Handel
Wzory handlowe analizy technicznej, znane również jako chart patterns, przedstawiają wzorce utworzone przez trendy cenowe i są strukturami statystycznymi opartymi na zasadzie analizy technicznej, zgodnie z którą „historia lubi się powtarzać” w sposób cykliczny. W rzeczywistości liczby te mają duże prawdopodobieństwo sukcesu, nawet jeśli nie wyniki nie są gwarantowane. W tym tekście zobaczymy czym jest formacja trójkąta oraz czym są symetryczne, zwyżkujące i zniżkujące trójkąty, które należą do najczęstszych formacji w handlu.
Trójkąt jest zwykle formacją na wykresie, która wskazuje na kontynuację trendu, podobnie jak inne formacje kontynuacji trendu, reprezentuje pauzę w bieżącym trendzie, który następnie powraca do pierwotnego kierunku. Minimalnym wymogiem dla utworzenia trójkąta jest istnienie czterech punktów, w których cena zmienia swój trend, tak że mamy dwa punkty do wykreślenia górnej linii trendu trójkąta i dwa punkty do wykreślenia dolnej linii trendu trójkąta.
👉 Zobacz także: Jak czytać wykresy giełdowe oraz czym jest analiza techniczna
Istnieją 3 typowe typy trójkątów: symetryczne, zwyżkujące i zniżkujące. Trójkąt symetryczny jest najczęstszą odmianą, ale wszystkie rodzaje się powtarzają.
Trójkąt w tradingu: Czym jest i jak działa?
Innymi słowy, trójkąty są tworzone przez dwie wskazówki, które mają tendencję do łączenia się w celu utworzenia wierzchołka. W zależności od rodzaju trójkąta, stromość wytycznych będzie się różnić. W każdym przypadku trójkąt składa się z co najmniej dwóch szczytów i dwóch poziomów, a najlepiej z trzech szczytów i trzech poziomów.
Aby trójkąt był wiarygodny, musi spełniać następujące kryteria:
👉 Więcej informacji: Trading - co to jest i jak zacząć
Jak już wspomnieliśmy, figura trójkąta w handlu ma aż trzy warianty. Przyjrzyjmy się im, aby wiedzieć, jak je zidentyfikować:
W trójkącie symetrycznym cena porusza się w zakresie trójkąta, który jest utworzony przez dolną linię kierunkową, która jest bycza i górną linię kierunkową, która jest niedźwiedzia. W ten sposób możemy powiedzieć, że szczyty maleją, a dołki rosną.
Oto dobry przykład.
Podczas gdy cena porusza się wewnątrz trójkąta, wolumen jest niewielki i również maleje. Jeśli cena przełamie trójkąt symetryczny od góry, wolumen wzrośnie.
Aby obliczyć projekcję lub ruch po wyjściu ceny z trójkąta, bierzemy odległość otwarcia trójkąta i rzutujemy ją w górę lub w dół w zależności od tego, czy poprzedni trend był wzrostowy czy spadkowy. Prognozy mają charakter orientacyjny, czasami cena poruszy się mocniej, a czasami słabiej.
Tutaj możesz zobaczyć to w prosty graficzny sposób.
Trójkąty zwyżkujące, zwane również trójkątami prostokątnymi, są podobne do trójkątów symetrycznych, ale różnią się tym, że górna linia kierunkowa jest pozioma, a nie niedźwiedzia. Druga, dolna linia kierunkowa jest również bycza.
Cena porusza się w zakresie dwóch linii, dolnej, która jest bycza i górnej, która jest pozioma, tak że wzloty są boczne, a upadki rosną.
Tutaj możesz zobaczyć przykład.
Co może się wydarzyć?
Podczas gdy cena znajduje się wewnątrz trójkąta, wolumen nie jest wysoki, ale po wyjściu z trójkąta w górę wzrasta.
Aby obliczyć projekcję wzrostową, jaką rynek może mieć od momentu wyjścia ceny z trójkąta, musimy spojrzeć na odległość otwarcia trójkąta i rzutować ją w górę. Pamiętaj, że projekcje mają charakter orientacyjny, a nie dokładny.
Tutaj możesz to dobrze zobaczyć.
Trójkąt zniżkujący ma wiele cech wspólnych z trójkątem symetrycznym i trójkątem zwyżkującym, ale jego główną cechą charakterystyczną jest to, że górna linia kierunkowa jest opadająca, a dolna linia kierunkowa jest pozioma. Innymi słowy, jest to przeciwieństwo trójkąta zwyżkującego.
Cena porusza się w zakresie dwóch wytycznych, dolnej, która jest pozioma i górnej, która jest niedźwiedzia, tak że szczyty spadają, a dołki są boczne.
Oto przykład.
I jeszcze raz, co może się wydarzyć?
Z drugiej strony, wolumen ma tendencję do zmniejszania się, gdy cena porusza się w węższym zakresie i zbliża się do wierzchołka.
Jeśli chodzi o projekcję spadkową, którą rynek może mieć od czasu wyjścia ceny z trójkąta, musimy spojrzeć na odległość od otwarcia trójkąta i rzutować ją w dół.
Poniższy wykres pokazuje to bardzo dobrze
Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat analizy technicznej, takich jak zasady i teorie, na których się ona opiera? W takim razie nie przegap naszego przewodnika po analizie technicznej.
F ormacje trójkąta w handlu sąformacjami kontynuacji trendu, we wszystkich trzech przypadkach: symetrycznym, zwyżkującym i zniżkującym.
Istnieje jednak trójkąt, który zamiast tego jest formacją odwrócenia trendu: jest on znany jako odwrócony trójkąt.
W tym przypadku ostrzega nas o czymś zupełnie przeciwnym, że trend może się zmienić, zwłaszcza jeśli przełamie linię kierunkową po przeciwnej stronie trendu, przy dużym wolumenie.
Zobaczmy to na przykładzie trójkąta symetrycznego i trójkąta zwyżkującego, nie będę wchodzić w szczegóły trójkąta zniżkującego, ale będzie to dokładnie to samo, ale w odwrotnej kolejności do trójkąta zwyżkującego.
Jak zawsze, przyjrzyjmy się 3 pozycjom operacyjnym, które nas interesują:
Jeśli trend rynkowy jest zwyżkowy, musimy poczekać, aby zobaczyć, czy cena, po poruszaniu się w zakresie dwóch wytycznych tworzących trójkąt, przebije się przez górną część. W takim przypadku byłby to sygnał kupna i kontynuacja byczego impetu.
W tym sensie bardzo interesująca byłaby ocena, czy to przełamanie zostało dokonane przy wolumenie, w przeciwnym razie może to być fałszywy sygnał.
Wykres wyraźnie pokazuje przerwę (zaznaczoną kółkiem) i to jest miejsce, w którym zostałby podany sygnał kupna.
Kontynuując nasz przykład trendu wzrostowego, jeśli cena opuści trójkąt na szczycie i uruchomi sygnał kupna, należy pamiętać, że jeśli cena cofnie się i spadnie poniżej górnej granicy, którą przekroczyła, będzie to oznaką słabości, ale nie sygnałem sprzedaży.
Dlatego też stop loss powinien być umieszczony poniżej dolnej granicy zakresu ruchu w trójkącie. W tym przypadku byłoby to poniżej linii poziomej.
A teraz nadszedł czas na realizację zysku, jeśli transakcja przebiegła pomyślnie.
Tak więc pierwszy cel wzrostu zostałby osiągnięty poprzez przyjęcie amplitudy trójkąta i rzutowanie go w górę od przełamania trójkąta.
Po osiągnięciu pierwszego celu wzrostowego można zrobić 2 rzeczy:
W ten sam sposób zobaczmy, jak handlować tym wariantem trójkąta handlowego.
Kiedy cena przełamuje szczyt trójkąta, uruchamiany jest odpowiedni sygnał kupna, ponieważ wskazuje on i potwierdza, że trend wzrostowy może być kontynuowany.
W związku z tym nasze wejście powinno nastąpić tylko wtedy, gdy zaobserwujemy znaczny wzrost wolumenu.
Można to wyraźnie zobaczyć na wykresie:
Po dokonaniu wejścia, musimy pokryć potencjalne straty. W naszym przypadku sygnałem słabości byłoby, gdyby po uruchomieniu sygnału kupna cena cofnęła się poniżej górnej linii trendu, którą przełamała (stąd tak ważne jest obserwowanie wolumenu).
Stop loss powinien być umieszczony poniżej najniższego zakresu ruchu w trójkącie.
W tym przypadku będzie to poniżej niebieskiej linii.
Jak widzieliśmy w przypadku poprzedniego trójkąta, pierwszy cel wzrostowy można uzyskać, biorąc zakres amplitudy trójkąta i rzutując go w górę od momentu wyjścia ceny z trójkąta.
W tym przykładzie byłaby to zielona linia
Ogólnie rzecz biorąc, trójkąty są większymi, dłuższymi formacjami, które mogą zostać wybite w dowolnym kierunku, podczas gdy flagi są krótkotrwałymi formacjami, które zazwyczaj wskazują na kontynuację poprzedniego trendu.
Widzieliśmy już trzy formacje kontynuacji trendu: trójkąt symetryczny, trójkąt zwyżkujący i trójkąt zniżkujący. Jednak w grupie formacji wykresów kontynuacji trendu znajdują się również inne, takie jak:
Krótko mówiąc, trójkąty są wykresami handlowymi, które informują nas, że trend może być kontynuowany, nie ma znaczenia, w jakiej formie się pojawiają, czy są symetryczne, rosnące czy malejące, naprawdę ważne jest to, że gdy cena opuszcza wzór, robi to w kierunku trendu i przy większym wolumenie niż zwykle.
Powiązane lektury:
Szukasz brokera handlowego?
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.