Euronext: co to jest i jakie kontrakty są przedmiotem obrotu

Euronext jest wiodącym rynkiem finansowym i giełdą papierów wartościowych na kontynencie europejskim. Z notowaniami ponad 1.500 papierów wartościowych o wartości ponad 4.000 miliardów euro kapitalizacji rynkowej. Euronext jest największą giełdą papierów wartościowych w Europie i siódmą co do wielkości na świecie. Obecnie na szczycie znajdują się New York Sock Exchange, NASDAQ, Japan Exchange Group, Shanghai Stock Exchange, Hong Kong Stock Exchange, London Stock Exchange Group. Na przestrzeni lat Euronext łączył się z innymi giełdami, w szczególności z NYSE, aby w 2014 roku ponownie stać się niezależnym podmiotem.

Euronext: co to jest i jakie kontrakty są przedmiotem obrotu

Euronext – ważne fakty

W dniu 22 września 2000 roku z połączenia giełd w Amsterdamie, Brukseli i Paryżu powstał rynek finansowy Euronext. W lipcu 2001 roku Euronext wszedł na giełdę w ramach pierwszej oferty publicznej i zwiększył swoją kapitalizację.

W końcowej części 2001 roku Euronext nabył londyński rynek kontraktów terminowych poprzez zakup udziałów w LIFFE (London International Financial Futures and Options Exchange). W 2002 r. do grupy Euronext dołączyły portugalskie giełdy papierów wartościowych, w tym Euronext Lisbon, Interbolsa oraz Bolsa de Valores de Losboa e Porto.

W 2005 r. uruchomiono Eurolist, który miał się przekształcić w Euronext, jednolity rynek, na którym wszystkie spółki są pogrupowane w grupy A, B i C według kapitalizacji rynkowej. W maju 2005 r. uruchomiony został segment rynku przeznaczony dla MŚP.

W maju 2006 roku doszło do bardzo ważnego porozumienia pomiędzy Euronext i New York Stock Exchange w sprawie połączenia ich dwóch biznesów, co stworzyłoby międzynarodowego kolosa.

W 2007 r. zakończyła się fuzja z giełdą nowojorską i powstała NYSE Euronext. W 2009 roku SmartPool (elektroniczna giełda papierów wartościowych, dark pool) została uruchomiona przez NYSE Euronext we współpracy z BNP Paribas, HSBC i JPMorgan Chase.

W 2012 r. próbowano dokonać wielkiej fuzji NYSE Euronext z Deutsche Borse, która stworzyłaby giełdowego giganta między Ameryką a Europą. Następnie Komisja Europejska zablokuje tę próbę.

Od 2014 roku Euronext jest niezależną spółką notowaną na giełdach w Paryżu, Amsterdamie i Brukseli.

Euronext w nowoczesnym ujęciu

Euronext został założony jako największa giełda papierów wartościowych na kontynencie europejskim. Początkowo pod nazwą European New Exchange Technology, następnie pod skrótem Euronext. Do tej pory w ramach stowarzyszenia działa kilka giełd, w tym: Amsterdam, Bruksela, Londyn, Lizbona, Dublin, Oslo i Paryż. Na tym dużym rynku można znaleźć akcje, ETF-y, warranty, obligacje, instrumenty pochodne, towary i indeksy notowane w ramach Euronext.

Siedziba operacyjna znajduje się w Paryżu, a historyczna i prawna siedziba firmy pozostaje w Amsterdamie. Dziś w Euronext można zobaczyć ponad 5 rynków krajowych. W ich obrębie znajdują się najlepsze europejskie akcje i główne spółki z każdego kraju, które są częścią Euronext.

Indeksy i akcje będące przedmiotem największego obrotu na giełdzie Euronext

Rynki kontrolowane przez Euronext są liczne, dlatego też istnieje wiele indeksów i akcji podlegających kontroli. Obecnie Euronext kontroluje Amsterdam, Brukselę, Dublin, Lizbonę, Londyn i Paryż, a niedawno nabył włoską giełdę w Mediolanie, która ma zostać uruchomiona w 2020 roku. W 2020 roku najczęściej handlowanymi akcjami były: ING Group, Aegon, Royal Dutch Shell A, Natixis, EDP, AXA, Societe Generale i wiele innych.

Historycznie rzecz biorąc, Euronext wykazuje tendencję wzrostową pomimo okresów kryzysu ostatniej dekady między bańką spekulacyjną z 2008 roku a kryzysem Covid-19. Akcje Euronext osiągają historyczne maksima pomimo dwóch lat spowolnienia na rynku. Do najważniejszych indeksów zaliczamy Euronext 100 oraz wiele innych, w tym: AEX All-share, AEX, Alternext All-share, AMX, BEL 20, BEL All-share, BEL mid, CAC 40, Euronext FAS IAS, PSI 20 i wiele innych.

Sprawdź także:

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...