Mintos Opinie, Ofera i Opłaty

Mintos to jedna z największych platform crowdlendingowych w Europie i dla wielu pierwszy kontakt z tym rodzajem alternatywnych inwestycji. W ciągu ostatniego roku Mintos dodał opcję inwestowania w ETF i obligacje ułamkowe. W tym przewodniku opinie o Mintos, jakie są jego cechy, czy jest bezpieczny, jakie produkty możesz zakupić i jakie są koszty tego brokera.

Mintos Opinie

Co to jest i jak działa Mintos?

Mintos to platforma inwestycyjna, która powstała w 2015 roku na Łotwie i rozpoczęła swoją działalność oferując inwestycje w pożyczki, ale rozszerzyła swoją ofertę i obecnie oferuje ETF i obligacje ułamkowe.

Obecnie jest jednym z głównych przedsiębiorstw w sektorze crowdlendingu z ponad 609 milionami euro zarządzanych aktywów i ponad 534 000 klientów na całym świecie.

Jako platforma crowdlendingowa, Mintos łączy prywatnych inwestorów z podmiotami emitującymi pożyczki i ich klientami. Inwestując z Mintos inwestujesz w pożyczki, to znaczy, że pożyczasz pieniądze firmom i osobom prywatnym na finansowanie ich projektów, choć wszystko jest strukturyzowane za pomocą Mintos Notes. Te Noty są instrumentami wspieranymi przez pożyczki, które regulują ten typ inwestycji.

W dużej mierze Mintos działa jako rynek, który gromadzi pożyczki, które instytucje kredytowe chcą sfinansować, i oferuje je za pośrednictwem tzw. notes które mogą mieć strukturę bezpośrednią:

Źródło: Mintos

Podsumowując, pożyczkobiorcy proszą o pieniądze od podmiotów inicjujących (emitujących). Podmioty te publikują ofertę na Mintos, a drobni inwestorzy finansują pożyczkę.

Tak więc, inwestując w Mintos, finansujesz część tych pożyczek, które emitent publikuje.

Mintos działa jako pośrednik w całej tej operacji. Udostępnia rynek, na którym publikowane są oferty i środki techniczne do inwestowania w pożyczki, coś na wzór rynków MTF na giełdzie. Platforma zajmuje się oceną emitentów i pożyczek, abyś mógł podejmować decyzje i tworzyć zautomatyzowane systemy inwestycyjne.

Ponadto posiada również rynek wtórny i gwarancję odkupu w przypadku niewypłacalności. Jeśli więc płatność zostanie opóźniona, emitent musi zwrócić sfinansowany kapitał. Nie zapobiega to niewypłacalności na platformie.

Mintos dodał do swojej oferty, inwestowanie w obligacje ułamkowe jak i inwestowanie w ETF.

Główne cechy Mintos

 • 🏆 Regulacja: Bank Łotwy i zarejestrowany w KNF.
 • 🔒 Fundusz gwarancyjny: 90% inwestycji do maksymalnie 20.000€
 • 💼 Aktywa finansowe: pożyczki dla firm i osób prywatnych, obligacje ułamkowe i ETF.
 • 💻 Typy kont: prywatne i biznesowe
 • 💲 Opłaty: Bez opłat
 • 💰 Minimalny depozyt: 50€
 • 📈 Platforma: Własna
 • 📧 Kontakt:
  • Email: Tak
  • Telefon: Nie
  • Czat: Tak
 • 🗣️ Obsługa w języku polskim: Tak

Czy Mintos to oszustwo?

Bezpieczeństwo jest ważne dla każdej inwestycji, a crowdfunding nie jest tutaj wyjątkiem. Oprócz ryzyka związanego z samym aktywem (że pożyczka nie zostanie zwrócona), warto sprawdzić bezpieczeństwo platformy, ponieważ w przeszłości dochodziło do upadłości i oszustw w branży.

Czy Mintos to jeden z nich?

Wcale nie, począwszy od jego wielkości w branży. Ponadto Mintos jest regulowany przez Łotewski Bank Centralny, Latvijas Banka i Komisję Rynku Finansowego i Kapitałowego (FCMC) na Łotwie, która jest odpowiednikiem Komisji Nadzoru Finansowego, ale na Łotwie.

Czy pieniądze na Mintos są bezpieczne?

Firma przestrzega systemu rekompensat dla inwestorów łotewskich który, zgodnie z prawem europejskim, pokrywa do 90% strat do maksymalnej kwoty 20 000 euro w przypadku upadłości podmiotu.

Jakie produkty inwestycyjne oferuje Mintos Crowdlending

Mintos to platforma inwestycyjna specjalizująca się w crowdfunding, chociaż oferuje więcej. Oto produkty, które możesz subskrybować na Mintos.

Pożyczki Mintos P2P

Mintos rozpoczął działalność jako platforma crowdlendingowa, choć dziś oferuje więcej produktów i może być uważany za platformę wieloproduktową.

Jeśli chodzi o pożyczki P2P, Mintos pozwala inwestować w pożyczki na trzy różne sposoby:

 • Mintos Core, czyli portfel zaprojektowany przez samą platformę, który dywersyfikuje inwestycje użytkowników i obejmuje wszystkie rodzaje pożyczek. Ma pewne zasady i ograniczenia inwestycyjne, takie jak limit 15% ekspozycji na firmę inicjującą.
Źródło: Mintos
 • Mintos Custom, które są portfelami, które możesz stworzyć sam, wybierając parametry takie jak czas trwania pożyczki czy ocena pochodzących firm, między innymi. Te portfele będą działać automatycznie zgodnie z ustalonymi przez ciebie zasadami.
 • Inwestowanie manualne, wybierz swoje inwestycje aktywnie spośród wszystkich dostępnych pożyczek.

Obligacje ułamkowe

Mintos umożliwia również inwestowanie w zakup obligacji ułamkowych już od 50 euro. Mintos pełni rolę emitenta obligacji, których aktywami bazowymi są emisje innych spółek, z którymi współpracuje, oraz innych spółek.

Innymi słowy, jest to pod każdym względem dług korporacyjny, a nie dług rządowy. Sprawdźmy na czym to polega.

Źródło: Mintos

Te obligacje mogą być sprzedawane na rynku wtórnym Mintos, ale nie na normalnych rynkach regulowanych.

W tym sensie można przypuszczać, że cena takich obligacji Mintos jest mniej zmienna niż cena tradycyjnej emisji obligacji.

Jako produkt dostępny wyłącznie w Mintos, obligacje nie mogą zostać przeniesione na inną platformę, tak jak ma to miejsce w przypadku pożyczek, w które zainwestowałeś.

Mintos ETF

Fundusze ETF są najnowszym dodatkiem i to dzięki nim Mintos jest prawdziwą platformą multi-inwestycyjną.

Platforma koncentruje swoje inwestycje w fundusze ETF za pośrednictwem Mintos Core ETF, portfela inwestycyjnego dostosowanego do różnych profili ryzyka, w zależności od potrzeb użytkownika.

Mintos Core ETF tworzy trzy modele portfeli:

 • Konserwatywny portfel dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój kapitał. Te portfele zawierają większy procent stałego dochodu i są przeznaczone dla osób o niższej tolerancji na ryzyko.
 • Zrównoważony portfel dla tych, którzy mają umiarkowany profil. Ten portfel łączy dochód stały i zmienny.
 • Portfel zorientowany na wzrost, dla tych, którzy mają szerszy horyzont inwestycyjny i większą tolerancję na ryzyko.

W przypadku portfeli Mintos wykorzystuje fundusze ETF od głównych menedżerów, takich jak iShares, Amundi i Vanguard.

Na platformie wyjaśniają, że preferują:

 • Największe fundusze ETF.
 • Z niższym TER, co oznacza niższe koszty.
 • Fundusze ETF, które są UCITS.
 • Które mają niski błąd śledzenia, co oznacza, że są bardzo zbliżone do indeksu.
 • Replikacja fizyczna zamiast replikacji syntetycznej.

Mintos pozwala zacząć inwestować w ETF już od 50 €.

Zalety i wady Mintos

Zalety

 • Jedna z największych platform w Europie.
 • Platforma zarejestrowana w KNF.
 • Szeroki wybór pożyczek i aktywów.
 • Odpowiednie zwroty (średnio 13% według ich danych).
 • Gwarancja odkupu części pożyczek.
 • Opcje automatyzacji inwestycji.
 • Brak prowizji.
 • Możliwość inwestowania w zautomatyzowany sposób z Mintos Core.
 • Minimalna wpłata 50 €.

Wady

 • Większa liczba pożyczkodawców komplikuje wybór.
 • Inwestycja nie jest gwarantowana, a gwarancja odkupu może nie zostać zrealizowana.
 • Inwestujesz w pożyczki, co wiąże się z ryzykiem niewypłacalności.

Typy kont na Mintos

Mintos oferuje dwa rodzaje kont:

 • Konto prywatne dla osób fizycznych.
 • Konto biznesowe dla firm.

Konta i produkty inwestycyjne są dokładnie takie same w każdym przypadku, różnią się niektóre wymogi prawne, takie jak testy kwalifikowalności.

Jak założyć konto na Mintos? Przewodnik

Mintos oferuje tylko jeden rodzaj konta dla osób fizycznych. Proces zakładania konta na Mintos jest w 100% online i jest bardzo prosty.

Oto kroki, które należy wykonać:

 1. Wejdź na oficjalną stronę Mintos i wybierz typ konta.
 2. Wprowadź swoje dane osobowe. Musisz wprowadzić adres e-mail i kraj zamieszkania, a także ustawić swoje hasło.
 3. Zweryfikuj swoją tożsamość. Otrzymasz e-mail, aby potwierdzić podany adres, a następnie musisz zweryfikować swoją tożsamość. Ten proces jest realizowany za pomocą Veriff i musisz przesłać zdjęcie swojego dowodu tożsamości lub ważnego paszportu oraz inne zdjęcie z tym dokumentem.
 4. Wypełnij ocenę kwalifikowalności. Ten test jest obowiązkowy i służy do określenia poziomu wiedzy finansowej oraz tego, czy jest to odpowiednia inwestycja dla Ciebie, w oparciu o Twoją sytuację finansową, doświadczenie i cele inwestycyjne.
 5. Dokonaj pierwszej wpłaty i stwórz swój plan inwestycyjny.

W sumie, te 5 kroków nie powinny zająć więcej niż 10-20 minut.

Mintos często oferuje promocje, takie jak kod promocyjny 50 euro za rejestrację za pośrednictwem linku od przyjaciela.

Opłaty i prowizje Mintos

Czy inwestowanie z Mintos jest drogie czy tanie? Jeśli ograniczymy się do kosztów platformy, inwestowanie z Mintos nie wiąże się z żadnymi kosztami dla normalnych operacji.

Operacje z Mintos nie obejmują opłat za utrzymanie ani prowizji za zarządzanie lub kupno-sprzedaż. Tylko w przypadku obligacji ułamkowych istnieje prowizja w wysokości 0,85% w przypadku sprzedaży aktywów na rynku wtórnym. Firma nie pobiera opłat nawet za wpłatę lub wypłatę pieniędzy.

Nie oznacza to, że niektóre operacje nie mogą wiązać się z kosztami operacyjnymi.

Mintos zastosuje prowizję w wysokości 0,5% za konwersję walut według średnich stawek XE.

Zastosuje również opłatę w wysokości 0,85% za sprzedaż inwestycji na rynku wtórnym. To znaczy, jeśli chcesz pozbyć się pożyczki przed czasem i sprzedać ją innemu inwestorowi, będziesz musiał ponieść ten koszt.

Do tego dochodzi prowizja za brak aktywności w wysokości 2,9 euro miesięcznie jeśli nie dokonujesz inwestycji przez okres 6 miesięcy z rzędu. Jeśli masz subskrypcję Core Portfolio lub zaprojektowałeś swój zautomatyzowany portfel, nie musisz martwić się o tę prowizję.

Prowizja zostanie pobrana, jeśli niezainwestowane środki inwestora są równe lub mniejsze niż 30% całkowitego salda na jego rachunku, czyli sumy dostępnych środków, zainwestowanych środków, oczekujących płatności i kwot podlegających zwrotowi, przeliczonych na euro.

Prowizja zostanie również pobrana, jeśli niezainwestowane środki inwestora w euro są niższe niż 100 euro.

Ponadto Mintos może naliczyć koszty odzyskania aktywów.

Platforma i aplikacja Mintos

Mintos posiada własną platformę internetową i aplikację na telefon. Platforma jest bardzo prosta i łatwa w użyciu. Na początku zobaczysz pożyczki, w które inwestujesz i na jakim etapie się znajdują. To znaczy, czy istnieją oczekujące płatności lub opóźnienia.

Będziesz mógł również uzyskać podsumowanie oczekujących inwestycji do zwrotu i tych już wykonanych, jak również wyniki każdego z automatycznych portfeli, które stworzyłeś.

Tworząc nowe portfolio, możesz wybrać między typem oprocentowania, okresem inwestycji i innymi aspektami, takimi jak czy chcesz, aby miały gwarancję odzysku.

Operacje na ich platformie internetowej i aplikacji mobilnej są takie same.

Podsumowując, jest to prosty, intuicyjny i wydajny interfejs.

To samo dotyczy procesu inwestowania w Mintos Core ETF. Aby Mintos mógł stworzyć Twój profil inwestycyjny, musisz odpowiedzieć na 12 pytań dotyczących Twojej wiedzy finansowej, doświadczenia i celów. Następnie platforma zasugeruje portfel ETF i wskaże jego skład w najdrobniejszych szczegółach.

Obsługa klienta

Być może jest to jedna z rzeczy, które platforma mogłaby poprawić. Mintos wysyła terminowe ogłoszenia o każdym ważnym wydarzeniu za pośrednictwem poczty elektronicznej i upewnia się, że klienci zawsze mają najnowsze informacje.

Niedawno poprawiła również swoją bezpośrednią obsługę. Oto krótkie podsumowanie tego, jak to działa:

 • ❌ Biuro w Polsce: Nie
 • ✅ Numer kontaktowy: przez internet. Umawiasz spotkanie i oddzwaniają.
 • ❌ Email: działa na systemie zgłoszeń
 • ✅ Obsługa w języku polskim: Tak
 • ✅ Chatbot: Tak

Mintos Polska: Opinie użytkowników 2024

Co użytkownicy myślą o Mintos? Czy są zadowoleni z usług? Platforma ma ocenę 3,9 na 5 na Trustpilot i 54% recenzji z 5 gwiazdkami, ale także 21% ocenia ją tylko na 1 gwiazdkę (minimum).

Wśród głównych skarg użytkowników wymienia się opóźnione pożyczki i nieodebrane płatności, z których większość miała miejsce podczas pandemii i z powodu sankcji nałożonych na Rosję, kiedy Mintos przestał współpracować z rosyjskimi firmami. Pozytywne jest to, że Mintos stara się odpowiadać na prawie wszystkie negatywne recenzje, aby rozwiązać problem.

W każdym razie wynik ten jest powyżej średniej branżowej i konkurencji, gdzie tylko trzy platformy przekraczają trzy gwiazdki.

Mintos: Nasze opinie

Mintos to platforma specjalizująca się w crowdlendingu. Chociaż właśnie uruchomili swoje Fractional Bonds i system ETF, nie można ich sklasyfikować jako brokera.

Jest to platforma zaprojektowana do inwestowania w pożyczki P2P. Mając to na uwadze, jest to jedna z najstarszych i największych platform w branży. Jest odpowiednio regulowana i jest poważną firmą.

Zwrot z platformy jest zgodny ze średnią w branży, chociaż są takie, które ją przekraczają. Niemniej jednak rynek crowdlendingu obniżył swoją stopę zwrotu w ostatnich latach.

Główną siłą Mintos jest ogromna gama pożyczek i łatwość, z jaką można skonfigurować automatyczne strategie inwestycyjne. Do tego dochodzi możliwość dywersyfikacji inwestycji poprzez inne klasy aktywów, takie jak fundusze ETF.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Ranking brokerów ETF
Fundusze ETF stają się coraz ważniejszą częścią długoterminowych portfeli inwestorów w Polsce. Niskie prowizje i różnorodność oferty pozwalają im rozszerzyć portfel o niemal każdy rodzaj aktywów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak kupować ...