logo RankiaPolska

Spółki wodorowe: Jak inwestować w wodór?

akcje wodorowe

Jeśli chodzi o zrównoważone inwestycje, jednym z sektorów inwestycyjnych, który spełnia kryteria ESG i z którym wiązane są największe nadzieje, jest ekologiczny wodór. Ale czym jest wodór, dlaczego jego rozwój będzie tak ważny na poziomie społecznym, a co za tym idzie, jak inwestować w spółki wodorowe? Czy kupować akcje wodorowe, czy może indeksy, fundusze lub etfy?

Czym jest wodór i jak działa?

Zanim omówię akcje wodorowe zobaczmy czym jest wodów. Wodór jest czystą alternatywą dla metanu, znanego również jako gaz ziemny. Jest to najobficiej występujący pierwiastek chemiczny , szacuje się, że stanowi 75% masy wszechświata. Tutaj na Ziemi woda, rośliny, zwierzęta i oczywiście ludzie zawierają dużą liczbę atomów tego produktu. Ale chociaż jest obecny w prawie wszystkich cząsteczkach żywych istot, jest bardzo rzadki jako gaz: mniej niż jedna część na milion objętościowo.

Wodór można wytwarzać z różnych zasobów , takich jak gaz ziemny, energia jądrowa, biogaz i energia odnawialna, taka jak energia słoneczna i wiatrowa. Wyzwaniem jest wykorzystanie wodoru jako gazu na dużą skalę do zasilania naszych domów i firm. Nic dziwnego, że jego znaczenie jest ogromne, gdyż jak widać na poniższym wykresie, jego światowe zapotrzebowanie nie przestało rosnąć i być może nadal tak będzie w najbliższych latach. 

Światowe zapotrzebowanie na wodór według lat
Światowe zapotrzebowanie na wodór

Zastosowania ekologicznego wodoru

Wodór ma wiele zastosowań. Przede wszystkim jego zastosowanie ma charakter przemysłowy, choć wielką nadzieją jest jego zastosowanie w motoryzacji, słynnych pojazdach, które będą napędzane wodorem .

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym zastosowaniom zielonego wodoru:

Produkcja energii elektrycznej z ekologicznego wodoru

Energia elektryczna z wodoru to czyste i odnawialne źródło energii, które zyskało na popularności w ostatnich latach ze względu na swój potencjał do produkcji czystej i zrównoważonej energii elektrycznej. 

Ekologiczny wodór powstaje z dwóch źródeł: elektrolizy wody i reakcji węglowodorów z parą wodną. 

W ten sposób energia może być magazynowana, a następnie wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej za pomocą ogniw paliwowych. Pozwala to na efektywny proces wytwarzania ekologicznego wodoru, który następnie można wykorzystać bezpośrednio jako paliwo lub przekształcić w energię elektryczną za pomocą ogniw paliwowych. 

Akumulacja energii

Ale prawdziwą istotą transformacji energetycznej w kierunku czystej energii nie jest to, że surowiec jest czysty sam w sobie, ale to, że można go akumulować (nie zawsze trzeba zużywać całą energię w tym samym czasie). Technologia ta polega na wykorzystaniu nadmiaru energii odnawialnej (słonecznej, wiatrowej itp.), która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana, za pomocą elektrolizy w celu przekształcenia jej w gazowy wodór. 

Gazową postać wodoru można przechowywać przez długi czas w zbiornikach i przekształcać z powrotem w energię elektryczną, gdy pojawi się zapotrzebowanie, w procesie znanym jako Power-to-Gas.

Ekologiczny wodór jako paliwo dla pojazdów

Ale być może powodem, dla którego w ostatnich latach (zwłaszcza od czasu pandemii) ekologiczny wodór zyskał szczególne znaczenie, jest możliwość jego wykorzystania jako paliwa do samochodów osobowych i ciężarowych.

A to dlatego, że stanowi realną alternatywę dla tradycyjnych paliw do pojazdów, takich jak benzyna czy olej napędowy. W rzeczywistości, stosowany jako paliwo samochodowe, może nie tylko zapewnić bezemisyjną jazdę, ale także zmniejszyć zależność od ropy naftowej. W ten sposób Hyundai Nexo był jednym z pierwszych samochodów napędzane wodorem, które w 2022 roku trafiły na rynek.
 

Hyundai NEXO, pierwszy pojazd, który działa dzięki zielonemu wodorowi
Hyundai NEXO - pierwszy pojazd zasilany ekologicznym wodorem

Start-up EVARM zaprezentował w połowie 2022 roku pierwszy pojazd, który mógł być zasilany wodoremPojazd ma trafić na rynek w 2023 roku. Trzeba jednak dodać, że choć pierwsze testy pilotażowe już trwają, to potrzeba jeszcze czasu, zanim zobaczymy na drogach samochody i ciężarówki napędzane wodorem. Ropa naftowa i benzyna nadal będą królować w branży.

Zobacz także:

👉 Jak inwestować w ropę?

Światowa produkcja ekologicznego wodoru

Nie brakuje oczekiwań co do zielonego wodoru jako alternatywnej energii przyszłości. W poniższej tabeli przedstawiono głównych producentów wodoru według kraju:

Kraje produkujące wodór
Kraje produkujące wodór | Źródło: The Future of Hydrogen


  • Australia: W Pilbara, Australii Zachodniej, planuje się budowę elektrowni z elektrolizerami o łącznej mocy 14 GW (lata 2027-28) w ramach projektu "Azjatyckie Centrum Energii Odnawialnej".
  • Holandia: Koncern naftowy "Shell" oraz inni deweloperzy realizują projekt "NortH2" w porcie Ems, skupiający się na budowie elektrolizerów o mocy co najmniej 10 GW.
  • Niemcy również planują projekty związane z ekologicznym wodorem, z czego największym jest "AquaVentus" o budowie 10 GW mocy do 2035 r.
  • Chiny, będące największym producentem wodoru na świecie, wchodzą na rynek ekologicznego wodoru poprzez megaprojekt w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej.
  • Arabia Saudyjska zamierza wejść na rynek zielonego wodoru za pomocą projektu "Helios Green Fuels", planując zainstalowanie elektrolizerów o mocy 4 GW do 2025 roku.
  • Chile: W kraju Ameryki Łacińskiej rozwijane są dwa projekty - HyEx realizowany przez firmę Engie i Enaex oraz "Highly Innovative Fuels" (HIF) autorstwa AME, Enap, Enel Green Power, Porsche i Siemens Energia.

Światowa produkcja zielonego wodoru w 2022 r. przekroczyła ledwo milion ton, zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) "Global Hydrogen Review 2022".

Prognozy IEA sugerują, że do 2030 r. światowa produkcja zielonego wodoru wyniesie od 16 do 24 mln ton, a do połowy stulecia można osiągnąć około 300 mln ton, mimo różnic w oczekiwanych liczbach zależnych od źródła. Długoterminowe prognozy stanowią hipotetyczny scenariusz transformacji.

Jakie są rodzaje wodoru?

Debata na temat energii wodorowej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Coś, co było niszowym towarem służącym przemysłowi ciężkiemu, jest teraz w czołówce dekarbonizacji świata transportu i spedycji. 

Setki miliardów dolarów inwestuje się w projekty mające na celu pomoc w osiągnięciu celów zerowej emisji netto i stworzeniu paliwa o zerowej emisji. W tym kontekście przyjrzyjmy się bliżej różnym dostępnym opcjom.

Szary wodór

Najbardziej rozpowszechniona forma wodoru, powstaje z paliw kopalnych, a proces uwalnia dwutlenek węgla, który nie jest wychwytywany. Proces wykorzystywany do wytwarzania wodoru z gazu ziemnego nazywa się reformingiem parowo-metanowym (SMR), w którym para o wysokiej temperaturze (700°C–1000°C) jest wykorzystywana do produkcji wodoru ze źródła metanu, takiego jak gaz ziemny.

Reforming parowy jest endotermiczny, co oznacza, że ​​aby zaszła reakcja, do procesu musi być dostarczone ciepło. Istnieje również proces zgazowania, w którym jako surowiec wykorzystuje się węgiel, tworząc brązowy wodór, który uwalnia dwutlenek węgla i można go zaliczyć do tej samej kategorii, co szary.

Niebieski wodór

Niebieski wodór wykorzystuje ten sam proces co szary, z tą różnicą, że węgiel jest wychwytywany i magazynowany. To czyni go znacznie bardziej ekologicznym , ale wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami technicznymi i dużym wzrostem kosztów.

Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) istnieje już od jakiegoś czasu, a technologia ta jest wykorzystywana przez przemysł ciężki i przedsiębiorstwa energetyczne spalające paliwa kopalne. 

Technologia może wychwytywać do 90% produkowanego CO2, więc nie jest idealna, ale jest to niewątpliwie duża poprawa. Jeśli chodzi o produkcję wodoru, niebieski wodór jest często postrzegany jako odskocznia od szarego do zielonego i jest przedmiotem podziałów wśród profesjonalistów z branży.

Ekologiczny wodór

Utopijna wizja przyszłości to świat o zerowej emisji netto, w którym cała nasza energia elektryczna i paliwo są produkowane ze źródeł bezemisyjnych. Oznacza to wielkoskalowy, globalny przemysł ekologicznego wodoru. Aby wodór był istotną częścią transformacji energetycznej, czyste paliwo musi być również produkowane w czysty sposób. Coraz częściej firmy produkują „zielony wodór” wytwarzany z odnawialnej energii elektrycznej, który jest używany do rozdzielania wody na wodór i tlen za pomocą narzędzia zwanego elektrolizerem. 

Dodatkowo nadmiar energii elektrycznej można wykorzystać do wytworzenia wodoru, który jest następnie przechowywany w postaci gazu lub cieczy do momentu, gdy będzie potrzebny.

Jak powstaje ekologiczny wodór? Stoi przed nim wiele wyzwań, ale jego impet rośnie, a rządy na całym świecie dostrzegają potencjalne korzyści i opracowują polityki, które pomogą w rozwoju i adopcji.

Zamiast wykorzystywać paliwa kopalne, zielony wodór jest wytwarzany w procesie zwanym elektrolizą w celu rozbicia wody na wodór i tlen. Jeśli proces ten jest zasilany przez odnawialne źródło energii, takie jak energia wiatrowa lub słoneczna, wówczas mówi się, że wodór jest ekologiczny.

A tak przy okazji, ponieważ do uzyskania długo oczekiwanego ekologicznego wodoru niezbędna jest woda, być może zainteresuje Cię nasz artykuł o tym, jak inwestować w wodę, ponieważ jest to towar silnie skorelowany.

Spółki wodorowe: Dlaczego warto inwestować?

Przyszłość to czysta energia, a przynajmniej taką nadzieję ma Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Autonomiczna organizacja międzyrządowa z siedzibą w Paryżu postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej gospodarki netto do 2050 roku, co oznacza, że wszystkie gazy cieplarniane produkowane przez działalność człowieka zostaną wyzerowane dzięki redukcji emisji i innym działaniom pochłaniającym dwutlenek węgla.

Ekologiczny wodór mógłby zaspokoić do 24% naszego zapotrzebowania na energię do 2050 r ., pomagając ograniczyć emisje o około jedną trzecią. W ten sposób przejście na wodór może zapewnić 11 bilionów dolarów możliwości inwestycji w infrastrukturę w ciągu najbliższych 30 lat i bezpośredni roczny dochód w wysokości 2,5 biliona dolarów.

To źródło energii ma zalety, o których powinniśmy wiedzieć. Przyjrzyjmy się kilku jego największym zaletom:

  • W 100% zrównoważony: Ekologiczny wodór nie emituje zanieczyszczających gazów ani podczas spalania, ani podczas produkcji.
  • Przechowywanie: Wodór jest łatwy do przechowywania, co pozwala na jego późniejsze wykorzystanie do innych celów i w innych momentach niż bezpośrednio po jego wyprodukowaniu.
  • Wszechstronność: Ekologiczny wodór można przekształcić w energię elektryczną lub gaz syntetyczny i wykorzystać do celów komercyjnych lub przemysłowych.

Jak inwestować w spółki wodorowe na giełdzie?

Aby wodór stał się istotną częścią transformacji energetycznej, musi być również produkowany w sposób ekologiczny. Obecnie większość wodoru jest produkowana przy użyciu paliw kopalnych, tworząc tak zwany "szary wodór".

Coraz częściej firmy produkują "zielony wodór" z energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, która jest wykorzystywana do rozszczepiania wody na wodór i tlen za pomocą narzędzia zwanego elektrolizerem. Firmy produkują również ogniwa paliwowe, które przekształcają wodór w energię elektryczną. Na giełdzie nie jest notowanych wiele spółek produkujących wyłącznie zielony wodór, a te, które istnieją, są stosunkowo nowe, co może sprawić, że fundusze giełdowe na wodór będą obecnie bardziej atrakcyjne.

Inwestowanie w wodór
Akcje
ETF na wodór
Fundusze energii odnawialnej

Polskie spółki wodorowe na GPW

W ostatnich tygodniach liczne polskie firmy wykazują postępy w implementacji technologii wodorowych. Jednym z głównych uczestników tego ruchu jest Orlen, który zakupił pierwszą w Polsce lokomotywę z napędem wodorowym od PESA Bydgoszcz. Orlen planuje wydać 7,4 mld zł na inwestycje w technologie wodorowe, widząc to jako istotny krok w komercjalizacji przyszłości motoryzacji.

Największe Polskie Spółki Inwestujące w Wodór:

  1. Orlen:
    • Inwestycja: 7,4 mld zł w technologie wodorowe.
    • Zakup pierwszej lokomotywy wodorowej od PESA Bydgoszcz.
    • Rozpoczęcie testów ogólnodostępnej stacji wodorowej w Poznaniu.
    • Planowana budowa stacji wodorowych w wielu miastach, także za granicą. Zobacz także: Jak kupić akcje Orlen
  2. Polsat Plus i ZE PAK:
    • Otwarcie pierwszej ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Warszawie.
    • Planowana budowa sieci stacji wodorowych w pięciu miastach (Wrocław, Rybnik, Gdańsk, Gdynia, Lublin) z dotacją 20 mln zł od NFOŚiGW.
  3. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW):
    • Planowana umowa na budowę testowej instalacji do produkcji wodoru z gazu koksowniczego w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.
  4. Arena.pl (hiPower Europe):
    • Emisja akcji dla dotychczasowych udziałowców w celu rozwinięcia technologii wodorowych.
    • Rozwój i komercjalizacja rozwiązań wodorowych w różnych krajach, w tym Tajwanie, Filipinach i Malezji.

Przeprowadzenie pierwszego przejazdu wodorowej lokomotywy na trasie Gdynia–Hel oraz rozpoczęcie testów ogólnodostępnej stacji wodorowej w Poznaniu stanowi część działań Orlenu. Współpraca z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Poznaniu obejmuje dostawę 1,8 mln kg paliwa wodorowego na potrzeby 25 autobusów, co uznaje się za największy projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie.

Dodatkowo, Orlen intensywnie rozwija swoją sieć stacji wodorowych zarówno w kraju, planując oddać do użytku kolejne stacje w miastach takich jak Katowice, Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Wałbrzych, Kraków, Włocławek, Gdynia, Piła i Warszawa, jak i za granicą, gdzie sieć Orlenu w Czechach obejmuje już stacje w Pradze i Litvinovie, z planami utworzenia ponad 100 stacji wodorowych w ciągu najbliższych 7 lat.

Ponadto, Grupa Polsat Plus i ZE PAK, również zaangażowane w technologie wodorowe, otworzyły pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru w Warszawie. Spółka PAK-PCE Stacje H2, należąca do tego konsorcjum, otrzymała dotację w wysokości 20 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę sieci stacji wodorem w pięciu miastach.

Warto również zwrócić uwagę na powrót Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) do technologii wodorowych, gdzie plany obejmują budowę testowej instalacji do produkcji wodoru z gazu koksowniczego w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.

Polska, zgodnie z "Polską Strategią Wodorową do roku 2030 z perspektywą do roku 2040", już teraz zajmuje trzecią pozycję wśród europejskich producentów wodoru, a planowane cele, takie jak zainstalowana moc instalacji na poziomie 2 GW do 2030 r. i liczba stacji wodorowych wynosząca minimum 32 do 2025 r., ukierunkowują kraj na rozwój ekologicznej produkcji wodoru i stopniowe osiągnięcie zeroemisyjnej gospodarki. Wprawdzie obecne wyzwania, takie jak koszty produkcji wodoru z paliw kopalnych, wymagają wsparcia państwa, jednak projekty i inwestycje firm takich jak Orlen, Polsat Plus i ZE PAK, oraz JSW, wskazują na rosnące zaangażowanie Polski w rozwój technologii wodorowych.

Inwestycja w wodór: Międzynarodowe spółki

Jak zawsze zostawiamy Wam listę kilku firm, które rozwijają inwestycje w wodór:

RepsolREP.MCES0173516115
Plug PowerPLUGUS72919P2020
Fusion Fuel GreenHTOOIE00BNC17X36
IberdrolaIBE.MCES0144580Y14
Cummins IncCMIUS2310211063
Brookfield RenewableBEPBMG162581083
Bloom EnergyBEUS0937121079
Linde PLCLIN.DEIE00BZ12WP82
Air LiquideAIR.PAFR0000120073
Siemens EnergyENR.DEDE000ENER6Y0
NaturgyNTGY.MCES0116870314

Jak widzimy, jest kilka firm:

  • Repsol (REP.MC), producent zielonego wodoru: spółka ogłosiła już, że jednym z jej strategicznych planów jest objęcie pozycji lidera na rynku zielonego wodoru na Półwyspie Iberyjskim i w tym celu planuje zainwestować ponad 2 500 mln EUR do 2030 r. Co więcej, posiada już hub do produkcji wodoru. Co więcej, ma już w przygotowaniu hub, wraz z Naturgy i Reganosa, aby osiągnąć całkowitą produkcję 30 000 ton odnawialnego wodoru do około 2025 roku.
  • Iberdrola (IBE.MC), synergia w zakresie zielonego wodoru: wraz z Repsol jest drugim pretendentem do pozycji lidera rynku zielonego wodoru w Hiszpanii (i części Europy). Posiada ponad 90 inicjatyw związanych z odnawialnymi źródłami energii i aspiruje do osiągnięcia 15 000 mln EUR inwestycji poprzez sojusze z około 150 MŚP i dużymi firmami.

Inne międzynarodowe spółki:

  • Linde PLC: Linde to stara niemiecka firma międzynarodowa, założona w 1879 r., która stała się największym na świecie producentem gazów technicznych, zarówno pod względem udziału w rynku, jak i obrotów. Linde jest pionierem w rozwoju technologii wodorowej i posiada ponad 80 zakładów elektrolizy wodoru na całym świecie oraz ponad 200 stacji tankowania wodoru.
  • Air Products & Chemicals: Założona w 1940 roku firma Air Products & Chemicals jest jednym z wiodących na świecie dostawców gazów technicznych i powiązanych materiałów. Firma odgrywa kluczową rolę w różnych gałęziach przemysłu (chemicznym, metalurgicznym, elektronicznym, spożywczym itp.), dostarczając tlen, azot, argon, hel i oczywiście wodór. Air Products znacząco zainwestowała w rozwój ekologicznego wodoru, obsługując ponad 100 zakładów wodorowych i utrzymując jedną z największych sieci dystrybucji wodoru na świecie.
  • Cummins Inc: Cummins zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją silników, produktów do filtracji i wytwarzania energii, specjalizując się w silnikach wysokoprężnych i silnikach na paliwa alternatywne oraz generatorach.

Fundusze ETF na wodór

Inną alternatywą jest inwestowanie w wodorowe fundusze ETF; w końcu ETF to fundusze giełdowe, które łączą dużą liczbę spółek, więc dywersyfikacja ryzyka w porównaniu z inwestowaniem w pojedynczą spółkę jest większa.

W rzeczywistości te fundusze ETF stanowią dobrą okazję inwestycyjną dla całej społeczności inwestycyjnej ESG, ponieważ nie tylko zwiększają wartość kapitału, ale także pełnią funkcję społeczną, pomagając przyspieszyć transformację ekologiczną.

Przyjrzyjmy się niektórym funduszom ETF opartym na zielonym wodorze, w które można inwestować.

BNP Paribas Easy ECPI Global ESG Hydrogen Economy UCITS ETF ASRSLU2365458145
VanEck Hydrogen Economy UCITS ETFHDR0IE00BMDH1538
Global X Hydrogen UCITS ETF Acc USDHYCNIE0002RPS3K2
L&G Hydrogen Economy UCITS ETF USD AccHTMWIE00BMYDM794


Spośród ETF-ów w tabeli chcielibyśmy wyróżnić następujące:

Global X Hydrogen UCITS ETF Acc USD

Indeks Solactive Global Hydrogen replikuje wyniki międzynarodowych spółek działających w branży wodorowej.

  • Global X Hydrogen UCITS ETF Acc USD jest notowany na giełdzie papierów wartościowych i innych giełdach europejskich. Pełna replikacja fizyczna
  • Dywidenda: akumulacja
  • Waluta: USD
  • Siedziba funduszu: Irlandia
  • Global X jest amerykańskim emitentem należącym do Korei, który kontynuuje ekspansję na skalę globalną, ma ponad 40 miliardów AUM i 96 funduszy ETF notowanych na ponad 10 giełdach, z których 30 to UCITS.

Fundusze ETF Global X można kupić za pośrednictwem Freedom24.

L&G Hydrogen Economy ECITS ETF USD Acc

Ten produkt z kodem ISIN: IE00BMYDM794 jest indeksowanym funduszem ETF, który został opracowany przez Legal & General UCITS EFT plc i zawiera kilka akcji związanych z głównymi międzynarodowymi firmami z branży wodorowej.

Cechy:

  • Pełna replikacja fizyczna
  • Dywidendy: Akumulacja
  • Waluta: USD
  • Opłata za zarządzanie: 0,49% rocznie.
  • Fundusz ma wartość 463 mln USD i ma wyższy udział procentowy w sektorze przemysłowym i sektorze materiałów podstawowych.
  • Indeks wyklucza spółki, które czerpią znaczne przychody z wydobycia węgla, są zaangażowane w produkcję kontrowersyjnej broni lub zostały uznane za naruszające co najmniej jedną z zasad UN Global Compact przez nieprzerwany okres 3 lat.

VanEck Vectors Hydrogen Economy UCITS ETF

Z kodem ISIN IE00BMDH1538 jest to fundusz ETF indeksowany przez MVIS Global Hydrogen Economy Index notowany na giełdzie. Ponadto obecność w funduszu spółek działających w różnych sektorach związanych z wodorem, takich jak produkcja, magazynowanie i dystrybucja, pozwala na dywersyfikację ryzyka, ponieważ ETF ten obejmuje cały horyzont wodoru.

Charakterystyka ETF:

  • Pełna replikacja fizyczna.
  • Dywidendy: akumulacja.
  • Waluta: USD.
  • Opłata za zarządzanie: 0,55% p.a.
  • Celem inwestycyjnym VanEck Vectors Hydrogen Economy ETF jest replikacja wyników indeksu MVIS Global Hydrogen Economy.
  • W skład indeksu wchodzą spółki, które generują co najmniej 50% przychodów w globalnym segmencie wodoru lub spółki działające w sektorze ogniw paliwowych lub gazu przemysłowego.
  • Szeroki zakres klas aktywów i rynków; +41500 akcji i funduszy ETF oraz 800 000 amerykańskich opcji na akcje
  • Bezpieczny, regulowany broker
  • Oprocentowane konto do 8%
  • Dostęp do raportów z podstawowymi informacjami o spółkach
Odwiedź

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

Inwestowanie w wodór: Fundusze inwestycyjne

Z drugiej strony, jeśli chodzi o tradycyjne fundusze inwestycyjne, rynek oferuje kilka opcji:

  • Carmignac Green Investment Fund, który opiera się na tych tematach zrównoważonej przyszłości i którego pozycjonowanie portfela obejmuje również ekologiczny wodór. To samo dotyczy innych produktów, takich jak SBI Contra Fund - Direct Plan lub SBI Contra Fund.

Osiągnęły one skumulowany zwrot w wysokości ponad 20% w ciągu ostatnich trzech lat, pomimo ostatnich spadków, które miały miejsce na światowych akcjach. 

Warto rozważyć te opcje, jeśli myślisz o długoterminowych zwrotach. Możesz również zapoznać się z naszym artykułem na temat najlepszych zrównoważonych funduszy ETF.

Indeksy na wodór

Indeks E-Hygrogen North America (DE000SL0A2B7) osignął zwrot w wysokości 54,91% w ciągu ostatniego roku. Ten indeks rozpoczął handel w lipcu 2020 r.

Istnieje wiele opcji inwestycyjnych w wodór i pamiętaj, że kryteria inwestycyjne ESG nie tylko pomogą Ci zwiększyć zyski, ale także skutecznie przyczynią się do realizacji ideału zrównoważonego świata. A teraz powiedz nam, czy masz jakieś inwestycje, które spełniają kryteria ESG, czy to w wodór, czy w inną ekologiczną działalność?

Wady i zalety inwestowania w wodór

Na koniec zostawiam podsumowanie tego artykułu o zaletach i wadach inwestowania w wodór.

Zalety inwestowania w wodór

 Nieskończona energia

 Przydatny dla przemysłu i konsumpcji domowej

 100% odnawialny

 Możliwość przechowywania

 Nie zanieczyszcza środowiska

 Z dużym potencjałem wzrostu

Wady inwestowania w wodór

❌ Wciąż drogi w tworzeniu

❌ Wymaga dużej pomocy publicznej

❌ Wciąż istnieją wątpliwości, czy będzie w stanie zastąpić paliwa kopalne

Często zadawane pytania

SZUKASZ PLATFORMY INWESTYCYJNEJ DO INWESTOWANIA W WODÓR?

  • Regulacja obecna we wszystkich krajach.
  • Konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% (w euro).
  • Brak prowizji (0%) na akcje i ETF-y.
Odwiedź

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

  • Szeroki zakres klas aktywów i rynków; +41500 akcji i funduszy ETF oraz 800 000 amerykańskich opcji na akcje
  • Bezpieczny, regulowany broker
  • Oprocentowane konto do 8%
  • Dostęp do raportów z podstawowymi informacjami o spółkach
Odwiedź

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

Zastrzeżenie:

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły

Czym są Akcje Ułamkowe?

30 LIS, 2024
7 min czytania