logo RankiaPolska

Jesse Livermore Rogers: Styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Jesse Livermore Rogers

Jesse Livermore urodził się w Stanach Zjednoczonych, dokładnie w miasteczku Shrewsbury, Massachusetts, 26 lipca 1877 roku. Był synem pary rolników i już w młodym wieku wykazywał zdolności do nauki, ponieważ nauczył się czytać w wieku 3 i pół roku, a w wieku 5 lat potrafił już czytać gazety. Tak więc ukończył on 3-letni program nauczania matematyki w ciągu jednego roku.

Jesse Livermore Rogers: styl inwestowania, książki i słynne cytaty.

W wieku 14 lat ojciec wyrwał go ze szkoły do pracy na roli, więc próbował uciec. Matka, aby go chronić, dała mu 5 dolarów i wysłała go powozem pod wskazany adres, ale Livermore załatwił, że kierowca podrzucił go do Paine Webbera, bostońskiego maklera giełdowego, gdzie dostał pracę zarabiając 5 dolarów tygodniowo jako „Board Boy”.

W wieku 15 lat zarobił już 1000 dolarów (jak na tamte czasy dużo pieniędzy). Jego nazwisko stało się głośne już w wieku 18 lat, kiedy zaczął stawiać zakłady przeciwko tak zwanej „Bucket Shop”, która działała jako firma brokerska stosująca nieetyczne i oszukańcze praktyki. Livermore zarobił na tego typu operacjach tak dużo pieniędzy, że zakazano mu tego typu inwestycji praktycznie w całym Bostonie.

W 1899 roku był w posiadaniu około 10.000 dolarów, więc przeniósł się do Nowego Jorku i dotarł na „Wall Street”. Tam szybko stracił pieniądze i po pożyczeniu 500 dolarów przeniósł się do St. Louis, gdzie udało mu się nieco odzyskać i wrócił do Nowego Jorku z 2.500 dolarów, spłacił pożyczkę i rozpoczął handel zarówno na NYSE, jak i w sklepie Becket. W 1901 r. powrócił na Wall Street i w tym samym roku kupił akcje Northern Pacific Railway, szybko zamieniając 10 000 dolarów w 500 000 dolarów.

28 listopada 1940 r. Jesse Livermore popełnił samobójstwo przy użyciu pistoletu automatycznego Colt w szatni hotelu „Sherry-Netherland Hotel” na Manhattanie. Miał 73 lata i jeden z największych majątków osobistych na „Wall Street”, pięć milionów dolarów w płynnych aktywach, choć mówiło się, że zmarł w bankructwie z pasywami przewyższającymi aktywa. Jego syn, Jesse Livermore Jr. również popełnił samobójstwo w 1975 roku, podobnie jak jego wnuk.

Styl inwestowania

Uznał swoje błędy i zawarł je w notatkach, które później stały się książką Richarda Smittena, zatytułowaną „Jesse Livermore: World's Greatest Stock Trader”. Sam dostrzegł swoje ograniczenia, mimo że w niektórych transakcjach giełdowych pobił wszystkie zyski, o jakich do tej pory marzyła tylko Wall Street.

Strategia inwestycyjna może być podsumowana w tak zwanych 7 zasadach Livermore'a:

1. Odetnij straty szybko: jak tylko zaczniesz handlować powinieneś wiedzieć, że w pewnym momencie popełnisz błąd i będziesz musiał wycofać się z pozycji.

2. Potwierdź swój scenariusz przed wejściem w wiele pozycji: zacznij od małej pozycji i czekaj na potwierdzenie swojej tezy. Gdy akcje zmierzają w pożądanym kierunku, należy je szybko gromadzić, aby zmaksymalizować zyski.

3. Obserwuj główne akcje, aby dostrzec wielkich zwycięzców: pieniądze kryją się za trendami i w określonych miejscach.

4. Utrzymuj zyski, dopóki cena nie powie inaczej.

5. Kupuj nowe maksima wszech czasów.

6.  Użyj punktów pivot do określenia swoich transakcji: wyższe i niższe maksima są silnym wskaźnikiem, że trend wzrostowy pozostaje w miejscu pomimo sporadycznych przerw.

7. Kontroluj swoje emocje

Książki

Do jego najważniejszych dzieł należą:

- „Wspomnienia gracza giełdowego”: w tej książce opowiada o swoich doświadczeniach jako inwestor.

- „How to Trade in Stocks: The Livermore Formula for Combining Time Element and Price”: w tej książce wyjaśnia swoje techniki inwestycyjne i jak doprowadziły go one do sukcesu i porażki.

- „The Man Who Sold America Short”: książka wyjaśnia, jak w czasie kryzysu, który doprowadził innych do ruiny, udało mu się osiągnąć zyski sięgające 100 milionów dolarów

Słynne cytaty

Jest kilka cytatów, które Livermore pozostawił po sobie, ale jednymi z najważniejszych są te poniżej:

- „Nie możesz konsekwentnie zarabiać pieniędzy, jeśli handlujesz każdego dnia lub każdego tygodnia w roku”.

- „Rynki nigdy nie zawodzą. Opinie często zawodzą.”

- „Pieniądze utracone w wyniku samej spekulacji są znikome w porównaniu z ogromnymi sumami, które inwestorzy detaliczni tracą w długim okresie, gdy nie wycofują się z rynku w trakcie krachu giełdowego”.

- „Nigdy nie kupuj akcji, ponieważ przeszła ona korektę od poprzedniego maksimum”.

- „Duże ruchy na rynku potrzebują czasu, aby się rozwinąć”.

- „Nie należy pozostawać byczo lub niedźwiedzio nastawionym do całego rynku. Zbieraj zyski, gdy uznasz, że osiągnąłeś swój cel.”

- „Nauczyła mnie tego gra. I nie wybaczyła mi. Zajęło mi to 5 lat, aby nauczyć się grać i zarabiać duże pieniądze.”

- „Chodzi mi o to, że jedynym sposobem, aby nauczyć się inwestować, jest inwestowanie.”

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły

Czym są Akcje Ułamkowe?

30 LIS, 2024
7 min czytania