którym cieszy się Bitcoin.

Kryptowaluty i altcoiny są zasadniczo wirtualnymi walutami, które działają na własnych blockchainach i są głównie wykorzystywane do ułatwiania płatności cyfrowych.

 • W przeciwieństwie do nich, tokeny kryptowalutowe są zbudowane na szczycie blockchaina, który służy jako platforma do tworzenia i wykonywania zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów. Tokeny są następnie wykorzystywane do ułatwienia transakcji. Tokeny mogą być wykorzystywane przez inwestorów do różnych celów. Oprócz posiadania ich jako części swojego udziału w spółce kryptowalutowej, mogą oni używać ich jako narzędzia ekonomicznego do handlu lub zakupu towarów i usług.

Wiele z tokenów w obiegu jest produkowanych przez Ethereum, dzięki możliwościom inteligentnych kontraktów. W ten sposób każdy może wyprodukować tokeny w ramach ICO, tworząc w ten sposób rozróżnienie między walutami, które mają własną księgę główną (zazwyczaj blockchain), a tokenami, które nie korzystają z własnej księgi głównej, ale z innej kryptowaluty.

NFT a kryptowaluty

Różnica między kryptowalutą a NFT jest taka sama, jak między cyfrową rzeczą kolekcjonerską a rzeczywistą rzeczą kolekcjonerską. Można je kupić, posiadać, sprzedać lub nimi handlować. Jego wartość będzie znaczna, jeśli symbolizuje coś istotnego lub atrakcyjnego dla dużej liczby osób. Niektóre z nich zostały sprzedane za miliony dolarów, inne zaś za ułamek jednego Ethera.

 • Więcej o NFT:
 • Co to są NFT?
 • Gry NFT i jak działają?
 • Axie Infinity, gra oparta na NFT wykorzystująca kryptowaluty Ethereum AXS i SLP
 • Nowe kryptowaluty

Tokenizacja

Dokument taki jak akt własności wirtualnej ziemi, fragment gazety czy scenariusz filmowy może być tokenizowane. Produkcja waluty cyfrowej to kapitałochłonna i trudna procedura, wymagająca specjalistycznej wiedzy, sprzętu, funduszy i planowania.

Tokeny różnią się od monet tym, że mogą być generowane i spieniężane przez każdego, kto posiada komputer i przedmiot, który może być przedmiotem tokenizacji. Oprogramowanie do ich produkcji jest łatwo dostępne na wielu platformach.

Tokeny użytkowe

Tokeny to różne rodzaje kryptowalut, które mają różne cechy i funkcje. Na przykład tokeny użytkowe zacierają różnicę między monetami a tokenami. Są one wytwarzane przez przedsiębiorstwa. Zapewniają one prawa do przyszłego korzystania z produktów lub usług danej firmy.

Tokeny użytkowe są formą pieniądza cyfrowego, który działa jako przechowalnia wartości. Pod względem funkcjonalności są podobne do kryptowalut. Ich funkcjonalność jest jednak bardzo ograniczona.

Tokeny a Ethereum

Z blockchainu Ethereum korzysta wiele tokenów użytkowych. Dzięki temu kupujący i sprzedający mogą łatwo handlować swoimi monetami.

Jest jednak pewne istotne zastrzeżenie. Wartość wymiany czegokolwiek denominowanego w Eterze zmienia się znacząco w zależności od popytu i podaży. Złożoność i zmienność sprawiają, że kupującym i sprzedającym trudno jest przewidzieć przyszłą wartość.

Tokeny bezpieczeństwa

Tokeny reprezentują zbywalną inwestycję lub aktywa. Tokenem mogą być między innymi akcje firmy, a także prawo własności nieruchomości lub samochodu. Istnienie tokena bezpieczeństwa w blockchainie służy do weryfikacji własności.

Chociaż na rynku pojawiło się kilka nowych i różnych rodzajów tokenów, ich cel jest różny. Właściciel tokena transakcyjnego może wykorzystywać go do przesyłania pieniędzy, co pozwala mu zaoszczędzić na opłatach bankowych. Token zarządzania umożliwia głosowanie jako obywatel, członek zarządu lub akcjonariusz w sprawie kierunków rozwoju firmy.

Wniosek

Świat kryptowalut ciągle się rozwija, podobnie jak wartość kryptowalut ciągle się zmienia. Trzeba cały czas być na bieżąco, gdy mamy do czynienia ze stale zmieniającym się napływem wiadomości. Tokeny mogą być bardzo przydatne, ale wciąż istnieją pewne niejasne informacje, takie jak liczba rodzajów tokenów i ich nazewnictwo. Mylącym faktem jest, że niektóre tokeny są faktycznie użyteczne jako forma płatności. Mam więc nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił czym są tokeny, zwłaszcza w zakresie sposobu ich działania.

Szukasz bezpiecznego brokera do inwestowania? Sprawdź nasze rekomendacje:
Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Handel Futures (kontraktami terminowymi)
W tym artykule postaramy się szczegółowo wyjaśnić, czym jest rynek kontraktów futures i jak działa handel futures, a także jakie są możliwości dla inwestorów i jak można postawić pierwsze kroki na tych złożonych finansowych instrumentach pochodnyc...