Giełda
Analiza Top-down i Bottom-up: jeśli jesteś przyzwyczajony do inwestowania, na pewno słyszałeś te terminy przynajmniej raz. Są to bardzo popularne terminy, nie tylko w sektorze inwestycyjnym, ale także na przykład w ekonomii i biznesie. Mimo to większość inwestorów nadal ma tendencję do mylenia tych dwóch pojęć. Chcemy rozwiać te wątpliwości, wyjaśniając na przykładach, co oznacza analiza top-down i bottom-up w finansach i inwestycjach.
Analiza top-down jest metodą inwestycyjną stosowaną w ramach analizy fundamentalnej. Polega ona na podążaniu za procesem badania od najbardziej ogólnych aspektów do tych szczegółowych.
Analiza top-down rozpoczyna się od zbadania globalnej sytuacji gospodarczej, a kończy na ocenie najbardziej atrakcyjnych spółek.
Jeśli porównamy to z dyscypliną logiki, analiza odgórna jest podobna do metody dedukcyjnej, w której na podstawie przesłanki lub ogólnych zasad, które są uważane za oczywiste, można wyciągnąć szereg wniosków.
Przeciwieństwem analizy odgórnej jest analiza Top Down (oddolna). Ta ostatnia rozpoczyna się od konkretnej lub indywidualnej pozycji, a następnie analizuje opcje inwestycyjne zgodnie z kontekstem lokalnym, a następnie globalnym.
Należy również zauważyć, że jak już wspomniano, analiza odgórna jest narzędziem analizy fundamentalnej. Opiera się ona na badaniu zmiennych, które wpływają na wyniki aktywów finansowych.
Etapy analizy top-down są następujące:
Metoda ta jest wykorzystywana do badania akcji blue chip, tj. akcji o najwyższej kapitalizacji i płynności na rynku.
👉 Więcej informacji: Analiza fundamentalna rynku akcji - wskaźniki, metody i rodzaje spółek.
Przykład analizy top-down może wyglądać następująco:
W środowisku zwiększonej zmienności inwestor dąży do ponownego skomponowania swojego portfela.
Najpierw analizuje globalny kontekst i stwierdza, że poziomy niepewności są obecne na wszystkich rynkach, bez wyjątku, ze względu na rozwój poważnego konfliktu zbrojnego.
Inwestor szuka wówczas schronienia w aktywach takich jak złoto. Ale także w sektorach defensywnych (o stabilnych zwrotach), takich jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Następnie szuka spółek w tym segmencie, które są notowane na giełdzie w jego kraju. Następnie analizuje sprawozdania finansowe każdej spółki, aby zdecydować, która z nich jest najbardziej odpowiednia do zainwestowania.
Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że analiza top-down jest stosowana nie tylko w finansach, jak wyjaśniliśmy, ale także w innych dziedzinach, takich jak:
Bottom-up to metoda analityczna w ramach analizy fundamentalnej. Koncentruje się na konkretnych szczegółach spółki, takich jak jej finanse i operacje, w celu oceny jej wartości i potencjału rentowniści.
Analiza oddolna opiera się na założeniu, że oceniając spółkę od dołu do góry, tj. od jej poszczególnych elementów do całości, można uzyskać dokładniejsze zrozumienie jej wartości i rentowności.
Ten rodzaj analizy rozpoczyna się od przyjrzenia się sytuacji ekonomicznej spółki, oceny jej wskaźników finansowych i informacji księgowych, a następnie oceny branży i gospodarki jako całości.
Analiza oddolna jest odwrotnością analizy odgórnej, w której kroki są wykonywane w przeciwnym kierunku. Innymi słowy, analiza odgórna rozpoczyna się od ogólnej analizy makroekonomicznej, po której następuje badanie atrakcyjnego sektora i wreszcie wybór zabezpieczenia finansowego w tym sektorze.
Analiza oddolna jest zwykle stosowana w przypadku strategii długoterminowych lub strategii „kup i trzymaj”, tj. gdy inwestor nabywa papiery wartościowe z zamiarem utrzymywania ich przez długi czas. Z kolei analiza odgórna może być bardziej przydatna dla inwestorów, którzy szukają okazji do wejścia na rynek w celu wyjścia z niego w krótkim okresie i osiągnięcia zysku.
Krótko mówiąc, analiza oddolna przechodzi od szczegółu do ogółu, od mikro do makro. Z kolei analiza odgórna przechodzi od ogółu do szczegółu, od makro do mikro.
Jeśli inwestor dobrze zna spółkę, na którą chce postawić, analiza oddolna będzie prawdopodobnie bardziej przydatna. Wynika to z faktu, że inwestor będzie miał jasność co do tego, czym wyróżnia się spółka, jaki produkt oferuje na rynku i jakie znaczenie ma dla konsumentów.
Weźmy pod uwagę firmę taką jak Apple, której marka cieszy się ogromną popularnością. Lojalny klient Apple może następnie opracować dogłębną analizę oddolną w oparciu o wszystko, co już wie o firmie.
Z kolei analiza odgórna zaczyna się od ogółu do szczegółu. W ten sposób inwestor szuka możliwości inwestycyjnych, niezależnie od sektorów lub firm, z którymi jest zaznajomiony.
Niektóre kroki, które można wykonać podczas przeprowadzania analizy oddolnej w celu oceny wartości spółki, są następujące:
Załóżmy, że chcemy przeanalizować spółkę THY. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest przeanalizowanie jej sprawozdań finansowych, bilansu, rachunku zysków i strat oraz przepływów pieniężnych. Możemy również przyjrzeć się wskaźnikom finansowym, takim jak wskaźnik P/E, a także poziomowi dźwigni finansowej, wartości księgowej spółki, między innymi.
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie dostępne informacje, aby przewidzieć, jaki będzie szacowany poziom przychodów w przyszłych okresach. Będzie to zależało od planów i oczekiwań biznesowych firmy.
Firma może stanąć w obliczu wielkich szans lub wręcz przeciwnie, pewnych zagrożeń, które mogą wpłynąć na jej wyniki. Dlatego kluczowe znaczenie będzie miała ocena sektora i porównanie z konkurencją.
Zakładając, że firma zajmuje się eksportem napojów butelkowanych, konieczne jest przeanalizowanie, które firmy są jej konkurentami, jaki jest oczekiwany popyt na jej produkty, trendy rynkowe, preferencje konsumentów, między innymi.
Następnie zostanie oceniony rynek finansowy, na którym firma jest notowana, tj. jeśli THY jest notowana na hiszpańskiej giełdzie, należy ocenić na przykład wyniki Ibex 35.
Wreszcie, należy wziąć pod uwagę wspomniane już zmienne makroekonomiczne, takie jak inflacja, bezrobocie i wzrost gospodarczy. Wskaźniki te pozwalają nam dowiedzieć się, czy gospodarka wejdzie w fazę ekspansji czy kurczenia się. Jeśli oczekuje się tego drugiego, popyt na produkty oferowane przez firmę może spaść.
Wniosek
Podsumowując, top down i bottom up opisują dwa różne podejścia do analizy finansowej, które jednak mają ten sam cel. Jak widzieliśmy, należy zachować pewną elastyczność przy wyborze jednego z dwóch typów analizy. Zamiast sztywno przestrzegać jednej lub drugiej metodologii, należy prawidłowo wybrać informacje, wybierając te, które spełniają nasze cele finansowe.
Często zadawane pytania
Szukasz brokera do inwestowania?
63% kont klientów traci pieniądze handlując kontraktami CFD z tym brokerem.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestując, ryzykujesz swoim kapitałem.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.