Kiedy mówimy o opcjach, często słyszymy między innymi terminy Cena wykonania lub „Wykonanie”, czyli cena sprzedaży instrumentu bazowego, oraz czy cena jest „In the Money” lub „out the money”, itd. Aby umożliwić uzupełnienie wiedzy o opcjach dzisiaj, porozmawiamy o relacji między ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania.

„Pieniężność” opcji
„Moneyness” opcji, mierzy odległość między ceną bazową a ceną wykonania (strike), zgodnie z odległością między tymi dwoma cenami (bazową i wykonania) możemy sklasyfikować opcje w trzech kategoriach: „In the Money”, „At the Money” i „Out the Money”.
Z perspektywy nabywcy „pieniądz” zawsze będzie wyglądał jak ten, któremu znowu przysługuje.
Wypłata opcji
Wypłata opcji to płatność, którą kupujący otrzymał w dniu wygaśnięcia.
W opcji Call, wypłata jest maksymalną wartością pomiędzy zerem a różnicą pomiędzy ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania (k): max {0, s-k}. W opcji „Put” wypłata jest maksymalną wartością pomiędzy zerem a różnicą pomiędzy ceną wykonania (K) a ceną instrumentu bazowego: max {0, k-s}.
Opcje typu In the Money (ITM): Opcje In the Money to takie, które mogą być wykonane dzisiaj, korzyść zostałaby osiągnięta. Dla opcji „Call” w cenie wykonania (S> k), natomiast w opcjach „Put” w cenie wykonania cena instrumentu bazowego jest niższa (K < S). Na przykład, mamy „call” z grudnia na złoto po 1160$, a złoto jest notowane po 667$. Jeśli wykonamy „call”, będzie to 7 dolarów w pieniądzu.
Opcje „At The Money” (ATM): W opcjach At the Money, zarówno opcje „Call” i „Put”, cena instrumentu bazowego jest bardzo bliska cenie wykonania, więc korzyść byłaby „zerowa”, gdyby wykonano ją dzisiaj.
Opcje „Out the money” (OTM): Opcje Out the money, w dniu wygaśnięcia, nie są wykonywane, ponieważ powodują niepotrzebne straty dla kupującego. Jeśli nie wykonasz opcji, nic nie tracisz ani nie wygrywasz, tracisz tylko zapłaconą premię i czas na zakup opcji. Opcja „call” jest „Out the money”, gdy (k> s). Wyobraź sobie, że wystawiasz „put” to „Out the money” kiedy (s> k). Załóżmy, że grudniowa opcja „Put” na S & P500 2000 P i kwotowanie S & P500 w 2009 P, jeśli wykonamy opcję „Put” będzie 9 punktów „out the money”.

Zobacz także:
Zależność między medianą a premią opcji
Przez cały okres trwania opcji, „mediana” może się zmieniać w zależności od ceny, po której instrument bazowy jest notowany w danym momencie, np. opcja może być wystawiona „poza pieniądzem”, przejść do „na pieniądzu”, a później do „w pieniądzu”. Ponadto, opcje na ten sam instrument bazowy są wystawiane w różnych terminach zapadalności i po różnych cenach wykonania.
W zależności od ceny wykonania, po której są wystawiane, opcje są określane jako ITM, ATM i OTM.
Oczywiście opcje wystawione ITM będą miały wyższą cenę (premię) niż opcje ATM i OTM. Przypomnijmy, że cena premii składa się z wartości wewnętrznej oraz wartości tymczasowej i w przypadku OTM jedyną wartością, jaką posiada premia jest wartość tymczasowa, natomiast opcje put TM mają wartość wewnętrzną i tymczasową.

Podsumowując, związek między ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania jest doskonale wyrażony w „moneyness”, szczegółowo określając związek między tymi cenami i możliwość zmiany w czasie trwania opcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moneyness, odwiedź Rankia Polska i weź udział w naszym blogu.