Giełda
Czy w minionym roku inwestowałeś na platformie DEGIRO? Osoby inwestujące na giełdzie mają obowiązek rozliczyć podatek do 30 kwietnia bieżącego roku. W naszym artykule wyjaśnimy, jak rozliczyć podatek DEGIRO, aby uniknąć kłopotów z organami podatkowymi.
Można to zrobić za pomocą programu e-Deklaracje, który umożliwia złożenie zeznania online, lub złożyć formularz osobiście w Urzędzie Skarbowym. Jeśli wypełniasz PIT-38 na komputerze, proces będzie bardzo prosty. Oprogramowanie podatkowe wykona obliczenia za Ciebie.
Raport roczny można znaleźć na Platformie Inwestycyjnej DEGIRO. Zwykle jest on gotowy pod koniec lutego lub na początku marca. Wybierając opcję "Aktywność", a następnie "Raporty", można znaleźć roczne zestawienie(a) na platformie transakcyjnej.
Podatek od giełdy obliczamy według następującego wzoru:
Wartość sprzedaży - koszt zakupu = dochód
Bardzo ważne jest, aby do formularza podatkowego PIT-38 przenieść dane z DEGIRO, a także innych papierów wartościowych, certyfikatów inwestycyjnych, dłużnych papierów wartościowych i innych pozycji. Należy ewidencjonować zarówno transakcje krajowe, jak i zagraniczne. Dochody ze sprzedaży akcji zagranicznych nie powinny być łączone z innymi źródłami dochodu.
Jeśli w trakcie roku podatkowego 2023 osiągnąłeś zyski lub poniosłeś straty z tytułu obrotu instrumentami finansowymi, to zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT musisz wykazać je w zeznaniu rocznym w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Najbardziej odpowiednim formularzem będzie PIT-38.
Degiro nie wypełni za nas PIT 38, ale wszystkie informacje są dostępne na ich platformie, dzięki czemu można to zrobić samodzielnie. Jeśli w danym roku ponieśliśmy stratę, również będziemy musieli złożyć formularz PIT-38. Wprawdzie w takiej sytuacji nie mamy obowiązku płacenia podatku Belki, ale udokumentowanie straty będzie dla nas korzystne.
DEGIRO nie wystawia PIT 8C, ale oczywiście udostępnia odpowiednie informacje w zakładce "Aktywność". W pierwszej kolejności każdą transakcję należy przeliczyć na złotówki (po kursie z dnia poprzedniego w momencie zakupu/sprzedaży). Następnie wyniki należy zestawić w formularzu PIT-38.
Dywidendy od zagranicznych spółek lub funduszy ETF również podlegają opodatkowaniu. Kwota otrzymanych dywidend jest opodatkowana stawką 19%. Przy tej metodzie obliczania podatku żadne wydatki nie są odliczane od podstawy opodatkowania.
Inwestując w instrumenty finansowe, można płacić podatki od wszelkich zysków generowanych przez te inwestycje, takich jak dywidendy lub akcje. Podatek jest natychmiast pobierany i odprowadzany do odpowiednich organów podatkowych w kraju emitenta instrumentu finansowego, gdy tylko dochód zostanie wypłacony (kraj źródłowy). Jest to rodzaj opodatkowania, w którym pieniądze są potrącane z wynagrodzenia, premii itp.
Najbardziej typowym podatkiem jest podatek u źródła, który jest zwykle nakładany przez instytucję finansową, która wyemitowała instrument Większość dochodów z dywidend DEGIRO jest już opodatkowana. Podatek u źródła zależy od kraju, w którym jest on pobierany.
Podatek od zysków kapitałowych jest automatycznie potrącany z naszego rachunku, co daje kwotę netto, która została już opodatkowana. Dom maklerski DEGIRO może oczywiście podać szacunkową kwotę potrącanego podatku.
Dochód jest zazwyczaj rozliczany w Polsce. Jeżeli podatki są płacone w innym kraju, możesz odliczyć zapłaconą tam kwotę od swojego polskiego podatku (w rocznym zeznaniu PIT). Informacje te również możesz znaleźć na platformie transakcyjnej DEGIRO. Jeżeli np. podatek u źródła wynosił 15% to w kraju dopłacamy jedynie 4%.
Stawka podatku wynosi 19%. Polski podatek od zysków kapitałowych jest jednym z najprostszych do zrozumienia. W przeciwieństwie do podatku dochodowego od osób fizycznych, podatek Belki nie ma progów, ulg ani kwot wolnych od podatku. Jest to jedna kwota, która pozostaje niezmienna niezależnie od tego, ile pieniędzy zarobisz na giełdzie.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
Rozliczenie podatku Belki nie jest trudne, ponieważ DEGIRO złoży raport ze wszystkich transakcji na akcjach, obligacjach i instrumentach pochodnych, takich jak kontrakty terminowe czy opcje, dokonanych w minionym roku. Jeśli masz tylko jedno konto i nie możesz odliczyć strat z lat ubiegłych, możesz wpisać kwotę przychodu, koszty uzyskania przychodu i zysk na formularzu PIT-38.
Degiro podatek: Wniosek
Osoby inwestujące na giełdzie mają obowiązek złożenia PIT-u do 30 kwietnia bieżącego roku. W tym wpisie omówiliśmy, jak rozliczyć sprzedaż i kupno akcji w obcym kraju, aby uniknąć problemów podatkowych. Czy wypełniałeś już raport podatkowy DEGIRO? Jeżeli tak koniecznie daj nam znać w komentarzu.
Tutaj możesz wypełnić swoja deklarację podatkową
Więcej szczegółów na temat brokera w naszej recenzji: DEGIRO Recenzja | Opis, opłaty, opinie
Jakie rodzaje kont są dostępne w DEGIRO?
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
Zastrzeżenie:
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.