Kryzys finansowy: Analiza największych krachów giełdowych

W ciągu ostatnich 100 lat miały miejsce 3 wydarzenia, które drastycznie zmieniły gospodarkę całej planety. Kryzys finansowy z 1929 roku spowodował bezrobocie, biedę i bankructwo wielu firm. Bańka dotcom z 2000 roku doprowadziła do upadku wielu firm technologicznych. Kryzys finansowy z 2008 roku wymusił współpracę państw w celu ochrony światowej gospodarki przed upadkiem.

Największe kryzysy finansowe

W ciągu ostatnich 100 lat miały miejsce co najmniej trzy wydarzenia, które drastycznie zmieniły gospodarkę całej planety. W tym artykule omówimy te trzy główne kryzysy giełdowe:

  • Krach z 1929 roku, który przyniósł bezrobocie, ubóstwo, głód i spowodował bankructwo wielu dużych firm.
  • Bańka Dotcom z 2000 r., która doprowadziła do bankructwa wielu firm technologicznych (ponad 50% zbankrutowało w ciągu kilku lat).
  • Kryzys finansowy z 2008 r., który zmusił państwa do współpracy, aby zapobiec załamaniu się całej światowej gospodarki.

Największe krachy giełdowe

Przeanalizujmy wspólnie 3 największe kryzysy giełdowe.

Kryzys finansowy: Krach giełdowy 1929

Krach z 29 roku, znany również jako krach na Wall Street, był prawdopodobnie pierwszym krachem giełdowym w historii i miał miejsce dokładnie w 1929 roku.

Wielki krach (Czarny Piątek), miał miejsce 29 października 1929 r. w Nowym Jorku. Ale jakie były przyczyny i konsekwencje tego krachu?

Zidentyfikowano kilka przyczyn: zła struktura systemu bankowego oraz firm finansowych i przemysłowych (lub ich niewłaściwe zarządzanie), nadmiar kredytów spekulacyjnych, zła dystrybucja dochodów i zastosowanie złej ekonomii, która nie uwzględniała czynników determinujących.

W ten sposób akcje dużych firm załamały się, a w dniu Wielkiego Krachu sprzedano ponad 16 milionów akcji, powodując dalszy spadek ich wartości.

Krach giełdowy uderzył szczególnie mocno w klasę średnią, a jakby tego było mało, wydarzenie to wywołało panikę, która skłoniła drobnych inwestorów do pospiesznego wycofania swoich oszczędności. Doprowadziło to do kryzysu finansowego, który wywołał dwa skutki: bankructwo wielu firm (zwłaszcza tych, które znalazły się bez finansowania bankowego) oraz spadek popytu na siłę roboczą.

Spowodowało to w Stanach wzrost bezrobocia, niestabilność gospodarczą i wzrost przestępczości.

Krach z 1929 r. miał reperkusje w skali globalnej, gdzie bezrobocie zwiększyło ubóstwo, a tym samym rozprzestrzeniło problem głodu. Kryzys gospodarczy miał również globalny wpływ na rozwój nieufności wobec systemu kapitalistycznego.

Kryzys dot com 2000

Drugi poważny kryzys giełdowy w historii miał miejsce w marcu 2000 roku. Była to bańka spekulacyjna związana z nowymi technologiami informatycznymi.

Bańka rozwinęła się w latach 1997-2000 i spowodowała kryzys, ale co dokładnie się stało? Była to mieszanka nadziei, wiary w osiągnięcie dużego wyniku i wiary w nowe technologie. Krótko mówiąc, akcjonariusze przekonali się, że zakup akcji dotcomów był dobrym wyborem i że nie ma potrzeby analizowania klasycznych danych, ponieważ technologia stale się rozwija.

Myślenie stojące za tym kryzysem jest poprawne, problem polega na tym, że akcjonariusze powinni byli sprawdzić dane. Normalnie firma powinna się rozwijać poprzez inwestycje, a ciągłe doskonalenie prowadzi do wzrostu wartości akcji (oczywiście trend ten ma swoje wzloty i upadki), ale w tym przypadku firmy nagle znalazły się w sytuacji bardzo wysokich inwestycji i akcjonariuszy, którzy oczekiwali wyników, których nie mogli uzyskać w krótkim czasie lub w ogóle.

Doprowadziło to do impasu, w którym firmy nie spełniały oczekiwań, akcjonariusze zdali sobie sprawę, że być może lepiej byłoby przeanalizować wszystkie dane, a także brak nowych inwestorów chętnych do płacenia za akcje, które stały się bardzo drogie.

Efektem tego wszystkiego było pęknięcie bańki dot com w 2000 r., kiedy to rozpoczęła się kompulsywna sprzedaż akcji przez przedsiębiorców w celu zgarnięcia tego, co zarobili lub odzyskania pieniędzy przed krachem. Dokładnie tak się stało, a wartość akcji gwałtownie spadła, co z kolei doprowadziło do bankructwa wielu firm.

Kryzys finansowy 2008 roku

Kryzys finansowy z 2008 r., czyli krach na Wall Street z 2008 r., był drugą fazą kryzysu, który rozpoczął się dwa lata wcześniej w Stanach Zjednoczonych, wywołanego przez krach kredytów hipotecznych subprime ze względu na fakt, że ludzie coraz częściej nie byli w stanie spłacać swoich długów.

Kryzys finansowy z 2008 r. był spowodowany kryzysem płynności i wypłacalności na poziomie banków i państw oraz niedoborem kredytów dla firm. Efektem tego był spadek cen na giełdzie i bankructwo kilku instytucji finansowych.

Aby uniknąć kryzysu systemowego, różne kraje musiały interweniować w celu ratowania banków, co doprowadziło do powstania długu publicznego w różnych krajach i spowodowało recesję na skalę globalną.

Wielka Recesja rozpoczęła się dokładnie w 2008 roku i miała poważne skutki do 2010 roku. Nawet dziś kilka z tych państw wciąż płaci za stabilizację światowej gospodarki.

Zobacz także:

Poniżej znajduje się wykres krachu giełdowego z 2008 roku.

Wykres krachu giełdowego w 2008 roku

kryzysy gospodarcze od 2000 roku do dziś

Kryzysy gospodarcze ostatnich 100 lat

Ponadto warto wspomnieć o innych kryzysach gospodarczych z ostatnich 100 lat, które naznaczyły światową gospodarkę:

  • Kryzys inflacyjny z 1974 r.: gdy w latach 70. kryzys polityczny między USA, Izraelem i światem arabskim doprowadził do stopniowego zmniejszania eksportu ropy naftowej na Zachód. Rezultatem był stopniowy wzrost cen ropy naftowej, a następnie cen towarów, a inflacja osiągnęła dwucyfrowy poziom w większości krajów zachodnich.
  • Kryzys finansowy z 1987 r. lub kryzys rynkowy Czarnego Poniedziałku, w którym światowe rynki doświadczyły gwałtownego spadku wartości notowanych papierów wartościowych w ciągu jednego dnia (19 października). Epicentrum kryzysu był rynek w Hongkongu, gdzie kapitalizacja indeksów spadła o połowę. Kryzys rozprzestrzenił się następnie na resztę świata, wywołując panikę wśród inwestorów.
  • Kryzys w Azji Południowo-Wschodniej w 1997 r., który przybrał na sile, gdy rząd Tajlandii postanowił zdewaluować swoją walutę, baht, aby powrócić na rynki, po serii spekulacyjnych ataków międzynarodowych funduszy inwestycyjnych; doprowadził do gwałtownego wzrostu przepływów kapitałowych i handlu sięgającego jednej szóstej PKB; obejmował sąsiednie gospodarki Tajwanu, Korei Południowej, Singapuru i Hongkongu.
  • Kryzys Covid-19 w 2020 r.: wirus, który powstał w Chinach i rozprzestrzenił się na całym świecie na początku 2020 r., połączył koncepcję kryzysu gospodarczego z koncepcją kryzysu zdrowotnego i po raz pierwszy odnotował połączenie monstrualnej polityki pieniężnej i fiskalnej w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii. Kraje na całym świecie musiały zamknąć swoje gospodarki (lockdown), aby chronić zdrowie publiczne, podczas gdy napływ nowej płynności na rynek był kontynuowany, próbując zaoferować wsparcie rynkowi, który ponownie stał się synonimem słowa „niepewność”.

Chcesz inwestować w akcje? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

Minimalny depozyt:

€200.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...