W świecie handlu i giełdy słyszymy wiele o opcjach i kontraktach terminowych. Jako nowi inwestorzy musimy wiedzieć, czym są kontrakty terminowe i opcje oraz jakie są główne różnice między nimi. Dziś dowiemy się nieco więcej na ten temat.

Czym są opcje?
Opcja to prawo, które daje właścicielowi możliwość kupna lub sprzedaży składnika aktywów w pewnym przyszłym terminie po określonej cenie. Cena ta jest określana na początku kontraktu i nazywana jest ceną wykonania. Na początku kontraktu płaci się cenę za nabycie opcji, którą nazywa się premią opcyjną.
Rodzaje opcji
Opcje można podzielić na opcje amerykańskie lub europejskie.
Opcje amerykańskie charakteryzują się przede wszystkim możliwością wczesnego wykonania, tzn. mogą być wykonane w dowolnym momencie aż do dnia wygaśnięcia. W związku z tym musi to być zakomunikowane brokerowi w trakcie ćwiczenia i spośród tych, którzy chcą wykonać ćwiczenie, zostanie przeprowadzone losowanie, ponieważ może nie być wystarczającej liczby kontrahentów.
W opcjach europejskich, można je wykonać tylko w dniu wygaśnięcia. Opcje europejskie są automatycznie wykonywane przez brokerów w momencie wygaśnięcia, o ile są one na korzyść posiadacza.
Zarówno w opcjach amerykańskich, jak i europejskich, istnieją dwa rodzaje opcji: „Call” i „Put”.
Opcje „call” są to opcje, które dają prawo do zakupu składnika aktywów w określonym terminie w przyszłości po określonej cenie.
Opcje „Put” są to opcje, które dają prawo do sprzedaży składnika aktywów w określonym terminie w przyszłości po określonej cenie.
W każdej opcji, „Call i Put”, są dwa rodzaje pozycji, kupujący i sprzedający. Ten, kto kupuje opcję jest tym, który ma długą pozycję, podczas gdy sprzedawca ma krótką pozycję.
Kontrakt terminowy (futures)
Kontrakty futures to umowa kupna lub sprzedaży składnika aktywów w pewnym przyszłym terminie po określonej cenie. W tym przypadku cena ustalona na początku kontraktu nazywana jest ceną przyszłą lub ceną dostawy.
Zobacz także:
- Arbitraż kontraktów terminowych
- Najlepszy broker dla kontraktów terminowych
- Rynek kontraktów terminowych godziny pracy
- Co to jest instrument bazowy
- Jak jest określana premia za opcję
- Co to jest covered call i protective put
Podobieństwa między opcjami i kontraktami terminowymi
Zarówno opcje jak i kontrakty terminowe są finansowymi instrumentami pochodnymi, są to produkty, których fluktuacja lub rozwój zależy od aktywów bazowych, takich jak akcje, indeks bursatile, towary lub pary walutowe.
Oba instrumenty pochodne pozwalają na działanie z dźwignią, czyli działanie na wartości nominalnej większej niż pieniądze, które są umieszczone, dlatego nie jest wymagana całkowita kwota wartości operacji, ale tylko procent gwarancji. Gwarancja ta wynosi zazwyczaj 10-20% całkowitej wartości transakcji. Zawsze należy pamiętać, że dźwignia finansowa może generować duże zyski, ale także duże straty.
Opcje a kontrakty terminowe: Główne różnice
Zobaczmy w poniższej tabeli główne różnice pomiędzy opcjami a kontraktami terminowymi.
Opcja | Kontrakty terminowe | |
Czym są? | Prawo | Obowiązek |
Płatności na początku | Premia za opcje | Nie ma żadnych płatności |
Umowa | W dniu | Codziennie |
Zyski/straty | Ograniczona strata | Potencjalna |
Gwarancja | Sprzedawca | Obie strony |
- Likwidacja: Większość opcji futures jest rozliczana przez różnice, ale są też takie, które są rozliczane przez fizyczną dostawę. Jeśli chodzi o opcje na akcje, to mogą być rozliczane zarówno z tytułu różnic kursowych, jak i fizycznej dostawy.
- Ceny: w kontraktach terminowych ustalana jest cena, po której kupisz lub sprzedasz aktywo w przyszłości, aby nie ograniczać straty, a w opcjach, z drugiej strony, ograniczasz stratę do kwoty, którą płacisz za premię i możesz skorzystać z korzystnych ruchów.
- Gwarancje: Gwarancje w kontraktach terminowych są wymagane od obu stron, ponieważ zarówno kupujący, jak i sprzedający nie mogą wypełnić kontraktu. W przypadku opcji, wymagane są jedynie gwarancje dla strony posiadającej pozycję krótką, ponieważ kupujący płaci premię na początku, a zatem nie ma żadnych potencjalnych przyszłych zobowiązań.
Podsumowując możemy powiedzieć, że decyzja o inwestowaniu za pomocą opcji lub kontraktów terminowych lub obu, zależy od inwestora. W każdym planie lub strategii inwestycyjnej należy dokonać wstępnej oceny indywidualnych oczekiwań i celów stawianych inwestorowi. Jedno z pierwszych pytań, jakie się nasuwa, to jak duże ryzyko jestem skłonny podjąć?
Możemy ponieść tę strategię biorąc pod uwagę fakt, że handel opcjami oferuje mniejsze ryzyko dla kupujących, ze względu na brak obowiązku wykonania kontraktu. Ci, którzy mają profil bardziej ryzykowny, postawią na kontrakty terminowe. Aby dowiedzieć się więcej odwiedź nasza stronę Rankia Polska i zostaw komentarz.