Handel
Aroon Indicator został stworzony w 1995 roku i jest przeznaczony do otrzymywania sygnałów dotyczących trendu i siły trendów byczych i niedźwiedzich. Odkryjmy wspólnie, na czym polega, jak z niego korzystać i jak interpretować dane na naszą korzyść.
Wskaźnik Aroon to popularne narzędzie analizy technicznej, które pomaga inwestorom zidentyfikować zarówno kierunek trendu rynkowego, jak i jego siłę. Stworzony przez Tushara Chande w 1995 roku, wskaźnik mierzy czas, który upłynął od wystąpienia nowych szczytów i dołków cenowych w danym okresie. Składa się z dwóch linii: Aroon Up (wzrostowa) i Aroon Down (spadkowa). Dzięki ich analizie, inwestorzy mogą lepiej rozpoznać, kiedy rynek przechodzi w fazę wzrostową lub spadkową.
Podstawą wskaźnika Aroon jest założenie, że podczas trendu wzrostowego cena aktywów będzie osiągać nowe maksima, a w trendzie spadkowym — nowe minima.
Aroon Up jest jednym z dwóch elementów wskaźnika. Na poziomie graficznym Aroon Up wskazuje na ruch byczy i mierzy jego siłę. Ma on w rzeczywistości wartość pomiędzy 0 a 100, gdzie wartości bliższe 0 reprezentują słaby trend byczy, wartości bliższe 100 reprezentują bardzo silny trend byczy.
Czym dokładnie jest ta wartość, która mieści się w przedziale od 0 do 100? Jak łatwo się domyślić jest to wartość procentowa, ale czego? Wartość Aroon Up przedstawia, w procentach, czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnej ceny w danym przedziale czasowym, w porównaniu do całkowitego czasu.
Aroon Down na poziomie wykresu wskazuje na niedźwiedzi ruch i mierzy jego siłę. Ma on również wartość z przedziału od 0 do 100, która reprezentuje czas potrzebny do osiągnięcia ceny minimalnej w danym przedziale czasowym, w porównaniu do całkowitego czasu, w procentach.
Niższe wartości będą zatem reprezentować słaby trend niedźwiedzi, podczas gdy wyższe wartości będą reprezentować silny trend niedźwiedzi.
Interpretacja:
Wzory dla linii Aroon są dość proste:
Aby obliczyć wskaźnik:
Sygnały, które można uzyskać ze wskaźnika Aroon są raczej podstawowe, ale nie bezużyteczne. W szczególności użyteczne jest zauważenie, kiedy istnieje wyraźna luka pomiędzy Aroon Up i Aroon Down, kiedy jeden z nich ma wartość powyżej 50, a drugi poniżej 50, lub jeszcze lepiej sygnał może być użyteczny, kiedy wartość jednego z nich przekracza 70, a wartość drugiego jest poniżej 30.
W szczególności w przypadku, w którym siła jednego z dwóch trendów nadal rośnie, podczas gdy siła drugiego nadal maleje (oczywiście będą one miały oscylacje) dane mogą być przydatne w celu zidentyfikowania wyłaniającego się trendu.
Przeciwnie, dwa elementy wskaźnika Aroon mogą wskazywać na przypadek równowagi, szczególnie jeśli wartości Aroon Up i Aroon Down mają tendencję do zbiegania się, zwłaszcza przy niskich wartościach.
Możesz również otrzymać wskazówki, kiedy wejść i wyjść z rynku dzięki krzyżom na wykresie Aroon, kupując, kiedy Aroon Up przecina Aroon Down i sprzedając w odwrotnej sytuacji.
Wysokie odczyty Aroon Up (bliskie 100) wskazują na silny trend wzrostowy, podczas gdy wysokie odczyty Aroon Down sugerują silny trend spadkowy. Częste przecięcia linii mogą wskazywać na zbliżające się zmiany kierunku rynku.
Chociaż wskaźnik Aroon jest użytecznym narzędziem, ma swoje wady:
Dlatego zaleca się używanie wskaźnika Aroon w połączeniu z innymi narzędziami technicznymi, np. z MACD, który bada dynamikę i siłę ruchów cenowych.
Jest to z pewnością bardzo przydatny, choć nie niezbędny, wskaźnik. Użyteczność i wiarygodność wskaźnika wzrasta wraz ze wzrostem stabilności rynku. W rzeczywistości, być może zauważyłeś, że ze względu na jego funkcjonowanie, niestabilny rynek może sprawić, że wskaźnik będzie bezużyteczny z powodu ciągłych wahań. Z tego powodu sugerujemy korzystanie z niego razem z innymi narzędziami, które pomogą Ci zweryfikować poprawność danych i zapewnią Ci większe bezpieczeństwo podczas wykonywania operacji.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
63% kont klientów traci pieniądze handlując kontraktami CFD z tym brokerem.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.