Grupa Swatch: Analiza i Perspektywy Rozwoju

Grupa Swatch (Swatch Group) jest największą na świecie grupą produkującą zegarki i oprócz marki Swatch, od której pochodzi jej nazwa, obejmuje wiele historycznych marek zegarków, takich jak Omega, Blancpain, Glashütte-Original, Longines i wiele innych.

Spółki zależne Swatch Group: Omega, Blancpain, Glashütte i Longines.

Firma ta została założona w 1983 roku pod kierownictwem Nicolasa Hayeka. „The Swatch Group”, czyli „Grupa Swatch”, powstała po poważnym kryzysie w szwajcarskim przemyśle zegarkowym w latach 70-tych.

„The Swatch Group” to międzynarodowa grupa zajmująca się projektowaniem, produkcją i sprzedażą gotowych zegarków, biżuterii, mechanizmów zegarkowych i komponentów, dostarczająca prawie wszystkie komponenty wymagane przez 18 marek zegarków.

Jest również głównym graczem w produkcji i sprzedaży systemów elektronicznych wykorzystywanych w zegarmistrzostwie i innych sektorach. Swatch Group zatrudnia ponad 33 000 osób w ponad 50 krajach. Jest to nie tylko przemysłowa „maszyna” produkcyjna, która wykorzystuje najbardziej zaawansowaną robotykę i nowe technologie, aby zapewnić najwyższą precyzję wymaganą dla swoich produktów.

Ale jest to również działalność, w której rzemiosło ma swoje miejsce, w warsztatach „Vallée de Joux”, gdzie mechanizmy mechaniczne są wykonywane ręcznie i gdzie nadal uczy się wyjątkowego profesjonalizmu i chroni know-how.

Marki Swatch Group

Głównymi markami Swatch Group są: Blancpain, Breguet, Harry Winston, Glashütte Original, Omega, Jaquet Droz, Léon Hatot/Rado, Longines/Hamilton, Certina, Mido, Tissot, Balmain, Calvin Klein/Swatch i Flik Flak/Endura.

Ta luksusowa marka jest również właścicielem ETA S.A., Valjoux, spółki zależnej z siedzibą w Grenchen, która opracowuje wiele mechanizmów dla marek Grupy i innych marek zegarków Swiss Made.

Podobnie Swatch jest właścicielem firm elektronicznych, takich jak baterie Belenos, EM Microelectronic-Marin, Micro Crystal (kwarc) i Renata. Simon & Membrez, Novi S.A., RW, Comadur, Lascor, HH Michrotecnique, meco Suisse, mom, Universo, DYB, diantus watch, assem, TERMiBoîtes jako część ich firm produkcyjnych.

Swatch posiada dział badań i rozwoju, usług, kontroli jakości i inżynierii oraz dysponuje takimi zasobami jak: Cite du Temps, Planet Swatch, Omega Museum, Longines, Glashütte German Museum, Swatch Art Peace Hotel i Nicolas Hayek Center.

Przyjrzyjmy się teraz głównym markom należącym do Swatch Group.

Omega 

Zegarki Omega to duża szwajcarska firma, która została założona przez młodego Louisa Brandta, który założył skromny warsztat w szwajcarskiej wiosce „La Chaux-de-Fonds”. W 1879 roku zmarł, ale jego dwaj synowie, Louis-Paul i César Brandt, przejęli firmę zegarmistrzowską i rok później przenieśli się do miasta Biel / Bienne.

Prawie 200 lat później Omega nadal jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie ze względu na swoją jakość i precyzję.

Swatch Blancpain 

Ta marka zegarków z siedzibą w Paudex / Le Brassus w Szwajcarii została założona przez Jehana-Jacquesa Blancpaina w Villeret w Szwajcarii w 1735 roku. Jest uważana za najstarszą markę zegarków na świecie, która projektuje, produkuje, dystrybuuje i sprzedaje prestiżowe zegarki mechaniczne i luksusowe.

Glashütte 

Ferdinand Adolph Lange założył swoją fabrykę zegarków w mieście Glashütte (Saksonia); dając początek pożądanym luksusowym markom na całym świecie, takim jak „A. Lange & Söhne”, „Glashütte Original” i „Nomos Glashütte”. Jest to marka znana na całym świecie ze swojego wzornictwa i technologii.

Longines 

Longines to stara szwajcarska marka luksusowych zegarków założona w 1832 roku. Jej początki sięgają warsztatu zegarmistrzowskiego założonego przez „Auguste Agassiz” w Saint-Imier w Szwajcarii. Obecnie posiada kilka kolekcji dla mężczyzn i kobiet z kilkoma znanymi modelami, takimi jak Lindbergh, Weems, Legend Diver, Conquest, Hydroconquest czy Flagship.

Dystrybucja marki Swatch

Każda z marek jest w pełni zatwierdzona i gwarantowana przez Swatch Group, a spółka zależna posiada certyfikowane i wykwalifikowane centrum serwisowe w Szwajcarii. Do każdego punktu wysyłane są urządzenia, materiały i komponenty niezbędne do naprawy zegarków sprzedawanych w danym kraju i/lub regionie.

Grupa Swatch: Analiza ekonomiczna

Filozofią Swatch Group jest myślenie długoterminowe. Biorąc pod uwagę, że akcje tej szwajcarskiej grupy są notowane na giełdzie w Zurychu, a jej siedziba znajduje się w Biel w Szwajcarii, wiele osób zastanawia się, czy warto kupować akcje Swatch.

Dla wielu ekspertów przewagą konkurencyjną Swatch jest zdolność do utrzymania się w czasie, a co za tym idzie ogromna siła jej marek; możliwość nieobniżania cen i postrzeganie oferowanych luksusowych produktów. Dlatego inwestowanie w akcje tej firmy na giełdzie jest uważane za naprawdę opłacalne.

Jak już wspomniano, grupa Swatch jest jednym ze światowych liderów w branży zegarków. Ponadto warto wiedzieć, że grupa ta jest jedną z pierwszych w Szwajcarii pod względem kapitalizacji i obrotów w sektorze produkcyjnym.

Oprócz powyższego, grupa ta jest jedną z najważniejszych na świecie w swoim sektorze, odpowiadając za ponad 25% globalnej sprzedaży zegarków.

Akcje Swatch: Dane finansowe

Jeśli przeanalizujemy dane finansowe Swatch na przestrzeni lat, możemy podkreślić siłę tej marki na giełdzie:

 • Kapitalizacja akcji wyniosła 10,44 miliarda franków szwajcarskich (CHF) w roku 2024.
 • Obroty Swatch za rok 2023 wyniosły prawie 7,9 miliona CHF.
 • Jest notowana na giełdzie w Zurychu, gdzie znajdują się najwyżej notowane spółki w Szwajcarii.

Akcjonariusze i konkurencja

Udziały Swatch dzielą się na:

 • 0,12% akcji w posiadaniu instytucji.
 • 0,12% akcji w wolnym obrocie, również w rękach instytucji.
 • Pozostały procent akcji jest w posiadaniu rodziny Hayek i inwestorów.

Grupa Swatch: Notowania

Poniżej znajduje się podsumowanie rynku Swatch Group.

Grupa Swatch: Notowania | Źródło: Google Finance

Akcje Swatch Group

Akcje grupy Swatch są obecnie w dużej mierze w rękach dużych prywatnych akcjonariuszy, w tym:

 • Hayek Pool z 40,5 proc.
 • Gardner Russo & Gardner z 3,76%.
 • Marathon Asset Management z 3,53%.
 • Fidelity Research & Management z 3,28%.
 • Norges Bank Investment Management z 3,11%.
 • UBS Asset Management Switzerland z 2,79%.
 • Vanguard Group z 2,76%.
 • Invesco Advisers z 2,64%.
 • Dimensional Fund Advisors z 2,40%.
 • Flossbach Von Storch z 2,32% oraz;
 • FIL Investment Advisors z 2,09%.

Ponadto Swatch ma ważnych strategicznych sojuszników, takich jak:

 • Tmall: W 2020 r. firma Swatch nawiązała współpracę z Tmall Group, aby zaoferować Swatch Tmall Super Brand Day, wydarzenie łączące działania online i offline dla chińskich fanów. Tmall to centrum handlowe chińskiego giganta e-commerce Alibaba, które jest również największą w kraju platformą zewnętrzną dla sprzedawców detalicznych i marek.
 • Tiffany & Co: Swatch Group niedawno zawarła strategiczny sojusz z Tiffany & Co w celu optymalizacji rozwoju, produkcji i globalnej sprzedaży zegarków marki Tiffany. Sojusz ten wprowadził Tiffany & Co do wewnętrznego kręgu luksusowych marek zegarków produkowanych i dystrybuowanych przez Swatch Group. Obie firmy rozważały nawiązanie współpracy od dłuższego czasu, a Swatch został uznany przez Tiffany & Co za najlepszego partnera strategicznego do zorganizowania powrotu marki na rynek zegarków, dzięki swojej pozycji lidera i możliwościom dystrybucji.

Główni inwestorzy instytucjonalni

Wśród inwestorów instytucjonalnych znajduje się Parametric Portfolio Associates, duża grupa inwestycyjna, która zapewnia większe bezpieczeństwo podczas inwestowania w te akcje na giełdzie.

Grupa Swatch: Konkurencja

Rolex jest prawdopodobnie najbardziej znanym konkurentem grupy Swatch.

Inni konkurenci Swatch obejmują: Casio, Seiko, Mondaine Hublot, Timex i Fossil. Jak więc widać, firma ta konkuruje z najlepszymi markami na rynku.

Zalety inwestowania w Swatch Group

✔ Swatch jest modelem biznesowym dla innych konkurentów, zarówno pod względem struktury korporacyjnej, jak i zdolności do wzmacniania marki.

✔ Produkuje własne materiały, będąc jednocześnie unikalną grupą na rynku międzynarodowym.

✔ Swatch może być opłacalną inwestycją w perspektywie średnio- i długoterminowej.

✔ Grupa emituje roczne dywidendy (akcje Swatch nie mają wysokich dywidend, ale są najbardziej atrakcyjnymi szwajcarskimi akcjami dla transakcji krótko- i średnioterminowych).

✔ Akcje można kupować bezpośrednio i za pomocą kontraktów CFD.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...