Rynki finansowe: zrozumienie czym są i jak działają
Przeglądając strony internetowe zapewne kilka razy natknąłeś się na termin „Rynki Finansowe”. Ale czym one są? Ten artykuł ma być wprowadzeniem na temat tego, czym są rynki finansowe, jak działają, co się na nich kupuje/sprzedaje, między innymi, abyśmy mogli raz na zawsze skończyć z jakimikolwiek wątpliwościami.
Co to są rynki finansowe?
Koncepcja rynków finansowych może w pierwszej chwili wydawać się bardzo abstrakcyjna, ale wystarczy odrobina wyobraźni i kilka dobrych analogii, aby zrozumieć ją w bardzo uproszczony sposób.
Pomyśl o rynkach finansowych jako o miejscu, w którym odbywają się negocjacje, gdzie są strony, które poszukują zasobów i inne, które je oferują. Strony te mają podobne interesy, spotykają się, zamykają transakcję i wszyscy odchodzą szczęśliwi. Negocjacje te mogą odbywać się na przykład z udziałem pośrednika lub bez niego:
– Bez pośrednika: zdecydowałeś, że zamierzasz zainwestować w swój nowy biznes, poszedłeś do banku i wziąłeś pożyczkę w wysokości $10,000.00. Gotowe, właśnie uczestniczyłeś w transakcji na jednym z Rynków Finansowych, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, a ponieważ Ty i bank byliście jedynymi zaangażowanymi stronami, nie było żadnego pośrednika.
– Z Intermediatorem: załóżmy, że zmieniłeś zdanie i zdecydowałeś, że zamiast wykorzystać $10.000,00 do zainwestowania w swój biznes, zainwestujesz w akcje jakiejś firmy, której ufasz. Aby to zrobić, będziesz musiał skorzystać z giełdy, a może nawet domu maklerskiego lub funduszu inwestycyjnego. W tym przypadku ponownie będziesz uczestniczył w transakcji na Rynku Finansowym, ale tym razem z pośrednikiem.
Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet o tym nie wiedząc, już jesteś wprowadzony do tego środowiska? Nawet tak proste operacje jak pozostawienie pieniędzy na rachunku bieżącym już powodują, że pośrednio uczestniczymy w tych rynkach, dlatego tak ważne jest, abyśmy zdobyli wiedzę o tym środowisku.
Jak działają rynki finansowe
Jak powiedziano powyżej, rynki finansowe to środowiska, które gromadzą z jednej strony osoby i instytucje posiadające „wolny” kapitał i chcące go wykorzystać, a z drugiej strony osoby, które potrzebują tych zasobów z jakiegokolwiek powodu (w celu uzyskania kapitału obrotowego, inwestycji w nowe projekty itp.)
W zależności od rynku, do którego się odnosimy, możemy nawet dokonać pewnej ekstrapolacji i uznać stronę, która dostarcza kapitał, za „kupującego”, ponieważ „kupiła dług” od drugiej strony, oczekując przyszłego zwrotu opartego na stopach procentowych.
Twój pośredni udział w rynkach finansowych
Ten temat będzie bardzo krótki i posłuży jedynie do pokazania, jak ważna jest edukacja finansowa w Twoim życiu.
Czy wiesz, że kiedy zostawiasz swoje pieniądze w banku, ma on całkowitą swobodę w ich wykorzystaniu? Tak jest, nie przeczytałeś źle, bank bierze Twoje pieniądze i udziela pożyczek innym posiadaczom kont lub nawet innym instytucjom. Innymi słowy, dzięki stopom procentowym, zarabiają oni na Twoich pieniądzach, a Ty nawet o tym nie wiesz.
Różne rodzaje rynków finansowych
Teraz, gdy rozumiesz, czym są rynki finansowe, sprawdź poniższą listę, którą przygotowaliśmy z kilkoma najczęściej sprzedawanymi.
Rynek kredytowy
Zaczynając od najprostszego rynku ze wszystkich i obecnego w naszym codziennym życiu, rynek kredytowy to taki, który przechwytuje pieniądze od inwestorów, czy to osób fizycznych czy firm, aby również przekazać je osobom fizycznym lub firmom, ale przy wyższej stopie procentowej.
Rynek walutowy
Innym rynkiem, również bardziej prostym i obecnym w naszym życiu jest rynek walutowy, to na nim następuje wymiana walut. Choć wydaje się to proste, zarówno firmy jak i cywile korzystają z tego rynku wystarczająco często, czy to podczas dokonywania transakcji (kupna/sprzedaży) międzynarodowych, czy też podczas podróży poza granice kraju pochodzenia.
Rynek pieniężny
O tym rynku często się nie wspomina, ale zasłużył on na honorowe miejsce właśnie po to, byś zrozumiał, jak to jest być „po drugiej stronie” negocjacji.
Banki każdego dnia przeprowadzają tysiące transakcji dostarczających i pozyskujących kapitał, ale obowiązkowo ich gotówka „na rękę” musi być dodatnia i to właśnie na rynkach pieniężnych ma to miejsce. Kiedy bank kończy dzień z „ujemnym saldem”, musi zaciągnąć pożyczkę w jakiejś innej instytucji, aby to saldo było dodatnie.
Rynki kapitałowe
Jest to rynek, od którego, dla jego pełnego zrozumienia, będę wymagał nieco więcej koncentracji. Rynki kapitałowe nie biorą tej nazwy za nic. Firmy wielokrotnie poszukują zewnętrznych zasobów (kapitału) do realizacji swoich projektów i inwestycji, i to właśnie na tym rynku to robią. To tutaj osoby prywatne lub instytucje przychodzą „pożyczyć” swoje pieniądze tym firmom. Ale w końcu, jak to działa?
Firmy emitują papiery dłużne, czyli wystawiają dokument, który gwarantuje nie tylko zwrot tych pieniędzy „pożyczkodawcy”, ale także oprocentowanie co X okresów, tak aby ta pożyczka stała się korzystna.
Rynki kapitałowe są obsługiwane przez giełdę, brokerów i instytucje finansowe, będąc zawsze niezbędnym pośrednikiem dla Ciebie, aby kupić lub sprzedać jakiekolwiek aktywa. Poniżej przedstawiamy główne aktywa, z którymi pracuje ten rynek:
– Akcje zwykłe lub uprzywilejowane
– Skrypty dłużne
– Papiery komercyjne
– Rynek kontraktów terminowych
Każda z nich, aby podejść do niej w sposób uproszczony, zasługuje na swój własny artykuł dla jej należytego zrozumienia.
Rynki instrumentów pochodnych
Rynki instrumentów pochodnych mogą, ale nie muszą mieć pośredników do jego realizacji i działają zasadniczo w oparciu o sprzedaż przyszłych papierów wartościowych. Jak to działa w praktyce?
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: załóżmy, że dzisiaj akcje firmy Microsoft są warte $500.00 i że te same akcje będą warte $800.00 za 3 miesiące; następnie decydujemy się sprzedać „3-miesięczny Forward” tych akcji o wartości $800.00. Co to oznacza? Oznacza to, że ktokolwiek kupi ten Forward zapłaci (za 3 miesiące od teraz) $800.00, niezależnie od tego, czy akcja jest warta R$300.00 czy R$1,000.00 w dniu zakupu.
Podsumowując, transakcje kupna i sprzedaży na rynku instrumentów pochodnych mają na celu czerpanie zysków z wahań cen instrumentów będących przedmiotem obrotu. Zazwyczaj na rynku instrumentów pochodnych papiery wartościowe kupuje się nie z zamiarem upłynnienia ich w przyszłości, ale po to, aby czerpać zyski z ich zmienności w czasie.