Krótka sprzedaż (short selling) ma miejsce, gdy inwestor dokonujący sprzedaży spekuluje, że cena papieru wartościowego spadnie w przyszłości. Tylko doświadczeni traderzy i inwestorzy powinni próbować stosować tę strategię. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, w tym artykule wyjaśnimy, czym jest krótka sprzedaż i jakie są jej przykłady.

Co to jest krótka sprzedaż? Definicja i przykłady
Wyjaśnimy następnie, czym jest krótka sprzedaż.
Krótka sprzedaż- Definicja
Krótka sprzedaż jest definiowana jako niedźwiedzia lub negatywna transakcja, która ma miejsce na aktywach. W tym przypadku jest to, gdy przedsiębiorca wierzy, że będzie w stanie sprzedać po wysokiej cenie i kupić po niskiej cenie, aby osiągnąć zysk na zmianie ceny aktywów.
Inwestorzy lub zarządzający portfelami inwestycyjnymi mogą stosować krótką sprzedaż jako zabezpieczenie przed ryzykiem spadku wartości długich pozycji w tym samym lub powiązanym papierze wartościowym. Spekulacja, jako zaawansowana metoda transakcyjna, wiąże się ze znacznym ryzykiem. Zabezpieczanie polega na zajmowaniu pozycji równoważącej w celu zmniejszenia ekspozycji na ryzyko. Innymi słowy, krótka sprzedaż to strategia inwestycyjna, która polega na spekulowaniu na spadku cen akcji lub innych aktywów.
Short selling – Jak to działa?
Zazwyczaj podczas zawierania transakcji krótkich pożycza się akcje, które nie są własnością rachunku brokera, a następnie sprzedaje się je na otwartym rynku po bieżącej cenie rynkowej. Celem inwestora przy krótkiej sprzedaży jest odkupienie w przyszłości tych akcji po niższej cenie, a następnie zwrot pożyczonych akcji.
Inwestor, który chce otworzyć krótką pozycję, musi posiadać rachunek zabezpieczający, a przez cały czas trwania pozycji będzie płacił odsetki od wartości pożyczonych akcji. Większość brokerów oferuje platformy transakcyjne do otwierania i zamykania krótkich transakcji. Przed zezwoleniem na zawieranie transakcji z użyciem depozytu zabezpieczającego, brokerzy określają kwalifikacje, które muszą spełniać rachunki handlowe.
Wzór
Formuła matematyczna dla krótkiej sprzedaży jest następująca:
Zysk = (Cena sprzedaży – Cena kupna) * Liczba aktywów – Koszt transakcji
W tym przypadku:
Cena sprzedaży jest ceną, po której inwestor sprzedaje składnik aktywów finansowych.
Cena zakupu jest ceną, po której inwestor odkupuje sprzedane papiery wartościowe.
Liczba aktywów to liczba aktywów sprzedanych przez przedsiębiorcę
Koszt transakcji to prowizja brokera
W tym przypadku:
- Cena sprzedaży jest ceną, po której inwestor sprzedaje składnik aktywów finansowych.
- Cena zakupu jest ceną, po której inwestor odkupuje sprzedane papiery wartościowe.
- Liczba aktywów to liczba aktywów sprzedanych przez przedsiębiorcę
- Koszt transakcji to prowizja brokera
Interpretacja:
Jeżeli wynikiem formuły jest:
- Pozytywny: inwestor osiągnął zysk netto.
- Negatywny: inwestor poniósł stratę netto.
Oznacza to, że im niższa cena odkupu akcji w porównaniu z ich ceną sprzedaży, tym więcej zarobisz.
Przykład
Przykład krótkiej sprzedaży na giełdzie:
1. Inwestor zajął krótką pozycję w wysokości 100 akcji spółki XYZ po cenie 20 euro za akcję. Po pewnym czasie akcje te spadły do 10 euro i inwestor decyduje się je odkupić.
W tym przypadku zysk z transakcji wyniósłby: (20-10) * 100 akcji = 1000 euro, minus prowizje i odsetki.
Ale co się dzieje, gdy akcje idą w górę, po tym jak inwestor zajął swoją krótką pozycję:
– Załóżmy, że spółka XYZ wchodzi na giełdę po cenie 50 euro za akcję. Aby obliczyć stratę, byłoby to 3000 euro [(40 – 10 euro) * 100], plus prowizja i odsetki, które musieliby zapłacić za pozycję.
W tym przykładzie widać wyraźnie, że straty przekraczają 100% zainwestowanego kapitału. Tak więc największym ryzykiem short selling na rynku akcji jest duża strata.
Zalety short selling
Krótka sprzedaż ma pewne zalety, takie jak:
1. Daje ona inwestorom dostęp do instrumentów, które w innym przypadku nie mogłyby być przedmiotem obrotu.
2. Kupno instrumentu, poprzez otwarcie pozycji sprzedaży, pozwala inwestorom na osiąganie zysków nawet wtedy, gdy rynki spadają.
3. Przedsiębiorca może monitorować i kontrolować inwestycję, a tym samym minimalizować koszty.
4. Podobnie jak w przypadku long tradingu, trader może skorzystać z krótkich i otwartych pozycji większych niż jego dostępny kapitał.
Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom dowiedziałeś się, jak wygląda proces krótkiej sprzedaży. Pamiętaj, że rynek akcji jest zmienny, więc zanim zainwestujesz, zawsze zastanów się, czy jest to najlepsza opcja dla Ciebie.
Szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź nasze rekomendacje ????

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.