Najlepsze Altcoiny: Ranking

Coraz więcej mówi się o kryptowalutach, walutach cyfrowych, które rewolucjonizują rynek finansowy, ale nadal istnieje wiele dezinformacji, błędnych informacji, a nawet pomyłek, które stają się normą. Tak jest w przypadku Bitcoina, który będąc najpopularniejszą i najbardziej znaną walutą cyfrową, jest mylony z samym terminem kryptowaluta.

Rzecz w tym, że istnieje więcej kryptowalut niż Bitcoin i nie wszystkie kryptowaluty to Bitcoiny. To prawda, że Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, która w znacznym stopniu ukształtowała rynek i nadal osiąga rekordowe poziomy niemal każdego miesiąca, ale obecnie na rynku dostępnych jest ponad 5000 alternatyw, które mogą być równie ciekawe dla wszystkich inwestorów, nie tylko dlatego, że są wykorzystywane zarówno jako magazyn wartości, jak i do korzystania z aprecjacji rynku. Oto najlepsze Altcoiny, na których skupimy się w poniższych akapitach.

Czym są altcoiny?

Altcoiny to kryptowaluty inne niż Bitcoin. Mają one cechy wspólne z Bitcoinem, ale także różnią się od niego. Zapewniają nowe lub dodatkowe funkcje, takie jak inteligentne kontrakty lub niska zmienność cen.

Rodzaje altcoinów

Należy również zauważyć, że istnieją różne kategorie altcoinów. Zacznijmy od tych opartych na miningu. Oznacza to, że te Altcoiny są uzyskiwane w procesie wydobywania, który wymaga od użytkownika zatwierdzenia transakcji, gwarantując jej autentyczność za pośrednictwem usługi blockchain. W zamian otrzymuje on nową kryptowalutę na rynku. Innym bardzo popularnym przykładem tego typu Altcoina jest Ethereum, prawdopodobnie najcenniejsza obecnie waluta cyfrowa na rynku, zaraz po Bitcoinie.

Inną kategorią Altcoinów są Stablecoiny, waluty cyfrowe, które wydają się być indeksowane do istniejącego aktywa rynku finansowego. Aktywa te mogą mieć różny charakter, taki jak surowiec lub waluta międzynarodowa, taka jak dolar lub euro. Stablecoiny to kryptowaluty, które zazwyczaj mają bardziej stabilną wartość niż większość walut cyfrowych, takich jak… Bitcoin.

Wreszcie, istnieje kategoria tokenów bezpieczeństwa i tokenów użytkowych. Zacznijmy od tych pierwszych. Security tokens to rodzaj gwarancji kontraktu inwestycyjnego, który obiecuje na przykład udział w zyskach lub prawo do głosowania w zarządzie spółki. Innymi słowy, są to rzeczywiste tokeny potwierdzone przez niezwykle bezpieczny i wiarygodny Security Token, uwierzytelniony przez blockchain.

Z drugiej strony tokeny (Security Token) działają w podobny sposób, ale ich celem jest zagwarantowanie użytkownikowi dostępu do określonej usługi. Przykładowo, użytkownik posiadający Filecoin Security Token może użyć go do uzyskania dostępu do sieci o tej samej nazwie, która jest cyfrową usługą przechowującą pliki online w całkowicie prywatny i bezpieczny sposób, ponownie w oparciu o technologię blockchain.

Jak powstają altcoiny?

Niektóre sposoby tworzenia Altcoinów są następujące:

Własny blockchain

Jednym ze sposobów na stworzenie własnego łańcucha bloków jest natywna kryptowaluta: jest to proces, który obejmuje opracowanie zdecentralizowanej sieci od podstaw; jest to jednak bardziej złożone, czasochłonne i kosztowne. Przykład: Altcoiny takie jak Ethereum (ETH), Cardano (ADA) i Solana (SOL).

Fork

Podczas procesu forkowania altcoiny są tworzone z oryginalnych kodów walutowych. Na przykład oprogramowanie Bitcoin było podstawą do powstania Bitcoin Cash.

Tworzenie gotowych do użycia altcoinów poprzez blockchain

Trzecim sposobem tworzenia altcoinów są gotowe do użycia łańcuchy bloków. Ethereum jest jedną z platform, która oferuje taką możliwość, a tokeny oparte na projekcie noszą nazwę ERC-20.

Najbardziej znane altcoiny

Na rynku dostępnych jest wiele altcoinów. Niektóre z najbardziej znanych to:

Jak wydobywane są altcoiny

Obecnie altcoiny są wytwarzane za pomocą 2 procesów:

  • Proof-Work (PoW): jest to protokół używany przez Bitcoina i większość altcoinów. Użytkownicy łączą swoje komputery z oprogramowaniem kryptowaluty i rozwiązują złożone obliczenia matematyczne.
  • Proof of Stake (PoS ): jedną ze „zrównoważonych” alternatyw dla tego mechanizmu jest protokół PoS. W praktyce, zamiast używać komputerów do walidacji transakcji, użytkownicy muszą posiadać określoną ilość kryptowaluty w sieci.

Jak duży jest rynek altcoinów?

Kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi obecnie 2,3 bln USD., według CoinMarketCap.

Zalety i wady altcoinów

Podobnie jak wszystkie instrumenty rynku finansowego, altcoiny mają również zalety i wady dla inwestorów i przedsiębiorców. Sztuką jest znalezienie idealnej równowagi między stratami i zyskami, łagodząc te pierwsze i maksymalizując te drugie.

Możemy zatem powiedzieć, że altcoiny oferują większe bezpieczeństwo nowym inwestorom. Stablecoiny są na przykład mniej zmiennymi i bardziej stabilnymi aktywami, podczas gdy alternatywne kryptowaluty są, w porównaniu z Bitcoinem, królową tego sektora, znacznie tańsze, co oznacza, że mają większe możliwości aprecjacji.

Istnieją jednak pewne zagrożenia, takie jak fakt, że nie jest to sektor regulowany przez rynek, co może stanowić zagrożenie dla inwestorów. Prawdą jest, że przetrwały one momenty niepewności rynkowej bez szwanku, jak miało to miejsce w przypadku międzynarodowego kryzysu finansowego z 2008 r., ale zaleca się, aby zawsze zachować ostrożność podczas inwestowania w tego typu aktywa.

Bitcoin czy altcoiny?

Dla wielu ekspertów zarówno altcoiny, jak i bitcoiny są opłacalne.

Pamiętaj, że jeśli Bitcoin rośnie, altcoiny również mają tendencję do wzrostu i to samo dotyczy sytuacji, gdy Bitcoin traci impet. Ale kiedy Bitcoin spada, robi to, trzymając się całkiem dobrze. Z drugiej strony altcoiny są znacznie bardziej niestabilne. Tak jak szybko zyskują, tak szybko mogą stracić.

Różnica między altcoinami a bitcoinem

Główne różnice między Bitcoinem a altcoinami są następujące:

  • Użyteczność: podczas gdy Bitcoin jest uważany za środek przechowywania wartości, wiele altcoinów oferuje inne funkcje lub możliwości w porównaniu do Bitcoina.
  • Długowieczność. Bitcoin istnieje znacznie dłużej niż jakikolwiek inny altcoin.
  • Wartość: cena BTC jest historycznie wyższa niż jakiegokolwiek altcoina.

Jak kupić altcoiny

Możesz kupić altcoiny za pośrednictwem giełd lub bezpośrednio od innych użytkowników w handlu peer-to-peer (P2P). Oto sposoby zakupu altcoinów:

  • Fundusze kryptowalutowe: istnieją opcje dla inwestorów detalicznych, wykwalifikowanych lub profesjonalnych. Te produkty finansowe pobierają opłaty za zarządzanie i wyniki.
  • Fundusze ETF: są to fundusze notowane na giełdzie. Ci, którzy inwestują w kryptowaluty za pośrednictwem ETH, muszą płacić opłaty za zarządzanie, pośrednictwo i przechowywanie, a także podatki. Brokerzy oferują także ETF na Bitcoin.
  • Giełdy: platformy, na których użytkownicy mogą kupować, sprzedawać i wymieniać kryptowaluty.
  • Peer-to-peer (P2P ): często ryzykowne, ponieważ w wielu przypadkach nie ma strony trzeciej, która gwarantowałaby transakcję, co otwiera drzwi do oszustw.

Altcoiny: czy to dobra inwestycja?

Jest to pytanie, które zadają sobie wszyscy, ale na które nie ma poprawnej odpowiedzi. Oczywiście jest to dobra inwestycja, jeśli daje zwrot finansowy, co oznacza, że konieczne jest przyjęcie rozsądnej, odpowiedzialnej i inteligentnej postawy, badanie i analizowanie rynku altcoinów i ich aktualnej wartości.

Innymi słowy, ważniejsze od inwestowania lub nieinwestowania w kryptowaluty jest ostrożne inwestowanie. Niezbędne jest zatem posiadanie dogłębnej wiedzy na temat sektora, ponieważ jest on niezwykle zmienny, nigdy nie należy inwestować ponad swoje rzeczywiste możliwości i oczywiście należy inwestować z rozsądkiem, a nigdy pod wpływem emocji. Zasadniczo chodzi o działanie ze zdrowym rozsądkiem, ale nie zapominając, że nie zawsze jest to tak powszechne, jak sugeruje nazwa.

Sprawdź także: Jak handlować kryptowalutami

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€200.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Gdzie i jak inwestować w Bitcoin
W 2023 r. Bitcoin odbił się od poziomu około 15 000 EUR do nieco ponad 40 000 EUR. Co więcej, sytuacja ta miała miejsce na tle inflacji i niepewności na rynkach, dlatego też wielu nadal twierdzi, że kryptowaluta funkcjonuje jako bezpieczne aktywo,...