Strefa pułapek w tradingu: Pułapka niedźwiedzia i pułapka bycza

Inwestorzy mają kilka wyzwań podczas handlu, należą do nich wysoka zmienność, nieoczekiwane wydarzenia, błędne sygnały, ryzyko, wśród innych wyzwań, takich jak pułapka bycza lub pułapka niedźwiedzia.

Strefa pułapek

Strefa pułapek w tradingu: pułapka niedźwiedzia i pułapka bycza

Zanim opowiemy Ci o pułapce niedźwiedzia i pułapce byka, powiemy Ci jak wyglądają „pułapki w tradingu”.

Co to jest pułapka?

Każdego dnia na rynku pojawiają się liczne pułapki, które mają na celu wytrząśnięcie jak największej liczby osób i wchłonięcie wolumenu potrzebnego do przetrwania. Rynek stale rozwija struktury cenowe, aby zmylić większość uczestników.

Pułapka pojawia się, kiedy cena wygląda, jakby miała przełamać ważny kluczowy poziom, taki jak linia wsparcia/oporu, linia trendu lub ważna średnia krocząca, a następnie cofa się. Na przykład, przechodzi przez poziom wsparcia w ruchu spadkowym, a następnie wzrasta ponownie.

Tego typu pułapki mogą być spowodowane zachowaniem głównych graczy rynkowych.

Pułapki mogą być bycze lub niedźwiedzie; w języku angielskim bycze pułapki są nazywane Bull Traps, a niedźwiedzie pułapki są nazywane Bear Traps.

Bulls Trap, czyli pułapka bycza

Pułapka bycza to sytuacja, w której cena wybija się ponad opór, wskazując na silny trend wzrostowy, ale odwraca się i spada. Aby zidentyfikować ten typ pułapki, musisz zidentyfikować następujące elementy:

 • Cena spada.
 • Następuje odbicie, które wygląda jak odwrócenie trendu.
 • Cena spada ponownie, tworząc niż poniżej poprzedniego odbicia, co zniechęca wszystkich, ponieważ Twój stop loss jest zazwyczaj tuż poniżej niżu odbicia.
 • Cena rośnie teraz jak piana.

Podobnie, aby go zidentyfikować, powinieneś również:

 • Obserwować testy oporu: jeśli cena testuje opór kilka razy w silnym trendzie wzrostowym, może to być wskazówka, że nadchodzi odwrócenie ceny.
 • Zdefiniuj ruch boczny: jeśli cena zaczęła poruszać się horyzontalnie w ramach trendu wzrostowego, jest prawdopodobne, że trend wzrostowy wkrótce się zakończy. Dlatego też, jeśli cena przebije się powyżej górnej linii kanału horyzontalnego, powinna trzymać się z dala od rynku, aby uniknąć pułapki hossy.
 • Sprawdź rozmiar świecy: cena tworzy większą świecę niż poprzednia na ostatnim etapie pułapki. Nie ma 100% gwarancji, że jest to pułapka, ale lepiej być ostrożnym i potwierdzić za pomocą wzorów lub wskaźników.

Bear Trap, czyli pułapka niedźwiedzia

Powinieneś być szczególnie ostrożny, aby nie wpaść w pułapkę niedźwiedzia, kiedy chcesz otworzyć pozycję handlową w momencie, kiedy cena przebija linię wsparcia. Dzieje się tak dlatego, że kiedy cena przebija linię wsparcia, niedźwiedzie wchodzą w transakcje krótkie, a następnie cena odwraca się i idzie w górę.

Teraz „niedźwiedzie” pozostają z otwartymi krótkimi pozycjami, więc mogą wyjść z transakcji lub poczekać, aż cena osiągnie poziom stop loss, który wcześniej ustawiły.

Aby zidentyfikować ten typ pułapki, należy określić następujące elementy:

 • Cena początkowo idzie w górę.
 • Następuje odwrócenie trendu z byczego na niedźwiedzi, który tworzy wyż. Ludzie otwierają krótkie pozycje i ustawiają stop loss tuż powyżej tego wyżu.
 • Cena wzrasta ponownie, powyżej poprzedniego wyżu, uruchamiając wiele stop lossów.
 • Cena zaczyna gwałtownie spadać.

Jak możesz uniknąć tych pułapek

Najważniejszą wskazówką, o której należy pamiętać jest to, że jeśli masz zamiar gonić za odbiciem w górę, najlepiej upewnić się, że odbicie jest przeciwko istotnemu wsparciu (jeśli odbicie jest w dół, najlepiej, aby było przeciwko ważnemu oporowi).

Dodatkowo druga zasada to upewnienie się, że odbicie nie nastąpi w środku. Dobrą radą jest również, aby nie umieszczać swojego stop loss tam, gdzie wszyscy inni go umieszczają (nie umieszczaj swojego stop loss tuż poniżej ostatniego low lub tuż powyżej ostatniego high).

Mam nadzieję, że weźmiesz pod uwagę te informacje podczas handlu i unikniesz wpadnięcia w pułapki.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...