Jak kupić akcje PKO BP?

Jako jeden z najstarszych i największych polskich banków, PKO Bank Polski przez lata wypracował sobie silną pozycję na rynku. W 1919 roku powstał bank o nazwie Pocztowa Kasa Oszczędności, stanowiący podstawę PKO BP.  W 1974 roku Powszechna Kasa Oszczędności rozpoczęła prowadzenie indywidualnych kont oszczędnościowych. Natomiast w 2000 roku bank stał się korporacją państwową i pod taką nazwą działa do dziś.

Historia PKO BP

PKO Bank Polski Spółka Akcyjna (znany również jako PKO Bank Polski S.A., PKO BP S.A.) jest największym polskim bankiem. Firma świadczy usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Bankowość detaliczna jest głównym przedmiotem działalności PKO Banku Polskiego. 

Hubert Linde został powołany na jej pierwszego dyrektora 28 grudnia 1919 roku. Henning Gruber był prezesem PKO w okresie II Rzeczypospolitej. Jednym z głównych celów PKO było zastąpienie polskich marek (pochodne marki niemieckiej) polskim złotym. W 1920 roku bank stał się instytucją państwową posiadającą osobowość prawną. 

W czasie II wojny światowej Bank Polski działał pod zarządem niemieckim.

Działalność banku została wznowiona w 1945 roku. Pocztowa Kasa Oszczędności została zlikwidowana 1 stycznia 1950 roku, a jej agendy przejęła Powszechna Kasa Oszczędności. Oferta PKO została rozszerzona w 1974 roku o rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osób fizycznych.

Oddziały PKO utrzymały w latach 1975-1987 swoją tożsamość w strukturach Narodowego Banku Polskiego. W ramach reform gospodarczych wprowadzanych przez rząd PRL w ostatnich latach jego istnienia, PKO Bank Polski stał się ponownie samodzielnym bankiem 1 listopada 1987 roku.

Gdzie kupić akcje PKO BP?

Akcje banku można nabyć wyłącznie za pośrednictwem licencjonowanych domów maklerskich i banków. Akcje PKO BP są oferowane przez większość regulowanych brokerów online i biur maklerskich. Akcję PKO BP można oczywiście nabyć za pośrednictwem brokera XTB. Warto zaznaczyć, że broker ten posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce. Aby zobaczyć jak działa platforma i poćwiczyć przed zakupem, można założyć darmowe konto demo.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Akcje PKO: Notowania

Akcje PKO wykres

Przeczytaj również naszą recenzję XTB

Działalność operacyjna

Wśród największych polskich instytucji finansowych Grupa PKO BP posiada 1 145 oddziałów w Polsce i za granicą, a jej kapitalizacja rynkowa wynosi 52 mld zł (równowartość 12,6 mld euro). Jest również jedną z największych grup finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

PKO Bank Polski zatrudnia około 29 tys. osób i ma całoroczny zysk netto w wysokości ponad 7 mld zł. Bank posiada aktywa o wartości ponad 285 mld zł. W 2010 roku bank zajął 510 miejsce w rankingu Forbes Global 2000. Jest obecny także poza Polską, szczególnie na Ukrainie po przejęciu KredoBanku. 

Magazyn The Banker oszacował wartość marki Banku na 1 mld USD, a Rzeczpospolita w swoim rankingu Polskie Marki 2010 sklasyfikowała firmę na 3,6 mld zł. PKO Bank Polski został wyceniony na 1,480 mld USD w edycji 2011 rankingu „The BrandFinance® Banking 500” przygotowanego przez brytyjską firmę Brand Finance, który obejmuje najcenniejsze marki bankowe na świecie. Jako jeden z pierwszych banków w Polsce, PKO Bank Polski zajmuje pierwsze miejsce w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz 114 miejsce na świecie. 

Centrala w Warszawie

PKO Bank Polski jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Bezpośredni i pośredni pakiet akcji w wysokości 31,39% posiada państwo (29,43% Skarb Państwa RP i 1,96% Bank Gospodarstwa Krajowego).

Grupa Kapitałowa

PKO jest wiodącym członkiem Grupy Kapitałowej. W skład Grupy Kapitałowej wchodzą: jednostka dominująca, spółki zależne i stowarzyszone, które są w całości lub w większości własnością Banku. Jako dostawcy usług wspierają cele sprzedażowe Banku oraz realizują własne cele biznesowe. Spółki zależne uzupełniają ofertę Banku o leasing, rozliczanie transakcji kartami elektronicznymi i zarządzanie funduszami inwestycyjnymi.

W skład Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego wchodzą następujące spółki:

 • PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA 
 • PKO BP Bankowy Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA 
 • PKO Leasing SA 
 • PJSC KredoBank
 • Inter-Risk Ukraina Sp. z o.o. 
 • Finansowa Kompania „Prywatne Inwestycje” Sp. z o.o.
 • PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA 
 • PKO Finance AB 
 • Bankowe Towarzystwo Kapitałowe SA 
 • PKO BP Finat Sp. z o.o.
 • Qualia Development Sp. z o.o. 3 
 • Centrum Haffnera Sp. z o.o.
 • Merkury – fiz an 

Przeczytaj również:

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...