CAGR: Co to jest CAGR, jak się go oblicza i jak może pomóc w inwestycjach?

Zdecydowałeś się zainwestować zaoszczędzone pieniądze z zamiarem osiągnięcia zysku. Cóż, jako inwestor musisz być świadomy zwrotu z tej inwestycji, więc chcesz zaprojektować i obliczyć zwrot z inwestycji, jak to zrobić? Odpowiedzią byłoby obliczenie

„CAGR: Co to jest CAGR, jak się go oblicza i jak może pomóc w inwestycjach”.

CAGR jest użyteczną miarą wzrostu inwestycji w różnych okresach czasu, zwłaszcza jeśli wartość inwestycji podlegała znacznym wahaniom w rozważanym okresie.

CAGR: Co to jest CAGR, jak się go oblicza i jak może pomóc w inwestycjach?

Formuła obliczania CAGR

CAGR, czyli całkowita roczna stopa wzrostu, to średnie tempo, w jakim rosną inwestycje w czasie, przy założeniu, że są one reinwestowane co roku (okresowo), czyli przypisuje się im stopę procentu składanego. CAGR nie ma nic wspólnego z wartością inwestycji w latach pośrednich, gdyż zależy tylko od wartości w pierwszym i ostatnim roku posiadania inwestycji.

cagr formula

BV – Wartość początkowa.

EV – wartość końcowa.

n – liczba okresów

Przykład

Jeśli Twoja inwestycja wzrosła ze 100.000 € do 250.000 € w ciągu ostatnich pięciu lat, to całkowita roczna stopa wzrostu Twojej inwestycji wyniosła 20,11% rocznie. Kalkulator CAGR może być również użyty do określenia stopy wzrostu, której będziesz potrzebował w przyszłości, aby osiągnąć swoje cele inwestycyjne wyznaczone na dzień dzisiejszy. Na przykład, jeśli dziś masz 1000 dolarów, a za pięć lat chcesz, aby Twoja inwestycja wyniosła 2500 dolarów, musisz znaleźć sposoby inwestowania, które powinny zwrócić 20,11% rocznie.

Zastosowania kalkulatora CAGR

Średnia roczna stopa wzrostu dotyczy kilku obszarów finansów osobistych. Jest on często używany do obliczania średniego wzrostu poszczególnych inwestycji w danym okresie. CAGR może być użyty do porównania zwrotu z kapitału własnego do obligacji lub depozytów. Może być również wykorzystany do porównania wyników dwóch firm i przewidywania ich przyszłego wzrostu na podstawie danych historycznych.

Ograniczenie CAGR

CAGR nie uwzględnia zmienności. Oblicza on jedynie średni procent zwrotu, dlatego wartości CAGR nigdy nie powinny być traktowane jako jedyne narzędzie do szacowania ROI.

CAGR, Znaczenie

Chociaż średni roczny zwrot jest ogólnie przyjęty dla funduszy inwestycyjnych, CAGR jest nadal najlepszą miarą wyników inwestycyjnych w czasie.

Na przykład, dokonaliśmy hipotetycznej inwestycji 1000 w jakiś fundusz. Minęły dwa lata. Na koniec pierwszego roku wartość portfela spadła z 1000 do 750 euro, czyli stopa zwrotu wynosi -25% [(750-1000) / 1000]. A następnie na koniec drugiego roku wartość portfela wzrosła o + 33% [(1000 – 750) / 750].

Uśredniając wyniki z pierwszego i drugiego roku przez dwa lata, otrzymujemy średnią stopę zwrotu w wysokości 4% [(-25 + 33) / 2], ale nie odzwierciedla ona dokładnie tego, co się faktycznie wydarzyło. Zaczynamy z 1000 euro i kończymy z 1000 euro, co oznacza, że nasz zwrot wynosi 0%.

Jeszcze raz. W tym przykładzie, średni roczny zwrot: 4% i CAGR wynosi 0%, co jest oczywiście poprawne.

Podsumowując, pozwoli nam to poznać średnią z danej inwestycji i dowiedzieć się, czy była ona pozytywna czy negatywna, a co za tym idzie, czy powinniśmy utrzymać daną inwestycję, czy też nie. Musimy jednak pamiętać, że to, co mówi nam wskaźnik, jest tylko sugestią, ponieważ obliczamy wynik na podstawie szacunku.

Wynika to głównie z niestabilności pewnych pór roku, które występują w pewnych okresach czasu. Dlatego głównie ten wskaźnik jest ważny, chociaż musimy go uzupełnić innymi, bardziej złożonymi wskaźnikami, które mają inne rodzaje zmiennych, i zobaczyć, czy kontynuowanie inwestycji jest dla nas wygodne czy nie. Musimy być przygotowani na to, co może się wydarzyć, choć wskaźnik ten może być dobrym pierwszym przybliżeniem tego, jak zachowuje się analizowana inwestycja.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, dołącz do naszego bloga.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!