Opcje: zależność między ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania

Kiedy mówimy o opcjach, często słyszymy między innymi terminy Cena wykonania lub „Wykonanie”, czyli cena sprzedaży instrumentu bazowego, oraz czy cena jest „In the Money” lub „out the money”, itd. Aby umożliwić uzupełnienie wiedzy o opcjach dzisiaj, porozmawiamy o relacji między ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania.

Opcje: zależność między ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania

„Pieniężność” opcji

„Moneyness” opcji, mierzy odległość między ceną bazową a ceną wykonania (strike), zgodnie z odległością między tymi dwoma cenami (bazową i wykonania) możemy sklasyfikować opcje w trzech kategoriach: „In the Money”, „At the Money” i „Out the Money”

Z perspektywy nabywcy „pieniądz” zawsze będzie wyglądał jak ten, któremu znowu przysługuje.

Wypłata opcji

Wypłata opcji to płatność, którą kupujący otrzymał w dniu wygaśnięcia.

W opcji Call, wypłata jest maksymalną wartością pomiędzy zerem a różnicą pomiędzy ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania (k): max {0, s-k}. W opcji „Put” wypłata jest maksymalną wartością pomiędzy zerem a różnicą pomiędzy ceną wykonania (K) a ceną instrumentu bazowego: max {0, k-s}.

Opcje typu In the Money (ITM): Opcje In the Money to takie, które mogą być wykonane dzisiaj, korzyść zostałaby osiągnięta. Dla opcji „Call” w cenie wykonania (S> k), natomiast w opcjach „Put” w cenie wykonania cena instrumentu bazowego jest niższa (K < S). Na przykład, mamy „call” z grudnia na złoto po 1160$, a złoto jest notowane po 667$. Jeśli wykonamy „call”, będzie to 7 dolarów w pieniądzu.

Opcje „At The Money” (ATM): W opcjach At the Money, zarówno opcje „Call” i „Put”, cena instrumentu bazowego jest bardzo bliska cenie wykonania, więc korzyść byłaby „zerowa”, gdyby wykonano ją dzisiaj.

Opcje „Out the money” (OTM): Opcje Out the money, w dniu wygaśnięcia, nie są wykonywane, ponieważ powodują niepotrzebne straty dla kupującego. Jeśli nie wykonasz opcji, nic nie tracisz ani nie wygrywasz, tracisz tylko zapłaconą premię i czas na zakup opcji. Opcja „call” jest „Out the money”, gdy (k> s). Wyobraź sobie, że wystawiasz „put” to „Out the money” kiedy (s> k). Załóżmy, że grudniowa opcja „Put” na S & P500 2000 P i kwotowanie S & P500 w 2009 P, jeśli wykonamy opcję „Put” będzie 9 punktów „out the money”.

Zobacz także:

Zależność między medianą a premią opcji

Przez cały okres trwania opcji, „mediana” może się zmieniać w zależności od ceny, po której instrument bazowy jest notowany w danym momencie, np. opcja może być wystawiona „poza pieniądzem”, przejść do „na pieniądzu”, a później do „w pieniądzu”. Ponadto, opcje na ten sam instrument bazowy są wystawiane w różnych terminach zapadalności i po różnych cenach wykonania.

W zależności od ceny wykonania, po której są wystawiane, opcje są określane jako ITM, ATM i OTM.

Oczywiście opcje wystawione ITM będą miały wyższą cenę (premię) niż opcje ATM i OTM. Przypomnijmy, że cena premii składa się z wartości wewnętrznej oraz wartości tymczasowej i w przypadku OTM jedyną wartością, jaką posiada premia jest wartość tymczasowa, natomiast opcje put TM mają wartość wewnętrzną i tymczasową.

moneyness

Podsumowując, związek między ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania jest doskonale wyrażony w „moneyness”, szczegółowo określając związek między tymi cenami i możliwość zmiany w czasie trwania opcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moneyness, odwiedź Rankia Polska i weź udział w naszym blogu.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!