Brokerzy
Inwestowanie to złożona działalność, która wymaga ciągłego uczenia się, ponieważ wiąże się z nieustannym podejmowaniem decyzji. Tym razem przyjrzymy się, jak handlować na XTB, jednego z najlepszych i najpopularniejszych brokerów w Europie i na świecie. Przeanalizujemy niektóre z metod i technik handlu na platformie xStation 5 i przedstawimy nasze opinie na temat handlu z XTB.
Trading definiuje się jako działalność polegającą na kupnie i sprzedaży aktywów o wysokiej płynności na rynkach finansowych za pośrednictwem internetowych platform transakcyjnych. W przeciwieństwie do inwestora, inwestor handluje częściej i wykorzystuje wahania cen aktywów, aby osiągać zyski. Dlatego też jest to spekulacyjna działalność handlowa, ponieważ obrót odbywa się na podstawie projekcji ceny, niezależnie od tego, czy są to sekundy, minuty, godziny, dni czy tygodnie.
Na początek przyjrzyjmy się kilku ważnym kwestiom, które należy rozważyć przed rozpoczęciem handlu:
Zakładając konto w XTB otrzymujesz darmową akcję.
Aby otrzymać akcję wystarczy założyć konto i wpłacić na nie dowolną kwotę (nie ma minimalnej wpłaty). Kiedy już otrzymasz swój udział, możesz go wykorzystać jak chcesz bez żadnych zobowiązań. Należy pamiętać, że ta oferta jest ważna tylko przez ograniczony czas, a akcja będzie miała maksymalną wartość 100 złotych.
Mając to na uwadze, prześledźmy kroki, jakie należy podjąć, aby handlować na XTB. Zróbmy krótki przegląd tego brokera.
XTB jest brokerem internetowym specjalizującym się w kontraktach CFD i podlega regulacjom kilku organów finansowych, w tym KNF, FCA, BAFIN i CNMV. Oferuje ponad 5 400 instrumentów na głównych rynkach finansowych, takich jak akcje, indeksy giełdowe, waluty, towary, ETF-y i kryptowaluty.
Posiada własną platformę transakcyjną, xStation 5, dostępną w wersji internetowej i mobilnej, która zdobyła kilka nagród za jakość i innowacyjność. Jest to jeden z wiodących dostawców kontraktów CFD na świecie i jeden z najbardziej atrakcyjnych brokerów dla tysięcy inwestorów, zarówno początkujących, jak i doświadczonych.
W XTB klient ma zawsze dostęp do aktualnych cen instrumentów finansowych. Zlecenia kupna i sprzedaży na otwarcie pozycji są realizowane po najlepszej dostępnej cenie rynkowej po uruchomieniu zlecenia rynkowego. Realizacja zleceń jest bardzo szybka, więc wahania cen są minimalne.
Zlecenia z limitem i take profit są zawsze realizowane po ustalonej lub najlepszej cenie. Wreszcie, zlecenia stop loss są realizowane po pierwszej dostępnej cenie po osiągnięciu ceny ustalonej, która najczęściej jest nieco niższa od ceny ustalonej. Podobnie, zmiany są prawie niezauważalne.
W przypadku akcji spot, aby otworzyć pozycję, należy wyszukać zakładkę STC w obszarze Market Watch > Akcje. Kliknij na spółkę, której akcje chcesz kupić, i zapoznaj się ze szczegółami w oknie zamówienia. Wybierz liczbę akcji, którą chcesz kupić.
Jeśli użytkownik chce, może ustawić SL i/lub TP przed zamknięciem transakcji. Należy pamiętać, że nie będzie można dodać tych limitów, jeśli transakcja jest już zamknięta, chociaż można dodać osobną oczekującą transakcję, która będzie pełnić funkcję limitu. Zlecenie Sell Stop odpowiada zleceniu SL, a zlecenie Sell Limit odpowiada zleceniu TP. Po ustawieniu zamówienia należy kliknąć przycisk „Kup”.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Uwaga: XTB stosuje zasadę FIFO (first in, first out), a więc zlecenia mogą być zamykane wyłącznie w kolejności ich otwarcia, czyli od najstarszego do najnowszego.
Metody i techniki stosowane w handlu zależą od Twojego stylu handlowego, ponieważ bycie skalperem to nie to samo, co bycie swing traderem. Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie ma jednoznacznej metody czy systemu transakcyjnego, który sprawdziłby się u wszystkich, każdy inwestor jest inny i obserwuje rynek na różne sposoby. Dlatego też należy samodzielnie przetestować strategie handlowe, które wydają się potrzebne, na rachunku demonstracyjnym XTB.
Strategia to zestaw narzędzi i wskaźników, które razem tworzą schemat transakcyjny, który kieruje decyzjami inwestora o tym, kiedy kupić, a kiedy sprzedać. Metody handlu strategicznego mogą być bardzo proste lub bardzo złożone, ale zazwyczaj składają się z następujących elementów:
Każdy inwestor powinien określić wielkość i projekcję każdego z elementów swojej strategii, testować je wielokrotnie na koncie demo i prowadzić rejestr wszystkich transakcji.
Chcesz wiedzieć, którzy brokerzy mają najlepsze konta demo? Przeczytaj ten artykuł.
Przyjrzyjmy się kilku podstawowym strategiom, które można wykorzystać w handlu.
Wsparcia i opory są kluczowymi punktami wejścia i wyjścia z rynku i mogą pomóc w ustaleniu metody transakcyjnej. Poziomy wsparcia w trendzie oznaczają odbicia cen, które sygnalizują, że trend zacznie się odwracać w górę. Natomiast poziomy oporu wskazują punkty, w których cena zacznie spadać. Innymi słowy:
Metoda trendu jest stosowana przez inwestorów, którzy starają się wykorzystać rosnące lub spadające ceny i podążać za trendem. Jest to tak zwany handel trendami, w którym inwestorzy kupują po przełamaniu oporu i sprzedają po przełamaniu wsparcia.
Podczas gdy w transakcjach przeciwnych do trendu lub bocznych inwestorzy działają wbrew rynkowi, gdy wszyscy kupują, oni sprzedają i odwrotnie. Innymi słowy, starają się sprzedawać, gdy pojawia się nowy wyż i kupować, gdy pojawia się nowy niż.
Techniki transakcyjne można stosować przy użyciu określonych wskaźników technicznych. Jednym z nich jest prosta średnia krocząca (SMA), która jest wskaźnikiem opóźnionym, wykorzystującym historyczne dane cenowe i poruszającym się w stosunku do bieżącej ceny rynkowej.
Średnie kroczące są wyznaczane dla okresów, w których uśredniane są ceny wysokie i niskie. Im dłuższy okres, w którym obliczana jest średnia, tym wolniej porusza się średnia. Dlatego też w tej strategii wykorzystywane są dwie średnie kroczące: 200-okresowa długa średnia krocząca oraz 20- lub 25-dniowa krótka średnia krocząca. W tym przypadku występują dwie zwrotnice:
Bardzo często popełniamy błędy, ale nie chodzi tu o nieudane transakcje, a raczej o zachowania, które mogą wpływać na sposób prowadzenia transakcji. Oto niektóre z najczęściej popełnianych błędów podczas handlu z XTB lub jakimkolwiek innym brokerem:
Po zdobyciu doświadczenia można rozważyć uczynienie z tego źródła dochodu, ale nawet wtedy będzie się narażonym na ryzyko utraty całej inwestycji, jeśli nie będzie się wiedziało, jak się kontrolować.
Dlatego radzimy, abyś nauczył się nie tylko handlować, ale także radził sobie z psychologią handlu.
W tym celu można skorzystać z konta demo XTB. Możesz otworzyć rachunek w dowolnym momencie, nawet jeśli posiadasz już rachunek rzeczywisty. W ten sposób można ponownie ćwiczyć i zdobywać doświadczenie. Pamiętaj jednak, że stres w tym trybie nie jest taki sam, jak w przypadku ryzyka związanego z Twoimi pieniędzmi, dlatego najlepiej jest poważnie korzystać z konta demo.
Po wymodelowaniu takiego systemu należy go kilkakrotnie przetestować, aby ustalić, czy działa na podobnych instrumentach. Nie handluj bez systemu i nie próbuj strategii, których nie znasz, tylko dlatego, że działają u innego tradera. Przetestuj samodzielnie każdą metodę lub technikę transakcyjną.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
XTB to doskonała alternatywa, niezależnie od tego, czy chcesz handlować kontraktami CFD, czy kupować akcje i ETFy. Oto niektóre z powodów, naszym zdaniem, dla których warto rozważyć tego brokera, jeśli dopiero zaczynasz handlować lub masz już doświadczenie:
Zobacz także:
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.