Fundusze
Inwestycje odpowiedzialne społecznie (SRI) stają się coraz popularniejsze wraz z rosnącym naciskiem na ochronę środowiska i zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. W tym przewodniku omówimy definicję inwestowania społecznie odpowiedzialnego, abyś mógł zrozumieć, dlaczego jest ono ważne, czym różni się inwestowanie ESG od SRI, kryteria SRI i inne zagadnienia.
Jeśli chodzi o definicję inwestycji społecznie odpowiedzialnych, można powiedzieć, że jest to każda forma inwestycji, która oprócz korzyści ekonomicznych i finansowych ma na celu tworzenie dodatkowych korzyści dla środowiska lub społeczeństwa w ogóle. Są one zatem oparte na kryteriach etycznych, społecznych i środowiskowych motywowanych społeczną odpowiedzialnością biznesu i stają się coraz ważniejsze w dzisiejszym krajobrazie finansowym.
Są to zatem inwestycje, które nie tylko mają na celu wygenerowanie zwrotu z inwestycji, ale także przyczyniają się do realizacji projektów takich jak ochrona środowiska, integracja społeczna i eliminacja ubóstwa. Jedną z największych firm odpowiedzialnych społecznie jest Tesla, która stara się tworzyć przyjazne dla środowiska rozwiązania napędowe poprzez swoje pojazdy elektryczne i badania.
Inwestycje społecznie odpowiedzialne są ważne, ponieważ zaspokajają potrzeby inwestorów świadomych społecznie, maksymalizując interes nie tylko jednostki, ale także społeczności i środowiska jako całości. Odgrywają zatem rolę zarówno z finansowego punktu widzenia, pozwalając inwestorowi osiągnąć niekiedy doskonałe zyski ekonomiczne, jak i z etycznego punktu widzenia, umożliwiając mu nadążanie za problemami społecznymi i środowiskowymi, które charakteryzują współczesne społeczeństwo.
W wielu przypadkach pozwalają one na osiąganie lepszych zwrotów ekonomicznych niż tradycyjne fundusze, a coraz więcej inwestorów decyduje się na te formy inwestowania. Dla wielu inwestorów wdrożenie zrównoważonego modelu gospodarczego, z punktu widzenia społecznego i środowiskowego, w perspektywie średnio- i długoterminowej, jest absolutną koniecznością. Dlatego też ta forma inwestycji będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w najbliższej przyszłości.
Firmy odpowiedzialne społecznie to wszystkie te, które wdrażają politykę korporacyjną przyjazną dla środowiska, tj. są w stanie zapewnić dodatkowe korzyści z punktu widzenia środowiska i społeczeństwa. Coraz więcej firm zaczyna wdrażać politykę zrównoważonego rozwoju w swoim modelu biznesowym, często bez wpływu na zyski. Nie ma jednego sposobu na bycie społecznie odpowiedzialnym. Istnieją raczej różne rodzaje odpowiedzialności społecznej, różne modele, których wspólnym mianownikiem jest jednak dostarczanie społeczeństwu lub środowisku dodatkowych korzyści.
Oto kilka przykładów firm, które wdrożyły politykę odpowiedzialności społecznej:
ESG i SRI są częścią tych samych koncepcji, jednak w przypadku ESG odnosimy się do wykorzystania parametrów środowiskowych, społecznych i biznesowych w celu wybrania najlepszych możliwych inwestycji, w przypadku SRI idziemy o krok dalej, eliminując lub nawet dodając niektóre inwestycje na podstawie względów etycznych. Działamy zatem selektywnie. Na przykład, spółka może zostać wykluczona tylko dlatego, że sprzedaje nieetyczne produkty, takie jak tytoń lub broń, nawet jeśli nie powodują one znaczących szkód dla środowiska.
Uwaga: jest to jedynie wprowadzenie do różnic między tymi formami inwestycji. Więcej informacji można znaleźć w naszym przewodniku na temat różnic między ESG, SRI i Impact Investing.
Akcje SRI (inwestycje etyczne i odpowiedzialne społecznie) są przeciwieństwem „sin stocks”, czyli spółek zajmujących się działalnością, która może być szkodliwa, np. tytoniem, alkoholem i bronią palną. Chociaż SRI może być zgodne z Twoimi przekonaniami moralnymi, ekonomiści zalecają inwestowanie w akcje SRI, jednocześnie dywersyfikując portfel, tak aby ograniczyć zyski i skoncentrować ryzyko. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, odsyłamy Cię do naszego kompletnego przewodnika na temat akcji SRI i akcji grzechu.
Inwestycje odpowiedzialne społecznie dotyczą produktów finansowych zarządzanych w następujący sposób:
ETF
Inwestowanie odpowiedzialne społecznie jest możliwe dzięki funduszom inwestycyjnym lub ETF-om. W ostatnich latach powstaje coraz więcej funduszy i ETF-ów, które w jakiś sposób uwzględniają parametry ESG w swojej strategii inwestycyjnej. Fundusze te również opierają się na różnych zasadach odpowiedzialnego inwestowania, co pociąga za sobą kolejny element komplikacji w wyborze instrumentu inwestycyjnego; z tego powodu inwestując w fundusze, czy to ESG, czy inne, należy zachować profesjonalne podejście do budowy portfela.
Fundusze inwestycyjne
Są to tradycyjne fundusze inwestycyjne złożone z określonej liczby inwestorów, których główna funkcja opiera się na walce z biedą lub integracji różnych grup społecznych.
Obligacje
Są to obligacje nabywane w celu finansowania konkretnych projektów; energia odnawialna lub wdrażanie zrównoważonego rozwoju mogą należeć do tego typu kategorii.
Akcje
Są to akcje, w których uzyskana wartość jest reinwestowana w projekt społeczny, w nadziei, że wygeneruje to wymagany wpływ społeczny i umożliwi osiągnięcie pewnego zysku z zarządzania projektem.
Kapitał podwyższonego ryzyka
Inwestycje kapitałowe w firmy, które koncentrują się na innowacjach poprzez zastosowanie zrównoważonego rozwoju.
Aby inwestycja była społecznie odpowiedzialna, muszą być spełnione następujące kryteria:
Wniosek
Mamy nadzieję, że wiesz już, co oznaczają inwestycje społecznie odpowiedzialne. Widzieliśmy, w jaki sposób inwestycje te przyczyniają się do wzrostu i ochrony planety; dlatego też, jeśli chcesz mieć wpływ społeczny lub środowiskowy, inwestycje te są najlepszym wyborem. Teraz pozostaje tylko ocenić, czy te inwestycje są odpowiednie dla Ciebie, biorąc pod uwagę czynniki etyczne, społeczne i ekonomiczne.
Często zadawane pytania
Szukasz brokera do inwestowania?
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.