logo RankiaPolska

FCA (Financial Conduct Authority): Co to jest?

fca uk

Financial Conduct Authority (znany pod skrótem FCA) jest niezależnym organem zajmującym się przede wszystkim regulacją i nadzorem rynków i firm świadczących usługi finansowe w Wielkiej Brytanii.

FCA (Financial Conduct Authority): Co to jest?

Financial Conduct Authority (dalej FCA) jest więc organem nadzorującym i regulującym sektor finansowy w Wielkiej Brytanii. Innymi słowy, jako regulator, FCA jest odpowiedzialny za nadzorowanie i regulowanie wszystkich firm oferujących obywatelom Wielkiej Brytanii wszelkiego rodzaju usługi finansowe.

FCA został powołany jako regulator nadzoru ostrożnościowego w Wielkiej Brytanii. Z tego powodu, niezależnie od tego, czy jest to działalność hurtowa czy detaliczna, FCA jest organem regulującym i nadzorującym sektor finansowy, a dokładniej działalność, którą prowadzi.

FCA przez cały czas stara się promować bezpieczeństwo i solidność instytucji, które reguluje. Podobnie, jego intencją jest uczynienie rynków finansowych uczciwymi, sprawiedliwymi i efektywnymi; wszystko dlatego, że jego ostatecznym celem jest zapewnienie sprawiedliwego traktowania brytyjskich konsumentów w zakresie usług finansowych.

Czym się zajmuje FCA?

Po rozwiązaniu FSA, FCA jest jednym z brytyjskich regulatorów sektora finansowego i jako taki ma za zadanie nadzorować sektor finansowy.

Od 1 kwietnia 2013 r. FCA, wraz z PRA i FPC, jest odpowiedzialny za regulację postępowania firm działających w sektorze. W tym zakresie reguluje działalność ponad 59 tys. instytucji świadczących usługi finansowe, w tym banków, kas oszczędnościowo-kredytowych, zakładów ubezpieczeń, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, firm inwestycyjnych, a także innych firm związanych z sektorem.

Wśród jego zadań znajdują się przede wszystkim trzy dobrze zdefiniowane:

  1. Promowanie konkurencji: wspieranie rzeczywistej konkurencji w interesie konsumentów w Wielkiej Brytanii.
  2. Ochrona konsumentów: Dostarczanie regulacji zapewniających ochronę konsumentów.
  3. Ochrona rynków finansowych: wzmocnienie integralności brytyjskiego systemu finansowego.

Aby osiągnąć swoje cele, FCA współpracuje z krajowymi organami regulacyjnymi, grupami konsumenckimi, stowarzyszeniami branżowymi i organizacjami zawodowymi, ustawodawcami z innych krajów i bloków gospodarczych oraz innymi grupami.

Zobacz także: Największe organy regulacyjne

Główne cechy FCA

Oprócz powyższych, zidentyfikowaliśmy szereg innych funkcji, o których naszym zdaniem powinniście wiedzieć.

Wśród nich wyróżniamy następujące:

  • Financial Conduct Authority (FCA) został powołany w grudniu 2012 roku.
  • FCA rozpoczął działalność w kwietniu 2013 roku, po rozwiązaniu poprzedniego regulatora - FSA.
  • FCA jest organem regulacyjnym, który zastępuje Financial Services Authority (FSA).
  • Oprócz FCA, rozwiązanie FSA dało początek dwóm innym organom regulacyjnym - Urzędowi Regulacji Ostrożnościowej (PRA) i Komitetowi Polityki Finansowej (FPC).
  • FCA jest organem niezależnym, co oznacza, że jest niezależny od rządu brytyjskiego.
  • Jest on finansowany z opłat pobieranych od firm i członków branży, którą reguluje.
  • Mimo niezależności, FCA odpowiada przed Ministerstwem Skarbu, które jest odpowiedzialne za system finansowy Wielkiej Brytanii, oraz przed Parlamentem.

Znaczenie FCA

Certyfikacja FCA jest więc synonimem bezpieczeństwa i profesjonalizmu, nie ma przecież lepszego sposobu na ocenę brokera niż wzięcie pod uwagę czynników decydujących o prostocie, bezpieczeństwie i przejrzystości operacji.

Uzyskanie licencji FCA dla brokera oznacza bezpieczeństwo jego handlowców i jakości jego pracy.

Jeśli broker nie jest certyfikowany przez FCA, nadal możesz sprawdzić, czy ma on inną cenną licencję, taką jak CNMV, SEC lub CONSOB.

Jeśli jednak chcesz wiedzieć, czy broker rzeczywiście ma certyfikat FCA, wystarczy przejść na stronę FCA i wyszukać nazwę brokera, aby zobaczyć, czy jest na liście, czy nie.

Zobacz także: Czarna lista brokerów

FCA, PRA i FPC: Co robi każdy z nich?

Jak zaznaczyliśmy w całym artykule, rozwiązanie FSA doprowadziło do powstania 3 organów regulacyjnych, a mianowicie Financial Conduct Authority ( FCA ), Prudential Regulation Authority ( PRA ) oraz Financial Policy Committee ( FPC ).

Te trzy brytyjskie organy są odpowiedzialne za nadzór nad rynkami, sektorem finansowym i firmami, które na nim działają. Konieczne jest jednak wyjaśnienie, jakie zadania przypadają każdemu z nich.

  • Jak już wspomniano, FCA odpowiada za regulację wszystkiego, co dotyczy postępowania tych firm finansowych w zakresie sprzedaży, zarządzania i doradztwa inwestycyjnego. Innymi słowy, jest to regulator sektora finansowego i stara się chronić użytkowników firm z tego sektora.
  • Z drugiej strony, PRA skupia się bardziej na wypłacalności i innych aspektach związanych ze zdolnością i solidnością firm działających w sektorze, od których zależy wielu oszczędzających, inwestorów i wiele innych osób w kraju. Innymi słowy, jego zadania są bardziej związane z regulacją ostrożnościową, która chroni konsumentów poprzez wykrywanie nieprawidłowości, które, nie omijając regulacji narzuconych przez FCA, mogłyby narazić społeczeństwo na niebezpieczeństwo.
  • Ostatnim, ale nie najmniej ważnym, jest FDC. W przeciwieństwie do poprzednich, FDC nie jest odpowiedzialne za bezpośrednie regulowanie jakiejkolwiek firmy. FDC jest organem o mniejszej odpowiedzialności, ponieważ skupia się na innych aspektach bardziej związanych z sytuacją makroekonomiczną. Innymi słowy, kwestiach, które zagrażają stabilności gospodarczej i finansowej Wielkiej Brytanii. Podobnie, obowiązkiem FDC jest sugerowanie i reagowanie na wykryte zagrożenia.

Jak widać, podobne organy, ale skupiające się na zupełnie innych zagadnieniach.

Szukasz brokera z certyfikatem FCA? Sprawdź nasze rekomendacje

  • Regulacja obecna we wszystkich krajach.
  • Konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% (w euro).
  • Brak prowizji (0%) na akcje i ETF-y.
Odwiedź

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

  • Niskie prowizje za handel.
  • Szeroka gama produktów.
  • Odsetki do 4,83% na kontach w USD i 3,49% w EUR.
Odwiedź

Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.

  • Zaawansowane platformy takie jak Metatrader 4 oraz możliwość połączenia swojego konta z TradingView.
  • Konkurencyjne prowizje.
  • Bezproblemowe, szybkie otwieranie konta
  • Regulowany przez najwyższej rangi FCA i ASIC
  • Całkowicie cyfrowy
Odwiedź

76,09% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły

Czym są Akcje Ułamkowe?

30 LIS, 2024
7 min czytania