Współczynnik beta: jak działa i czym jest

Współczynnik Beta jest jednym z tych narzędzi, które nie mogą być ignorowane w finansach. Jest to współczynnik, który jest w stanie dać szacunkowe ryzyko operacji poprzez przewidywanie zachowania, że akcje firmy przyjmie w porównaniu do zachowania rynku. Zobaczmy razem, czym jest, jak się ją oblicza i co reprezentuje.

wspolczynnik beta

Współczynnik Beta: Jak działa i czym jest

Współczynnik Beta przedstawia zmienność, jaką otrzymuje dany papier wartościowy w odniesieniu do zmienności rynkowej. Innymi słowy, mierzy zachowanie papieru wartościowego w odniesieniu do rynku.

Współczynnik Beta jest zatem wykorzystywany do zrozumienia, jakie zachowanie powinien przyjąć dany papier wartościowy, biorąc pod uwagę aktualny trend rynkowy i trend oczekiwany. Jest to zatem bardzo ważne narzędzie pozwalające zrozumieć bezpieczeństwo inwestycji.

Współczynnik beta: jak się go oblicza i jak działa

Współczynnik Beta to stosunek kowariancji rentowności i-tego składnika aktywów w odniesieniu do rentowności rynkowej do wariancji rentowności rynkowej.

Można to mniej więcej zrozumieć poprzez formułę:

Biorąc pod uwagę „Ri” zwrot z i-tego składnika aktywów, oraz biorąc pod uwagę „RM” zwrot z rynku, to;

Współczynnik beta „bi” = kowariancja (Ri,RM) / wariancja (RM).

Współczynnik Beta przyjmie wartość zbliżoną do 1. Wskazania, jakie daje ten współczynnik, dotyczą zakresu wartości, w jakim się on znajduje:

– bi < 0 – Wskazuje, że akcje będą miały tendencję do ruchu przeciwnego do ruchu rynku.

– 0 < bi < 1 – Wskazuje, że akcje będą miały tendencję do mniej proporcjonalnych ruchów niż indeks odniesienia. Akcje będą nazywane „defensywnymi”.

– bi = 1 – Wskazuje, że akcje będą miały tendencję do ruchu zgodnego z ruchem rynku.

– bi > 1 – Wskazuje, że akcje będą wzmacniać ruchy rynkowe. Akcje te będą określane jako „agresywne” i będą uważane za bardziej ryzykowne.

Współczynnik Beta mierzy zatem narażenie akcji na ryzyko systematyczne zgodnie z modelem wyceny aktywów kapitałowych. Współczynnik Beta jest miarą ryzyka systematycznego akcji: współczynnik Beta mierzy oczekiwaną zmianę w zwrocie akcji na każdy jeden punkt procentowy zmiany w zwrocie z rynku. Jak już zauważyliśmy, oczekiwana stopa zwrotu z papieru wartościowego zmienia się wraz z wartością współczynnika beta tego papieru wartościowego.

Przykład

Rozważmy spółkę X o współczynniku beta dla akcji zwykłych równym -0,5. Oznacza to, że gdyby stopa zwrotu z rynku wzrosła o 1%, stopa zwrotu z akcji spółki X spadłaby o 0,5%. Z kolei spadek o 2% zwiększyłby zwrot z akcji o 1%.

Zakładając, że współczynnik Beta wynosi 0,8, wzrost stopy zwrotu z rynku o 1% spowodowałby wzrost stopy zwrotu z akcji spółki X jedynie o 0,8%. Wzrost o 7% doprowadziłby do wzrostu stopy zwrotu z akcji jedynie o 5,6%.

Wniosek

Jest to jedna z tych rzeczy, bez których nie możesz się obejść, chyba że chcesz zamienić strategie handlowe w zakłady. Zrozumienie ryzyka handlu jest niezbędne dla każdego, kto chce handlować na giełdzie, a świadomość tego, w jakim kierunku pójdą akcje firmy, gdy rynek powróci po kolejnej zmianie, jest jedną z tych rzeczy, na które należy zwrócić większą uwagę.

Może się to wydawać skomplikowane do zapamiętania i zrozumienia, ale wszystko, co musisz zrobić, to zapamiętać, co reprezentują wartości współczynnika Beta, a następnie po prostu podać formułę do komputera, który wykona obliczenia. Łączenie tego współczynnika z technologią może pozwolić na dokonywanie obliczeń bardzo szybko, ponieważ, na przykład, można stworzyć małe oprogramowanie, które czyta dane z rynku i firm na platformie handlowej i wyświetla komunikat na ekranie, który mówi, które firmy są bezpieczne w tej chwili, a które nie.

Dzięki czemuś tak prostemu jak to, byłbyś w stanie natychmiast zidentyfikować, gdzie bezpiecznie inwestować i kupować bez marnowania cennych minut.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!