logo RankiaPolska

Jak i czy warto inwestować w Platynę?

Inwestowanie w platynę oferuje różne metody, takie jak zakup fizyczny, ETF-y czy akcje spółek wydobywczych. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą opcję i zrozumieć zmienność rynku.
Inwestowanie w platynę

Istnieje kilka sposobów i systemów inwestowania w platynę, z których każdy ma swoje wady i zalety. W tym artykule wyjaśniamy, jak inwestować w platynę, ile jest ona warta, gdzie handlować platyną, jak kupować platynowy kruszec oraz jaka jest cena platyny.

Cena platyny za gram: Notowania

Inwestowanie w platynę jest atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel; podobnie inwestowanie w surowce oferuje możliwości na dynamicznym i stale zmieniającym się rynku.

Obecnie cena platyny wynosi 26,68 euro za gram, 26,684 euro za kilogram lub 829,97 euro za uncję. Przyjrzyjmy się teraz trendowi w perspektywie długoterminowej, analizując cenę kontraktów terminowych na platynę. Możemy zaobserwować bardzo niepewny trend w ostatnim okresie, po którym nastąpił znaczny wzrost, a następnie ponowny spadek.

Jak widać na poniższym wykresie, cena platyny jest niezwykle zmienna, wykazując przy tym większą zmienność niż złoto. To nie przypadek. W przypadku złota mamy klasyczne wzorce, które sugerują, jak i kiedy inwestować. Złoto jest bezpieczną lokatą kapitału. Oznacza to, że jest mniej wrażliwe na trendy gospodarcze. Z drugiej strony platyna jest mniej funkcjonalna w tym sensie, pełniąc funkcję w łańcuchu przemysłowymi. W związku z tym ma tendencję do podążania za trendami gospodarczymi. Dlatego też fazy wysokiej niepewności na poziomie makroekonomicznym nieuchronnie odbijają się również na wartości platyny. Jednak trend od najniższego punktu osiągniętego podczas pandemii jest wzrostowy.

Notowania platyny | Źródło: Google

Jak inwestować w platynę?

Istnieje kilka możliwości inwestowania w platynę. Po pierwsze, gdy myślimy o zakupie metalu takiego jak platyna, być może mamy na myśli fizyczny zakup aktywów.

Rzeczywiście, pierwszą opcją dostępną dla inwestorów może być fizyczny zakup sztabek platyny.

Znalezienie dystrybutorów platyny nie jest trudne. Można na przykład skorzystać z usług sprzedawców metali, skupów złota, prywatnych forów i aukcji. W każdym przypadku konieczne jest sprawdzenie, czy dana osoba jest autoryzowanym dealerem, aby uniknąć oszustwa. Oprócz ryzyka oszustwa, ten sposób zakupu wiąże się z kolejnymi problemami. Przede wszystkim (względny) brak płynności inwestycji, a następnie ryzyko kradzieży, które zawsze należy brać pod uwagę jako ewentualność, która może całkowicie zniweczyć naszą inwestycję.

Drugą opcją są fundusze ETF. Są one prawdopodobnie najlepszą opcją inwestowania w platynę i inne metale szlachetne. Mogą być replikowane fizycznie lub syntetycznie, w zależności od tego, czy inwestycja jest bezpośrednia, czy poprzez kontrakty futures. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak inwestować w fundusze ETF tutaj. Zobacz także różnice między fizycznie replikowanymi i syntetycznie replikowanymi funduszami ETF.

Inną ciekawą opcją jest pośrednie inwestowanie w platynę poprzez zakup udziałów w spółkach zajmujących się wydobyciem tego metalu szlachetnego. Oczywiście, z pewnymi uściśleniami, które zobaczymy później, możemy powiedzieć, że w zasadzie, jeśli cena podąża za trendem zwyżkowym, akcje te również podążą za nim i odwrotnie. Jest to więc z pewnością dobry sposób na inwestowanie w platynę.

Innym, bardziej ryzykownym systemem inwestowania w platynę są kontrakty futures i opcje. Dzięki nim możliwe jest czerpanie zysków ze zmian cen, które mogą wpływać na wartość metalu w określonym przedziale czasowym. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak handlować kontraktami futures, wystarczy kliknąć na podany link.

Poniżej przyjrzymy się szczegółowo każdej formie inwestycji.

Jak inwestować w platynę za pomocą ETF i ETC?

Fundusze ETF na platynę to fundusze giełdowe, które replikują ruchy cen platyny. Kupując platynowy ETF, z pewnością będziesz posiadać nie tyle fizyczne kruszce, co kontrakt, który replikuje cenę złota; jest to sposób na uzyskanie zwrotu z inwestycji.

Podczas handlu metalami szlachetnymi, takimi jak platyna, należy wziąć pod uwagę przepisy UE. W rzeczywistości bardzo trudno jest funduszom ETF w całości poświęcić się jednemu metalowi szlachetnemu ze względu na restrykcyjne przepisy UE. Z tego powodu wymieniliśmy nie tylko fundusze ETF, ale także ETC.

ZKB Platinum ETF A (CHF)ZPLACH0183136057
Xtrackers Physical Platinum EUR Hedged ETCsXAD3DE000A1EK0H1
WisdomTree Physical PlatinumPHPTJE00B1VS2W53

ZKB Platinum ETF A (CHF)

ISIN: CH0183136057 / Ticker: ZPLA ten ETF został uruchomiony w 2007 roku jako średniej wielkości fundusz franka szwajcarskiego z zainwestowanymi ponad 400 milionami CHF. Jest on również w pełni fizycznie replikowany.

Xtrackers Physical Platinum EUR Hedged ETCs

ISIN: DE000A1EK0H1 / Ticker: XAD3; jest to zabezpieczony platyną ETC wyemitowany przez jednego z największych europejskich emitentów funduszy typu exchange traded, Xtrackers, który śledzi cenę platyny w USD oraz z fizyczną replikacją i akumulacją o wartości przekraczającej 150 MLN.

WisdomTree Physical Platinum

ISIN: JE00B1VS2W53 / Ticker: PHPT; jest fizycznym ETC platyny, który śledzi cenę spot metalu w dolarach amerykańskich, bez hedgingu i z kosztem 0,49% rocznie. Jest to największy ze wszystkich, o wartości ponad 600 milionów dolarów, posiadający siedzibę na Jersey fizyczny ETC do replikacji i akumulacji platyny z datą uruchomienia w 2007 roku.

Inwestycje w platynę poprzez kontrakty futures i opcje

Inwestowanie w platynę poprzez kontrakty futures i opcje

Inwestowanie poprzez kontrakty futures i opcje jest strategią zarezerwowaną dla bardziej doświadczonych traderów. Zacznijmy od rozróżnienia tych dwóch rodzajów instrumentów finansowych.

W przypadku handlu kontraktami futures, inwestor zobowiązuje się do odroczonego zakupu aktywów bazowych po z góry określonej cenie. Oczywiście oznacza to obstawianie zmian cen aktywów, w tym przypadku platyny. Jeśli cena wzrośnie, osiągniesz zysk (różnicę w stosunku do ustalonej ceny zakupu), a jeśli spadnie, poniesiesz stratę.

Handel opcjami, z drugiej strony, składa się z kontraktu, w którym jedna strona otrzymuje opcję zakupu określonego aktywa bazowego w określonym terminie w przyszłości, podczas gdy druga strona musi trzymać się tej propozycji. Jest to opcja, a nie zobowiązanie. Dlatego też, w przeciwieństwie do kontraktów futures, daje możliwość zmiany wyceny. Podstawowym ryzykiem związanym z kontraktami opcyjnymi jest jednak ryzyko utraty zapłaconej premii, ponieważ w tych przypadkach prawo to jest przyznawane odpłatnie.

W obu przypadkach są to skomplikowane instrumenty o wielu problematycznych cechach. Dlatego też wymagają one pewnych umiejętności analitycznych, które nabywa się jedynie wraz z doświadczeniem na rynkach finansowych.

Odsyłamy do naszego przewodnika po najlepszych brokerach do inwestowania w kontrakty futures, aby dowiedzieć się, gdzie dokonać inwestycji.

Platyna: Inwestowanie w akcje spółek

Inną opcją, o której już wspomnieliśmy, jest inwestowanie w akcje spółek wydobywczych. Spróbujmy zrozumieć zalety i wady tej formy inwestycji.

Po pierwsze, jest to metoda, która nie wiąże się z takim samym ryzykiem, jakie zwykle towarzyszy inwestowaniu w kontrakty terminowe lub opcje, ale jednocześnie pozwala na potencjalnie wyższe zyski ekonomiczne. Z drugiej jednak strony, jest to pośrednie podejście do inwestowania w platynę. Chodzi o to, że niekoniecznie istnieje idealne powiązanie między ceną platyny a wartością akcji spółki wydobywczej. Oczywiście istnieje między nimi silna korelacja, ale nie jest ona doskonała. Dlatego też szacunki w tym kontekście stają się bardziej złożone.

Inwestowanie w akcje spółek wydobywających platynę jest jak każda inna inwestycja w akcje. Tak więc również w tej dziedzinie istnieją większe spółki, które można uznać za uznane firmy wydobywcze, oraz mniejsze spółki, które mają być może więcej miejsca na rozwój, ale także potencjalnie więcej zagrożeń.

Jeśli chodzi o 4 najważniejsze spółki wydobywające platynę na świecie, mamy:

  1. Anglo American Platinum: z 2,05 mln uncji, ta południowoafrykańska spółka jest jedną z najważniejszych firm wydobywczych na świecie.
  2. Impala Platinum: 1,31 miliona uncji. Ta firma również ma siedzibę w RPA i można ją uznać za jednego z liderów w branży;
  3. Sibanye-Stillwater: 1,08 mln uncji produkcji, działająca w RPA;
  4. Northam Platinum: 900 000 uncji produkcji, również działająca w RPA.

Gdzie inwestować w platynę?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na handel z ETF-ami, poprzez zakup akcji czy kontraktów terminowych, problem pozostaje ten sam: wybór najlepszego brokera do przeprowadzenia naszych transakcji inwestycyjnych. Zobaczmy, u których brokerów można handlować platyną.

eToro

eToro to jedna z najlepszych opcji handlu tym metalem szlachetnym. W rzeczywistości jest to broker specjalizujący się w kontraktach CFD, ETF i akcjach na wiele papierów wartościowych. Odpowiedni zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących użytkowników.

Broker nie oferuje jednak możliwości handlu kontraktami futures.

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

DEGIRO

Regulowany i bezpieczny broker, bez minimalnego depozytu, umożliwiający natychmiastowe rozpoczęcie handlu platyną za pomocą akcji, funduszy ETF i kontraktów futures.

Przeczytaj także: Opinie o Degiro

  • Regulowany przez BaFin i Bundesbank.
  • Dobry wybór produktów, w tym inne złożone instrumenty, takie jak opcje i kontrakty futures, na start.
  • Obsługa klienta w języku polskim.
Odwiedź

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.

Dlaczego warto inwestować w platynę?

Pytanie jakie się nasuwa, to dlaczego warto wybrać platynę zamiast złota. Rzeczywiście, nie jest to konkurs: każda inwestycja ma swoje wady i zalety. Ale platyna, w porównaniu ze złotem, ma przewagę, która może sprawić, że będzie opłacalna dla niektórych inwestorów, w zależności od sposobu myślenia, z jakim podchodzą do rynku; większa zmienność. Jak wiemy, zmienność ma dwa oblicza.

Jedną z nich jest ryzyko straty, a drugą możliwość wzbogacenia się szybciej niż w przypadku mniej zmiennych aktywów. Zmienność, która w każdym razie jest niższa niż w przypadku agresywnych instrumentów, takich jak kryptowaluty. Co więcej, może to być dobre aktywo do inwestowania w okresach ekspansji przemysłowej i gospodarczej, w których cena platyny niemal zawsze wzrasta.

Inwestowanie w platynę: Prognozy

Platyna jest wykorzystywana jako środek zabezpieczający, do produkcji biżuterii, w przemyśle. Rosja jest jednym z największych producentów platyny na świecie, produkując około 11% całości. Na popyt i cenę platyny wpływa wiele czynników, zarówno ekonomicznych (np. produkcja przemysłowa, popyt na luksusową biżuterię), jak i geopolitycznych. W szczególności wojna na Ukrainie stanowi poważny element niepewności i prawdopodobne jest, że rola Rosji zmniejszy się w przyszłości, nie bez wstrząsów dla tego segmentu rynku.

Ponadto, jak już wspomnieliśmy, istnieje pewna korelacja między poziomem produkcji przemysłowej a wartością platyny, a wiemy, że kilka krajów, w tym Włochy i Niemcy, doświadczyło ostatnio spadku poziomu produkcji przemysłowej. Średnioterminowe perspektywy pozostają zatem niepewne, podobnie jak niepewne jest międzynarodowe otoczenie makroekonomiczne. Wydaje się jednak, że cena platyny znajduje się w trendzie wzrostowym po dołku osiągniętym podczas pandemii, co również dobrze wróży na przyszłość.

Często zadawane pytania

Najlepsi brokerzy do inwestowania w platynę

  • Regulowany przez BaFin i Bundesbank.
  • Dobry wybór produktów, w tym inne złożone instrumenty, takie jak opcje i kontrakty futures, na start.
  • Obsługa klienta w języku polskim.
Odwiedź

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

Zastrzeżenie:

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.
Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły
Czym są Akcje Ułamkowe?
11 GRU, 2024
12 min czytania
Jak inwestować w wodę?
11 GRU, 2024
11 min czytania