Giełda
W ciągu ostatnich 100 lat miały miejsce 3 wydarzenia, które drastycznie zmieniły gospodarkę całej planety. Kryzys finansowy z 1929 roku spowodował bezrobocie, biedę i bankructwo wielu firm. Bańka dotcom z 2000 roku doprowadziła do upadku wielu firm technologicznych. Kryzys finansowy z 2008 roku wymusił współpracę państw w celu ochrony światowej gospodarki przed upadkiem.
W ciągu ostatnich 100 lat miały miejsce co najmniej trzy wydarzenia, które drastycznie zmieniły gospodarkę całej planety. W tym artykule omówimy te trzy główne kryzysy giełdowe:
Przeanalizujmy wspólnie 3 największe kryzysy giełdowe.
Krach z 29 roku, znany również jako krach na Wall Street, był prawdopodobnie pierwszym krachem giełdowym w historii i miał miejsce dokładnie w 1929 roku.
Wielki krach (Czarny Piątek), miał miejsce 29 października 1929 r. w Nowym Jorku. Ale jakie były przyczyny i konsekwencje tego krachu?
Zidentyfikowano kilka przyczyn: zła struktura systemu bankowego oraz firm finansowych i przemysłowych (lub ich niewłaściwe zarządzanie), nadmiar kredytów spekulacyjnych, zła dystrybucja dochodów i zastosowanie złej ekonomii, która nie uwzględniała czynników determinujących.
W ten sposób akcje dużych firm załamały się, a w dniu Wielkiego Krachu sprzedano ponad 16 milionów akcji, powodując dalszy spadek ich wartości.
Krach giełdowy uderzył szczególnie mocno w klasę średnią, a jakby tego było mało, wydarzenie to wywołało panikę, która skłoniła drobnych inwestorów do pospiesznego wycofania swoich oszczędności. Doprowadziło to do kryzysu finansowego, który wywołał dwa skutki: bankructwo wielu firm (zwłaszcza tych, które znalazły się bez finansowania bankowego) oraz spadek popytu na siłę roboczą.
Spowodowało to w Stanach wzrost bezrobocia, niestabilność gospodarczą i wzrost przestępczości.
Krach z 1929 r. miał reperkusje w skali globalnej, gdzie bezrobocie zwiększyło ubóstwo, a tym samym rozprzestrzeniło problem głodu. Kryzys gospodarczy miał również globalny wpływ na rozwój nieufności wobec systemu kapitalistycznego.
Drugi poważny kryzys giełdowy w historii miał miejsce w marcu 2000 roku. Była to bańka spekulacyjna związana z nowymi technologiami informatycznymi.
Bańka rozwinęła się w latach 1997-2000 i spowodowała kryzys, ale co dokładnie się stało? Była to mieszanka nadziei, wiary w osiągnięcie dużego wyniku i wiary w nowe technologie. Krótko mówiąc, akcjonariusze przekonali się, że zakup akcji dotcomów był dobrym wyborem i że nie ma potrzeby analizowania klasycznych danych, ponieważ technologia stale się rozwija.
Myślenie stojące za tym kryzysem jest poprawne, problem polega na tym, że akcjonariusze powinni byli sprawdzić dane. Normalnie firma powinna się rozwijać poprzez inwestycje, a ciągłe doskonalenie prowadzi do wzrostu wartości akcji (oczywiście trend ten ma swoje wzloty i upadki), ale w tym przypadku firmy nagle znalazły się w sytuacji bardzo wysokich inwestycji i akcjonariuszy, którzy oczekiwali wyników, których nie mogli uzyskać w krótkim czasie lub w ogóle.
Doprowadziło to do impasu, w którym firmy nie spełniały oczekiwań, akcjonariusze zdali sobie sprawę, że być może lepiej byłoby przeanalizować wszystkie dane, a także brak nowych inwestorów chętnych do płacenia za akcje, które stały się bardzo drogie.
Efektem tego wszystkiego było pęknięcie bańki dot com w 2000 r., kiedy to rozpoczęła się kompulsywna sprzedaż akcji przez przedsiębiorców w celu zgarnięcia tego, co zarobili lub odzyskania pieniędzy przed krachem. Dokładnie tak się stało, a wartość akcji gwałtownie spadła, co z kolei doprowadziło do bankructwa wielu firm.
Kryzys finansowy z 2008 r., czyli krach na Wall Street z 2008 r., był drugą fazą kryzysu, który rozpoczął się dwa lata wcześniej w Stanach Zjednoczonych, wywołanego przez krach kredytów hipotecznych subprime ze względu na fakt, że ludzie coraz częściej nie byli w stanie spłacać swoich długów.
Kryzys finansowy z 2008 r. był spowodowany kryzysem płynności i wypłacalności na poziomie banków i państw oraz niedoborem kredytów dla firm. Efektem tego był spadek cen na giełdzie i bankructwo kilku instytucji finansowych.
Aby uniknąć kryzysu systemowego, różne kraje musiały interweniować w celu ratowania banków, co doprowadziło do powstania długu publicznego w różnych krajach i spowodowało recesję na skalę globalną.
Wielka Recesja rozpoczęła się dokładnie w 2008 roku i miała poważne skutki do 2010 roku. Nawet dziś kilka z tych państw wciąż płaci za stabilizację światowej gospodarki.
Zobacz także:
Poniżej znajduje się wykres krachu giełdowego z 2008 roku.
Ponadto warto wspomnieć o innych kryzysach gospodarczych z ostatnich 100 lat, które naznaczyły światową gospodarkę:
Chcesz inwestować w akcje? Sprawdź nasze rekomendacje
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
51% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
69% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
51% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
69% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.