Handel kryptowalutami
Coraz więcej mówi się o kryptowalutach, walutach cyfrowych, które rewolucjonizują rynek finansowy, ale nadal istnieje wiele dezinformacji, błędnych informacji, a nawet pomyłek, które stają się normą. Tak jest w przypadku Bitcoina, który będąc najpopularniejszą i najbardziej znaną walutą cyfrową, jest mylony z samym terminem kryptowaluta.
Rzecz w tym, że istnieje więcej kryptowalut niż Bitcoin i nie wszystkie kryptowaluty to Bitcoiny. To prawda, że Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, która w znacznym stopniu ukształtowała rynek i nadal osiąga rekordowe poziomy niemal każdego miesiąca, ale obecnie na rynku dostępnych jest ponad 5000 alternatyw, które mogą być równie ciekawe dla wszystkich inwestorów, nie tylko dlatego, że są wykorzystywane zarówno jako magazyn wartości, jak i do korzystania z aprecjacji rynku. Oto najlepsze Altcoiny, na których skupimy się w poniższych akapitach.
Altcoiny to kryptowaluty inne niż Bitcoin. Mają one cechy wspólne z Bitcoinem, ale także różnią się od niego. Zapewniają nowe lub dodatkowe funkcje, takie jak inteligentne kontrakty lub niska zmienność cen.
Należy również zauważyć, że istnieją różne kategorie altcoinów. Zacznijmy od tych opartych na miningu. Oznacza to, że te Altcoiny są uzyskiwane w procesie wydobywania, który wymaga od użytkownika zatwierdzenia transakcji, gwarantując jej autentyczność za pośrednictwem usługi blockchain. W zamian otrzymuje on nową kryptowalutę na rynku. Innym bardzo popularnym przykładem tego typu Altcoina jest Ethereum, prawdopodobnie najcenniejsza obecnie waluta cyfrowa na rynku, zaraz po Bitcoinie.
Inną kategorią Altcoinów są Stablecoiny, waluty cyfrowe, które wydają się być indeksowane do istniejącego aktywa rynku finansowego. Aktywa te mogą mieć różny charakter, taki jak surowiec lub waluta międzynarodowa, taka jak dolar lub euro. Stablecoiny to kryptowaluty, które zazwyczaj mają bardziej stabilną wartość niż większość walut cyfrowych, takich jak... Bitcoin.
Wreszcie, istnieje kategoria tokenów bezpieczeństwa i tokenów użytkowych. Zacznijmy od tych pierwszych. Security tokens to rodzaj gwarancji kontraktu inwestycyjnego, który obiecuje na przykład udział w zyskach lub prawo do głosowania w zarządzie spółki. Innymi słowy, są to rzeczywiste tokeny potwierdzone przez niezwykle bezpieczny i wiarygodny Security Token, uwierzytelniony przez blockchain.
Z drugiej strony tokeny (Security Token) działają w podobny sposób, ale ich celem jest zagwarantowanie użytkownikowi dostępu do określonej usługi. Przykładowo, użytkownik posiadający Filecoin Security Token może użyć go do uzyskania dostępu do sieci o tej samej nazwie, która jest cyfrową usługą przechowującą pliki online w całkowicie prywatny i bezpieczny sposób, ponownie w oparciu o technologię blockchain.
Niektóre sposoby tworzenia Altcoinów są następujące:
Jednym ze sposobów na stworzenie własnego łańcucha bloków jest natywna kryptowaluta: jest to proces, który obejmuje opracowanie zdecentralizowanej sieci od podstaw; jest to jednak bardziej złożone, czasochłonne i kosztowne. Przykład: Altcoiny takie jak Ethereum (ETH), Cardano (ADA) i Solana (SOL).
Podczas procesu forkowania altcoiny są tworzone z oryginalnych kodów walutowych. Na przykład oprogramowanie Bitcoin było podstawą do powstania Bitcoin Cash.
Trzecim sposobem tworzenia altcoinów są gotowe do użycia łańcuchy bloków. Ethereum jest jedną z platform, która oferuje taką możliwość, a tokeny oparte na projekcie noszą nazwę ERC-20.
Na rynku dostępnych jest wiele altcoinów. Niektóre z najbardziej znanych to:
Obecnie altcoiny są wytwarzane za pomocą 2 procesów:
Kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi obecnie 2,3 bln USD., według CoinMarketCap.
Podobnie jak wszystkie instrumenty rynku finansowego, altcoiny mają również zalety i wady dla inwestorów i przedsiębiorców. Sztuką jest znalezienie idealnej równowagi między stratami i zyskami, łagodząc te pierwsze i maksymalizując te drugie.
Możemy zatem powiedzieć, że altcoiny oferują większe bezpieczeństwo nowym inwestorom. Stablecoiny są na przykład mniej zmiennymi i bardziej stabilnymi aktywami, podczas gdy alternatywne kryptowaluty są, w porównaniu z Bitcoinem, królową tego sektora, znacznie tańsze, co oznacza, że mają większe możliwości aprecjacji.
Istnieją jednak pewne zagrożenia, takie jak fakt, że nie jest to sektor regulowany przez rynek, co może stanowić zagrożenie dla inwestorów. Prawdą jest, że przetrwały one momenty niepewności rynkowej bez szwanku, jak miało to miejsce w przypadku międzynarodowego kryzysu finansowego z 2008 r., ale zaleca się, aby zawsze zachować ostrożność podczas inwestowania w tego typu aktywa.
Dla wielu ekspertów zarówno altcoiny, jak i bitcoiny są opłacalne.
Pamiętaj, że jeśli Bitcoin rośnie, altcoiny również mają tendencję do wzrostu i to samo dotyczy sytuacji, gdy Bitcoin traci impet. Ale kiedy Bitcoin spada, robi to, trzymając się całkiem dobrze. Z drugiej strony altcoiny są znacznie bardziej niestabilne. Tak jak szybko zyskują, tak szybko mogą stracić.
Główne różnice między Bitcoinem a altcoinami są następujące:
Możesz kupić altcoiny za pośrednictwem giełd lub bezpośrednio od innych użytkowników w handlu peer-to-peer (P2P). Oto sposoby zakupu altcoinów:
Jest to pytanie, które zadają sobie wszyscy, ale na które nie ma poprawnej odpowiedzi. Oczywiście jest to dobra inwestycja, jeśli daje zwrot finansowy, co oznacza, że konieczne jest przyjęcie rozsądnej, odpowiedzialnej i inteligentnej postawy, badanie i analizowanie rynku altcoinów i ich aktualnej wartości.
Innymi słowy, ważniejsze od inwestowania lub nieinwestowania w kryptowaluty jest ostrożne inwestowanie. Niezbędne jest zatem posiadanie dogłębnej wiedzy na temat sektora, ponieważ jest on niezwykle zmienny, nigdy nie należy inwestować ponad swoje rzeczywiste możliwości i oczywiście należy inwestować z rozsądkiem, a nigdy pod wpływem emocji. Zasadniczo chodzi o działanie ze zdrowym rozsądkiem, ale nie zapominając, że nie zawsze jest to tak powszechne, jak sugeruje nazwa.
Sprawdź także: Jak handlować kryptowalutami
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
68% klientów traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.