Watchlist (Lista obserwacyjna) – co to jest i jak ją stworzyć?

Listy obserwowanych, idealne do szybkiego wskazywania ulubionych filmów na platformie streamingowej lub przypominania o książkach, które chciałbyś przeczytać, mogą być niezwykle przydatne do łatwiejszego i szybszego monitorowania interesujących Cię inwestycji, zobaczmy jak.

lista obserwacyjna

Lista obserwacyjna – co to jest i jak ją stworzyć

Kiedy mówimy o listach obserwacyjnych, odchodzimy od sektora finansowego i inwestycyjnego na rzecz ogólnego narzędzia, które może być również przydatne w świecie inwestycji.

Lista obserwacyjna jest dokładnie tym, co sugeruje jej nazwa, ale celem zrozumienia jak to działa, najlepiej jest użyć konkretnego przykładu.

Spróbuj pomyśleć o jakiejś platformie streamingowej, pewnie przynajmniej raz w życiu korzystałeś z Amazon Prime Video, Disney+ czy Netflix. Wszystkie te platformy mają coś wspólnego, a mianowicie listę obserwacyjną.

Platformy te mają wiele filmów, seriali telewizyjnych, anime, kreskówek i filmów dokumentalnych, ale nie jest trudno zrozumieć, że bez ekranu oferującego sugestie na temat tego, co oglądać, byłoby bardzo trudno poruszać się po platformie, aby znaleźć coś interesującego, więc jedynym rozwiązaniem byłoby szukać dokładnie nazwę filmu, który chcesz oglądać, aby sprawdzić, czy jest obecny na platformie.

Oczywiście byłoby to zupełnie niekomfortowe, dlatego na stronie głównej zazwyczaj znajduje się szereg list programów podzielonych na kategorie. To sprawia, że platforma jest użyteczna, ale nie czyni jej użyteczną w najlepszym wydaniu, i tu właśnie wkraczają listy obserwacyjne.

Listy obserwacyjne w tym przypadku są listami produktów, na które należy zwrócić szczególną uwagę i podczas gdy niektóre z nich są tworzone automatycznie, inne są tworzone ręcznie. Zazwyczaj na tych platformach streamingowych tworzysz swoją własną listę obserwowanych filmów i seriali, na które natknąłeś się podczas surfowania po platformie, dzięki czemu możesz po prostu uruchomić program później, bez konieczności szukania czegoś interesującego i bez zapominania o nim.

Istnieją również inne listy tworzone automatycznie, zwykle lista programów, które się rozpoczęły, ale nie zakończyły (przydatne do zapamiętania, aby zakończyć program, lub aby kontynuować, gdzie przerwałeś), lista programów, które mogą być interesujące w oparciu o listy najczęściej oglądanych.

Lista obserwacyjna powiązana z inwestycjami

Watchlisty są czymś fundamentalnym dla platform streamingowych i dlaczego są tak ważne, bo argument, choć mniej oczywisty, jest identyczny, gdy chodzi o inwestycje.

W wielu platformach istnieją listy obserwacyjne, które pozwalają na dokonywanie inwestycji. Istnieją oprogramowania, które mogą pobierać informacje z giełdy i wykorzystywać specjalnie stworzoną listę obserwacyjną. Nie trzeba dodawać, że platformy brokerskie takie jak eToro oferują listy obserwacyjne, których stworzenie i obsługa zajmuje tylko kilka kliknięć z przewodnikiem.

Wracając do analogii między listami obserwacyjnymi platform streamingowych a np. platformami inwestycyjnymi: nie jest wygodnie za każdym razem szukać całego tytułu, istnieje ryzyko, że coś przegapimy lub nie sprawdzimy tego na czas.

W skrócie, sposób działania jest taki sam jak w przypadku platform streamingowych, możesz po prostu stworzyć listę obserwacyjną dla swoich inwestycji, abyś mógł śledzić wszystkie akcje, którymi jesteś zainteresowany, lub wszystkie kryptowaluty, lub oba, w jednym obszarze, upraszczając porównania i analizy, dzięki czemu możesz śledzić wszystkie swoje możliwe inwestycje w najbardziej wygodny i skuteczny sposób.

W ten sam sposób jak platformy streamingowe, co więcej, niektóre platformy zaoferują Ci kilka możliwych inwestycji, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ wiele osób je robi, lub ponieważ zmiany zostały przewidziane, lub ponieważ są one podobne do inwestycji, którymi jesteś zainteresowany. Do Ciebie należy decyzja, czy je zignorować, rozważyć, czy dodać do listy obserwowanych.

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.01

Lista obserwacyjna – Wnioski

Watchlisty to coraz popularniejsze narzędzie, którego przydatność jest obiektywnie ogromna i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. W związku z tym zaleca się korzystanie z nich w miarę możliwości w dziedzinie inwestycji.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...