Fundusze
Indeksy giełdowe to doskonały sposób na długoterminowe inwestowanie i prostą dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Są to koszyki złożone z najbardziej reprezentatywnych spółek danego regionu geograficznego, sektora lub rynku, dzięki czemu służą jako miernik wyników i sentymentu rynkowego. Ale jak inwestować w indeksy giełdowe, jakie są wady i zalety oraz jakie narzędzia inwestycyjne służą do uzyskania dostępu do indeksów giełdowych?
Inwestowanie indeksowe jest pasywną techniką inwestycyjną, która ma na celu generowanie zwrotów podobnych do tych, które osiąga indeks szerokiego rynku. Inwestorzy stosują strategię „kup i trzymaj” w celu odwzorowania wyników określonego indeksu, zazwyczaj akcyjnego lub o stałym dochodzie, poprzez zakup papierów wartościowych wchodzących w jego skład lub inwestowanie w fundusz inwestycyjny lub fundusz giełdowy (ETF), który z kolei ściśle odwzorowuje indeks bazowy.
Indeksy giełdowe obejmują aktywa dziesiątek, setek, a nawet tysięcy spółek, które są zazwyczaj największymi kapitalizacjami danego sektora, kraju lub rynku. Najpopularniejsze indeksy giełdowe to:
Czynniki wpływające na zmiany cen indeksów
Podobnie jak inne aktywa kapitałowe, ceny indeksów akcji zmieniają się nieustannie i mogą być faworyzowane lub karane przez szereg czynników.
Chociaż większość brokerów online ma indeksy giełdowe wśród swoich klas aktywów, są takie, które są wygodniejsze od innych, albo dlatego, że mają dłuższą listę, albo dlatego, że oferują różne mechanizmy handlu indeksami.
DEGIRO
DEGIRO to broker online regulowany przez niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin), holenderski Bank Centralny (DNB) oraz francuski Autoritédes Marchés Financiers (AMF), co czyni go całkowicie bezpiecznym.
Oferuje ponad 200 funduszy ETF z zerowymi opłatami w ETF Core Selection. W DEGIRO można również inwestować w indeksy giełdowe poprzez kontrakty terminowe i opcje. Nie ma jednak możliwości zakupu indeksów spot.
Interactive Brokers
IBKR jest bez wątpienia jednym z najbardziej solidnych brokerów na świecie ze względu na silną regulację.
Interactive Brokers zapewnia dostęp do ponad 150 rynków finansowych w 33 krajach z 24 walutami, od Ameryki Północnej do Południowej, Europy, Azji i Australii, zapewniając instytucjonalnym i profesjonalnym inwestorom bezpośredni dostęp online do szerokiego zakresu usług realizacji i rozliczania zleceń. Dostęp do danych rynkowych jest gwarantowany 24 godziny na dobę, 6 dni w tygodniu.
Umożliwia również inwestowanie w opcje i kontrakty terminowe na indeksy Ameryki Północnej, Europy, Azji i Pacyfiku.
XTB
Inwestowanie w indeksy poprzez platformę XTB to korzystna opcja dla inwestorów zainteresowanych kontraktami CFD na indeksy. XTB oferuje niskie koszty transakcyjne, umożliwiając skuteczne i opłacalne operacje. Dostęp do ponad 20 indeksów z różnych regionów świata, takich jak USA, Niemcy i Chiny, daje inwestorom szeroki wachlarz możliwości. Platforma umożliwia zarabianie zarówno na wzrostach, jak i spadkach wartości indeksów, co otwiera drzwi do zróżnicowanych strategii inwestycyjnych.
Jednak istnieje również możliwość krótkoterminowego handlowania indeksami, np. za pośrednictwem kontraktów CFD, kontraktów futures lub opcji.
CFD (kontrakty na różnice) to instrumenty inwestycyjne, za pomocą których inwestor może handlować na rynku z depozytem zabezpieczającym równym całkowitej cenie transakcji, dzięki dźwigni finansowej. Oznacza to, że dana osoba może mieć na swoim rachunku 100 EUR, ale jeśli ma np. dźwignię 1:10, może otwierać transakcje tak, jakby miała 1 000 EUR. Istnieją kontrakty CFD na różne aktywa, takie jak akcje, waluty, towary i oczywiście indeksy giełdowe.
Jedną z zalet, a zarazem wad inwestowania w CFD na indeksy jest to, że dźwignia finansowa działa jak mnożnik ryzyka. Innymi słowy, tak jak zyski mogą być zwielokrotnione, co pozwala inwestorowi osiągnąć wysokie zyski z jedynie marginesem swojego kapitału, tak samo zwielokrotnione są straty, dzięki czemu może on zamknąć pozycję, jeśli rynek zacznie poruszać się przeciwko niemu. W takim przypadku inwestor ma możliwość dołożenia większego kapitału w celu zwiększenia depozytu zabezpieczającego lub zamknięcia pozycji ze stratą.
Kontrakty terminowe oparte na indeksach są także instrumentami pochodnymi, gdzie indeks jest aktywem bazowym, umożliwiając inwestorowi ustalenie przyszłej ceny tego aktywa w celu przeprowadzenia transakcji. Strony zaangażowane w takim kontrakcie zobowiązują się do zakupu lub sprzedaży określonej ilości aktywów w przyszłości, po ustalonej wcześniej cenie i terminie.
W tym kontekście, osoby, które długoterminowo trzymają pozycje (pozycja długa), odnoszą korzyści z wzrostu ceny indeksu, podczas gdy inwestorzy, którzy krótkoterminowo trzymają pozycje (pozycja krótka), zyskują w przypadku spadku ceny w dniu zawarcia transakcji. Wartość kontraktów terminowych opiera się na premii, co oznacza, że inwestor płaci tylko część wartości kontraktu. W przypadku ewentualnych strat, straty są ograniczone do wartości tej premii.
Te produkty pochodne są bardzo podobne do kontraktów terminowych w tym sensie, że inwestor obstawia wzrost lub spadek ceny aktywów, co pozwala mu na osiąganie zysków zarówno w przypadku rynków rosnących, jak i spadających.
Jednak w kontraktach terminowych strony są zobowiązane do wykonania uzgodnionej transakcji, a opcje dają prawo, ale nie obowiązek, do kupna lub sprzedaży aktywa. Podobnie straty są ograniczone do premii zapłaconej za zajęcie pozycji opcyjnej.
Zalety
Wady
Często zadawane pytania
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.
Zastrzeżenie:
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.