Strategia Martingale w handlu: Co to jest?
Strategia Martingale jest sposobem obstawiania na całym świecie, z wyjątkiem Hiszpanii. Jest ona również używana w zakładach sportowych i kasynach, ale czy strategia Martingale jest opłacalna w handlu? W tym artykule pomożemy Ci dowiedzieć się czy ta strategia to dobry czy zły pomysł.
Strategia Martingale: Co to jest?
W handlu, strategia Martingale jest systemem zakładów, który obejmuje zwiększenie wielkości transakcji lub inwestycji po stracie, w nadziei na odzyskanie poprzednich strat i osiągnięcie zysku. Strategia ta opiera się na założeniu, że ostatecznie rynek poruszy się w pożądanym kierunku, a inwestor będzie w stanie odzyskać swoje straty i osiągnąć zysk.
Strategia Martingale jest często używana w hazardzie, gdzie jest stosowana w grach losowych takich jak ruletka czy kości. W handlu, może być stosowana do różnych instrumentów finansowych, w tym akcji, kontraktów terminowych i walut.
Strategia Martingale może być ryzykowna, ponieważ istnieje możliwość nieograniczonych strat, jeśli rynek nie porusza się w pożądanym kierunku.
Nie jest to powszechnie akceptowana lub zalecana strategia handlowa, ponieważ opiera się na założeniu, że rynek ostatecznie powróci do równowagi i może być pod wpływem działań inwestora. Zamiast tego większość traderów i inwestorów woli stosować techniki zarządzania ryzykiem, aby złagodzić potencjalne straty i osiągnąć długoterminowy sukces na rynku.
Strategia handlowa Martingale: dobra czy zła?
Generalnie nie zaleca się stosowania strategii Martingale jako strategii handlowej. Dzieje się tak dlatego, że strategia ta wiąże się z możliwością nieograniczonych strat, jeśli rynek nie porusza się w pożądanym kierunku i opiera się na założeniu, że rynek ostatecznie powróci do równowagi i może być pod wpływem działań inwestora.
Te założenia nie zawsze mogą być dokładne, a strategia Martingale może spowodować znaczne straty, jeśli rynek nie zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami.
Oprócz ryzyka nieograniczonych strat, strategia Martingale może być również problematyczna, ponieważ może zachęcać traderów do podejmowania nadmiernego ryzyka w nadziei na odzyskanie poprzednich strat.
Może to prowadzić do akumulacji dużych pozycji, które mogą być trudne do zarządzania lub wyjścia, jeśli rynek porusza się przeciwko inwestorowi.
Na szczęście handel akcjami nie jest przypadkowy, co jest wielką zaletą. Jeśli jesteśmy ostrożni i wiemy, jak rozpoznać dobre okazje, w danych sytuacjach możemy zastosować strategię Martingale, z wysokim procentem sukcesu.
Czy ta strategia jest ryzykowna?
Tak, ponieważ kiedy przegrywamy, tracimy wszystko. Jednak nie oznacza to, że strategia Martingale jest zła dla handlu. Strategia ta byłaby bardzo logiczna, gdyby rynek był bardziej przewidywalny.
Dlatego najlepszą opcją dla handlowców jest strategia anty-martingale. Dotyczy to zarówno akcji, CFD, ETF, opcji binarnych, futures, Forex czy jakichkolwiek inny rynków finansowych, gdzie obowiązuje zasada „jeśli robisz to źle, postaw mniej, jeśli robisz to dobrze, postaw ponownie”.
Przeczytaj także:
Wniosek
Podsumowując, Martingale jest strategią, w której osiągasz małe zyski przez większość czasu, z rzadkimi katastrofalnymi stratami. Musisz określić limit czasu, w którym można kontynuować podwojenie bez utraty wartości. Wzrost wykładniczy jest niezwykle potężny i może prowadzić do dramatycznego wzrostu ryzyka.
Najbardziej wskazane jest stosowanie strategii anty-martingale, czyli utrzymywanie wielkości pozycji, jak tylko zaczniesz osiągać zyski.
Aby dowiedzieć się więcej pobierz Przewodnik giełdowy jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw.
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje: