logo RankiaPolska

Co to jest Ilościowa Teoria Pieniądza?

Ilościowa teoria pieniądza wyjaśnia związek między podażą pieniądza a inflacją. Zmiany w podaży wpływają na ceny i produkcję, co jest kluczowe dla zrozumienia gospodarki.
ilościowa teoria pieniądza

Teoria ilościowa pieniądza głosi, że jeśli ilość pieniądza w gospodarce podwoi się, to przy założeniu, że wszystkie inne rzeczy są równe, poziom cen również się podwoi. To oznacza, że konsument płaci dwa razy więcej za te same dobra i usługi. Wzrost cen prowadzi do wzrostu inflacji, która określa tempo wzrostu cen w gospodarce.

ilościowa teoria pieniądza

Ilościowa teoria pieniądza: Co to jest?

Ilościowa teoria pieniądza to teoria ekonomiczna, której celem jest wyjaśnienie przyczyn inflacji, tj. zmian cen i wartości pieniądza w danym kraju. Jej podstawą jest związek między podażą pieniądza a ogólnym poziomem cen.

Teoria ta jest ważnym aspektem monetarnej teorii inflacji, twierdząc, że zmiany w bieżącej podaży pieniądza wpływają na wahania produkcji gospodarczej, a nadmierny wzrost podaży pieniądza prowadzi do wzrostu inflacji.

Geneza ilościowej teorii pieniądza

Wywodzi się od Mikołaja Kopernika, który prowadził badania nad gospodarką Polski i zaproponował utworzenie „Jednolitego Domu Walutowego”; ponadto Kopernik uważał podaż pieniądza za najważniejszy czynnik kształtujący ceny.

W ślad za Kopernikiem poszli tacy autorzy jak Jean Bodín, Hume i Locke. Jednak mówi się, że ta teoria powstała w 16 wieku z powodu tego, co jest obecnie znane jako rewolucja cenowa; było to spowodowane masowym przyjazdem cennych materiałów, takich jak złoto i srebro z Ameryki; co spowodowało wzrost cen towarów, co było bardzo dziwne w tym czasie.

W 1556 r. Martín de Azpilicueta był pierwszym ekonomistą, który wyjaśnił, że ilość złota i srebra rośnie szybciej niż ilość towarów, więc ceny muszą być dostosowane. W ten sposób stopniowo tworzył swoją teorię ilościową. Uwzględniał w niej takie czynniki, jak szybkość obiegu pieniądza, gdyż wzrost transakcji handlowych wpływał również na wzrost cen.

Po kilku wiekach Irving Fisher zawarł te teorie w formule zawartej w książce „Siła nabywcza pieniądza”, która jest jedną z najbardziej nowoczesnych i rozbudowanych form ilościowej teorii pieniądza.

Ilościowa teoria pieniądza Fishera: Wzór

Teoria Fishera uwzględnia, że wartość rzeczy sprzedanych jest równa wartości rzeczy kupionych. Teoria ta sama w sobie ustala następującą formułę:

M * V = P * T

gdzie:

  • M oznacza ilość pieniądza
  • V: prędkość obiegu pieniądza
  • P: poziom cen i,
  • T: Przeprowadzone transakcje, które można zastąpić dochodem danego kraju (Y).

Zobacz także: Równanie Fishera

Równania wymiany Fishera

Aby uczynić teorię ilości pieniądza bardziej zrozumiałą, konieczne jest uwzględnienie „równania wymiany Fishera”, które umożliwia modelowanie relacji między podażą pieniądza a poziomem cen. Równanie zmiany to:

MV = PY

W którym:

  • M: oznacza ilość pieniądza
  • V: to prędkość pieniądza, która mierzy, jak bardzo każdy dolar wydanego pieniądza przyczynia się do PKB.
  • P: oznacza dominujący poziom cen
  • Y: jest ilością dóbr i usług wyprodukowanych w gospodarce.

Monetarna teoria inflacji

Ilościowa teoria inflacji powstała w latach 60. ubiegłego wieku, początkowo jako teoria neoliberalna. Monetaryści opracowali ją na podstawie ilościowej teorii pieniądza, przedstawionej w 1956 r. przez twórcę monetaryzmu i późniejszego laureata Nagrody Nobla, ekonomistę Miltona Friedmana.

Teoria ta opiera się na założeniu, że inflacja jest zawsze i wszędzie zjawiskiem pieniężnym.

Inflacja jest spowodowana obecnością pieniądza, ponieważ ceny zmieniają się wprost proporcjonalnie do podaży pieniądza. Monetaryści odnoszą się do tradycyjnego równania wymiany towarowej jako: M*V=P*Y, gdzie M to nominalna ilość pieniądza w obiegu; V to prędkość obiegu pieniądza, czyli liczba transakcji towarowych obsługiwanych przez jednostkę; P to poziom cen towarów; Y to realny dochód narodowy, który określa wielkość transakcji towarowych.

Krytyka ilościowej teorii pieniądza

Podczas wielkiego kryzysu gospodarczego w latach 1929–1933 teoria ilościowa była mocno krytykowana, głównie przez Johna Maynarda Keynesa.

Krytycy tej teorii podważają założenie o istnieniu ścisłych związków przyczynowych między globalnymi wielkościami ekonomicznymi, takimi jak ilość pieniądza, poziom cen i produkcji. Zwracają uwagę, że ilościowa teoria pieniądza ignoruje istotne aspekty funkcjonowania systemu gospodarczego, takie jak zmiany w strukturze cen oraz ich przyczyny i skutki. Ta teoria zakłada głównie, że zmiany w ilości pieniądza wpływają wyłącznie na ogólny poziom cen, ignorując wpływ tych zmian na strukturę cen i ich efekty na ogólny poziom cen oraz produkcji. W rezultacie skupia się raczej na wpływie zmian poziomu cen na całkowitą produkcję niż na poszczególnych sektorach gospodarki.

Mimo krytyki, teoria ilościowa pieniądza powróciła w latach 70. XX wieku pod postacią monetaryzmu, którego głównym propagatorem jest Milton Friedman.

Wniosek

Istnieją głosy krytyczne wobec ilościowej teorii pieniądza; jeden z najczęstszych mówi, że teoria ta jest bardzo prostym modelem wyjaśniającym zmiany cen. Autorzy tacy jak Keynes czy Ludwig Von mówili coś wspólnego, a mianowicie, że teoria ta sama w sobie nie wyjaśnia zmienności, która wpływa na zmienność cen.

Teraz, kiedy wiesz już więcej o tej teorii i znasz równanie ilościowe pieniądza, jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

  • Regulacja obecna we wszystkich krajach.
  • Konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% (w euro).
  • Brak prowizji (0%) na akcje i ETF-y.
Odwiedź

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

  • Regulowany przez BaFin i Bundesbank.
  • Dobry wybór produktów, w tym inne złożone instrumenty, takie jak opcje i kontrakty futures, na start.
  • Obsługa klienta w języku polskim.
Odwiedź

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama