Handel
W dynamicznym świecie finansów, w którym każda zmiana ceny jest wyjątkowym wyzwaniem, traderzy szukają nie tylko stabilności, ale także nieoczywistych możliwości zysku. W tej ciągłej podróży w kierunku lepszych decyzji inwestycyjnych, formacja Cup and Handle w tradingu jest fascynującym obszarem, który otwiera drzwi do zrozumienia wzorców ukrytych na wykresach.
Nazwa tej figury jest bardzo interesująca: "Cup and Handle", która jest bardzo podobna do podwójnego szczytu (bycza formacja odwrócenia trendu zwykle spotykana na wykresach słupkowych, liniowych i formacjach świecowych); ale z tą różnicą, że w "Cup and Handle" powstają dwie doliny; pierwsza jest szersza, a druga mniejsza i z mniejszą głębokością spadku ceny. Cup and Handle to bycza formacja, która oznacza okres konsolidacji, po którym następuje wybicie i została opracowana przez Williama O'Neila, który wprowadził ją w 1988 roku w swojej książce "How to Make Money in Stocks".
Fazy formacji Cup and Handle
Rysunek ten podzielony jest na dwie fazy:
W tym przypadku figura jest zakończona, gdy opór zostanie przełamany:
Formacja cup and handle to nie tylko abstrakcyjna koncepcja na wykresie, ale narzędzie analizy technicznej, które ma ogromny wpływ na proces inwestycyjny. Krótko mówiąc, jest to formacja cenowa przypominająca kształtem filiżankę z uchwytem, wskazująca na pewną dynamikę rynku.
Rozpoznanie formacji Cup and Handle na wykresie wymaga spojrzenia na konkretne cechy, które wskazują na potencjalne zmiany w dynamice rynkowej.
To bardzo proste. Bierzesz odległość między dwoma szczytami a poziomem U i rzutujesz ją w górę od strefy wybicia, która dała sygnał kupna. Poniższy wykres pokazuje to bardzo dobrze.
Prognoza zysku dla wskaźnika Cup and Handle
Wyjaśniliśmy już szczegółowo, co to jest i jak powstaje ta figura, dlatego teraz pozostaje tylko zobaczyć, jak możemy ją wykorzystać w naszym handlu.
Sygnał kupna, a tym samym wejście, pojawia się, gdy cena przekroczy linię narysowaną przez połączenie trzech szczytów, które doprowadziły do utworzenia formacji Cup & Handle, to znaczy, gdy cena zaczyna przekraczać linię.
W każdym razie zawsze dobrze jest poczekać , aby sprawdzić, czy istnieje potwierdzenie, co pozwoli uniknąć szumu i fałszywych sygnałów, w tym przypadku ideałem byłby pullback, to znaczy, że po tym, jak cena przekroczy tę linię, powróciłaby do ponownego dotknięcia linii i zostałaby zakupiona właśnie w tym momencie.
Na tym wykresie wszystko widać bardzo dobrze.
Pierwszą oznaką słabości będzie sytuacja, w której cena po przełamaniu poziomej linii na wykresie zacznie się cofać i straci tę linię, tj. spadnie poniżej niej.
Idealny stop loss powinien znajdować się poniżej minimum uchwytu, zawsze dając margines 3% lub 4%, na wypadek gdyby spadł więcej niż utracony knot.
Na poniższym wykresie możesz zobaczyć, gdzie zostałby umieszczony stop loss (poniżej niebieskiej poziomej linii).
Jak już wspomnieliśmy, pierwszy cel zysku zostanie obliczony poprzez wzięcie odległości między dwoma szczytami a najniższym poziomem U i rzutowanie go w górę od strefy wybicia, która daje sygnał kupna.
Można to łatwo zobaczyć na wykresie.
Zdarzają się sytuacje, w których rynek osiąga poziom wyższy od prognozowanego i niższy, więc jest to sposób na handel od samego początku z docelowym poziomem odniesienia.
Gdy cel zostanie osiągnięty, możesz zrobić 2 rzeczy:
Tak, istnieje możliwość handlowania formacją "Odwróconej Filiżanki". Jest to niedźwiedzia formacja, która sugeruje możliwą kontynuację trendu spadkowego. Tworzy się w podobny sposób do klasycznej formacji, ale w przeciwnym kierunku.
W tym przypadku price action wyglądałby następująco:
Psychologia stojąca za tą formacją jest bardzo intrygująca. Po tym, jak rynek wzrósł w trendzie wzrostowym, następuje gwałtowne przyspieszenie w górę, co skłania wielu inwestorów do sprzedaży w celu osiągnięcia dobrych zysków kapitałowych.
Sprzedaż ta prowadzi do spadku, który zatrzymuje się po zakończeniu sprzedaży, w którym to momencie rynek uspokaja się i zaczyna nieśmiało kupować w obawie, że spadki jeszcze się nie skończyły.
Zakupy te pchają cenę wyżej i wyżej, aż do momentu, gdy ponownie następuje realizacja zysków, choć tym razem w znacznie mniejszym stopniu, powodując mniejsze spadki.
Wkrótce potem kupowanie powraca, tym razem definitywnie, prowadząc cenę do przełamania szczytu kubka w kształcie litery U.
Jest to formacja trendu, która potwierdza, że poprzedni trend na rynku nadal obowiązuje i nie zmienił się, dając inwestorowi 2 rzeczy:
Jest to formacja trendowa jak i bycza, co oznacza, że pojawia się w ramach wzrostowego trendu rynkowego. Jednakże, jak widzieliśmy, można zastosować odwróconą formację filiżanki, choć jest ona raczej bardziej nietypowa i nie tak dokładna.
Wzór filiżanki i uchwytu ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest to, że może nie być przydatna w przypadku niepłynnych aktywów , tj. tam, gdzie poziom obrotu jest niski, a każda transakcja może mieć znaczący wpływ na cenę. Ta słabość jest wspólna z innymi formacjami technicznymi.
Kolejnym ograniczeniem jest to, że formacja ta powinna być analizowana w połączeniu z innymi wskaźnikami. W ten sposób możliwe będzie potwierdzenie byczego sygnału na badanym walorze.
Dodatkową kwestią jest to, że formacja ta nie ma znormalizowanego kształtu, nawet na końcu pętli cena może się cofnąć, tworząc drugą pętlę.
Formacja Filiżanki: Cechy wykresu
Formacja Filiżanki: Wnioski
Chociaż formacja Cup and Handle może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących potencjalnych ruchów cenowych, inwestorzy muszą zawsze pamiętać o potrzebie uwzględnienia kontekstu rynkowego, zarządzania ryzykiem i potwierdzenia sygnałów z różnych źródeł. Narzędzie to staje się bardziej skuteczne, gdy jest zintegrowane z ogólną strategią inwestycyjną opartą na elastyczności i ciągłej analizie rynku.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.