logo RankiaPolska

Pozycja długa i krótka na giełdzie: Co to znaczy?

Pozycje krótkie i długie to strategie inwestycyjne na giełdzie. Dowiedz się, kiedy warto je stosować i jakie ryzyko niosą ze sobą.
long short gielda

Pozycja krótka lub pozycja długa to terminy używane w obrocie akcjami i odnoszą się do dwóch różnych strategii inwestycyjnych. Kiedy lepiej otworzyć krótką pozycję, a kiedy długą? Dowiedz się w tym artykule.

Pozycja krótka i długa (short i long) na giełdzie

Krótka pozycja (short-selling) oznacza przewidywanie, że cena akcji spadnie w przyszłości, a następnie sprzedaż akcji, których nie posiadamy po aktualnej cenie z zamiarem odkupienia ich taniej w przyszłości, aby osiągnąć zysk. Jest to strategia wysokiego ryzyka, ponieważ jeśli cena akcji nie spadnie zgodnie z oczekiwaniami, inwestor może ponieść duże straty.

Długa pozycja (long) oznacza przewidywanie, że cena akcji wzrośnie w przyszłości, a następnie zakup akcji z zamiarem sprzedania ich w przyszłości po wyższej cenie w celu osiągnięcia zysku. Ta strategia również niesie ze sobą pewien poziom ryzyka, ale jest ogólnie uważana za mniej ryzykowną niż pozycja krótka.

KRÓTKA POZYCJAPOZYCJA DŁUGA
SprzedażZakup
Przewidujesz, że cena spadnieOczekujesz wzrostu ceny

Krótka pozycja to strategia spekulacji na spadek ceny akcji, a długa pozycja to strategia spekulacji na wzrost ceny akcji. Obydwie strategie są stosowane przez doświadczonych inwestorów, którzy mają zrozumienie rynku i ryzyka związanego z tymi technikami.

Pozycja krótka: Co to jest Short na giełdzie?

Krótka pozycja to pozycja niedźwiedzia. Krótkie pozycje są wykorzystywane przez inwestorów, gdy uważają, że firma lub rynek, w który chcą zainwestować, prawdopodobnie straci na wartości w krótkim lub długim okresie.

Inwestorzy, którzy chcą handlować krótkimi pozycjami, muszą pożyczyć papiery wartościowe od firmy w celu ich sprzedaży ich na rynku. Celem tego typu transakcji jest najpierw sprzedaż akcji po jak najwyższej cenie, tak aby w przyszłości można je było kupić po niższej cenie; raz zakupione akcje mogą zostać zwrócone ich faktycznemu właścicielowi, który nam je wówczas pożyczył.

Pozycja długa: Co to jest Long na giełdzie?

Długa pozycja jest pozycją wzrostową. Długie pozycje są wykorzystywane przez inwestorów, gdy wierzą oni, że spółka lub rynek, w który chcą zainwestować, zyska na wartości w krótkim lub średnim terminie.

Inwestorzy, którzy chcą handlować długimi pozycjami muszą najpierw kupić akcje, aby w przyszłości je sprzedać na rynku po wyższej cenie. Celem tej operacji jest najpierw zakup akcji po najbardziej korzystnej cenie, aby następnie móc ją sprzedać po wyższej cenie, osiągając w ten sposób zysk z różnicy cen. Im większa różnica w cenie, tym większy zysk.

Podsumowując należy stwierdzić, że istnienie obu rodzajów operacji sprawia, że jeden rodzaj pozycji jest komplementarny w stosunku do drugiego i aktywizuje rynki, umożliwiając krzyżowanie się zleceń inwestorów chcących zająć pozycje długie z odpowiednikami inwestorów zajmujących pozycje krótkie, tworząc większą płynność na rynku.

Kiedy zająć pozycję krótką na giełdzie?

Zajęcie krótkiej pozycji polega na sprzedaży akcji pożyczonych od brokera w nadziei, że cena spadnie przed koniecznością ich odkupienia i zwrócenia pożyczkodawcy (brokerowi). Jest to strategia dość ryzykowna, ale prawidłowo realizowana, dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej, może przynieść duże zyski .

Zobacz także:

Zajęcie krótkiej pozycji polega na sprzedaży pożyczonych akcji od brokera w nadziei, że ich cena spadnie przed ich odkupieniem i zwrotem pożyczkodawcy. Jest to ryzykowna strategia, która, jeśli jest właściwie realizowana z wykorzystaniem dźwigni finansowej, może przynieść duże zyski.

Na przykład, jeśli inwestor uważa, że akcje ABC są przewartościowane i wkrótce dojdzie do korekty ceny, może zająć krótką pozycję i sprzedać akcje teraz, a następnie odkupić je, gdy cena spadnie. Inwestor zarobi na różnicy, ale poniesie stratę, jeśli cena wzrośnie.

Krótkie pozycje powinny być podejmowane tylko przez profesjonalnych traderów, ponieważ ryzyko jest wysokie. Przed zajęciem krótkiej pozycji należy dokładnie zbadać spółkę, której akcje chce się pożyczyć.

Jak długo mogę utrzymywać krótką pozycję na akcjach?

Nie ma obowiązkowych limitów czasowych na trzymanie krótkiej pozycji, ale zwykle są one krótkoterminowe, od jednego dnia do jednego tygodnia, z powodu nadzwyczajnych opłat, takich jak dodatkowe odsetki i opłaty za noc. Inwestorzy mogą zajmować krótkie pozycje, ale muszą spełnić wymogi dotyczące depozytu zabezpieczającego i zapłaty wymaganych odsetek brokerowi, który pożyczył im akcje.

Co się dzieje, gdy krótka pozycja zostaje sprzedana?

Warto przypomnieć, że otwarcie krótkiej pozycji polega na sprzedaży akcji pożyczonych od brokera po wyższej cenie, a następnie odkupieniu ich po niższej cenie. W ten sposób, w momencie sprzedaży, inwestor otrzymuje gotówkę, którą może wykorzystać do przeprowadzenia innych operacji.

Gdy nadejdzie czas na zamknięcie krótkiej pozycji, inwestor spodziewa się osiągnięcia zysku w przypadku, gdy cena akcji spadła w porównaniu do momentu otwarcia pozycji (po odliczeniu odsetek i opłat). Jednak, jeśli cena akcji wzrosła w porównaniu do momentu otwarcia pozycji, inwestor poniósłby stratę.

Shortowanie akcji: Ryzyko

Istnieją dwa główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas handlu krótką pozycją. Z jednej strony, możliwość strat jest znacznie większa niż w przypadku innych strategii inwestycyjnych, ponieważ cena akcji może rosnąć niemal bez ograniczeń. Z drugiej strony, możliwość zysków jest ograniczona do wartości akcji, która może spaść do zera, ale nie może spaść poniżej tego poziomu. Przyjrzyjmy się bliżej.

Krótka sprzedaż może prowadzić do ogromnych strat

Z jednej strony, przy krótkiej sprzedaży ryzykujemy utratę nawet więcej niż 100% obracanego kapitału, ponieważ akcja nie ma maksymalnego wzrostu.

Prawdą jest, że osoby kupujące akcje w normalnych operacjach (pozycje długie) mogą ryzykować utratę całej początkowej inwestycji. Ale w przypadku pozycji krótkiej, strata może znacznie przekroczyć początkową kwotę transakcji.

Na przykład, jeśli akcje zostaną sprzedane krótko za 100 dolarów, po pewnym czasie mogą kosztować 250 dolarów. A jeśli trzeba je odkupić na zlecenie brokera, oznacza to, że właściciel tych akcji straci 150%.

Ograniczone zyski

Z drugiej strony, limit zysku również jest ograniczony do co najwyżej 99,9%.

W przypadku tradycyjnego zakupu akcji, wartość akcji może być wielokrotnie pomnożona przez początkową inwestycję. Natomiast w przypadku krótkiej sprzedaży limitem zysku jest sama cena akcji, gdyż akcja nie może mieć ceny ujemnej.

Na przykład w teoretycznym i idealnym scenariuszu inwestor otwiera krótką pozycję po cenie 100 euro i odkupuje ją za 1 euro, osiągając w ten sposób zysk w wysokości 99,9%.

Z tego powodu krótkie transakcje są zwykle związane z wysokim poziomem dźwigni, ponieważ jest to jedyny sposób na uzyskanie zwrotu ze strat spółki. Jednak, jak już wyjaśniliśmy, dźwignia (zwłaszcza dla początkujących traderów) zwiększa ryzyko ponoszone przez inwestora.

Pozycja długa: Jak inwestować?

Długa pozycja to zakup akcji i trzymanie jej przez pewien okres czasu w nadziei, że cena akcji wzrośnie.

Innymi słowy, inwestując w długie pozycje, inwestujesz w spółkę, która Twoim zdaniem odniesie sukces w przyszłości, głównie dzięki wycenie różnych wskaźników analizy fundamentalnej. Dzieje się tak dlatego, że spółka ma wciąż duże szanse na wzrost i ekspansję. Innymi słowy, kupujesz dziś po dowolnej cenie, by jutro sprzedać po wyższej.

Inwestowanie w długie pozycje jest więc doskonałym i nieco bezpieczniejszym sposobem zarabiania na giełdzie, ponieważ zamiast spekulować czy obstawiać, kupujesz realne aktywo (akcje) i nie chcesz stosować dźwigni finansowej (choć nie zawsze tak jest).

Jak długo można utrzymywać długą pozycję?

Najbardziej ogólna odpowiedź brzmi: długa pozycja może być utrzymywana w nieskończoność, dopóki inwestor nie zdecyduje się jej zamknąć. Jednak przyjrzyjmy się temu bliżej:

Nielewarowana długa pozycja

Może być utrzymywana w nieskończoność, tak długo jak akcje rosną lub przekraczają cenę zakupu.
Jeśli cena spadnie poniżej ceny zakupu i osiągnie poziom stoploss, inwestor będzie próbował zlikwidować pozycję.
W przypadku, gdy inwestor nie ustawi stoploss, długa pozycja może być utrzymywana tak długo, jak chce. Jedynym ograniczeniem byłaby sytuacja, w której wartość akcji spadłaby do zera, co oznaczałoby bankructwo firmy.

Short i long: Jak działają długie i krótkie pozycje?

Długa pozycja: Jak to działa?

Pamiętajmy, że długa pozycja oznacza kupowanie akcji teraz w nadziei, że w przyszłości będą one warte więcej, aby zmaksymalizować zyski kapitałowe.

Kiedy nadejdzie dzień, w którym uznamy to za stosowne, albo dlatego, że osiągnęliśmy oczekiwane zyski, albo dlatego, że nie chcemy już ponosić strat, po prostu je sprzedamy.

Pozycja short: Jak to działa?

Krótkie pozycje są nieco bardziej skomplikowane do zrozumienia, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym inwestorem. W każdym razie polega ona na zawarciu umowy pożyczki z brokerem, który pożycza Ci akcje danej spółki. Procedura wygląda następująco:

  1. Zawierasz umowę pożyczki z brokerem.
  2. Decydujesz, czy zastosować dźwignię finansową.
  3. Czekasz, aż akcje zaczną spadać
  4. Uważaj na opłaty intraday za ten rodzaj pożyczki.
  5. Na koniec kupujesz akcje, aby anulować umowę.

Short i long na giełdzie: Co wybrać?

Inwestujemy w długie pozycje, ponieważ oczekujemy, że dana spółka, zarówno w krótkim, jak i długim terminie, znacząco zwiększy swoją wartość lub przynajmniej, jeśli jest bezpieczną przystanią, utrzyma swoją wartość, jeśli znajdujemy się w trendzie spadkowym.

Jednak powodem, dla którego wielu traderów decyduje się na krótką sprzedaż akcji jest to, że nawet wiedząc, że możliwości straty są nieograniczone, a zyski bardzo ograniczone (w najlepszym wypadku 100%), giełda spada szybciej i wzrasta wolniej.

Krótko mówiąc, niszczenie jest trudniejsze niż tworzenie. I dlatego kilka dni stromych spadków na giełdzie, może przynieść solidne zyski dla shortsellerów.

Długie czy krótkie pozycje w portfelu?

Z pewnością dużo lepiej i bardziej wskazane jest posiadanie długich pozycji w portfelu, nie mówiąc już o tym, że większość inwestorów jest w fazie szkolenia.

Rzeczywiście, jeśli spojrzymy na wielkich inwestorów, takich jak Warren Buffett czy Peter Lynch, zobaczymy, że nie mają oni prawie żadnych krótkich pozycji.

Nawet Michael Burry, król short-sellingu, bazujący na swoim katastrofizmie, ma więcej pozycji długich niż krótkich. A to dlatego, że stosunek nieograniczonego ryzyka do ograniczonego zwrotu się po prostu nie opłaca.

  • Regulacja obecna we wszystkich krajach.
  • Konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% (w euro).
  • Brak prowizji (0%) na akcje i ETF-y.
Odwiedź

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

  • Regulowany przez BaFin i Bundesbank.
  • Dobry wybór produktów, w tym inne złożone instrumenty, takie jak opcje i kontrakty futures, na start.
  • Obsługa klienta w języku polskim.
Odwiedź

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły