Zaawansowane strategie opcyjne: Straddle, Strangle, Butterfly

Opcje to złożone instrumenty finansowe, których efektywne wykorzystanie wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Jako doświadczony inwestor będziesz już znał podstawowe pojęcia dotyczące opcji, takie jak prawo do kupna lub sprzedaży, cena wykonania i data wygaśnięcia. W tym artykule omówimy zaawansowane strategie opcyjne, a w szczególności:

  • Strategia Straddle: długa i krótka
  • Strategia Strangle: długa i krótka
  • Strategia Butterfly: długa i krótka

Zacznijmy od praktycznego przykładu.

Zaawansowane strategie opcyjne: Praktyczny przykład

Wyobraźmy sobie, że akcje pewnej firmy są notowane po 95 euro i wierzymy, że ich cena wzrośnie, więc kupujemy opcje call po 100 euro (na 3 miesiące), które kosztują 5 euro każda. W ciągu tych trzech miesięcy możemy wykonać opcję, a wtedy sprzedawca dostarczy nam akcje po 100 euro.

Mogą się zdarzyć trzy rzeczy:

  1. Cena akcji jest poniżej 100 euro, a więc tracimy (głównie dlatego, że nie ma sensu kupować po 100 euro wiedząc, że jest poniżej).
  2. Cena akcji mieści się w przedziale 100 – 105 EUR, więc opcja może zostać wykonana (ponieważ stracisz mniej niż premia 5 EUR).
  3. Cena akcji jest powyżej 105 euro, więc opcja może być wykonana i zarabiasz pieniądze.

Zaawansowane strategie opcyjne – Straddle: Long

Strategia straddle jest używana do osiągania zysków z silnego ruchu na aktywach, nawet jeśli nie wiadomo, w którym kierunku odbędzie się ten ruch. Straty występują, gdy cena aktywów bazowych pozostaje stała. Aby zastosować tę strategię, musisz kupić opcję kupna i opcję sprzedaży z tą samą ceną wykonania na tym składniku aktywów i z tym samym czsem wygaśnięcia.

Pozycja będzie zyskiwać na ruchach w górę i w dół aktywów bazowych.

Zyski w górę będą nieograniczone, a zyski w dół będą ograniczone do odległości od ceny wykonania opcji put do zera (minus zapłacona premia). Zyski w górę są realizowane, gdy aktywo bazowe jest powyżej ceny wykonania plus premia zapłacona za put i call, a zyski w dół są realizowane, gdy aktywo bazowe jest poniżej ceny wykonania minus zapłacone premie.

Strata jest ograniczona do ceny zapłaconej za premie opcyjne.

Upływ czasu wpływa na nią negatywnie.

Zaawansowane strategie opcyjne – Strategia Straddle: Short

Polega to na sprzedaży call i put po tej samej cenie. Strategię tę wdrażamy, gdy spodziewamy się, że cena instrumentu bazowego pozostanie przez jakiś czas stała, gdyż naszym zyskiem będzie suma premii, ale straty mogą być nieograniczone, jeśli cena instrumentu bazowego ulegnie zmianie.

Sprzedajemy więc call i put o tej samej cenie wykonania i tej samej dacie wygaśnięcia.

Pozycja zostanie zajęta, gdy aktywo bazowe będzie stabilne.

Korzyści są ograniczone do otrzymanych premii, a maksymalne korzyści uzyskuje się, gdy aktywo bazowe znajduje się po cenie wykonania, po której sprzedaliśmy put i call.

Strata może być nieograniczona i na plusie będzie wtedy, gdy cena aktywa bazowego przekroczy cenę wykonania plus otrzymane premie, a na minusie będzie wtedy, gdy cena aktywa bazowego będzie poniżej ceny wykonania plus otrzymane premie.

Upływ czasu wpływa na nią pozytywnie.

Zaawansowane strategie opcyjne – Strategia Strangle: Long

W tym przypadku inwestor jednocześnie kupuje opcję call i opcję put. Cena wykonania opcji call jest wyższa niż bieżąca cena rynkowa aktywa bazowego, natomiast opcja put ma niższą cenę wykonania niż cena rynkowa aktywa. Strategia ta ma duży potencjał zysku, ponieważ opcja kupna ma teoretycznie nieograniczony wzrost, jeśli cena aktywa bazowego wzrośnie, natomiast opcja sprzedaży może przynieść zysk, jeśli aktywo bazowe spadnie. Ryzyko transakcji jest ograniczone do premii zapłaconej za dwie opcje.

Przyjrzyjmy się przykładowi.

Kupujemy opcję put z ceną wykonania A i opcję call z ceną wykonania B, gdzie A jest niższa niż B.

Szukamy nagłych ruchów w aktywie bazowym.

Zyski w górę są nieograniczone, a zyski w dół są ograniczone do odległości od ceny wykonania put do zera minus zapłacona premia. Zyski rosną, gdy aktywo bazowe jest powyżej ceny wykonania B plus premia zapłacona za put i call, a maleją, gdy aktywo bazowe jest poniżej ceny wykonania A minus zapłacona premia.

Straty są ograniczone do ceny zapłaconej za składki.

Upływ czasu wpływa na nią negatywnie.

Strategia Strangle: Short

Inwestor shortujący strangle sprzedaje jednocześnie opcję put out-of-the-money i opcję call out-of-the-money. Takie podejście jest strategią neutralną o ograniczonym potencjale zysku. Krótki strangle korzysta, gdy cena akcji bazowej handluje w wąskim zakresie między punktami breakeven. Maksymalna korzyść jest równa premii netto otrzymanej za zawarcie dwóch opcji, po odjęciu kosztów transakcyjnych.

Sprzedajemy np. opcję call z ceną wykonania B oraz opcję call z ceną wykonania A, gdzie A jest niższe od B.

Zysk osiąga się, gdy aktywo bazowe jest stabilne lub z niewielkimi ruchami w jednym lub drugim kierunku.

Zyski są ograniczone, a maksimum uzyskujemy, gdy aktywo bazowe znajdzie się pomiędzy ceną wykonania, po której sprzedaliśmy put i call.

Straty mogą być nieograniczone, rosną, gdy cena aktywa bazowego przekracza cenę wykonania B powiększoną o otrzymane premie, a maleją, gdy cena aktywa bazowego jest poniżej ceny wykonania A pomniejszonej o premie.

Upływ czasu wpływa na to pozytywnie.

Zobacz także: Strategia opcyjna Strangle

Strategia Butterfly: Long

Jest to strategia neutralna cenowo i dąży do stabilności cen oraz scenariusza niskiej zmienności. Jest to połączenie dwóch call spreadów: jednego niedźwiedziego i drugiego byczego.

Jest on skonstruowany poprzez kupno opcji call po określonej cenie wykonania i sprzedaż dwóch opcji call po wyższej cenie wykonania, która byłaby pośrodku, ponieważ na koniec zostałaby kupiona nowa opcja call po wyższej cenie wykonania niż poprzednie. Wszystkie opcje mają ten sam termin zapadalności i generalnie opcje kupna byłyby napisane ATM, jedna opcja kupna ITM, a druga opcja kupna OTM.

Wypłacone składki zostałyby zrównoważone przez składki otrzymane i w zależności od kombinacji dałyby w efekcie składkę netto wypłaconą lub otrzymaną. Bardzo często efektem jest wypłacona premia netto.

Kupujemy jedną opcję call z ceną wykonania A, sprzedajemy dwie opcje call z ceną wykonania B i kupujemy trzecią opcję call z ceną wykonania C, gdzie A jest mniejsze niż B, a B jest mniejsze niż C.

Będzie on stosowany, gdy uważamy, że aktywo bazowe pozostanie stabilne.

Maksymalny zysk jest ograniczony i jest uzyskiwany, gdy aktywo bazowe znajdzie się na poziomie ceny wykonania B.

Strata jest ograniczona niezależnie od kierunku rynku i jest równa zapłaconej składce netto, przy czym maksymalna strata występuje, gdy aktywo bazowe zamyka się poniżej punktu A, powyżej punktu C lub jednego z obu.

Upływ czasu jest korzystny, dopóki poruszamy się w przedziale A-C, ale wpływa negatywnie, jeśli jesteśmy poniżej A lub powyżej C.

Strategia Butterfly: Short

Polega na sprzedaży dwóch opcji kupna i jednoczesnym nabyciu dwóch innych opcji kupna, wszystkie dotyczą tego samego instrumentu bazowego, tego samego terminu wygaśnięcia i różnych cen wykonania

Sprzedajemy call z ceną wykonania A, kupujemy dwie opcje call z ceną wykonania B i sprzedajemy trzecią call z ceną wykonania C, wszystkie z tym samym terminem wygaśnięcia, przy czym A jest niższe niż B, a B niższe niż C.

Zostanie on wykorzystany, gdy uważamy, że aktywo bazowe będzie poruszać się w dowolnym kierunku.

Maksymalny zysk jest ograniczony do otrzymanego i będzie miał miejsce, gdy aktywo bazowe znajdzie się poza zakresem A-C.

Straty są również ograniczone i będą wtedy, gdy znajdziemy się między A i C, a maksymalna strata będzie w punkcie B.

Upływ czasu będzie wpływał negatywnie, jeśli jesteśmy w przedziale A-C, ale będzie pozytywny, jeśli jesteśmy poniżej A lub powyżej C.

Przeczytaj również:

Zaawansowane strategie opcyjne: Najlepszy broker

Najlepszym brokerem do handlu opcjami jest Interactive Brokers. Przyjrzyjmy się najpierw tabeli prowizji, a następnie przejdźmy do opisu brokera.


Interactive Brokers
Opcje na amerykańskie akcjeDla 10 kontraktów $0.65 za kontrakt
Opcje na indeksy amerykańskieDla 10 kontraktów $0.65 za kontrakt
Opcje na indeks brytyjski1,7 £
Opcje indeksów niemieckich1,7 €

Opcje z Interactive Brokers

Interactive Brokers ułatwia handel opcjami za pomocą OptionTrader. OptionTrader jest potężnym narzędziem handlowym, które pozwala na przeglądanie i handel opcjami na konkretnej podstawie. Pozwala zobaczyć dane rynkowe instrumentu bazowego, tworzyć i zarządzać zleceniami opcji, w tym zleceniami kombinowanymi, a także zapewnia pełny przegląd dostępnych opcji – wszystko na jednym ekranie. Za pomocą tego narzędzia można handlować opcjami na ponad 30 rynkach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie, przy dość niskich opłatach.

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia

Wiarygodny broker z 1,54 mln rachunków klientów i kapitałem 10,01 mld USD, notowany na Nasdaq.

Niskie prowizje i najlepsza egzekucja cen możliwa dzięki systemowi IB SmartRoutingSM.

Darmowe platformy handlowe i narzędzia - wystarczająco potężne dla profesjonalnych traderów, ale zaprojektowane dla każdego.

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!