Carl Icahn- Styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Carl Icahn jest uważany za najbardziej przerażającego inwestora na Wall Street, z dobrym nosem do interesów. Niewątpliwie z biegiem lat stał się jednym z najważniejszych inwestorów w historii. Według magazynu Forbes jego majątek netto wynosi 17,2 miliarda dolarów. Przyjrzyjmy się jego najsłynniejszym cytatom i dowiedzmy się jak zgromadził taką fortunę.

Carl Icahn Styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Styl inwestowania, książki i słynne cytaty Carla Icahna

Carl Icahn urodził się 16 lutego 1936 roku w Far Rockaway, Queens (Nowy Jork). Jego rodzina była pochodzenia żydowskiego. Zarówno matka jak i ojciec pracowali jako nauczyciele (ojciec próbował swoich sił jako wokalista, ale bez większych sukcesów).

W 1957 roku ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Princeton i zapisał się do New York University School of Medicine. Po dwóch latach zrezygnował (nie lubił pracy ze zwłokami), by wstąpić do wojska.

W 1961 r. rozpoczął drogę, która uczyniła go sławnym i bogatym, dołączając do Dreyfus & Co. Pracował tam jako makler podczas silnego rynku byczego, po którym nastąpiło poważne załamanie. S&P 500 spadł o 22,5%, a niektóre główne indeksy rynkowe spadły o około 40% w ciągu jednego dnia. Spadek ten, znany jako osunięcie Kennedy’ego, rozpoczął się w grudniu 1961 r. i zakończył w czerwcu 1962 r.

Icahn wykorzystał wszystkie te doświadczenia do zmiany pracy i w 1963 r. dołączył do Tessel, Patrick & Co. Pracował tam jako menedżer ds. opcji, a rok później przejął dział opcji w Gruntal & Co.

Słynne cytaty Carla Icahna

„W życiu i w biznesie są dwa grzechy śmiertelne, pierwszy to działać pochopnie bez zastanowienia, a drugi to nie działać w ogóle.”

„Oto rada dla tego biznesu: jeśli chcesz mieć przyjaciela, kup sobie psa.”

„Zbyt często najbardziej kreatywne dzieci nie są najmądrzejsze. Zamiast tego najlepsi są ci, którzy tworzą politykę i wiedzą, jak zarządzać swoimi szefami.”

„Muszę dbać o interesy akcjonariuszy, bo to ja jestem największym akcjonariuszem.”

Carl Icahn- Początki Icahn & Co.

W 1968 r., pożyczył 400 000 dolarów od członka rodziny. Założył Icahn & Co, firmę zajmującą się papierami wartościowymi, koncentrującą się na arbitrażu ryzyka i opcjach. Icahn & Co. specjalizowała się w arbitrażu akwizycyjnym.

Stamtąd zaczął robić to, co wychodziło mu najlepiej – spekulować na papierach wartościowych przedsiębiorstw, niczym korporacyjny drapieżnik, kupując zagrożone firmy i rozbijając je na części, aby sprzedać ich aktywa.

W latach 80. zainwestował i przejął kontrolę nad wieloma firmami, takimi jak:

RJR Nabisco, TWA, Texaco, Phillips Petroleum, Western Union, Gulf and Western, Viacom, Uniroyal, Dan River, American Can, USX, Marvel Comics, Revlon, Imclone, Federal-Mogul, Fairmont Hotels, Blockbuster, Kerr-McGee, Time Warner, Motorola i Herbalife.

Carl Icahn- Filozofia inwestycyjna

Jednym z jej najbardziej znanych posunięć był zakup Tappan Co, producenta kuchenek i innych urządzeń gospodarstwa domowego z siedzibą w Ohio. Kiedy Dick Tappan, szef firmy, dowiedział się o masowym zakupie akcji przez Icahna, obawiając się, że przejmie on kontrolę nad firmą i wyprzeda mniej dochodowe części, Tappan poszukał innego kupca.

Filozofia inwestycyjna Icahna opiera się na kupowaniu spółek, które oferują wartość. Szczególnie wartość, którą większość ludzi nie jest w stanie dostrzec. Ogólnie rzecz biorąc, są to spółki, w które nikt inny by nie zainwestował. Naturalnie pierwsza osoba, która odkryje tę ukrytą wartość, której nikt inny nie dostrzega, zbije na tym fortunę.

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...