Opcje i kontrakty terminowe: Główne różnice

W świecie handlu i giełdy słyszymy wiele o opcjach i kontraktach terminowych. Jako nowi inwestorzy musimy wiedzieć, czym są kontrakty terminowe i opcje oraz jakie są główne różnice między nimi. Dziś dowiemy się nieco więcej na ten temat.

różnice między opcjami a kontraktami terminowymi

Czym są opcje?

Opcja to prawo, które daje właścicielowi możliwość kupna lub sprzedaży składnika aktywów w pewnym przyszłym terminie po określonej cenie. Cena ta jest określana na początku kontraktu i nazywana jest ceną wykonania. Na początku kontraktu płaci się cenę za nabycie opcji, którą nazywa się premią opcyjną.

Rodzaje Opcji

Opcje dzieli się na amerykańskie i europejskie.

 • Opcje amerykańskie umożliwiają wczesne wykonanie w dowolnym momencie przed wygaśnięciem, wymagając zgłoszenia i losowania, jeśli chętnych jest więcej niż kontrahentów.
 • Opcje europejskie można wykonać jedynie w dniu wygaśnięcia, automatycznie realizowane przez brokera, o ile korzystne dla posiadacza.

Zarówno w opcjach amerykańskich, jak i europejskich, istnieją dwa rodzaje opcji: Call i Put.

 • Opcje „Call” pozwalają na kupno aktywów w ustalonym terminie w przyszłości po określonej cenie.
 • Opcje „Put” umożliwiają sprzedaż aktywów w ustalonym terminie w przyszłości po określonej cenie.

W każdej opcji, „Call i Put”, są dwa rodzaje pozycji, kupujący i sprzedający. Ten, kto kupuje opcję jest tym, który ma długą pozycję, podczas gdy sprzedawca ma krótką pozycję.

Czym jest Kontrakt terminowy (futures)?

Kontrakty futures to umowa kupna lub sprzedaży składnika aktywów w pewnym przyszłym terminie po określonej cenie. W tym przypadku cena ustalona na początku kontraktu nazywana jest ceną przyszłą lub ceną dostawy.

Kontrakty terminowe i opcje: Podobieństwa

Podobieństwa między opcjami i kontraktami futures polegają na ich charakterze jako pochodnych instrumentów finansowych, zależnych od wahań aktywów bazowych, takich jak akcje, indeksy giełdowe, towary lub pary walutowe.

Oba te instrumenty pozwalają na korzystanie z dźwigni finansowej, co oznacza możliwość operowania większym kapitałem niż kwota zainwestowanych pieniędzy, wymagając jedynie gwarancji procentowej, zwykle 10-20% całkowitej wartości transakcji. Warto jednak pamiętać, że dźwignia finansowa niesie ze sobą ryzyko generowania zarówno dużych zysków, jak i dużych strat.

Opcje i kontrakty terminowe: Główne różnice

Istnieje między nimi istotna różnica: opcje dają prawo (ale nie obowiązek) do kupna lub sprzedaży aktywów bazowych w określonym terminie po ustalonej cenie, podczas gdy kontrakty futures zobowiązują do kupna lub sprzedaży aktywów w określonym czasie i po określonej cenie.

Różnice między opcjami a kontraktami terminowymi są zauważalne w ich mechanizmach i zobowiązaniach.

Opcje

 • Prawo, nie obowiązek: Posiadacz opcji ma prawo, ale nie zobowiązanie, do kupna (opcja „Call”) lub sprzedaży (opcja „Put”) aktywów bazowych w określonym terminie po ustalonej cenie.
 • Wykonanie: Opcje mogą być wykonywane (w przypadku opcji amerykańskich) lub jedynie w dniu wygaśnięcia (opcje europejskie).
 • Premia: Płaci się premię za nabycie opcji, która stanowi cenę za to prawo.

Kontrakty terminowe

 • Zobowiązanie: Zawierając kontrakt terminowy, strony zobowiązują się do kupna lub sprzedaży określonych aktywów w ustalonym terminie i cenie.
 • Obowiązkowe wykonanie: Kontrakty terminowe wymagają wykonania zgodnie z warunkami umowy w określonym terminie.
 • Brak premii: Brak płatności premii – strony są zobowiązane do transakcji zgodnie z ustalonymi warunkami bez dodatkowych kosztów.

Zobaczmy w poniższej tabeli główne różnice pomiędzy opcjami a kontraktami terminowymi.

OpcjaKontrakty terminowe
Czym są?PrawoObowiązek
Płatności na początkuPremia za opcjeNie ma żadnych płatności
UmowaW dniuCodziennie
Zyski/stratyOgraniczona strataPotencjalna
GwarancjaSprzedawcaObie strony
 1. Likwidacja: Większość opcji futures jest rozliczana przez różnice, ale są też takie, które są rozliczane przez fizyczną dostawę. Jeśli chodzi o opcje na akcje, to mogą być rozliczane zarówno z tytułu różnic kursowych, jak i fizycznej dostawy.
 2. Ceny: W kontraktach terminowych ustalana jest przyszła cena aktywów, umożliwiając ich kupno lub sprzedaż, co minimalizuje potencjalne straty. Natomiast w przypadku opcji ogranicza się straty do kwoty premii, umożliwiając jednocześnie korzystanie z korzystnych ruchów.
 3. Gwarancje: W kontraktach terminowych gwarancje są wymagane od obu stron, ponieważ ani kupujący, ani sprzedający nie mają możliwości unieważnienia kontraktu. W opcjach konieczne są gwarancje tylko dla strony posiadającej pozycję krótką, ponieważ kupujący już na początku płaci premię, co eliminuje ewentualne przyszłe zobowiązania.

Podsumowując możemy powiedzieć, że decyzja o inwestowaniu za pomocą opcji lub kontraktów terminowych lub obu, zależy od inwestora. W każdym planie lub strategii inwestycyjnej należy dokonać wstępnej oceny indywidualnych oczekiwań i celów stawianych inwestorowi. Jedno z pierwszych pytań, jakie się nasuwa, to jak duże ryzyko jestem skłonny podjąć?

Warto zauważyć, że handel opcjami wiąże się z mniejszym ryzykiem dla kupujących, ze względu na brak obowiązku wykonania kontraktu. Osoby o bardziej ryzykownym profilu postawią na kontrakty futures.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Zobacz także:


Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!