Handel
Wskaźnik ATR jest wykorzystywany do mierzenia zmienności cen, a tym samym do szacowania ruchu cen w określonym czasie. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej, czym jest wskaźnik Average True Range i jakie jest jego znaczenie w tradingu.
Average True Range (ATR) został przedstawiony przez Wellsa Wildera w jego seminalnym tekście z 1978 roku "New Concepts in Technical Trading Systems". Wells Wilder jest uważany za jednego z największych innowatorów w analizie technicznej. W rzeczywistości ATR jest miarą zmienności cen. W porównaniu z klasyczną miarą reprezentowaną przez Standard Deviation, a w każdym razie przez instrumenty związane z ceną zamknięcia, innowacją wprowadzoną przez Wildera jest miara True Range, która uwzględnia również luki cenowe, które mogą powstać pomiędzy zakresem z jednego dnia i następnego.
Choć Wilder w swoim tekście pokazał przykłady związane z rynkiem surowcowym, nie wyklucza zastosowania ATR dla innych rynków finansowych.
Aby obliczyć ATR, zaczynamy od True Range przy użyciu dziennych danych.
True Range, w rzeczywistości, jest najszerszą z tych trzech wartości cenowych dla danego rynku:
Jak wspomniano powyżej, True Range zawiera również luki cenowe, które tworzą się albo pomiędzy wyżem jednego dnia a niżem dnia następnego (luki bycze), albo pomiędzy niżem jednego dnia a wyżem dnia następnego (luki niedźwiedzie).
Prosta średnia ruchoma jest następnie stosowana do wartości bezwzględnej ATR obliczonej w ciągu 14 dni, aby uzyskać gładszą linię, która jest łatwiejsza do interpretacji. Wilder często używał 14-dniowej średniej, podobnie jak bardzo znany RSI (Relative Strength Index).
Wskaźniki handlowe to narzędzia, które wykorzystują historyczne ceny instrumentu finansowego i stosują do nich wzory matematyczne w celu stworzenia sygnałów transakcyjnych, dzięki którym inwestor może podejmować decyzje. Te najbardziej znane można sklasyfikować następująco:
Wskaźniki Momentum | Wskaźniki trendu | Wskaźniki zmienności | |||
MACD | Średnie ruchome | Wstęgi Bollingera | |||
RSI | Ichimoku | Average True Range | |||
Oscylator stochastyczny | Parabolic SAR | Odchylenie standardowe |
Zobacz także: Jak przeprowadzić analizę techniczną
Jak wspomniano, ATR służy do interpretacji zmienności. Jest to średnia z maksymalnych wychyleń. W rzeczywistości, im jest szersza, tym większa jest średnia zmienność ceny w ciągu ostatnich 14 dni.
Należy odczytać dynamikę tego wskaźnika:
Przyjrzyjmy się przykładowi na akcjach Intesa Sanpaolo:
Jak widać, ATR wynosi 0,057, co oznacza, że ta akcja miała średni zakres, który w porównaniu z ceną 2,573 € wynosi 2,06%.
Trend tej akcji jest wyraźnie wzrostowy, jednak jest tylko jedna faza, w której ATR (zielona linia poniżej) idzie wyraźnie w górę, fakt podkreślony przez 2 pionowe linie.
Zamiast tego zobaczmy inny przypadek, ponownie dla akcji Intesa Sanpaolo:
Jak widać, na silnym niedźwiedzim trendzie ATR zrobił bardzo wysoki maksymalny szczyt (patrz pionowa linia). Częściej mamy maksymalne szczyty ATR po niżach danego instrumentu finansowego i wtedy ATR sygnalizuje, z opóźnieniem, że istnieje znaczące wsparcie.
Ogólnie rzecz biorąc, ATR nie jest łatwy do odczytania i jak wszystkie wskaźniki daje opóźnione sygnały, fakt związany z tym, jak długa jest średnia, na której jest obliczany. Z pewnością może być stosowany w analizie intraday, ale liczba punktów danych, na których jest obliczany, jest jeszcze bardziej delikatna.
Zobaczmy jak wykorzystać wskaźnik ATR na podstawie tego co pisze sam Wilder w swoim tekście.
Najprostszym zastosowaniem jest użycie ATR jako trailing stop. W rzeczywistości używanie stałego stop-lossa jest bardzo mylące, ponieważ rynki są dynamiczne. O wiele bardziej przydatny jest zmienny stop-loss. Dlatego Wilder sugeruje używanie ATR obliczanego przez 7 dni, który następnie musi być pomnożony przez 3. Ta wielkość jest nazywana przez Wildera ARC (Average True times Constant).
Załóżmy, że weszliśmy na akcję Intesa Sanpaolo po cenie 2,573 euro. 7-dniowy ATR wynosi 0,0424 euro; pomnożony przez 3 daje 0,1272 euro. Początkowym stop-lossem będzie więc zobaczenie wartości poniżej 2,573-0,1272=2,4458 euro, co jest równe zejściu o 4,9%; Wilder zwykł sugerować czekanie na cenę zamknięcia, aby to potwierdzić. Następnego dnia należy w ten sam sposób przeliczyć nowy stop-loss.
Można również użyć ATR w ten sam sposób jako dynamiczny take profit. Oczywiście jeśli używasz 3xAtr jako stop-loss, take-profit będzie musiał być 3 razy wyższy niż ATR. W ten sposób masz zautomatyzowane sposoby wyjścia z pozycji. Oczywiście można użyć niższych wielokrotności ATR jako stop-loss i take-profit. Na przykład stop-loss może wynosić 2 razy ATR, podczas gdy take-profit może być ustawiony na 4 razy ATR.
Jest jeszcze jeden sposób sugerowany przez Wildera, który jest nieco bardziej złożony. Zasadniczo identyfikowana jest 7-dniowa faza trendu byczego (lub niedźwiedziego). 7-dniowy ATR jest obliczany i odejmowany od najwyższej wartości zamknięcia z tych 7 dni. Jeśli trend wzrostowy zatrzyma się i cena spadnie poniżej tego poziomu w kolejnych dniach, jest to niedźwiedzi sygnał wejścia lub jak Wilder to nazywa poziom SAR (Stop and Reverse). Stop-loss zostanie natychmiast umieszczony w sposób wyjaśniony powyżej.
Pierwsze zastosowanie klasycznego 14-okresowego wskaźnika ATR może być w towarzystwie Bollinger Bands.
Spójrzmy na przykład na akcje Eni z danymi dziennymi:
Jak widać na pionowej linii po lewej stronie, kurs akcji Eni znajduje się w zdecydowanie byczym trendzie, którego spora część znajduje się przy górnej części Bollinger Band. W tym samym czasie ATR (zielona linia poniżej) najpierw spada, a następnie zaczyna rosnąć (patrz strzałka poniżej). Jak widać, w pewnym momencie ceny ponownie wchodzą w Bollinger Band (patrz strzałka powyżej). Jest to sygnał możliwego wyczerpania się trendu i możliwego otwarcia niedźwiedziej pozycji, zawsze stosując metodologię Stop-loss i Take-profit ATR opisaną powyżej.
Podobna metodologia może być również stosowana podczas niedźwiedzich trendów. Będziesz szukał sytuacji, w których ATR wzrasta i ceny wyłamują się z Bollinger Low Band, a następnie ponownie wchodzą. Jest to możliwy sygnał wyczerpania się niedźwiedziego trendu.
Kolejnym zastosowaniem ATR może być w połączeniu ze wskaźnikiem Momentum, takim jak MACD. Zobaczmy od razu przykład na akcji Eni z danymi dziennymi:
Na dole znajduje się MACD (czerwona linia) ze swoją linią sygnałową (niebieska linia). Tam gdzie jest pionowa linia MACD wyraźnie przecina w dół swoją linię sygnałową. W tym samym czasie ATR jest w fazie wzrostowej. Jest to możliwy sygnał wyczerpania się istniejącej tendencji byczej. Podobne wskazanie można mieć dla trendu niedźwiedziego; w tym przypadku MACD będzie musiał przekroczyć swoją linię sygnałową w górę.
Główną zaletą ATR jest posiadanie prostego instrumentu, który mierzy stan zmienności danego instrumentu finansowego. Jak opisano powyżej, fakt, że uwzględnia on również bycze/ krótkie luki sprawia, że ta miara zmienności jest bardziej skuteczna niż wiele innych. Kolejną zaletą ATR jest to, że jest to doskonałe i proste narzędzie do definiowania dynamicznych stop-lossów i take-profitów, czyli takich, które zmieniają się wraz ze zmianą warunków rynkowych.
Często zadawane pytania
Szukasz platformy handlowej? Poznaj nasze rekomendacje
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Zobacz także:
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.