Ile Bitcoinów jest w obiegu?

Od swojego debiutu w 2009 roku, Bitcoin przeszedł długą drogę, znacznie zwiększając swoją wartość. Jednak mimo licznych ewolucji, coś pozostało niezmienione – limit ilości bitcoinów możliwych do wydobycia, ustalony przez twórcę, Satoshi Nakamoto, na 21 milionów. Obecnie wydobyto około 18,5 miliona bitcoinów, zbliżając się do maksymalnego limitu. W tym przewodniku postaramy się rzucić światło na to co się stanie, kiedy osiągniemy ten limit, a ostatni bitcoin zostanie wydobyty.

Co się stanie po wydobyciu wszystkich bitcoinów? 

Na to pytanie odpowiemy wkrótce. Aby jednak zrozumieć odpowiedź, musimy wrócić do pewnych koncepcji: czym jest bitcoin i jak bitcoiny są generowane. 

Bitcoin: Czym jest i jak jest generowany?

Bitcoin to rodzaj kryptowaluty lub waluty cyfrowej, która działa jako środek wymiany, a także służy jako magazyn wartości. BTC nie istnieje fizycznie, ani nie jest kontrolowane przez żaden kraj; to wirtualne pieniądze o stale zmieniającej się cenie.

Jest to złożony temat, dlatego odsyłamy Cię do naszego kompletnego przewodnika na temat tego, czym jest Bitcoin, aby dowiedzieć się więcej.

Wydobywanie Bitcoinów

Sieć Bitcoin jest odpowiedzialna za tworzenie i dystrybucję losowej liczby monet, około 6 razy na godzinę, wśród klientów, którzy albo są aktywni w sieci, albo wnoszą własną moc obliczeniową do zarządzania bezpieczeństwem sieci.

W tym przypadku generowanie tej waluty jest znane jako wydobywanie BTC (analogicznie do wydobywania złota); w związku z tym prawdopodobieństwo zdobycia przez użytkownika nagrody Bitcoin zależy od mocy obliczeniowej i konkurencji.

Ze względu na dużą liczbę operacji niezbędnych do pomyślnego zamknięcia pojedynczego bloku, oznacza to, że wymagane są duże ilości zasobów w postaci energii elektrycznej i mocy obliczeniowej, więc większość górników dołącza do grup górniczych, aby dzielić się zasobami między sobą, a następnie dzielić wygenerowane bloki zgodnie z tym, co każdy z nich wniósł.

Kopanie Bitcoinów

W około 10 minut górnicy odkrywają nowy blok BTC i rozwiązują zagadkę piktograficzną, która pozwoli im stworzyć nowy blok na Blockchain.

Każdy z tych bloków zawiera zestaw wcześniej zweryfikowanych transakcji na liście oczekujących, które są zwykle wybierane na podstawie ustalonego dla górnika kosztu transakcji. Po odkryciu nowego bloku górnik otrzymuje ustaloną liczbę Bitcoinów za swoją pracę, znaną jako nagroda za blok.

Do tej pory wyprodukowano około 18,5 miliona Bitcoinów, czyli 88,3% maksymalnej podaży.

Zobacz także: Kopanie bitcoinów

Limit bitcoinów: Gdzie jesteśmy?

Przyjrzyjmy się pokrótce historycznej serii wydobywania bitcoinów, aby zrozumieć, ile bitcoinów jest obecnie w obiegu. Boom miał miejsce między 2009 a 2013 rokiem. W tym okresie wykopano 10,5 miliona bitcoinów: ponad połowę tych, które są obecnie w obiegu. Nagroda za blok wynosiła 50 BTC, a łącznie z tą nagrodą było 210 000 bloków. Nagroda jest następnie zmniejszana o połowę przez pierwszy halving Bitcoina, a wydanie kolejnych 210 000 bloków było równoznaczne z 5 250 000 BTC.

Jeśli proces ten będzie kontynuowany normalnie, wraz z halvingiem nr 34, który ma nastąpić w 2144 roku, na świecie będzie 20 999 9993 bitcoinów, a nagroda za blok wyniesie zero BTC. Przeczytaj wszystkie daty halvingu Bitcoina.

Ile bitcoinów można wydobyć w ciągu jednego dnia?

Obecnie w obiegu znajduje się około 19 milionów bitcoinów, których liczba stale się zmienia, ponieważ wydobywane są nowe bloki, stale aktualizowane, a każdy nowy wydobywany blok dodaje 6,25 bitcoinów do całkowitego obiegu.

Szacuje się, że w 2023 roku wydobycie wyniesie około 900 bitcoinów dziennie.

Kiedy będzie ostatni Bitcoin?

Bitcoin ma maksymalny limit 21 milionów BTC, które można wydobyć. Szacuje się, ale oczywiście jest to prognoza z pewną dozą niepewności, że ostatnie bitcoiny zostaną wydobyte w 2140 roku.

Oznacza to, że gdy dostępność obiegu osiągnie maksymalny limit, górnicy nie będą już otrzymywać nagród za tworzenie bloków; w tym przypadku zostaną one zrekompensowane jedynie kosztem transakcji. W skrócie: do roku 2140 oczekuje się, że nie będzie już Bitcoinów do wprowadzenia do obiegu, ale sieć będzie nadal funkcjonowała w ten sam sposób.

Co zrobią górnicy, gdy zostanie osiągnięty limit bitcoinów?

Jak z pewnością zauważyłeś, osiągnięcie limitu nie oznacza, że górnicy nie będą mogli tworzyć nowych bloków. Mówiąc prościej, górnicy nie będą już motywowani ostateczną nagrodą, ale nadal będą otrzymywać opłaty transakcyjne zawarte w każdym nowym bloku. Źródłem dochodu będą więc prowizje.

Prognozy Bitcoina 2025 i 2030

Według wielu ekspertów rynkowych prognozy BTC są następujące. 

  • Cena Bitcoina wzrosła z około 15 000 EUR do 27 295,75 EUR od początku 2023 r., co oznacza imponujący wzrost po załamaniu, jakiego doznał w fazie po Covid.
  • Do końca 2025 r. Bitcoin może nie utrzymać swojego prymatu w nieskończoność, ale z pewnością obecnie cieszy się zdecydowanie uprzywilejowanym statusem w porównaniu z większością innych kryptowalut. Jednak do 2025 r. możliwe jest, że bezpośredni konkurenci Bitcoina opracują lepsze projekty i znacznie zmniejszą istniejącą obecnie konkurencję.
  • Trudno jest dokonać wiarygodnych prognoz, ale do 2030 r. można spodziewać się znacznie szerszego wykorzystania kryptowalut w życiu codziennym.

Często zadawane pytania

Ile jest wszystkich Bitcoinów?

Bitcoin jest wyjątkowy, ponieważ zostanie utworzonych tylko 21 milionów bitcoinów. Jednak nigdy nie będzie to ograniczeniem, ponieważ bitcoiny można dzielić do 8 miejsc po przecinku (0,000 000 01 BTC), a także na mniejsze jednostki, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości.

Kto posiada najwięcej Bitcoinów na świecie?

Twórca Bitcoina, który występuje pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, jest nadal największym posiadaczem bitcoinów. Liczbę bitcoinów posiadanych obecnie przez Nakamoto szacuje się na około 1,1 miliona, na podstawie jego pierwszego wydobycia.

Jaka jest cena bitcoina w 2023 roku?

Aktualna cena Bitcoina wynosi ponad 30 tysięcy dolarów.

Co jeśli Bitcoin zawiedzie?

Oto kilka możliwych skutków ewentualnej porażki Bitcoina: utrata wartości dla inwestorów, negatywny wpływ na inne kryptowaluty, negatywny wpływ na firmy i usługi, negatywny wpływ na blockchain.

Szukasz brokera kryptowalut? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

Minimalny depozyt:

€200.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...