Kalendarz ekonomiczny: Jak handlować?

Jednym z najbardziej praktycznych narzędzi, dzięki którym można być na bieżąco z wydarzeniami i wiadomościami związanymi z rynkiem finansowym, a tym samym móc wykorzystać okazje generowane przez ruchy rynkowe, jest kalendarz ekonomiczny. W tym poście omówimy kalendarz ekonomiczny i sposób inwestowania.

Kalendarz ekonomiczny: Co to jest?

Kalendarz to agenda pokazująca najważniejsze informacje finansowe każdego dnia, dzięki czemu można zaplanować wszystkie swoje inwestycje na rynkach krajowych i międzynarodowych. Jest to usługa, którą świadczy większość pośredników finansowych.

Kalendarz ten zestawia dane makroekonomiczne w porządku chronologicznym, wykorzystując wykresy z danymi historycznymi i bieżącymi; a także sekcję wiadomości i ostatnich wydarzeń.

Kalendarz ekonomiczny: Jak inwestować lub handlować?

Innymi słowy, kalendarz ekonomiczny jest bardzo przydatnym narzędziem do inwestowania na rynkach, zwłaszcza na Forex. Działa on jak konwencjonalny kalendarz, ale służy do tego, aby wiedzieć, kiedy nadejdą ewentualne wahania na rynku i na tej podstawie ustalić strategię inwestycyjną.

Kalendarz ten gromadzi dane makroekonomiczne w porządku chronologicznym, wykorzystując wykresy z danymi historycznymi i bieżącymi, a także sekcję wiadomości i ostatnich wydarzeń.

Gromadzi również informacje o kluczowych datach, w których może dojść do pewnych wydarzeń rynkowych, takich jak wybory polityczne czy wyjście państwa z jakiejś instytucji. Wszystko to bezpośrednio wpływa na stan cen i zachowanie inwestorów.

Jak korzystać z kalendarza ekonomicznego?

Zanim dowiesz się, jak korzystać z kalendarza ekonomicznego, musisz wiedzieć, że informacje, które się na nim pojawiają, muszą być kompletne, ale jednocześnie konkretne. Zawsze powinien pojawiać się dzień i godzina danego wydarzenia wraz z krótkim opisem tego, co się wydarzy i jaki będzie miało wpływ na stan rynku gospodarczego.

W tym przypadku główną funkcją kalendarza ekonomicznego jest klasyfikowanie informacji; bez tego narzędzia bardzo trudno byłoby kontrolować wszystkie czynniki, które zmieniają rynek lub wpływają na wartość aktywa, w które chce się zainwestować.

Interpretacja i odczyt

Jego działanie jest bardzo proste: filtruje dane dostarczane przez certyfikowane źródła i przekształca je w łatwiejszy do odczytania rysunek.

Przy jego użyciu można wykonać następujące czynności:

 • Ustawić czas zgodnie z posiadaną strefą czasową, a tym samym uniknąć błędów i zaoszczędzić więcej czasu.
 • Możesz skonsultować dzień konkretnych negocjacji w tym kalendarzu.

Aby go zinterpretować, musisz wziąć pod uwagę znaczenie tych terminów

 • Czas: odnosi się do czasu, w którym wydarzenie lub wiadomość zostanie nadana w kalendarzu. Upewnij się, że kalendarz ekonomiczny działa poprawnie i sprawdź, czy wybrany czas jest lokalny. Jeśli chcesz ustawić czas, wystarczy kliknąć na słowo current time i wybrać strefę czasową.
 • Cur: Wskazuje walutę w formacie angielskim.
 • Imp: jest ważnym skrótem, ponieważ wskazuje procent wpływu na rynek.

Czynniki, które należy uwzględnić w kalendarzu ekonomicznym

Aby korzystać z kalendarza ekonomicznego, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

 • Wyniki danych.
 • Ruch na rynku.

Uważnie obserwując te reakcje na rynku, można inwestować podążając za kierunkiem trendu, dlatego jedną z wielu strategii handlowych jest kalendarz ekonomiczny, który jest szeroko stosowany do przewidywania przyszłego kierunku ruchu cen.

Innymi słowy, aby zastosować strategię kalendarza, należy w pierwszym kroku zwrócić uwagę na konkretne dane, przejrzeć przewidywane liczby i monitorować raporty rynkowe; informacje, które znajdziesz w wybranym kalendarzu ekonomicznym.

Wiadomości kalendarza ekonomicznego

W wiadomościach kalendarza ekonomicznego znajdziesz następujące dane:

 • Data i godzina publikacji informacji.
 • Stopień zmienności waluty referencyjnej.
 • Poprzedni wynik i oczekiwany wynik.

W ten sposób wystarczy, że otworzysz platformę wybranego brokera i zlokalizujesz kalendarz ekonomiczny. Pamiętaj, że strona jest stale aktualizowana i wskazuje pozytywne, negatywne lub neutralne aspekty, które pomogą Ci podjąć decyzję o handlu.

Wydarzenia kalendarza

Wśród wydarzeń, które możesz zobaczyć w kalendarzu są:

 • Protokoły z posiedzeń konferencji banków centralnych
 • Komunikaty dotyczące stóp procentowych i inflacji
 • Dane dotyczące PKB kraju, innych wskaźników ekonomicznych i bezrobocia

Jak czytać kalendarz ekonomiczny?

Biorąc pod uwagę wszystko, co wyjaśniono powyżej, można powiedzieć, że aby wykorzystać informacje zawarte w kalendarzu ekonomicznym, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Kalendarz ekonomiczny handlu daje krótki opis każdego wydarzenia i zapewnia wartość dla rzeczywistego, oczekiwanego i poprzedniego. W tym przypadku liczba „przewidywana”, wyrażona w procentach lub walucie, reprezentuje wpływ na rynek, pozytywny lub negatywny, jaki ma mieć dane wydarzenie i wpływa na nastroje i zachowania inwestycyjne przed wydarzeniem informacyjnym.

Termin „poprzedni” odnosi się do zmiany od ostatniej takiej wiadomości, natomiast termin „obecny” wskazuje na docelowy ruch cenowy, który nastąpił po danym wydarzeniu.

Dlatego właśnie kalendarz ekonomiczny jest tak ważny w tradingu i wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Warto poznać kalendarz ekonomiczny i jego znaczenie na rynku finansowym. Pamiętaj, że kalendarz jest darmową usługą na wielu platformach internetowych; jednak zawsze powinieneś sprawdzić, czy są one bezpieczne i posiadają wiarygodne informacje.

Przeczytaj również:

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.01

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...