logo RankiaPolska

Chart Patterns: Formacje Wykresów handlowych

wzory wykresów

Formacje wykresów to popularne narzędzie wykorzystywane przez analityków technicznych do przewidywania przyszłych ruchów cen na rynkach finansowych. Poprzez analizę historycznych danych dotyczących ruchów cen, analitycy techniczni mogą zidentyfikować wzorce, które dostarczają cennych informacji na temat przyszłych trendów i zachowań cenowych.

Ważną częścią tej analizy są wskaźniki techniczne, oparte na obliczeniach matematycznych, które pomogą nam zidentyfikować zachowania cenowe. Niezbędna jest wiedza o tym, jak dobrze czytać wzory wykresów (Chart Patterns) i ich formy, takie jak trend wykresu, formacje wejścia i wyjścia, wsparcia i opory itp. Celem analizy technicznej jest właśnie przewidywanie przyszłego zachowania cen i podejmowanie decyzji inwestycyjnych na podstawie tych prognoz.

Analiza techniczna a analiza fundamentalna

Analiza techniczna jest jednym z dwóch głównych sposobów, w jaki handlowcy analizują rynki; drugi to analiza fundamentalna. Reprezentują one bardzo różne metody wyceny aktywów i poszukiwania nowych pozycji.

Analiza techniczna koncentruje się wyłącznie na cenach i wzorcach rynkowych, ignorując inne dane. Z kolei analiza fundamentalna bada, co napędza ruchy cen, biorąc pod uwagę na przykład zyski lub dane ekonomiczne. Traderzy mogą korzystać z tych metod oddzielnie lub je łączyć, na przykład odkrywając fundamentalnie niedowartościowane rynki, a następnie planując wejście przy użyciu analizy technicznej. Analiza nastrojów i analiza statystyczna również zyskały na popularności w ostatnich latach, choć większość traderów nadal trzyma się tych dwóch głównych podejść. Traderzy techniczni wierzą, że mogą znaleźć wszystkie potrzebne informacje na wykresie cenowym.

Analiza techniczna opiera się na teorii chaosu, która sugeruje, że nawet w pozornym chaosie rynku można znaleźć powtarzalne wzorce. Traderzy wykorzystują te wzorce do oceny prawdopodobieństwa ruchu cen, a tym samym do oceny ryzyka transakcji. Wykres cen zapewnia wgląd w nastroje rynkowe, ale zachowanie w przeszłości nie jest gwarancją przyszłych wyników.

Zalety: Jest neutralna i działa z każdym instrumentem i w każdym okresie, niezależnie od prognoz analityków. Pomaga zaplanować punkty wejścia i wyjścia z pozycji.

Wady: Ponieważ opiera się na przeszłości, nie przewiduje nieprzewidywalnych zdarzeń zewnętrznych. Czynniki zewnętrzne mogą zmienić dynamikę rynku.

Wzorce analizy technicznej: Rola wykresów

Wykresy to narzędzia pracy analityków technicznych.

Trzy najważniejsze rodzaje wykresów to:

  • Wykresy liniowe: są to bardzo proste wykresy, w których linia łączy się z cenami zamknięcia. Oferują nam informacje na temat dwóch zmiennych, czasu i ceny, i są przydatne do studiowania wykresów długoterminowych.
wykres słupkowy
  • Wykresy słupkowe: każdy słupek jest reprezentacją zestawu tików. Na przykład w słupku 5-minutowym słupek rejestruje wszystkie tiki, które wystąpiły w ciągu tych 5 minut

Górna część słupków reprezentuje maksimum, dolna minimum, małe wycięcie po prawej stronie słupka pokazuje cenę zamknięcia, a małe wycięcie po lewej stronie słupka pokazuje cenę otwarcia. Interwał słupka nazywamy różnicą między maksimum a minimum, czyli długością słupka.

świecej japońskie
  • Świece japońskie: Wykresy świecowe zostały opracowane w Japonii. Ich rozwój w świecie zachodnim nastąpił dzięki Steve'owi Nisonowi w latach 90. W swojej konstrukcji wyróżnia się wewnętrzny prostokąt zwany korpusem, który zbudowany jest z różnicy między cenami otwarcia i zamknięcia. Jeśli cena zamknięcia jest wyższa niż cena otwarcia, korpus świecy będzie biały (niebieski), a jeśli niższa, korpus będzie czarny (czerwony). Linie, które wystają z korpusu, nazywamy cieniami.
heiken ashi
  • Jest jeszcze czwarty rodzaj wykresu, który chcę podkreślić: wykres Heiken Ashi.

Jest to bardzo przydatne narzędzie do śledzenia trendów rynkowych i doskonale nadaje się do konsultacji w handlu wahadłowym.

Jego celem jest uczynienie trendu bardziej wizualnym niż japoński wykres świecowy, ponieważ wygładza go i eliminuje potrzebę interpretacji formacji.

Spójrz na różnice i jak trend jest bardziej wizualny i wyraźny:

linia trendu

Zobacz także: Jak czytać wykresy handlowe.

Formacje wykresów: Kluczowe pojęcia

Co to jest pullback

Pullback to ruch ceny w stosunku do dominującego trendu, który występuje na cenie w danym momencie. 

Cofnięcie to jest przeciwieństwem throwback, wytwarzanego w trendach wzrostowych.

Aby zidentyfikować ten ruch, trader wcześniej ustawił na wykresie dolny poziom lub wsparcie, które cena wcześniej przebiła. Wsparcie to poziom ceny poniżej aktualnej ceny, który służy jako dolna granica, ponieważ siła kupujących jest większa niż siła sprzedających, co nie pozwala cenie przebić się przez ten poziom w dół. Kiedy cena dotknie wsparcia, cena może albo odbić się i pójść w górę, albo przebić się i spaść.

W przypadku cofnięcia cena dotyka oporu, a następnie spada bez jego przebicia, kontynuując trend spadkowy. Jest to więc ruch, który pojawia się, gdy cena ponownie spada, po wywołaniu wzrostu i osiągnięciu maksimum. 

Ruchy poprzedzające wycofanie reprezentują okazje do sprzedaży lub chwilowe krótkie pozycje. Cena rośnie w momencie, gdy inne wskaźniki techniczne wskazują na trend spadkowy ceny.

Gdyby ta zmiana trendu nie była punktowa, ale trwała, mówilibyśmy o tak zwanym odwróceniu trendu.

Te ruchy cen są łatwe do zidentyfikowania z perspektywy czasu, ale nie tak łatwe do wykrycia, gdy nie masz pewności, jaki będzie ruch ceny w przyszłości. Co więcej, nie wiemy, czy ten ruch będzie przypadkowy, czy też początkiem odwrócenia trendu wzrostowego. Jeśli cena przełamie opór, możliwe jest, że dokona odwrócenia i rozpocznie trend wzrostowy.

pullback

Czytaj także: Czym jest Pullback w handlu

Wsparcie i opór

Wsparcia i opory są niezwykle ważne w handlu, dlatego ugruntowały swoją pozycję jako istotny czynnik w analizie technicznej.

Na poziomach wsparcia i oporu cena zacznie podążać innym tendem (przeciwnym do tego, co robiła), ze względu na rywalizację podaży i popytu.

Wsparcie to cena, która jest poniżej aktualnej ceny (spada) i zwykle pokrywa się z poprzednim dołkiem na wykresie. Kiedy pojawia się wsparcie, normalną rzeczą jest to, że zakup przewyższa sprzedaż ze względu na spadek ceny, a zatem wraca ona do góry.

W oporze dzieje się odwrotnie; trend wzrostowy zatrzymuje się i zaczyna spadać (zwykle pokrywa się z poprzednim szczytem na wykresach). Kiedy pojawia się opór, normalną rzeczą jest to, że cena sprzedaży przekracza cenę zakupu, w ten sposób zmieni trend i zacznie spadać.

Jest to czynnik psychologiczny, ponieważ to traderzy handlujący na tych poziomach intensyfikują poziomy wsparcia i oporu.

Należy pamiętać, że różnica między wsparciem a oporem jest wirtualna: oba są takie same, z wyjątkiem tego, że podpory znajdują się poniżej aktualnej ceny, a opory powyżej.

Jest rzeczą oczywistą, że po przełamaniu oporu staje się wsparciem, ponieważ spada poniżej ceny. To samo dzieje się w odwrotną stronę. Jeśli wsparcie zostanie przełamane, stanie się oporem, ponieważ jest teraz powyżej ostatniej ceny.

Jaki jest pożytek z lokalizowania wsparcia i oporu?

  • Zrozum kierunek, w jakim podąży cena

Cena będzie miała tendencję do poruszania się bez wahania między wsparciem a oporem, zwalniając, gdy zbliża się do jednego z nich, a czasami odbijając się, gdy dotrze do celu i nie uda jej się pokonać bariery. Już samo to jest kluczową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, gdy chcesz handlować.

  • Określ, gdzie umieścić stop loss

Jeśli wiemy, że stop loss musi być umieszczony tam, gdzie nie spodziewamy się przybycia ceny, sensowne jest umieszczenie go za wsparciem lub oporem.

Na przykład, jeśli zajmiemy długą pozycję, umieścimy stop loss w pewnym momencie poniżej aktualnej ceny. Jeśli umieścimy nasz stop tuż pod najbliższym wsparciem, umieścimy go w obszarze, w którym zostanie 'trafiony' z bardzo małym prawdopodobieństwem. Oznacza to, że tylko wtedy, gdy popełnimy błąd w trendzie cenowym w taki sposób, że będziemy w stanie przebić wsparcie, nasz stop loss zostanie uruchomiony.

  • Aby wiedzieć, jak długo musimy czekać przed wejściem na pozycję

Być może chcesz kupić akcje Eni jako inwestycję długoterminową. Jednak zawsze dobrze jest poczekać, aż cena zbliży się do najniższego poziomu. Prędzej czy później cena zbliży się do znacznego wsparcia i tam będziesz miał okazję tanio kupić.

  • Rozpoznaj wybicia kanału i bądź przygotowany na wszelkie eksplozje cen

Często zdarza się, że cena gwałtownie rośnie po wybiciu kanału. Jeśli dobrze zaznaczyłeś swoje wsparcia i opory, będziesz dokładnie wiedział, kiedy cena opuści kanał i możesz przewidywać składanie zleceń wejścia warunkowego tuż za kanałem.

Linie Trendu

Linie trendu są najbardziej fundamentalne w handlu, aby zrozumieć, w jakim kierunku porusza się cena. Cena porusza się tylko w 3 kierunkach, w dół, w górę lub bocznie.

Rozumiejąc to, zobaczmy, jak linie trendu są identyfikowane i rysowane na wykresie. Aby narysować linię trendu, należy wziąć 2 punkty i połączyć je linią prostą (biorąc co najmniej 2 punkty maksimum lub minimum).

  • Linia trendu wzrostowego

Powstaje, gdy cena zaczyna rosnąć i znajdujemy co najmniej 2 dołki, aby móc narysować linię prostą. Ta linia trendu mówi nam, w jakim kierunku zmierza cena i gdzie może ponownie uzyskać wsparcie.

  • Niedźwiedzia linia trendu

Aby narysować trend spadkowy, należy zaznaczyć co najmniej 2 szczyty ostatniej ceny, jak widać na wykresie.

  • Boczna linia trendu

Czasami cena zaczyna odbijać się od wsparcia i tworzy trend boczny. Co najmniej 2 punkty są brane pod uwagę.

  • Linie subtrendu

Linie trendu podrzędnego są tworzone, gdy cena rośnie i nabiera rozpędu, a następnie rysowane są mniejsze linie łączące nowe dołki.

  • Popularne kanały

Kanały powstają poprzez łączenie niskich i wysokich punktów cenowych liniami prostymi. Kanał reprezentuje strefę podaży i popytu, w której porusza się cena. Zobaczmy je graficznie.

Kanały trendu wzrostowego

Kanały trendu spadkowego

Kanały boczne (konsolidacja)

Kanał boczny lub kanał konsolidacji ma miejsce, gdy cena porusza się poziomo i między przedziałami, w których kupujący i sprzedający negocjują. Handel tymi kanałami nie jest zalecany i ważne jest, aby poczekać na wybicie i zobaczyć, gdzie cena podejmie decyzję o kupnie lub sprzedaży.

Zalecenia:

  • Przed jakąkolwiek analizą należy zawsze narysować linie trendu.
  • Linie trendu w dłuższych okresach są bardziej efektywne.
  • Wskazują one kierunek ruchu cen.
  • Przełamanie linii trendu niekoniecznie oznacza zmianę trendu.

Graficzne wzory kontynuacji i wzory odwrócenia 

Wzory te są liczbami zbudowanymi z działania ceny i są liczbami statystycznymi opartymi na zasadzie analizy technicznej, zgodnie z którą „historia się powtarza” cyklicznie.

Rzeczywiście, liczby te mają duże szanse powodzenia, nawet jeśli nie zawsze są skuteczne.

Nie zapominajmy, że rynek jest z natury nieprzewidywalny, ponieważ wchodzą w grę różne czynniki i zmienne, zarówno techniczne, jak i fundamentalne.

Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać te liczby, aby spróbować wejść na pozycję, ponieważ statystyki i prawa prawdopodobieństwa są podstawą handlu.

Liczby te dzielą się na dwie kategorie:

  • Wzory odwrócenia
  • Wzory kontynuacji

Te pierwsze wskazują na odwrócenie trendu na wykresie; na przykład, jeśli mamy zwyżkowy wykres, ten wzór będzie wskazywał na niedźwiedzi ruch. Te ostatnie podążają za obecnym trendem. Innymi słowy, w przypadku trendu wzrostowego wzór kontynuacji będzie wskazywał na kontynuację tego trendu. Są dość powszechne. Zobaczmy je w poniższej tabeli.

WZÓR KONTYNUACJIWZÓR ODWRÓCENIA
ProstokątGłowa i ramiona
Symetryczny trójkąt, rosnąco, malejącoGłowa i ramiona odwrócone
Flag tradingPodwójne maksimum
PennantsPodwójne minimum
Klin (kontynuacja)Potrójne maksimum
Potrójne minimum
Klin zniżkujący

Ważnym wymogiem dotyczącym trafności wzorów graficznych jest przede wszystkim obecność trendu. Musi istnieć dobrze zdefiniowany trend, aby odwrócić się lub kontynuować.

Formacje wykresów: Wzór kontynuacji

Wzorce kontynuacji pojawiają się, gdy rynek znajduje się w trendzie wzrostowym lub spadkowym, a następnie wchodzi w fazę konsolidacji. Dzięki rozpoznawaniu formacji moglibyśmy zidentyfikować formację kontynuacji, która wskazywałaby, że rynek prawdopodobnie będzie kontynuował kierunek pierwotnego trendu wzrostowego lub spadkowego. W takim przypadku trader spróbuje opracować strategię opartą na możliwości kontynuacji formacji bazowej, po zakończeniu formacji kontynuacji z odpowiednim sygnałem.

Na przykład w przypadku wzorów, takich jak flagi, można by oczekiwać, że cena utrzyma się w kierunku pierwotnego trendu. Dzieje się tak po tym, jak model zgłosi zakończenie fazy konsolidacji.

Formacje wykresów: Wzór odwrócenia

Wzorce odwrócenia to formacje, które sygnalizują, że trend wzrostowy lub spadkowy może dojść do końca i zmienić kierunek. Na przykład, jeśli rynek znajduje się w trendzie wzrostowym, a następnie wchodzi w fazę konsolidacji, możemy użyć analizy formacji, aby zidentyfikować potencjalne wzorce odwrócenia. Takie sygnały wskazywałyby na możliwość zakończenia trendu wzrostowego, a jeśli już posiadasz długą pozycję (kupna), powinieneś rozważyć jej zamknięcie. W przypadku wystąpienia właściwych sygnałów odwrócenia, możesz rozważyć otwarcie krótkiej (sprzedaży) pozycji.

Z drugiej strony, w przypadku trendu spadkowego, formacje odwrócenia sygnalizują możliwość zakończenia trendu spadkowego i zmiany kierunku. Jeśli już masz otwartą pozycję krótką (sprzedaż), powinieneś rozważyć jej zamknięcie. Możesz również rozważyć otwarcie pozycji długiej (kupna), jeśli sygnały odwrócenia wskazują na wzrost ceny.

Formacje odwrócenia obejmują wiele różnych wzorców, w tym podwójny szczyt i potrójne dno. Podwójny szczyt występuje w trendzie wzrostowym i wskazuje na prawdopodobieństwo zakończenia trendu wzrostowego i rozpoczęcia trendu spadkowego. Natomiast potrójne dno tworzy się w trendzie spadkowym i sygnalizuje możliwość odwrócenia trendu w górę i wzrostu ceny.

Konto demo do nauki czytania wzorców handlowych

Kluczową częścią sukcesu inwestora, zwłaszcza tych, którzy często inwestują, jest umiejętność oceny wzorców w danych rynkowych. Wskazujemy dwie najlepsze platformy.

PlatformaBroker Online
Trader WorkstationInteractive Brokers
TradingViewActivTrades
Pepperstone

Interactive Brokers (TWS)

Platforma Interactive Brokers oferuje wysoce konfigurowalne wykresy, które zawierają setki wskaźników i dane transmitowane na żywo. Flagowa platforma transakcyjna IB, Traders Workstation (TWS), zawiera zaawansowane narzędzia analizy technicznej z ponad 120 wskaźnikami i ponad 30-letnimi danymi historycznymi. Możliwy jest dostęp do wersji demo TWS, która pozwala traderom zapoznać się z platformą i przetestować różne scenariusze handlowe. Ponadto możesz połączyć platformę analityczną innej firmy ze swoim kontem IBKR. Aby zobaczyć pełną listę dostawców, odwiedź Investor Marketplace. Zalecamy przeczytanie recenzji Interactive Brokers.

  • Niskie prowizje za handel.
  • Szeroka gama produktów.
  • Odsetki do 4,83% na kontach w USD i 3,49% w EUR.
Odwiedź

Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.

TradingView

TradingView oferuje ponad 100 wskaźników w połączeniu z inteligentnymi narzędziami do rysowania, aby analizować globalne akcje, forex i kryptowaluty. Dzięki autorskiemu językowi Pine Script możliwe jest dostosowywanie istniejących wskaźników lub tworzenie nowych od podstaw. Ponadto publiczna biblioteka skryptów zawiera tysiące skryptów opracowanych przez innych członków społeczności TradingView. Ograniczony zestaw funkcji jest dostępny bezpłatnie, a subskrypcje oferujące dostęp do dodatkowych funkcji i danych kosztują od 14,95 do 59,95 USD miesięcznie. Dodatkowo możesz skorzystać z wbudowanego symulowanego systemu handlowego lub połączyć TradingView ze swoim kontem maklerskim u kilku brokerów, w tym Interactive Brokers, Pepperstone i TMS Oanda.

  • Szybkie założenie konta.
  • Dostępnych jest wiele platform i narzędzi.
  • Doskonała obsługa klienta.
Odwiedź

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

  • Niskie prowizje za handel.
  • Szeroka gama produktów.
  • Odsetki do 4,83% na kontach w USD i 3,49% w EUR.
Odwiedź

Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama