Fundusze
Podobnie jak złoto i ropa naftowa, woda jest surowcem, którego ilość jest bardzo ograniczona. Tak więc, podobnie jak w przypadku każdego innego niedoboru, brak wody stwarza możliwości inwestycyjne.
Woda jest jednym z najważniejszych zasobów i prawdopodobnie będzie jej coraz mniej. Około 70% powierzchni Ziemi jest pokryte wodą, jednak ponad 97% to woda słona. Słona woda nie nadaje się do spożycia, nawadniania upraw ani większości zastosowań przemysłowych. Z pozostałych 3% światowych zasobów wodnych tylko około 1% jest łatwo dostępne do spożycia przez ludzi.
Poniżej przedstawiono szacowany udział światowej populacji, która miała dostęp do co najmniej podstawowych usług związanych z wodą pitną w 2020 roku, według regionu.
ETF na wodę to fundusze giełdowe inwestujące w spółki działające w sektorze wodnym. Do firm tych mogą należeć dostawcy usług, producenci sprzętu do uzdatniania wody i firmy inżynieryjne specjalizujące się w budowie infrastruktury wodnej.
Pasywne fundusze ETF na wodę to fundusze, których celem jest odtworzenie wyników indeksu sektora wodnego. Te fundusze ETF oferują zdywersyfikowaną ekspozycję na sektor wodny, co może pomóc zmniejszyć ryzyko inwestycyjne. Jednakże wyniki tych funduszy ETF będą zależeć od wyników indeksu, który próbują śledzić.
Aktywne fundusze na wodę to fundusze, które starają się osiągnąć wyniki lepsze od indeksu sektora wodnego. Te fundusze ETF wykorzystują aktywne strategie inwestycyjne, takie jak wybór akcji lub wyczucie rynku, w celu generowania najwyższych zysków. Jednakże te fundusze ETF mogą wiązać się z wyższym ryzykiem inwestycyjnym niż pasywne fundusze ETF.
Odpowiedź brzmi: tak. Wystarczy spojrzeć na to, że OECD przewiduje wzrost zapotrzebowania na wodę o 55% do 2050 roku.
Co więcej, według Organizacji Narodów Zjednoczonych, zużycie wody wzrosło dwukrotnie szybciej niż liczba ludności na świecie w ciągu ostatniego stulecia. Do 2025 roku, 1,8 miliarda ludzi będzie mieszkać na obszarach, gdzie braknie bezpiecznej wody pitnej, a 2/3 światowej populacji będzie mieszkać w regionach dotkniętych brakiem wody.
Inwestowanie w wodę jest korzystne, ale jak to zrobić?
Istnieją 4 główne sposoby:
W tym artykule skupimy się na ETF-ach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak inwestować w wodę za pomocą innych narzędzi, przeczytaj ten artykuł.
ETF ( Exchange Traded Funds ) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których celem jest replikacja indeksu referencyjnego i które są notowane na giełdzie jak zwykłe akcje.
W szczególności fundusze ETF na wodę to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, które replikują trend związany z wodą, dając możliwość replikacji fizycznej (poprzez zakup wody) lub syntetycznej (poprzez wymianę opcji i kontraktów futures na wodę).
Zanim wymienimy najlepsze fundusze ETF do inwestowania w wodę, zapoznaj się z najlepszymi indeksami na wodę.
Nie ma zbyt wielu funduszy ETF UCITS (tj. do kupienia w Europie), które śledzą te indeksy. Obecnie 3 fundusze ETF, które osiągnęły najlepsze zwroty w ciągu 3 lat, znajdują się w tabeli.
L&G Clean Water UCITS ETF | 5,81 | 50,86 | |||
iShares Global Water UCITS ETF | 0,69 | 37,60 | |||
Lyxor MSCI Water ESG Filtered (DR) UCITS ETF – Dist | -0,70 | 33,98 |
DEGIRO charakteryzuje się intuicyjnym interfejsem i niskimi opłatami, co czyni go szczególnie atrakcyjnym dla inwestorów indywidualnych. Jeśli chodzi o ETFy na wodę, DEGIRO oferuje dostęp do różnych funduszy, które inwestują w spółki związane z uzdatnianiem, dystrybucją i oczyszczaniem wody. Inwestorzy mogą wyszukiwać określone ETF za pomocą wyszukiwarki platformy i korzystać ze szczegółowych informacji o funduszach, takich jak dotychczasowe wyniki, koszty i skład portfela. Ponadto broker oferuje podstawowy wybór funduszy ETF bez prowizji.
Inni brokerzy, którzy oferują mnóstwo ETFów, to m.in:
Kod ISIN: IE00BK5BC891 / Ticker: GLGG . Fundusz ten ma na celu śledzenie wyników Solactive Clean Water Index NTR. Jest to ETF magazynowania wody (2019) i obecnie jest niewielki i wynosi nieco ponad sto milionów dolarów, ma siedzibę w Irlandii i jego roczny koszt wynosi 0,49%.
Ponadto fundusz, który jest w USD, jest fizycznie replikowany w całości, więc efektywnie kupuje wszystkie papiery wartościowe, które zamierza posiadać.
ISIN: IE00B1TXK627 / Ticker: IQQQ. rozszerzenie IH2O. iShares Global Water UCITS ETF to fundusz utworzony w Irlandii, którego indeksem bazowym jest S&P Global Water 50 Index. Indeks bazowy oferuje ekspozycję na 50 największych i najbardziej płynnych spółek giełdowych z całego świata, które są zaangażowane w działalność związaną z wodą.
ISIN: FR0010527275 / Ticker: WAT. Lyxor MSCI Water ESG Filtered (DR) UCITS ETF – Dist jest zgodnym z UCITS funduszem giełdowym, którego celem jest śledzenie indeksu MSCI ACWI IMI Water ESG Filtered Net USD. Indeks ma na celu reprezentowanie wyników spółek, których działalność jest związana z wodą, takich jak dystrybucja wody, usługi komunalne, dostawa sprzętu związanego z wodą i uzdatnianie wody.
Indeks opiera się na podejściu ESG "best-in-class", co oznacza, że wykluczane są spółki znajdujące się w dolnym kwartylu. Wykluczane są również spółki narażone na działania budzące poważne kontrowersje w zakresie ESG lub naruszające zasady inicjatywy ONZ Global Compact.
Oprócz nich innym ETF-em, który może być interesujący biorąc pod uwagę jego wzrost w ostatnim roku (+4,29%) jest Global X Clean Water UCITS ETF.
Global X Clean Water ETF (AQWA) dąży do inwestowania w spółki, które rozwijają dostawy czystej wody, w tym poprzez przemysłową infrastrukturę do uzdatniania, magazynowania i dystrybucji wody, a także strategie uzdatniania i efektywności. Global X Clean Water ETF dąży do zapewnienia wyników inwestycyjnych, które generalnie odpowiadają cenom i zwrotom, przed opłatami i kosztami, według Solactive Global Clean Water Industry Index.
Invesco Water Resources ETF to pasywny fundusz ETF, który stara się replikować wyniki indeksu NASDAQ OMX US Water. Ten ETF inwestuje w szereg spółek działających w sektorze wodnym, w tym dostawców usług wodnych, producentów sprzętu do uzdatniania wody i firm inżynieryjnych specjalizujących się w budowie infrastruktury wodnej.
First Trust Water ETF to aktywny fundusz ETF, który dąży do osiągnięcia lepszych wyników niż indeks ISE Clean Edge Water Index. ETF ten inwestuje w szereg spółek działających w sektorze wodnym, w tym dostawców usług wodnych, producentów sprzętu do uzdatniania wody i firm inżynieryjnych specjalizujących się w budowie infrastruktury wodnej.
Poza wymienionymi, kolejnym funduszem ETF, który może być ciekawą inwestycją ze względu na wzrost w ciągu ostatniego roku (+4,29%) jest Global X Clean Water UCITS ETF.
Global X Clean Water ETF (AQWA) dąży do inwestowania w spółki, które promują dostarczanie czystej wody między innymi poprzez przemysłową infrastrukturę uzdatniania, magazynowania i dystrybucji wody, a także strategie oczyszczania i wydajności. Global X Clean Water ETF dąży do zapewnienia wyników inwestycyjnych, które zasadniczo odpowiadają wynikom cenowym i zwrotom, przed opłatami i kosztami, indeksu Solactive Global Clean Water Industry Index
Wnioski
Inwestowanie w ETF-y na wodę może być atrakcyjną opcją dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, należy dokładnie zbadać i rozważyć ryzyko przed dokonaniem inwestycji. Pamiętaj, że inwestowanie w ETF powinno być tylko częścią kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Polecamy:
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Zastrzeżenie:
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.