Jak kupić akcje Inditex? Historia Amancio Ortegi

Amancio Ortega według rankingu Forbesa jest najbogatszą osobą w Hiszpanii i jedną z dziesięciu najbogatszych osób na świecie od 2016 do 2021 roku. Jednak za biznesmenem stoi osoba, która nie pochodzi ze świata mediów telewizyjnych i sieci społecznościowych. Ortega nie udziela wywiadów ani nie uczestniczy w żadnych wydarzeniach publicznych. Jeszcze kilka lat temu niewiele o nim było wiadomo, nawet media nie znają jego twarzy. Ortega jest największym akcjonariuszem grupy Inditex, a jej model biznesowy był badany na najlepszych uczelniach. Zobaczmy na czym opiera się jego sukces i jak kupić akcje Inditex.

Kim jest Amancio Ortega?

Amancio Ortega urodził się 28 marca 1936 roku w bardzo małym miasteczku w León o nazwie Busdongo de Arbás. Mimo skromnego pochodzenia, nie kontynuował rodzinnej tradycji pracy na kolei i nie miał szczęścia do nauki. W okresie powojennym trzeba było wybrać, które z dzieci ma się uczyć, a w jego przypadku była to jego siostra. Po przeprowadzce rodziny do La Coruña, miasta, w którym narodziła się Inditex, rozpoczął pracę jako dostawca w warsztacie koszuli.

Wiele lat później, w warsztacie La Maja, gdzie przebywali jego dwaj bracia Antonio i Pepita, poznał swoją pierwszą żonę Rosalię Verę, która odegrała kluczową rolę w jego sukcesie. Wspólnie stworzyli w 1963 roku własną firmę rodzinną: Confecciones GOA SA, która zajmowała się dystrybucją szlafroków. Rosalía i jej szwagierka szyły, a Amancio i jego brat sprzedawali ubrania w północnej Hiszpanii i części Europy. Jego filozofia zaczęła się sprawdzać: bycie nie tylko sprzedawcą, ale także producentem i dystrybutorem.

Jednak jego sukces przyszedł dopiero w 1975 roku, kiedy otworzył swój pierwszy sklep z odzieżą damską, męską i dziecięcą przy głównej ulicy w La Coruña pod nazwą ZARA. Ten pierwszy sklep stał się początkiem wielkiego imperium mody: Inditex.

Akcje Inditex i historia spółki

Historii Inditexu nie da się zrozumieć, nie rozmawiając najpierw o sieci sklepów ZARA.

Zara, historia sukcesu

Zara zrodziła się z pragnienia Amancio, aby sprzedawać własne ubrania, a nie tylko je dystrybuować. Po upadku jego pierwszego sklepu z sukniami w Sprint, strategia dla wszystkich kolejnych biznesów stała się jasna. 

 • Przystępne ceny
 • Natychmiastowa dostawa
 • Daj klientowi to, co chce kupić
 • Świetne witryny sklepowe na najlepszych ulicach miasta

Otwarcie jego pierwszego sklepu odzieżowego w La Coruña spotkało się z dobrym przyjęciem i w ciągu 5 miesięcy otworzył kolejny sklep. W 1985 roku zgrupował wszystkie swoje firmy w ramach tej samej spółki: INDITEX (przemysł projektowania tekstyliów) i od tego momentu zaczęło się jego globalne wyzwanie.

Chciał sprawdzić, czy jego sukces nie zna granic i w 1988 roku otworzył swój pierwszy sklep poza Hiszpanią, w Portugalii. Kolejne: Nowy Jork w 1989 i Paryż w 1990. Na początku lat 90-tych przeżywali swój wielki „boom” z międzynarodową ekspansją, docierając do ponad 500 sklepów. Dziś grupa Inditex stała się jedną z najważniejszych marek modowych na świecie, spółka posiada ponad 7000 sklepów w 93 krajach.

Firmy tworzące Inditex

Ekspansja rynkowa grupy Inditex opierała się na 3 filarach:

 • Badanie konkurencji
 • Wejście na nowe rynki
 • Ulepszanie produktów

Amancio Ortega chciał stworzyć nowe marki, które zaspokoją potrzeby różnych klientów, dzięki czemu pojawiła się dywersyfikacja. W ten sposób dotarł do ludzi o różnej sile nabywczej, wieku i stylu. W 1991 roku założył Pull & Bear – markę miejską dla młodszych klientów, a w 1995 roku kupił Massimo Dutti, oferującą bardziej wyrafinowaną linię dla klientów z wyższej klasy średniej.

W 2000 roku przejął Stradivariusa, a w ten sposób narodziła się marka Bershka. W 2001 roku stworzył markę Oysho, a w 2003 roku powstała Zara Home. W 2008 roku założył Uterqüe, a w 2014 roku powstała marka Lefties. W 2007 roku rozpoczęli sprzedaż online, stając się referencyjnym miejscem w handlu elektronicznym. W ostatnich latach musieli przeprowadzić reorganizację swoich sklepów, aby uniknąć konkurencji między sprzedażą online a stacjonarną. W związku z tym ich strategia opiera się na sprzedaży własnych nieruchomości w celu przeniesienia sklepów na długoterminowy wynajem oraz na otwieraniu megastores w dużych miastach i w Azji.

Ogólne dane Iberdroli

 • Spółka: Inditex, SA
 • Ticker : ITX.MC
 • ISIN : ES0148396007 
 • Gdzie jest notowana? Giełda w Madrycie

👉 Więcej informacji: 

 • Czym jest Ibex 35?

Zara kluczem sukcesu

Dlaczego Zara i grupa Inditex odniosły taki sukces? Amancio Ortega jest prekursorem mody low cost i fast fashion. Sprzedaje projekty inspirowane wybiegami i najnowszymi trendami w bardzo przystępnych cenach. Daje szybką reakcję na zapotrzebowanie klientów, stale ulepszając swoje produkty. W rzeczywistości wiele z ich projektów jest odrzucanych, ponieważ nie są wygodne lub nie spełniają standardów jakości.

Ale to, co najbardziej wpłynęło na ich sukces, to zerwanie ze schematami 2 sezonów. Tradycyjny model biznesowy polega na tworzeniu dużej kolekcji dwa razy w roku, a nadwyżki produktów są sprzedawane po zakończeniu sezonu. Zamiast tego, model biznesowy Inditexu polega na projektowaniu kolekcji przez cały rok i wytwarzaniu ich w krótkim czasie. Klienci zawsze mają w sklepie coś nowego i wiedzą, że jeśli nie kupią od razu, to produkt zostanie wyprzedany.

Bardzo ciekawym faktem jest to, że od momentu wymyślenia projektu do sprzedaży mija tylko 15 dni. To niesamowite. Dzięki temu widzimy, że sukces Inditexu nie opiera się na wielkich kampaniach reklamowych, ale na przekazie ustnym i ubieraniu milionów ludzi po przystępnych cenach.

Do grupy wykonawczej zaliczają się również takie osoby jak José María Castellanos i Pablo Isla, uważany za jednego z najlepszych dyrektorów generalnych na świecie. Inditex zdołał wzmocnić swoją pozycję w swojej prawie 50-letniej historii.

Kim są właściciele Inditexu?

Po wejściu na giełdę w 2001 roku Amancio Ortega sprzedał 20% swoich akcji, stając się najbogatszym człowiekiem w Hiszpanii, a w 2011 roku ogłosił odejście z prezesury. Od kwietnia 2022 roku funkcję tę pełni jego córka Marta Ortega, wspierana przez Oscara Garcíę Maceirasa jako CEO. Większość działań jest nadal związana ze środowiskiem rodzinnym. Obecnie Ortega posiada około 60% akcji Inditex. Po śmierci żony Rosalíi Vera, jego najstarsza córka Sandra Ortega została drugim co do wielkości akcjonariuszem. 

Inni akcjonariusze to inne instytucje finansowe na całym świecie, takie jak Norwegian Sovereign Fund, oraz zwykłe instytucje, takie jak Blackrock, Fidelity czy Vanguard.

Jak inwestuje Amancio Ortega?

Jeśli myślisz, że fortunę Amancio Ortegi zawdzięcza tylko Inditexowi, czeka Cię niespodzianka. Musimy wziąć pod uwagę firmę finansową Pontegadea, za pośrednictwem której Amancio co roku otrzymuje dywidendę z 60%, które nadal posiada w firmie. Ten napływ pieniędzy w wysokości około 1800 milionów rocznie nie idzie na opłacenie wielkich luksusów w życiu galicyjskiego biznesmena, ale zbudował duże portfolio finansowe, za pośrednictwem którego inwestuje w inne spółki giełdowe, takie jak Enagás i zakup nieruchomości na całym świecie, w tym luksusowe apartamentowce w Nowym Jorku, Madrycie, Londynie i Chicago. 

Kontrowersje wokół życia Amancio Ortegi

Trzymanie się z dala od dziennikarzy przez 50 lat nie przeszkodziło mu w pozostaniu bez kontrowersji. Fundacje Amancio Ortegi prowadzą pracę socjalną w Hiszpanii, dysponując setkami dotacji, ale to również spotkało się z krytyką.

Amancio od lat przekazuje darowizny, takie jak pieniądze na walkę z rakiem, centra pomocy, jadłodajnie czy pomoc w czasie kryzysów zdrowotnych, maseczki i sprzęt medyczny. Jednak chociaż wielu nazywa go „hojnym bohaterem”, inni twierdzą, że wszystko to jest strategią podnoszenia swojego wizerunku, aby uniknąć oskarżeń o oszustwa podatkowe przeciwko Zarze.

Część klasy politycznej oskarża go o unikanie płacenia podatków przez firmę i daje do zrozumienia, że setki milionów, które płaci co roku w podatkach i miejsca pracy generowane przez jego działalność w Hiszpanii, nie są wystarczające. Oprócz tego, firma musiała zainwestować w poprawę warunków swoich pracowników poza Hiszpanią, gdzie zostali oskarżeni o niepewność zatrudnienia lub wykorzystywanie dzieci.

Jak kupić akcje INDITEX

Inditex posiada ponad 8 marek, w tym: Zara, Pull and Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home, Lefties i Kiddy’s Class. Różnorodność marek pozwala na pewną dywersyfikację. Jej marki są dystrybuowane na pięciu kontynentach i posiadają ponad 7000 sklepów.

Chociaż coraz częściej wizytówką firmy staje się Zara, która generuje 73% całkowitej sprzedaży, to firma stawia na zmianę modelu, aby dostosować się do sprzedaży internetowej i chce, aby stanowiła ona ponad 30% całkowitej sprzedaży do 2024 roku.

Jednakże, jak wiele razy powtarzano, należy brać pod uwagę wiele czynników, w tym czynniki geopolityczne, które mogą wpłynąć na wartość akcji. Zmiany w zarządzie i wyjście z Rosji to tylko niektóre z tych czynników.

Dywidendy Inditexu

Inditex to również firma, która wypłaca dywidendy. I nie tylko to, ale jest to jedna ze spółek, która oferuje najlepsze dywidendy swoim akcjonariuszom w całej hiszpańskiej selekcji. W rzeczywistości tutaj możesz zobaczyć jego roczną dystrybucję od 2015 roku – stopa dywidendy na poziomie 5,1%.

RokDywidenda (skorygowana o podział akcji)Zmiana
2022$0.4817.72%
2021$0.41146.71%
2020$0.17-65.78%
2019$0.499.17%
2018$0.4516.10%
2017$0.3813.91%
2016$0.3419.86%
2015$0.28-11.88%
2014$0.329.97%
2013$0.2924.89%
2012$0.2362.94%
2011$0.14-13.33%
2010$0.16N/A

Akcje i Dywidendy Inditex 2023

Zostawiam Wam kalendarz kolejnych dywidend, które Inditex wypłaci w 2023 roku:

Data ex-Div 2023Termin płatności 2023 rStopa dywidendy
28 kwietnia 2023 r02 maja 2023 r Zwykła
31 października 2023 r02 listopada 2023 rZwykła
31 października 2023 r02 listopada 2023 rNadzwyczajna

Primark, główny konkurent Inditexu

Na arenie międzynarodowej wśród głównych konkurentów Inditexu można wymienić Primark, który jest częścią grupy „Associated British Foods”. Jednak w przeciwieństwie do Inditexu, udział Primarku gwałtownie spada od ponad 5 lat, co jest bardzo wyraźną tendencją spadkową.

Przewaga Inditexu nad konkurentami polega również na tym, że nie odczuwa on tak bardzo wzrostu kosztów energii i materiałów, które koncentrują swoją produkcję w Azji. Jednakże, Inditex posiada dostawców w Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Maroku, dzięki czemu nie jest tak bardzo uzależniony od krajów azjatyckich.

Gdzie kupić akcje Inditex? 

Dopiero w drugiej połowie 2022 roku kurs akcji zdołał zrekompensować straty spowodowane zamknięciem prawie 10% sklepów na Ukrainie i w Rosji. Ponadto wzrost kosztów produkcji nie dotknął jej tak bardzo jak innych marek i utrzymuje trend wzrostowy. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem akcji Inditexu, powinieneś wykonać poniższe kroki:

 1. Wybierz brokera, który najlepiej pasuje do Twojego stylu inwestowania i otwórz konto na jego platformie. Możesz rozważyć następujące opcje:
BrokerRegulatorProwizje kupna-sprzedażyInfo
DEGIROAFM (Holandia)1 €Zobacz więcej
XTBKNF (Polska)SpreadZobacz więcej
Interactive BrokersCBI (Irlandia)0,5% (min. 3€)Zobacz więcej
 1. Wpłać środki na swoje konto. Możesz użyć kart kredytowych/debetowych, przelewu bankowego lub płatności PayPal lub podobnych.
 2. Gdy znajdziesz się na platformie wybranego brokera, musisz wpisać „ ITX” w wyszukiwarce, aby uzyskać dostęp do akcji Inditex.
 3. Następnie zdecyduj, ile akcji chcesz kupić. 
 4. Sprawdź dane i potwierdź zamówienie. 

W skrócie: szybka moda, przystępne ceny i dostarczanie tego, czego potrzebuje klient – niewątpliwie filary, na których zbudowano imperium Inditexu i które uczyniły Amancio Ortegę jednego z najbogatszych ludzi na świecie.

Minimalny depozyt:

€0.01

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Disclaimer:

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...