Brokerzy
Jeśli chodzi o wybór brokera, rynek oferuje wiele opcji, dlatego warto znać ich oferty. Tym razem porównamy dwóch zagranicznych brokerów internetowych – Interactive Brokers i Exante. Oba zapewniają dostęp do większości światowych rynków za pomocą jednej platformy. Przyjrzymy się temu, co oferuje każda z platform, jej wadom i zaletom, prowizjom oraz produktom, które można kupić. Mamy nadzieję, że pod koniec tej analizy Interactive Brokers vs Exante będziesz wiedział, który broker jest dla Ciebie.
Obaj brokerzy oferują szeroki dostęp do globalnych rynków oraz różnorodne instrumenty finansowe, takie jak akcje, ETF-y, opcje, kontrakty terminowe, metale, obligacje i fundusze inwestycyjne. Exante jest regulowany przez CySEC i MSFA, natomiast Interactive Brokers przez FINRA, NYSE, SEC oraz FCA. Co istotne, Exante wymaga minimalnego depozytu w wysokości 10.000 $, podczas gdy Interactive Brokers nie ma takiego wymogu. Oba serwisy oferują również możliwość korzystania z konta demo. Oto tabela porównawcza:
Interactive Brokers to popularna platforma transakcyjna, szczególnie wśród osób handlujących ETF-ami i zagranicznymi akcjami. Również duża część społeczności inwestującej w dywidendy handluje na ich platformie.
Interactive Brokers został założony w 1977 roku przez Thomasa Peterffy'ego i urósł do rangi jednego z najbardziej prestiżowych brokerów na świecie. Obecnie zatrudnia ponad 1400 pracowników i posiada biura w kilkunastu krajach na świecie.
Ponadto broker od 2007 roku jest notowany na giełdzie Nasdaq, co dodaje przejrzystości i bezpieczeństwa jego rozliczeniom.
W porównaniu do Interactive Brokers, Exante to broker, który jest mniej znany wśród inwestorów indywidualnych, ale nie wśród profesjonalistów. Rzeczywiście, jedną z jego głównych cech jest to, że pozwala osobom fizycznym i firmom handlować za pośrednictwem jednej platformy. Ziarno Exante zostało zasiane w 2007 roku, choć firma została zarejestrowana jako taka dopiero w 2011 roku. Platforma ma siedzibę na Malcie i jest obecna w ponad 100 krajach. Współpracuje również z takimi firmami jak HSBC, ING i Bank of China.
Czy inwestowanie w te dwie platformy jest bezpieczne? Krótka odpowiedź brzmi: tak, ponieważ zarówno Interactive Brokers jak i Exante są regulowane i nadzorowane w krajach, w których działają.
Zobaczmy więc regulację każdego z nich.
Interactive Brokers jest regulowany we wszystkich krajach, w których działa i ma swoją siedzibę. W skali międzynarodowej obejmuje to regulacje między innymi przez SEC, FINRA, NYSE i FCA.
Po Brexicie platforma założyła swoją siedzibę w Irlandii.
Twoje inwestycje u tego brokera są chronione przez ISC czyli Investor Compensation Scheme, który irlandzkim funduszem gwarancyjnym. Fundusz ten pokrywa do 90% Twoich środków z maksymalną kwotą do 20.000 EUR.
Dodatkowo platforma posiada system ochrony przed ujemnym saldem, dzięki czemu nie poniesiesz strat przekraczających saldo rachunku, jeśli handlujesz z dźwignią.
Exante jest również regulowany w krajach, w których działa. Jest zarejestrowany w CySEC na Cyprze pod numerem licencji 165/12. Jest również regulowany przez FCA, MFSA z Malty i SFC z Hongkongu.
Zarówno Interactive Brokers, jak i Exante są pierwszymi brokerami, za pomocą których można uzyskać dostęp do głównych rynków świata poprzez szeroką gamę produktów. Akcje, CFD, ETF, opcje, kontrakty terminowe i waluty są oczywiście dostępne u obu brokerów.
W co można inwestować z Interactive Brokers? IB jest jedną z platform o najszerszej ofercie. Za ich pośrednictwem można kupować:
Jeśli chodzi o liczbę rynków, IBKR oferuje dostęp do 150 rynków w 33 krajach. Obejmują one główne rynki, takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, rynki europejskie, duże rynki w regionie Azji i Pacyfiku oraz globalne rynki towarowe i walutowe.
Krótko mówiąc, masz do dyspozycji prawie cały świat, jeśli chodzi o inwestowanie.
W jakie produkty mogę inwestować z Exante? I znów - prawie każdy rodzaj instrumentu.
Na ofertę Exante składają się:
W sumie platforma umożliwia handel ponad 400 000 różnych instrumentów na ponad 50 rynkach.
Exante stawia na prostotę jednego rachunku, natomiast Interactive Brokers oferuje kilka opcji.
Po pierwsze, Interactive Brokers oferuje darmowe konto demo.
Jeśli chodzi o rachunki inwestycyjne, to platforma umożliwia prowadzenie rachunków wspólnych, rachunków firmowych, rachunków rodzinnych, rachunków powierniczych oraz rachunków doradczych. Ostatecznie na potrzeby tego porównania skupimy się na najbardziej powszechnej opcji: indywidualnym koncie.
IBKR oferuje następujące rachunki inwestycyjne:
Podejście Exante jest minimalistyczne. Oprócz tego, że broker posiada rachunki dla firm, osób prywatnych, zarządzających aktywami i biur rodzinnych, ma tylko dwa rodzaje rachunków.
Ile trzeba mieć pieniędzy, aby zacząć inwestować za pomocą tych platform?
W przypadku Interactive Brokers nie ma minimalnego depozytu dla standardowego rachunku, ale jest dla pozostałych rachunków i dla niektórych transakcji.
W szczególności, rachunek hedgingowy wymaga minimalnego depozytu w wysokości 2.000 USD, a rachunek margin wymaga minimalnej inwestycji w wysokości 100.000 USD.
Początkowa inwestycja w Exante wynosi 10.000 euro dla inwestorów indywidualnych i 50.000 euro dla korporacji.
Opłaty Exante i Interactive Brokers
Prowizje są jedną z niewielu rzeczy, które możesz kontrolować podczas inwestowania. Jeśli zapłacisz zbyt wysoką prowizję, otrzymasz zbyt niski zwrot. Dlatego też trzeba trzymać rękę na pulsie.
Zobaczmy teraz, który z nich jest droższy i ile kosztuje handel z każdym z nich.
Jakie prowizje pobiera Interactive Brokers? IBKR jest historycznie jednym z najtańszych brokerów giełdowych i od 2021 roku podjął kroki, aby pozostać wśród najtańszych brokerów. Prowizje IBKR różnią się w zależności od rynku, na którym inwestujesz i rodzaju instrumentu, z którego korzystasz.
W przypadku akcji są to prowizje, które płacisz maklerowi.
W przypadku amerykańskich funduszy ETF nie obowiązują żadne opłaty ani minima.
Ile kosztuje inwestycja w Exante? Opłaty i struktura kosztów różnią się w zależności od produktu.
Platforma nie pobiera opłat za utrzymanie, więc koszty inwestycji zależą od obrotu i wykorzystywanych produktów. Oto ich opłaty:
Akcje:
Forex:
Surowce:
Opcje:
Kontrakty futures:
Oprócz prowizji, handel z Exante może wiązać się z szeregiem innych kosztów, jeśli korzystasz z dźwigni lub nie handlujesz w ogóle. Oto najważniejsze:
Przeczytaj również nasze porównanie DEGIRO czy eToro.
Obaj brokerzy oferują solidne platformy handlowe, ale IBKR jest naszym skromnym zdaniem trochę lepsza.
IBKR nie posiada tylko jednej platformy handlowej. Broker oferuje aż 6 różnych rozwiązań handlowych.
Możesz sprawdzić, jak działa platforma za pomocą konta demo, które umożliwia broker. Daje to dostęp do wirtualnego rynku z praktycznie tymi samymi narzędziami co platforma TWS.
Technologia jest integralną częścią Exante i ma to swoje odzwierciedlenie w ich platformie handlowej. Broker korzysta z własnej platformy, którą można wypróbować na jego stronie internetowej. Możesz także obejrzeć tutoriale na ich kanale YouTube, bez konieczności próbowania składania zamówień i handlu.
Exante umożliwia wykorzystanie swojego Http APO do projektowania aplikacji finansowych oraz FIX API do handlu automatycznego. Umożliwia również integrację swojej platformy z programem Excel.
Wpłata pieniędzy na rachunek Interactive Brokers jest bardzo prosta. Wystarczy, że wskażesz walutę, w której chcesz dokonać wpłaty i wykonasz przelew.
Aby wypłacić pieniądze, możesz wykonać przelew na swoje konto bankowe. IBKR pozwala na jedną darmową wypłatę w miesiącu, ale później pobiera opłatę w wysokości 8 funtów.
Exante umożliwia wpłacanie pieniędzy przelewem bankowym. Wypłaty dokonywane są również za pomocą przelewu bankowego i zajmują średnio jeden dzień na zatwierdzenie, a następnie czas na przetworzenie przelewu.
W przeciwieństwie do Interactive Brokers, w Exante będziesz musiał zapłacić opłatę za wycofanie środków w wysokości 0,9% lub 30 EUR.
Wreszcie, kolejnym ważnym punktem do omówienia jest obsługa klienta każdego brokera. Nie wszyscy brokerzy oferują taką samą szybkość, łatwość i bliskość obsługi.
Najważniejsze punkty obsługi klienta w Interactive Brokers:
Zalety
Czat na żywo
Obsługa telefoniczna
Obsługa e-mail
Wady
Brak biura w Polsce
Obsługa klienta w języku angielskim
Interactive Brokers posiada bezpłatny numer wsparcia telefonicznego dla swoich europejskich klientów, 00800-42-276537. Domyślnym językiem jest angielski. Jeśli jednak chcesz skontaktować się bezpośrednio z nimi, możesz zadzwonić pod numer +41-41-726-9500 w Szwajcarii. Oczywiście do tego połączenia należy doliczyć koszt połączenia międzynarodowego.
Ponadto, starając się być jak najbardziej efektywnymi, oferują bardzo sprawną, 24-godzinną obsługę chatbota od poniedziałku do piątku. Jeśli chodzi o weekendy i święta, usługa jest aktywna od 13:00 do północy.
I oczywiście oferują usługę mailingu, ale nie bezpośrednio przez e-mail, tylko przez formularz na swojej stronie, zarówno dla klientów, jak i nie-klientów. W każdym razie odpowiedzi są zazwyczaj dość szybkie.
Najważniejsze punkty obsługi klienta w Exante:
Zalety
Czat na żywo
Wsparcie telefoniczne
Wady
Brak biura w Polsce
Brak chatbota
Po pierwsze, jeśli chodzi o języki, Exante, jako broker europejski, oferuje informacje i porady w sumie w 10 językach:
Jeśli chodzi o wsparcie telefoniczne, jedyny numer oferowany w celu uzyskania informacji o kliencie to +357 2534 2627, z siedzibą na Cyprze. Oczywiście, będziesz musiał ponieść koszt połączenia międzynarodowego. Istnieje jednak druga możliwość kontaktu telefonicznego z operatorem brokera poprzez wypełnienie formularza w zakładce „kontakt”. I warto wspomnieć, że rozmowa odbędzie się w języku angielskim.
Jeśli chodzi o ich email, to można do nich napisać na info@exante.eu. W każdym przypadku, jeśli wypełnimy wspomniany formularz, otrzymamy znacznie bardziej spersonalizowaną odpowiedź.
Exante nie posiada obecnie chatbota.
Interactive Brokers cieszy się sporą popularnością, szczególnie ze względu na niskie koszty transakcyjne i szeroki wybór instrumentów, chociaż istnieje pewien odsetek użytkowników, którzy zgłaszają problemy i niezadowolenia.
Z kolei Exante ma mieszane recenzje, z przewagą pozytywnych opinii na temat dostępnych rynków i instrumentów, jednak istnieje znaczący odsetek użytkowników, którzy wyrażają niezadowolenie z jakości obsługi i problemów technicznych.
Ci dwaj międzynarodowi brokerzy skupiają się bardziej na doświadczonych klientach, którzy będą mogli w pełni wykorzystać swoje narzędzia. W tym sensie obaj brokerzy mają konkurencyjne prowizje, choć prawdą jest, że istnieją też tacy, którzy oferują niższe prowizje.
Ich platformy są intuicyjne i mają tę zaletę, że wszystko można zrobić z tego samego interfejsu, bez konieczności zmiany w zależności od rynku czy produktów. Kolejną zaletą obu platform jest dostęp do wielu produktów, podobnie jak DEGIRO, które jednak ma niższe prowizje.
Wreszcie, w poniższej tabeli podsumowano zalety i wady każdego brokera, dzięki czemu można je łatwo porównać.
Zalety i wady Interactive Brokers
👍 Zalety Interactive Brokers
Niskie prowizje
Szeroka gama produktów
Wiele doskonałych narzędzi badawczych
👎 Wady Interactive Brokers
Uciążliwy proces zakładania konta
Kompleksowa platforma handlowa
Słabo rozbudowana obsługa klienta
Zalety i wady Exante
👍 Zalety Exante
Niskie prowizje
Intuicyjna platforma
Dostęp do wielu rynków i produktów.
👎 Wady Exante
Wysoka minimalna wpłata
Brak biur w Polsce
Opłata za brak aktywności
Jeśli chcesz przeczytać więcej porównań, polecamy:
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.