Harry Browne Permanent Wallet: Co to jest i jak działa?

Harry Browne Permanent Portfolio jest długoterminową strategią inwestycyjną. Harry Browne jest jednym z kluczowych autorów w ramach tzw. pasywnego inwestowania lub pasywnego zarządzania, podążając za funduszami exchange-traded o stałej i prostej alokacji.W strategiach, które proponuje, jego wykorzystanie złota i gotówki wyróżnia się na tle innych, ponieważ inwestuje w fizyczne złoto jako bezpieczne aktywo – temat, który wywołuje wiele dyskusji w świecie zarządzania majątkiem.

Harry Browne Permanent Wallet

Każdy inwestor ma możliwość odtworzenia Stałego Portfela Harry’ego Browne’a, nawet bez znajomości świata finansów. Jego głównym celem jest ochrona oszczędności, niezależnie od stanu gospodarki i rynków finansowych.

Kim jest Harry Browne?

Harry Browne był doradcą finansowym, pisarzem i politykiem urodzonym w 1933 roku (Nowy Jork). W ciągu 73 lat swojego życia opublikował ponad dwadzieścia książek i tysiące artykułów. Dwukrotnie (1996 i 2000) ubiegał się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Libertariańskiej.

Jeśli chodzi o jego rolę jako inwestora, to w latach 70. udało mu się zgromadzić duży majątek dzięki spekulacjom na towarach. Inwestor ten odkrył jednak, że jego styl inwestowania nie był zrównoważony w długim terminie.

Spędził więc resztę swojej kariery na opracowywaniu strategii opartej na stabilności. Wykorzystał całe swoje doświadczenie jako doradca inwestycyjny, aby stworzyć system inwestycyjny, który nie rezygnując z wydajności, zapewni bezpieczeństwo niezbędne do zachowania bogactwa w długim okresie.

W ten sposób stworzył Harry Browne Permanent Portfolio, koncepcję ukutą przez autora, która przetrwała próbę czasu.

Czym jest Stały Portfel Harry Browne?

Jest to prosta i skuteczna metoda inwestycyjna dla inwestycji długoterminowych. Polega on na zbudowaniu portfela składającego się z czterech klas aktywów, w równych częściach:

  • Akcje. ostateczny wykładnik dobrobytu, czas, gdy poziom życia wzrasta, gospodarka się rozwija, biznes kwitnie, bezrobocie spada, stopy procentowe są niskie, system finansowy jest zdrowy, a kredyty są łatwe. Aktywa numer jeden w tych czasach to akcje.
  • Obligacje długoterminowe. ochrona przed latami deflacji. Gdy ceny spadają, a realne stopy procentowe są ujemne, może dojść do depresji gospodarczej. Ale kiedy stopy procentowe spadają, ceny obligacji rosną, a efekt ten jest tym większy, im dłuższy jest termin wykupu obligacji.
  • Gotówka. Ekspansja kredytowa zwalnia, a ilość pieniądza w obiegu kurczy się, pozostawiając ludziom i firmom mniej gotówki do dyspozycji, niż się spodziewali, co zwykle prowadzi do recesji gospodarczej. Wiele aktywów jest upłynnianych, co obniża ich cenę, ale część gotówkowa portfela pozwoli Ci zmniejszyć ogólne straty i kupić aktywa po niskich cenach.
  • Złoto. obrona przed inflacją i kryzysami walutowymi. Ilość pieniądza w obiegu jest większa niż ilość potrzebna do zakupu dostępnych produktów, więc ich ceny rosną. W obliczu utraty wartości pieniądza papierowego, złoto jest wartością par excellence.

Tak więc, Stały Portfel Harry’ego Browne’a składałby się w 25% z akcji, w 25% z papierów wartościowych o stałym dochodzie, a w pozostałych 50% z płynności i złota (po 25%). Jak można wywnioskować, nie jest to trudne. Wystarczy podzielić kapitał na cztery równe części i przypisać je do każdej z tych klas aktywów.

Ale dlaczego? Jaka jest filozofia leżąca u podstaw tej strategii inwestycyjnej?

Pomysł Harry’ego Browne’a dotyczy zachowania gospodarki. Jego cel był prosty: stworzyć portfel inwestycyjny, który będzie dobrze reagował na wszystkie scenariusze ekonomiczne.

Jak powszechnie wiadomo, gospodarka porusza się w sposób cykliczny i w zależności od fazy cyklu, w której się znajdujemy, jeden rodzaj aktywów finansowych będzie działać lepiej niż inne. Chodzi o to, aby osiągnąć cele bezpieczeństwa i rentowności w każdym momencie cyklu gospodarczego.

Browne włącza więc do Stałego Portfela cztery rodzaje aktywów, które odpowiadają czterem fazom cyklu gospodarczego, które sam zidentyfikował. Nie ma potrzeby przewidywalności ani wiedzy ekonomicznej: to działa w każdej sytuacji.

Ekspansja gospodarcza

Ta część cyklu odpowiada okresowi prosperity: gospodarka się rozwija. Firmy sprzedają, inwestują i rozwijają się. Są miejsca pracy i rodziny konsumują (co oznacza większą sprzedaż dla firm). Dostęp do kredytów jest łatwy, a pieniądze płyną.

W tym scenariuszu, akcje spółek są aktywami, które oferują najlepsze zyski. Dywidendy (część zysku wypłacana akcjonariuszom) rosną i stanowią katalizator przewartościowania na rynku.

Stopy procentowe, początkowo niskie, stopniowo rosną wraz ze wzrostem cen, co powoduje, że nowo emitowane obligacje są wyżej oprocentowane.

Akcje są tą częścią Stałego Portfela Harry’ego Browne’a, która osiąga najlepsze wyniki w tej fazie. Obligacje również zyskują na początku tej fazy, przed wzrostem stóp procentowych. Cierpią one, jeśli stopy procentowe zaczynają rosnąć (ale te aktywa są mniej zmienne – przynoszą dochód o stałej stopie).

Inflacja

Przyjmuje się, że faza ta zbiega się ze szczytem ekspansji cyklu koniunkturalnego. Jest to czas, kiedy w obiegu znajduje się duża ilość pieniędzy.

Gospodarka przegrzewa się (jeśli jeszcze nie jest przegrzana) i może zacząć wykazywać oznaki wyczerpania: stagnacja. W poprzedniej fazie ceny systematycznie rosły. Duża ilość pieniądza w obiegu powoduje, że stopa inflacji jest wysoka.

Zazwyczaj stopy procentowe są również wysokie, ponieważ banki centralne starają się schłodzić gospodarkę i nie dopuścić do niebotycznych wskaźników inflacji. W tym czasie dobrze sprawdzają się aktywa realne, takie jak złoto.

Złoto jest odporne na inflację; gdy pieniądz traci na wartości, działa jak bezpieczna przystań. Jeśli inflacja jest gwałtowna, cena złota ma tendencję do gwałtownego wzrostu.

Niedobór pieniędzy

Jest to moment, w którym gospodarka, po osiągnięciu punktu kulminacyjnego (poprzednia faza), zaczyna się kurczyć.

Faza ta charakteryzuje się wyraźnym brakiem zaufania, kredyty są ograniczone, konsumpcja i inwestycje spadają. Krótko mówiąc, w obiegu jest mniej pieniędzy, co prowadzi do recesji gospodarczej (gdy przez dwa lub trzy kwartały z rzędu mamy do czynienia z ujemnym wzrostem gospodarczym, mówimy o gospodarce w recesji).

Podmioty gospodarcze (rodziny, firmy itp.), mając do dyspozycji mniej pieniędzy, upłynniają swoje aktywa po niższych cenach.

Gotówka działa w tej fazie jak tarcza (pozwala kupować taniej). Gdy ceny akcji spadają, inwestorzy dysponujący gotówką mogą je kupić po bardziej atrakcyjnych cenach. W ten sposób redukuje się wszystkie straty związane z tą fazą.

Deflacja

Jest to scenariusz odwrotny do inflacji. Kiedy gospodarka podupada, a ceny spadają.

Banki centralne zazwyczaj prowadzą ekspansywną politykę monetarną w czasie recesji (stopniowo), np. obniżając oficjalne stopy procentowe (mogą nawet zejść do stóp ujemnych), w celu zwiększenia akcji kredytowej, zapewnienia płynności i ożywienia gospodarki.

Teraz nadszedł czas na przyjęcie defensywnych strategii inwestycyjnych. Jednak Stały Portfel Harry’ego Browne’a przewiduje te wydarzenia i nie wymaga żadnych działań (co pozwala uniknąć popełniania błędów, co jest bardzo częste wśród inwestorów na tym etapie cyklu gospodarczego).

W takiej sytuacji cena obligacji na rynkach wtórnych wzrasta, ponieważ nowe emisje mają znacznie niższe oprocentowanie. Jeśli stopy procentowe spadają, wartość obligacji wzrasta. Czas trwania obligacji jest związany z wrażliwością obligacji na zmiany stóp procentowych.

Innymi słowy, im dłuższy jest czas trwania obligacji, tym większa jest jej reakcja na rynkach na zmianę stóp procentowych. Z tego powodu obligacje długoterminowe bardziej zyskują na wartości.

Jak działa Stały Portfel?

Jak pokazano powyżej, Harry Browne Permanent Portfolio pozwala zabezpieczyć się przed każdym scenariuszem ekonomicznym. Ale jak to działa w praktyce i jak się sprawdziło? Poniższy wykres przedstawia roczne wyniki tego portfela od 1970 do 2003 roku.

Harry Browne oszacował, że Stały Portfel oferowałby roczne zwroty, które mogłyby wynosić od 4% do 5% powyżej stopy inflacji. Wyniki okazały się jednak lepsze niż spodziewał się sam twórca (patrz tabela poniżej).

cartera permanete

W okresie od 1970 do 2003 r. tylko cztery lata zamknęły się ujemnymi stopami zwrotu.

W tych okolicznościach możemy potwierdzić, że zasady Harry’ego Browne’a dotyczące stabilności, bezpieczeństwa, prostoty i rentowności zostały spełnione.

Jak możemy replikować Stały Portfel Harry’ego Browne’a?

Każdy inwestor ma możliwość skonstruowania portfela aktywów, które replikują Stały Portfel Harry’ego Browne’a. Jedynym wymogiem jest zachowanie proporcji zgodnie z charakterem każdego składnika aktywów.

Bezpośrednie inwestowanie w akcje wiąże się jednak z ryzykiem: należy zdywersyfikować inwestycje w różne rodzaje akcji.

Harry Browne doradził budowanie Stałego Portfela poprzez fundusze indeksowe w celu osiągnięcia tej dywersyfikacji. Fundusze indeksowe starają się odwzorować indeks, a więc nie są aktywnie zarządzane (wręcz przeciwnie, są to fundusze zarządzane pasywnie) i charakteryzują się niższymi kosztami (co przekłada się bezpośrednio na wyższe stopy zwrotu).

Istnieje również możliwość wyboru ETF (exchange-traded funds, które są również produktami pasywnego zarządzania).

W przypadku gotówki, wystarczy mieć płynność we własnej walucie. Jeśli chodzi o złoto, można to zrobić poprzez ETF lub zakup fizycznego złota (towarowe fundusze inwestycyjne mają tendencję do dywersyfikacji z innymi metalami szlachetnymi).

Oto kilka przykładów funduszy indeksowych i ETF-ów przydatnych do budowy Stałego Portfela Harry’ego Browne’a.

Fundusz indeksowyRodzaj aktywów
Amundi Index MSCI EMU AE -C (LU0389811372)Akcje strefy euro (duże kapitały)
Vanguard U.S. 500 Stock Index Fund EUR Acc (IE0032126645)Akcje amerykańskie (duże kapitały)
Credit Suisse Bond Government Global Blue DB EUR (LU1815005142)Obligacje globalne
Vanguard 20+ Year Euro Treasury Index Fund EUR Acc (IE00B246KL88)Obligacje długoterminowe EUR
ETFRodzaj aktywów
WisdomTree Physical Gold (EUR) | VZLDZłoto
Xetra-Gold (EUR) | 4GLDZłoto
iShares € Govt Bond 20yr Target Duration UCITS ETF EUR (Dist) | E20YObligacje długoterminowe EUR
SPDR MSCI EMU UCITS ETF | ZPREAkcje strefy euro (duże kapitały)
Vanguard S&P 500 UCITS ETF (EUR) | VUSAAkcje amerykańskie (o dużej kapitalizacji)

W jaki sposób dokonuje się korekt w Stałym Portfelu?

Wspomniano powyżej, że jednym z kluczy do sprawnego działania Stałego Portfela Harry Browne jest prostota. Cecha ta odnosi się również do dostosowań wymaganych do utrzymania strategii inwestycyjnej.

W tym kontekście wykazano również, że Stały Portfel ma charakter defensywny, gdyż 75% inwestycji koncentruje się w aktywach o charakterze konserwatywnym. Jest on również dobrze zdywersyfikowany, ponieważ łączy w sobie aktywa z czterech różnych klas aktywów. Ponadto nie wymaga on nadmiernej analizy ani aktywnego zarządzania. Krótko mówiąc: nadaje się dla każdego inwestora.

Wszystko to doskonale wpisuje się we wspomniane wcześniej zasady Harry’ego Browne’a dotyczące budowania strategii, która oferuje stabilność i bezpieczeństwo dla majątku inwestora. I, jak widzieliśmy, ta filozofia z czasem się sprawdziła.

Nie potrzebujesz głębokiej wiedzy z zakresu ekonomii, aby zbudować tę długoterminową strategię. Jest to po prostu kwestia bycia wystawionym na działanie czterech faz cyklu gospodarczego (ponieważ trudno jest przewidzieć, kiedy jedna faza się skończy, a następna zacznie). W tym celu należy zachować proporcje odpowiadające czterem klasom aktywów, które składają się na portfel inwestycyjny:

  • Akcje 25%
  • Złoto 25%
  • Gotówka 25%
  • Obligacje długoterminowe 25%

Ale co się dzieje, gdy rynki oscylują i niektóre aktywa zyskują na wartości, podczas gdy inne tracą?

Logicznie rzecz biorąc, proporcje te zmieniają się w czasie i konieczne jest okresowe równoważenie. Harry Browne sam zalecał coroczny przegląd, w celu dostosowania tych aktywów, które były powyżej 35% i tych, które mogą spaść poniżej 15%, aż zostaną przywrócone do właściwej wagi w ramach ogólnego koszyka (25%).

Jest to po prostu przypadek sprzedaży wygrywających aktywów i kupowania tych, które straciły na wartości (po bardziej atrakcyjnych cenach).

Budując Stały Portfel Harry Browne poprzez fundusze indeksowe, inwestor będzie miał tę przewagę, że będzie mógł rotować swój kapitał z jednego funduszu do drugiego bez konieczności płacenia od tego podatku. Transfery pomiędzy funduszami nie są traktowane jako zdarzenie podlegające opodatkowaniu (tj. sprzedaż i następujący po niej zakup). Są one zwolnione z opodatkowania.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły