Portfele Ledger Nano vs Trezor: Różnice

Kupowanie kryptowalut i zarządzanie nimi może być naprawdę niełatwym zadaniem, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami. W tym artykule omówimy najlepsze sposoby na zabezpieczenie inwestycji: portfele Trezor i Ledger Nano. Porównamy te dwa wirtualne portfele, ich funkcje, obsługiwane waluty, koszty, bezpieczeństwo, a także ich zalety i wady.

Gdzie są przechowywane kryptowaluty?

Kryptowaluty mogą być przechowywane w dwóch rodzajach portfeli:

  • Portfele software’owe
  • Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe (tzw. cold wallets) są znane ze swojego bezpieczeństwa i ochrony przed atakami online, po prostu dlatego, że są to fizyczne urządzenia, które nie są podłączone do Internetu, a także dlatego, że są wyposażone w różne funkcje bezpieczeństwa. Dwa najpopularniejsze portfele sprzętowe to Ledger i Trezor. W tym artykule zestawimy te dwa portfele obok siebie i spróbujemy określić, który z nich jest lepszy.

PortfelTrezor vs Ledger

Portfel Ledger

Portfele sprzętowe Ledger są dostępne w dwóch markach – Nano S i Blue; jednak bardziej popularnym z nich jest Ledger Nano S.

Ledger Nano S to portfel sprzętowy, który działa w systemach operacyjnych Windows, Linux i Mac, ale współpracuje z przeglądarką Google Chrome. Użytkownik będzie musiał pobrać rozszerzenie Ledger Chrome, zanim będzie mógł korzystać z portfela. Portfel Ledger posiada również kilka funkcji bezpieczeństwa, takich jak multisig i uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2-FA), z kodami generowanymi za pośrednictwem aplikacji mobilnej, karty bezpieczeństwa i wyświetlacza.

Aplikacje mobilne to aplikacje uwierzytelniające Ledger na telefony z systemem Android i iOS, które służą do generowania kodów w celu przeprowadzenia 2-FA na portfelu przed jego użyciem.

Portfel Trezor

Portfel Trezor to oryginalny portfel sprzętowy Bitcoin. Został zaprojektowany z myślą o przechowywaniu kryptowalut. Można go skonfigurować z systemami MS-Windows, OSX i Linux.

Portfel Trezor został zaprojektowany do jednoczesnego przechowywania Bitcoin, Ethereum, Dash, Zcash i Litecoin, z możliwością dodania kolejnych kryptowalut w przyszłości.

Trezor a Ledger: charakterystyka portfela

Pomimo istnienia innych portfeli, oba produkty są najbardziej szanowane przez społeczność kryptowalutową ze względu na bezpieczeństwo i spokój ducha, jaki oferują.

Trezor One działa jako wysoce bezpieczne urządzenie do przechowywania w trybie cold storage, co oznacza, że jest zawsze w trybie offline. Zapewnia jednak dużą elastyczność i łączność, gdy pojawia się potrzeba handlu lub wymiany monet. Przez pewien czas Trezor był jedynym portfelem sprzętowym na rynku, więc byli pierwsi i ta przewaga działa na ich korzyść, jeśli chodzi o wiedzę na temat potrzeb klientów. Wielu wskazuje go jako najbardziej niezawodny i bezpieczny sposób przechowywania kryptowalut. Jego cena wynosi 89 euro, więc jest droższy niż Ledger. Co więcej, obsługuje ponad 20 kryptowalut.

Ledger Nano S to portfel sprzętowy w formie dysku USB. Został zaprojektowany z myślą o silnych funkcjach bezpieczeństwa i doskonale nadaje się do przechowywania zasobów cyfrowych i zapewnienia bezpiecznego sposobu dokonywania płatności cyfrowych.

Chociaż Ledger pojawił się później, szybko dogonił swojego konkurenta i obecnie model „Nano S” jest największym sukcesem firmy. Jego cena wynosi 79 EUR i obsługuje nie więcej niż pięć kryptowalut.

Na początku Trezor był jedynym portfelem z ekranem; poprzednie wersje portfeli Ledger go nie posiadały. Ponieważ jest to ważna funkcja bezpieczeństwa, została ona wprowadzona przez Ledger w Ledger Nano S.

Wyświetlacz jest ważną funkcją bezpieczeństwa, ponieważ:

  • Służy do wyświetlania haseł odzyskiwania klucza prywatnego (jeśli nie wiesz, czym są hasła odzyskiwania, nie martw się, wyjaśnię je w następnej sekcji).
  • Wyświetlacz pozwala upewnić się, że wysyłasz odpowiednią ilość kryptowaluty na właściwy adres.
  • Wyświetlacz portfela Trezor jest większy niż w Ledger Nano S. Dzięki temu jest on znacznie łatwiejszy i wygodniejszy do przeglądania.

Trezor vs Ledger: Waluty

Według oficjalnej strony internetowej Trezor, cena Trezor One i Trezor Model T wynosi odpowiednio 69 EUR i 149 EUR. Ceny różnią się jednak w zależności od punktu sprzedaży. Model T to najnowsza i ulepszona wersja z większą liczbą funkcji niż Trezor Model One. Ponadto obsługuje prawie 1400 monet. Portfel Trezor Ethereum może przechowywać wszystkie tokeny oparte na Ethereum (ERC-20).

Chociaż Ledger pojawił się później, szybko dogonił swojego konkurenta; obecnie model „Nano S” jest największym sukcesem firmy. Jest on wyceniony na 79 EUR i obsługuje 26 monet i ponad 1500 tokenów. Obejmują one popularne monety, takie jak Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin i Bitcoin Cash, a także mniej popularne monety, takie jak Ubiq, Hcash i Stratis.

Trezor vs Ledger: Bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy Trezor jest używany jako portfel Bitcoin czy Ethereum, jest on bardzo bezpieczny. Portfel, w przeciwieństwie do portfeli online, jest podłączony do komputera tylko wtedy, gdy transakcje są w toku. W tym celu konieczne jest podłączenie Trezora do komputera za pomocą dostarczonego kabla USB. Ataki na portfel są zatem prawie niemożliwe. Ponadto Trezor może współpracować ze wszystkimi standardowymi systemami operacyjnymi i platformami. Należą do nich MacOS, Windows, Linux, a nawet Android. Gwarantuje to, że każdy, kto chce korzystać z Trezora, może to zrobić.

Podobnie, urządzenie posiada menedżer haseł, bezpieczny dostęp SSH, a nawet szyfrowanie dokumentów i wiadomości e-mail.

Ledger jest jednak również bardzo bezpieczny. Posiada technologię portfela sprzętowego, która oferuje bezprecedensowy poziom bezpieczeństwa dla działań kryptowalutowych. Wszystkie portfele sprzętowe Nano są wyposażone w zintegrowany certyfikowany chip zaprojektowany tak, aby był odporny na wyrafinowane ataki (SE secure element) i zabezpieczony kryptograficznie, podobnie jak te stosowane w paszportach i kartach SIM. Ponadto portfele Ledger Nano to pierwsze i jedyne certyfikowane portfele sprzętowe na rynku. Są one certyfikowane przez ANSSI, niezależną francuską agencję bezpieczeństwa IT.

Trezor a Ledger: Opłaty

Trezor umożliwia ustalenie wielkości opłaty wraz z transakcją: niska, tania, normalna lub wysoka. Możliwe jest również ustawienie niestandardowej taryfy. W zakładce Send należy wybrać stawkę z dostępnych opcji (Low/Economic/Normal/High) lub określić własną stawkę niestandardową.

W aplikacji Ledger można wybrać wysokość opłat sieciowych uwzględnianych podczas tworzenia transakcji. Wysokość opłat wpływa na szybkość przetwarzania transakcji.

Trezor vs Ledger: Prostota użytkowania

Jedną z największych zalet TREZOR jest łatwość konfiguracji i użytkowania. Wstępną konfigurację można przeprowadzić w kilka minut, a po jej zakończeniu korzystanie z TREZOR jest tak proste, jak podłączenie go do komputera i uzyskanie dostępu do dołączonego oprogramowania.

Może to być znacznie łatwiejsze niż korzystanie i konfigurowanie Ledger Nano S, które wymaga od użytkowników pobrania oddzielnych aplikacji portfela Google Chrome dla każdej kryptowaluty.

Podobnie, Ledger Nano to portfel sprzętowy, który przechowuje klucze prywatne offline w celu łatwego użytkowania. Sam w sobie jest to ekosystem, który oferuje między innymi absolutne bezpieczeństwo kluczy prywatnych, łatwość użycia do zarządzania aktywami i pełną przejrzystość podpisywania transakcji.

Trezor a Ledger: Aplikacja mobilna

Trezor oferuje rozszerzony zakres aplikacji dla inteligentnych portfeli sprzętowych. Ponadto urządzenie oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). 2FA uzupełnia poziom bezpieczeństwa przechowywania monet i dlatego jest korzystną funkcją.

Jeśli chodzi o Ledger, osoby posiadające Ledger Nano S i Ledger Blue mogą obecnie korzystać z aplikacji w trybie konsultacyjnym. Dostępna jest również aplikacja na telefony komórkowe. Umożliwia ona użytkownikom Ledger Nano S i Ledger Blue przeglądanie transakcji poprzez zeskanowanie kodu LiveQR prezentowanego w wersji desktopowej.

Na koniec przedstawiamy wskazówki dotyczące korzystania z tych dwóch portfeli.

Ledger Nano i Trezor: porady dotyczące użytkowania

Zimne portfele, takie jak „Nano Ledger S” lub „Trezor”, mają swoje zalety i wady w porównaniu z gorącymi portfelami. Dlatego też, aby zminimalizować ryzyko, musimy podjąć pewne środki ostrożności. W związku z tym przedstawiamy poniższe zalecenia dotyczące każdego zimnego portfela.

Po pierwsze, najważniejszą rzeczą jest wykonanie pisemnej kopii zapasowej seedów lub słów kluczowych, które są generowane podczas konfiguracji urządzeń sprzętowych. Ta kopia zapasowa musi być przechowywana w bezpiecznym miejscu, ponieważ w przypadku utraty lub uszkodzenia urządzenia, to właśnie ona pozwoli nam odzyskać nasze środki.

Następnie, i to jest zdrowy rozsądek, należy przechowywać sprzęt w bezpiecznym i suchym miejscu, które nie ma ekstremalnych temperatur. Ponadto niektóre zalecenia dotyczące pielęgnacji sprzętu są następujące:

Prawidłowe usunięcie sprzętu

Podczas usuwania portfela z komputera należy wykonać dwie ważne czynności. Po pierwsze, kliknij polecenie „Bezpieczne usuwanie sprzętu”, które pozwoli komputerowi bezpiecznie rozładować dysk.

Następnie ostrożnie wyjmij urządzenie z portu. Jeśli nie wykonasz pierwszego kroku powyżej, istnieje ryzyko zniszczenia niektórych plików, zarówno na dysku, jak i na komputerze. Z drugiej strony, zwykłe odłączenie USB zatrzyma transfer na USB lub odwrotnie, powodując uszkodzenie lub niekompletność plików.

Zawsze chroń go za pomocą pokrowca

Gdy portfel nie jest używany, idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie go w specjalnym pudełku przeznaczonym do tego celu. Bardzo ważne jest również założenie pokrywy, ponieważ chroni to urządzenie przed brudem lub innymi zanieczyszczeniami, które mogą je uszkodzić, jeśli nagromadzą się w szczelinach i przestrzeniach wewnątrz portfela.

Nie należy wkładać ich do złączy na siłę

Złącza w tego typu urządzeniach są jednokierunkowe. Oznacza to, że mogą być wkładane tylko w jednym kierunku, więc jeśli masz trudności z ich włożeniem, najlepiej nie wciskać ich na siłę, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Odłącz, jeśli nie jest używany

Po zakończeniu przesyłania danych zaleca się odłączenie urządzenia USB przed wykonaniem jakichkolwiek innych czynności na komputerze.

Często zadawane pytania

Czym są Trezor i Ledger?

Trezor i Ledger to dwa portfele sprzętowe, tj. dwa urządzenia podobne do pamięci USB, które służą do przechowywania kryptowalut.

Jak działają Trezor i Ledger?

Działają one w podobnej konfiguracji: należy zainstalować aplikację i wybrać kod PIN oraz seed. Interfejsy oprogramowania są również dobrze wykonane i intuicyjne dla obu urządzeń.

Kto powinien używać Trezor lub Ledger?

Są one używane przez tych, którzy przechowują kryptowaluty, tj. inwestują w te aktywa.

Zobacz także:

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€200.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Handel Futures (kontraktami terminowymi)
W tym artykule postaramy się szczegółowo wyjaśnić, czym jest rynek kontraktów futures i jak działa handel futures, a także jakie są możliwości dla inwestorów i jak można postawić pierwsze kroki na tych złożonych finansowych instrumentach pochodnyc...