Giełda
Grupa Swatch (Swatch Group) jest największą na świecie grupą produkującą zegarki i oprócz marki Swatch, od której pochodzi jej nazwa, obejmuje wiele historycznych marek zegarków, takich jak Omega, Blancpain, Glashütte-Original, Longines i wiele innych.
Firma ta została założona w 1983 roku pod kierownictwem Nicolasa Hayeka. "The Swatch Group", czyli "Grupa Swatch", powstała po poważnym kryzysie w szwajcarskim przemyśle zegarkowym w latach 70-tych.
"The Swatch Group" to międzynarodowa grupa zajmująca się projektowaniem, produkcją i sprzedażą gotowych zegarków, biżuterii, mechanizmów zegarkowych i komponentów, dostarczająca prawie wszystkie komponenty wymagane przez 18 marek zegarków.
Jest również głównym graczem w produkcji i sprzedaży systemów elektronicznych wykorzystywanych w zegarmistrzostwie i innych sektorach. Swatch Group zatrudnia ponad 33 000 osób w ponad 50 krajach. Jest to nie tylko przemysłowa "maszyna" produkcyjna, która wykorzystuje najbardziej zaawansowaną robotykę i nowe technologie, aby zapewnić najwyższą precyzję wymaganą dla swoich produktów.
Ale jest to również działalność, w której rzemiosło ma swoje miejsce, w warsztatach "Vallée de Joux", gdzie mechanizmy mechaniczne są wykonywane ręcznie i gdzie nadal uczy się wyjątkowego profesjonalizmu i chroni know-how.
Głównymi markami Swatch Group są: Blancpain, Breguet, Harry Winston, Glashütte Original, Omega, Jaquet Droz, Léon Hatot/Rado, Longines/Hamilton, Certina, Mido, Tissot, Balmain, Calvin Klein/Swatch i Flik Flak/Endura.
Ta luksusowa marka jest również właścicielem ETA S.A., Valjoux, spółki zależnej z siedzibą w Grenchen, która opracowuje wiele mechanizmów dla marek Grupy i innych marek zegarków Swiss Made.
Podobnie Swatch jest właścicielem firm elektronicznych, takich jak baterie Belenos, EM Microelectronic-Marin, Micro Crystal (kwarc) i Renata. Simon & Membrez, Novi S.A., RW, Comadur, Lascor, HH Michrotecnique, meco Suisse, mom, Universo, DYB, diantus watch, assem, TERMiBoîtes jako część ich firm produkcyjnych.
Swatch posiada dział badań i rozwoju, usług, kontroli jakości i inżynierii oraz dysponuje takimi zasobami jak: Cite du Temps, Planet Swatch, Omega Museum, Longines, Glashütte German Museum, Swatch Art Peace Hotel i Nicolas Hayek Center.
Przyjrzyjmy się teraz głównym markom należącym do Swatch Group.
Omega
Zegarki Omega to duża szwajcarska firma, która została założona przez młodego Louisa Brandta, który założył skromny warsztat w szwajcarskiej wiosce "La Chaux-de-Fonds". W 1879 roku zmarł, ale jego dwaj synowie, Louis-Paul i César Brandt, przejęli firmę zegarmistrzowską i rok później przenieśli się do miasta Biel / Bienne.
Prawie 200 lat później Omega nadal jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie ze względu na swoją jakość i precyzję.
Swatch Blancpain
Ta marka zegarków z siedzibą w Paudex / Le Brassus w Szwajcarii została założona przez Jehana-Jacquesa Blancpaina w Villeret w Szwajcarii w 1735 roku. Jest uważana za najstarszą markę zegarków na świecie, która projektuje, produkuje, dystrybuuje i sprzedaje prestiżowe zegarki mechaniczne i luksusowe.
Glashütte
Ferdinand Adolph Lange założył swoją fabrykę zegarków w mieście Glashütte (Saksonia); dając początek pożądanym luksusowym markom na całym świecie, takim jak "A. Lange & Söhne", "Glashütte Original" i "Nomos Glashütte". Jest to marka znana na całym świecie ze swojego wzornictwa i technologii.
Longines
Longines to stara szwajcarska marka luksusowych zegarków założona w 1832 roku. Jej początki sięgają warsztatu zegarmistrzowskiego założonego przez "Auguste Agassiz" w Saint-Imier w Szwajcarii. Obecnie posiada kilka kolekcji dla mężczyzn i kobiet z kilkoma znanymi modelami, takimi jak Lindbergh, Weems, Legend Diver, Conquest, Hydroconquest czy Flagship.
Dystrybucja marki Swatch
Każda z marek jest w pełni zatwierdzona i gwarantowana przez Swatch Group, a spółka zależna posiada certyfikowane i wykwalifikowane centrum serwisowe w Szwajcarii. Do każdego punktu wysyłane są urządzenia, materiały i komponenty niezbędne do naprawy zegarków sprzedawanych w danym kraju i/lub regionie.
Filozofią Swatch Group jest myślenie długoterminowe. Biorąc pod uwagę, że akcje tej szwajcarskiej grupy są notowane na giełdzie w Zurychu, a jej siedziba znajduje się w Biel w Szwajcarii, wiele osób zastanawia się, czy warto kupować akcje Swatch.
Dla wielu ekspertów przewagą konkurencyjną Swatch jest zdolność do utrzymania się w czasie, a co za tym idzie ogromna siła jej marek; możliwość nieobniżania cen i postrzeganie oferowanych luksusowych produktów. Dlatego inwestowanie w akcje tej firmy na giełdzie jest uważane za naprawdę opłacalne.
Jak już wspomniano, grupa Swatch jest jednym ze światowych liderów w branży zegarków. Ponadto warto wiedzieć, że grupa ta jest jedną z pierwszych w Szwajcarii pod względem kapitalizacji i obrotów w sektorze produkcyjnym.
Oprócz powyższego, grupa ta jest jedną z najważniejszych na świecie w swoim sektorze, odpowiadając za ponad 25% globalnej sprzedaży zegarków.
Jeśli przeanalizujemy dane finansowe Swatch na przestrzeni lat, możemy podkreślić siłę tej marki na giełdzie:
Udziały Swatch dzielą się na:
Poniżej znajduje się podsumowanie rynku Swatch Group.
Akcje grupy Swatch są obecnie w dużej mierze w rękach dużych prywatnych akcjonariuszy, w tym:
Ponadto Swatch ma ważnych strategicznych sojuszników, takich jak:
Wśród inwestorów instytucjonalnych znajduje się Parametric Portfolio Associates, duża grupa inwestycyjna, która zapewnia większe bezpieczeństwo podczas inwestowania w te akcje na giełdzie.
Rolex jest prawdopodobnie najbardziej znanym konkurentem grupy Swatch.
Inni konkurenci Swatch obejmują: Casio, Seiko, Mondaine Hublot, Timex i Fossil. Jak więc widać, firma ta konkuruje z najlepszymi markami na rynku.
✔ Swatch jest modelem biznesowym dla innych konkurentów, zarówno pod względem struktury korporacyjnej, jak i zdolności do wzmacniania marki.
✔ Produkuje własne materiały, będąc jednocześnie unikalną grupą na rynku międzynarodowym.
✔ Swatch może być opłacalną inwestycją w perspektywie średnio- i długoterminowej.
✔ Grupa emituje roczne dywidendy (akcje Swatch nie mają wysokich dywidend, ale są najbardziej atrakcyjnymi szwajcarskimi akcjami dla transakcji krótko- i średnioterminowych).
✔ Akcje można kupować bezpośrednio i za pomocą kontraktów CFD.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.